Arthur Moreira Lima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arthur Moreira Lima
Arthur Moreira Lima cropped.jpg
Imię i nazwisko Arthur Moreira Lima
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1940
Rio de Janeiro
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna
Wytwórnia płytowa Vanguard Classics, Vivace, Melodia, Muza
Odznaczenia
Kawaler Narodowego Orderu Zasługi dla Kultury (Brazylia)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Arthur Moreira Lima (ur. 16 lipca 1940 w Rio de Janeiro) – brazylijski pianista, laureat II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1960 wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie pobierał nauki u Marguerite Long oraz u Jeana Doyena. Po uzyskaniu rekomendacji od Lwa Oborina i Jakowa Zaka, otrzymał stypendium rządu ZSRR na studia w Konserwatorium Moskiewskim. W latach 1963–1968 studiował w Moskwie u prof. Rudolfa Kerera.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 1949 roku wygrał konkurs zorganizowany przez brazylijską orkiestrę symfoniczną. Później startował w kilku konkursach międzynarodowych:

Wziął też udział w Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu (1961) i Międzynarodowym Konkursie im. Van Cliburna (1962), jednak nie odniósł tam większych sukcesów.

Występował m.in. w Anglii, Austrii, Francji, Szwajcarii, Jugosławii, Włoszech, ZSRR, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i wielokrotnie w Polsce (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju).

Repertuar i dyskografia[edytuj | edytuj kod]

W jego repertuarze znajdują się utwory Chopina, Liszta, Schumanna, Rachmaninowa, Musorgskiego, Prokofiewa, Villi-Lobosa i Piazzoli.

Jego płyty wydały: Polskie Nagrania „Muza”, Melodia, Vivace i Vanguard Classics.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]