Lista terytoriów niesamodzielnych ONZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terytoria niesamodzielne
Legenda:
Czerwony: obecne
Niebieski: byłe

Lista terytoriów niesamodzielnych ONZ – oficjalna lista terytoriów niesamodzielnych, sporządzana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Lista sporządzana jest od 1946 roku i obejmuje terytoria, które na mocy artykułu XI Karty Narodów Zjednoczonych powinny podlegać dekolonizacji.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Lista wzbudza liczne kontrowersje, związane z tym, że znajdują się na niej terytoria o szerokiej autonomii wewnętrznej, z możliwością de facto samostanowienia (np. Bermudy), zaś nie umieszczono na niej wielu terytoriów pozbawionych możliwości samostanowienia (m.in. większości francuskich terytoriów zamorskich).
Z drugiej strony z listy usunięto wiele terytoriów, które uzyskały szeroki stopień samostanowienia (Portoryko, Antyle Holenderskie).

Z listy usunięto także wszystkie terytoria zaanektowane przez Francję. W 1984 z powrotem wpisano jednak na listę Nową Kaledonię, co wywołało długotrwały konflikt na linii ONZ-Francja, zakończony ostatecznie obietnicą przeprowadzenia referendum niepodległościowego. Również w 2013 ponownie wpisano na listę Polinezję Francuską.

Kontrowersyjną sprawą jest także utrzymywanie na liście Tokelau, pomimo iż w 2004 rząd Tokelau wystosował oficjalne pismo do ONZ w którym deklarował chęć pozostania częścią Nowej Zelandii, a ludność terytorium już dwukrotnie odrzuciła w referendum projekt zwiększenia autonomii. Pomimo to Tokelau pozostało na liście.

Lista terytoriów niesamodzielnych[1][edytuj | edytuj kod]

Afryka

Ameryki

Europa

  • Gibraltar (terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii)

Oceania

Terytoria dawniej znajdujące się na liście[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]