Yokosuka MXY8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yokosuka MXY8/Ku-13 Shusui
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Japonia
Producent Mitsubishi
Typ szybowiec
Konstrukcja średniopłat o konstrukcji mieszanej
Załoga 1
Historia
Data oblotu grudzień 1944
Lata produkcji 1944-45
Wycofanie ze służby 1945
Dane techniczne
Wymiary
Rozpiętość 9,50 m
Długość 6,05 m
Wysokość 2,70 m
Powierzchnia nośna 17,73 m²
Dane operacyjne
Użytkownicy
Cesarska Armia Japońska, Japońska Cesarska Marynarka Wojenna

Yokosuka MXY8 Akigusa (jap. 秋草, dosł. Jesienna trawa) – japoński szybowiec wojskowy służący jako maszyna szkoleniowo-treningowa dla pilotów samolotu rakietowego Mitsubishi J8M.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

W 1944 w Japonii rozpoczęto prace nad myśliwcem o napędzie rakietowym, początkowo planowano, że miała być to kopia niemieckiego Messerschmitt Me 163, ale z powodu trudności z otrzymaniem materiałów dotyczących tego samolotu (płynący do Japonii U-boot z jego planami został zatopiony) zdecydowano się na zaprojektowanie własnej konstrukcji inspirowanej niemieckim samolotem[1]. Budowa Mitsubishi J8M była wspólnym projektem Sił Lotniczych Cesarskiej Armii Japonii i Marynarki Wojennej[2]. Równolegle z myśliwcem rakietowym zaprojektowano szybowiec, który miał służyć do treningu pilotów[2].

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Yokosuka MXY8 Akigusa był jednoosobowym szybowcem o konstrukcji mieszanej[3]. Zewnętrznie szybowiec był prawie identyczną kopią Mitsubishi J8M[3]. Wersje produkcyjne szybowca miały balast wodny, aby zbliżyć go wagą do myśliwca, który miał naśladować[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy prototyp szybowca został ukończony w grudniu 1944 i został on przetransportowany na lotnisko Hyakurigahara w prefekturze Ibaraki[2]. Na pierwszy lot szybowiec był holowany samolotem Kyūshū K10W, za sterami szybowca zasiadał komandor podporucznik Toyohiko Inuzuka[2]. Pomimo nietypowej, bezogonowej konstrukcji właściwości pilotażowe szybowca zostały określone jako dobre[2]. Po oblataniu konstrukcji zbudowano jeszcze dwa dodatkowe prototypy, z czego jeden został przekazany do Rikugun Kokugijutsu Kenkyujo[2].

Produkcja seryjna szybowca rozpoczęła się w 1945, wersja Armii była produkowana w zakładach Yokosuka, a wersja Marynarki Wojennej (Ku-13 Shusui) w zakładach Yokoi Koku KK[2].

W niektórych publikacjach oznaczenie MXY8 jest mylnie nadawanie broni kamikaze Yokosuka MXY7.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. René J. Francillon: Japanese Aircraft of the Pacific War. s. 404-405.
  2. a b c d e f g René J. Francillon: Japanese Aircraft of the Pacific War. s. 405.
  3. a b c René J. Francillon: Japanese Aircraft of the Pacific War. s. 407.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]