Maurizio Pollini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maurizio Pollini
Maurizio Pollini01.jpg
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1942
Mediolan
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna
Zawód pianista
Wytwórnia płytowa Deutsche Grammophon
Odznaczenia
Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Medaglia d'oro ai benemeriti della Cultura e dell'Arte

Maurizio Pollini (ur. 5 stycznia 1942 roku w Mediolanie) – pianista włoski. Zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Systematyczną grę na fortepianie rozpoczął późno, bo dopiero w wieku jedenastu lat. Jego nauczycielami byli Carlo Lonatiego i Carlo Vidusso. W 1959 ukończył Konserwatorium Mediolańskie. Później kształcił się u Arturo Benedetti Michelangelego.

W 1960 wygrał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, również w tym roku wystąpił z I Koncertem Fortepianowym Fryderyka Chopina w słynnej mediolańskiej La Scali. Następnie występował w najsłynniejszych ośrodkach muzyki poważnej na świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Salzburgu, Tokio, Nowym Jorku. W 2007 otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze wykonanie na instrument solowy (bez orkiestry) za nagranie chopinowskich nokturnów. W 2010 otrzymał nagrodę Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki.

Znany jako interpretator fortepianowych dzieł m.in. Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Jana Sebastiana Bacha.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]