Wożąc panią Daisy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wożąc panią Daisy
Driving Miss Daisy
ilustracja
Gatunek komediodramat
Data premiery 1989
Język angielski
Czas trwania 99 minut
Reżyseria Bruce Beresford
Scenariusz Alfred Uhry
Główne role Morgan Freeman, Jessica Tandy,
Dan Aykroyd, Esther Rolle
Muzyka Hans Zimmer
Produkcja Lili Fini Zanuck, Richard D. Zanuck
Wytwórnia The Zanuck Company
Majestic Films International
Dystrybucja Warner Bros.

Wożąc panią Daisyamerykański komediodramat filmowy z 1989 roku w reżyserii Bruce'a Beresforda. W głównych rolach występują Morgan Freeman i Jessica Tandy.

Film w 1989 roku został nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Jessica Tandy), najlepsza charakteryzacja (Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney), najlepszy scenariusz adaptowany (Alfred Uhry), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Morgan Freeman), najlepszy aktor drugoplanowy (Dan Aykroyd), najlepsza scenografia (Bruno Rubeo, Crispian Sallis), najlepsze kostiumy (Elizabeth McBride) i najlepszy montaż (Mark Warner). Otrzymał cztery pierwsze z powyżej wymienionych.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w Atlancie krótko po zakończeniu II wojny światowej. Tytułowa pani Daisy (Jessica Tandy) jest starszą żydowską damą, emerytowaną nauczycielką. Ze względu na wiek nie może prowadzić samochodu i z tego względu syn (Dan Aykroyd) zatrudnia dla niej czarnoskórego kierowcę (Morgan Freeman). Pani Daisy nie może się z tym pogodzić i początkowo odnosi się do nowego pracownika z nieufnością oraz dystansem, jednak z biegiem czasu zaczyna się do niego przekonywać.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]