Wożąc panią Daisy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wożąc panią Daisy
Driving Miss Daisy
ilustracja
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1989

Data premiery

11 grudnia 1989

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

99 min

Reżyseria

Bruce Beresford

Scenariusz

Alfred Uhry
(na podstawie własnej sztuki)

Główne role

Morgan Freeman
Jessica Tandy
Dan Aykroyd

Muzyka

Hans Zimmer

Zdjęcia

Peter James

Scenografia

Bruno Rubeo

Kostiumy

Elizabeth McBride

Montaż

Mark Warner

Produkcja

Lili Fini Zanuck
Richard D. Zanuck

Wytwórnia

The Zanuck Company
Majestic Films International

Dystrybucja

Warner Bros.

Wożąc panią Daisy (ang. Driving Miss Daisy) – amerykański komediodramat z 1989 roku w reżyserii Bruce’a Beresforda. W głównych rolach wystąpili Morgan Freeman i Jessica Tandy. Zdjęcia kręcono w Atlancie.

Film w 1989 roku został nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Jessica Tandy), najlepsza charakteryzacja (Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney), najlepszy scenariusz adaptowany (Alfred Uhry), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Morgan Freeman), najlepszy aktor drugoplanowy (Dan Aykroyd), najlepsza scenografia (Bruno Rubeo, Crispian Sallis), najlepsze kostiumy (Elizabeth McBride) i najlepszy montaż (Mark Warner). Otrzymał cztery pierwsze z powyżej wymienionych.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w Atlancie krótko po zakończeniu II wojny światowej. Tytułowa pani Daisy (Jessica Tandy) jest starszą żydowską damą, emerytowaną nauczycielką. Ze względu na wiek nie może prowadzić samochodu i z tego względu syn (Dan Aykroyd) zatrudnia dla niej czarnoskórego kierowcę (Morgan Freeman). Pani Daisy nie może się z tym pogodzić i początkowo odnosi się do nowego pracownika z nieufnością oraz dystansem, jednak z biegiem czasu zaczyna się do niego przekonywać.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]