Kolejny film o Boracie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki
Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
Ilustracja
Gatunek

komedia, mockument

Rok produkcji

2020

Data premiery

23 października 2020

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

95 minut

Reżyseria

Jason Woliner

Scenariusz

Peter Baynham
Sacha Baron Cohen
Jena Friedman
Anthony Hines
Lee Kern
Dan Mazer
Erica Rivinoja
Dan Swimer

Główne role

Sacha Baron Cohen
Maria Bakałowa

Muzyka

Erran Baron Cohen

Zdjęcia

Luke Geissbühler

Montaż

Craig Alpert
Michael Giambra
James Thomas

Produkcja

Sacha Baron Cohen
Anthony Hines
Monica Levinson

Wytwórnia

Four by Two Films
Oak Springs Productions

Dystrybucja

Amazon Studios

Budżet

10–20 mln USD

Poprzednik

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki (ang. Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan)[a] – amerykańsko-brytyjski film komediowy z 2020 roku w reżyserii Jasona Wolinera. Film jest sequelem filmu z Boratem nakręconego w 2006 roku pt. Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej.

Fabuła filmu jest nakręcona w zbliżony sposób do pierwszej części, zawiera także skecze improwizowane. Poza Boratem znanym z pierwszej części główną bohaterką jest jego córka.

Produkcja filmu została przejęta przez Amazon Studios, a sam film ma premierę krótko przed wyborami prezydenckim w USA na Amazon Prime. Dlatego też w filmie jest dużo skeczy zaangażowanych politycznie, krytykujących między innymi Donalda Trumpa oraz jego wiceprezydenta[1][2].

Film zdobył trzy nominacje do Złotych Globów, m.in. w kategorii najlepsza komedia lub musical[3]. Był też nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w dwóch kategoriach.

Kolejny film o Boracie wpisany został do Księgi rekordów Guinnessa jako posiadacz najdłuższego tytułu oryginalnego (110 znaków bez spacji) spośród wszystkich nominowanych do Oscara filmów[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny pełny tytuł filmu widoczny jest w napisach końcowych. W wersji lektorskiej podawany jest polski tytuł Borat: Kolejny filmkino – Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, żeby naród kazachski znów być wielki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nici z drugiej kadencji? Ten film ma za zadanie zniszczyć Trumpa, film.interia.pl [dostęp 2020-10-27] (pol.).
  2. ‘Borat 2’ Acquired by Amazon Studios & Arriving Before Election Day, theplaylist.net [dostęp 2020-10-27].
  3. Albert Nowicki: Złote Globy za rok 2020: znamy nominacje do prestiżowych nagród filmowych. Prime News, 2021-02-03. [dostęp 2021-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-03)].
  4. Albert Nowicki: Borat oscarowym rekordzistą. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Prime News, 2021-03-28. [dostęp 2021-03-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]