Elie Wiesel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Elie Wiesel, właśc. Eliezer Wiesel, (ur. 30 września 1928 w Syhocie Marmaroskim, obecnie Sighetu Marmaţiei) – amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia węgiersko-żydowskiego.

Życiorys[edytuj]

Urodzony w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydów. Miał także trzy siostry.

W czasie wojny więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau (obóz Monowice) i Buchenwald (w Birkenau zginęły jego matka i siostra, w Buchenwaldzie jego ojciec). Po wojnie wyjechał do Francji, gdzie studiował na Sorbonie i rozpoczął pracę dziennikarską, jako współpracownik czasopism francuskich i izraelskich. W 1956 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1963 przyjął obywatelstwo amerykańskie.

Jest pomysłodawcą terminu Holocaust.

15 marca 2003 w Białym Domu w Waszyngtonie powiedział: "Mamy moralny obowiązek interweniować, gdzie zło ma kontrolę. Dzisiaj to miejsce jest w Iraku"[1].

Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Presidential Commission on the Holocaust, później przemianowanej na U.S. Holocaust Memorial Council – a swą działalność społeczno-polityczną i twórczość poświęcił martyrologii Żydów, ofiar zarówno nazizmu, jak i stalinizmu. Był inicjatorem budowy United States Holocaust Memorial Museum. Jest profesorem nauk humanistycznych w Boston University.

Napisał ponad 40 dzieł, m.in. powieści, Un di Welt Hot Geszwign (A świat pozostał milczący, 1956), "La nuit" ("Noc", 1958) La ville de la chance (1962), Le mendiant de Jerusalem (1968), Le testament d'un poete juif assassine (1980), L'oublie (1989), opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne, eseje. W 1986 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W Stanach Zjednoczonych otrzymał w 1986 Congressional Gold Medal of Achievement.

Jest aktywnym syjonistą, w 1997 otrzymał odznaczenie Guardian of Zion Award. Prawdopodobnie po wojnie w latach 40. współpracował także z terrorystyczną organizacją Irgun, która dokonała głośnego zamachu na hotel Króla Dawida.

W 2008 fundacja Wiesela straciła ponad 15 milionów dolarów (czyli prawie całe swoje zasoby finansowe) w wyniku działań piramidy Bernarda Madoffa, którego fundusz zarządzał jej majątkiem[2][3].


Przypisy