Przejdź do zawartości

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego
‏رباعية الحوار الوطنى التونسى‎
Ilustracja
Przedstawiciele Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego goszczący w Wiedniu w 2016 roku
Siedziba

Tunezja

Utworzenie

2013

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego (ar. رباعية الحوار الوطنى التونسى, rubā'iyyat al-ḥiwār w al-Watani-Tunisi) – grupa czterech organizacji, które odegrały zasadniczą rolę w budowaniu pluralistycznej demokracji w Tunezji po rewolucji tunezyjskiej w latach 2010–2011. W 2015 roku została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla[1].

Powstał latem 2013 roku, gdy proces demokratyzacji kraju był zagrożony w wyniku rosnących niepokojów społecznych i przypadających na ten okres zabójstw politycznych (zabójstwa Szukriego Balida oraz Muhammada Brahmiego)[2]. W skład Kwartetu wchodzą następujące organizacje:

  • Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA)
  • centrala związkowa Powszechna Tunezyjska Unia Pracy (UGTT)
  • Tunezyjska Liga Praw Człowieka (LTHD)
  • Narodowe Stowarzyszenie Tunezyjskich Prawników[3]

Kwartet brał udział w procesie stabilizacyjnym w kraju jako pośrednik między rządem, innymi siłami politycznymi w kraju oraz organizacjami i ruchami społecznymi zarówno tymi religijnymi jak i lewicowymi. Dzięki działalności Kwartetu udało się zapoczątkować dialog narodowy, który doprowadził między innymi do ratyfikowania nowej konstytucji, powołania rządu tymczasowego oraz powołania komisji wyborczej[4].

9 października 2015 roku Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za swój decydujący wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji[1]. Były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa komentując przyznanie Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego – Nagrody Nobla, ocenił – To mądra nagroda. Faktem jest, że tam poszło najlepiej w całym regionie, bardziej demokratycznie, nie tendencyjnie, nie religijnie. Komitet Noblowski się przyjrzał i zrobił to dobrze[5][6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b The Nobel Peace Prize for 2015. Nobelprize.org. [dostęp 2015-10-09]. (ang.).
  2. Boost for Arab Spring: Tunisian National Dialogue Quartet wins Nobel Peace Prize. edition.cnn.com. [dostęp 2015-10-09]. (ang.).
  3. Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2015-10-09]. (pol.).
  4. Pokojowa Nagroda Nobla dla Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego. Wyborcza.pl. [dostęp 2015-10-10]. (pol.).
  5. Pokojowy Nobel dla Kwartetu Dialogu Narodowego z Tunezji (www.tvn24.pl). Tvn24.pl. [dostęp 2015-10-10]. (pol.).
  6. Wałęsa: decyzja Komitetu Noblowskiego mądra, ale nie widowiskowa. Wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2015-10-10]. (pol.).