Bank Inicjatyw Gospodarczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bank Inicjatyw Gospodarczych SA (BIG SA) – powstały z inicjatywy władz komunistycznych PRL w ramach procesu uwłaszczenia nomenklatury bank komercyjny, działający pod swoją nazwą w latach 1989-1997. Prezesem banku był Bogusław Kott. Siedziba zlokalizowana została w Warszawie.

Założycielami spółki były podmioty kontrolowane przez władze komunistyczne PRL: Transakcja spółka z o.o. (będąca de facto własnością PZPR), PZU, Warta i Polska Poczta, Telegraf i Telefon (PPTiT), Fundacja Rozwoju Żeglarstwa, Universal SA, Expolco Holding SA, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Gospodarczych, Interster sp. z o.o. oraz osoby fizyczne: Andrzej Olechowski - ówczesny dyrektor w NBP, Anatol Adamski (były prezes PZU SA), Dariusz Przywieczerski (prezes Universalu), Stanisław Tołwiński (prezes Intersteru), Wiktor Pitus (prezes Transakcji), Andrzej Cichy (Prezes PPTiT), Janusz Staniszewski (prezes Warty), Bogusław Kott (prezes BIG) oraz Aleksander Borowicz (podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów). Jednym z pierwszych nabywców akcji BIG był Jerzy Urban.

Ówczesny prezes NBP Władysław Baka miał początkowo opory przed przyznaniem bankowi licencji na działalność ze względu na konflikt interesów wynikający z podwójnej roli jego właścicieli, którzy byli jednocześnie szefami państwowych spółek inwestujących w powstający podmiot prywatny[1].

W latach 1989-1994 środki zaangażowane w BIG SA przez poszczególne podmioty wyniosły (dane z czasopisma CASH w starych złotych):

  1. PZU SA oraz PZU Życie SA - 400 mld
  2. Polska Poczta, Telegraf i Telefon (następnie TP SA oraz Poczta Polska) - 200 mld
  3. Żegluga Polska wraz z podmiotami zależnymi - 200 mld
  4. Bank Gdański SA - 110 mld
  5. TUiR Polisa SA - 100 mld

Wśród zyskownych operacji w pierwszym okresie istnienia banku wymienić można otwarcie w nim rachunku przez Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Obok FOZZ-u znaczne sumy w banku lokowało PZU.

BIG SA powiązany był ze spółką Universal SA. BIG udzielił Universalowi kredytu w wysokości 300 mld starych zł, co stanowiło wówczas 87,1% kapitału własnego spółki. Następnie w 1990 Universal nabył znaczną część udziałów banku od spółki Transakcja.

W 1991 bank jako pierwszy w Polsce rozpoczął dystrybucję kart płatniczych w systemie VISA. W 1992 BIG SA stał się pierwszym w Polsce bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 1994 BIG przejął Łódzki Bank Rozwoju SA (24 placówki). W 1995 BIG nabył od Skarbu Państwa 24% akcji Banku Gdańskiego zarezerwowanych początkowo dla inwestora zagranicznego, zaś w 1997 kolejne 31% akcji tegoż banku, w międzyczasie dokupując kilka procent akcji na giełdzie[1]. W 1997 nastąpiła fuzja BIG SA z Bankiem Gdańskim w wyniku której powstał BIG Bank Gdański przekształcony następnie w 2003 w Bank Millennium.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maciej Samcik. Dwie dekady wielkiego drapieżnika. „Gazeta Wyborcza”. 16 kwietnia 2012. s. 20. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]