Maria Karłowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiona
Maria Karłowska
Bł. Maria Angela Karłowska.jpg
Data urodzenia 4 września 1865
majątek Słupówka (obecnie Karłowo)
Data śmierci 24 marca 1935
Pniewite
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 6 czerwca 1997
Zakopane
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 6 czerwca
Patronka miasta Jabłonowo Pomorskie, wzgórza w Jabłonowie-Zamku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie
Szkoły Podstawowej w Kcyni[1]

Maria Karłowska (ur. 4 września 1865 w majątku Słupówka, obecnie Karłowo w powiecie nakielskim, zm. 24 marca 1935 w Pniewitem) – błogosławiona Kościoła katolickiego, polska siostra zakonna, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Miała dziesięcioro starszego rodzeństwa. Mieszkanka Poznania w 1882 złożyła ślub czystości. Po ukończeniu kursu kroju i szycia została instruktorką w pracowni haftu i szycia.

Jej praca społeczna na rzecz ubogich, chorych i rozbitych rodzin Poznania zaowocowała założeniem zakładów wychowawczo – resocjalizacyjnych i szpitali dla chorych wenerycznie, dla dziewcząt i kobiet „z ulicy” pod nazwą Domów Dobrego Pasterza.

W 1894 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i opracowała jego Konstytucję, a także podręczniki ascetyczne, wychowawcze i praktyczne, zawierające wyczerpujące wskazania, z których siostry korzystają do dnia dzisiejszego. W 1902 złożyła śluby zakonne, dodając jako czwarty – ślub poświęcenia się pracy nad osobami zagubionymi moralnie.

Pracowała we wsi Winiary (obecnie dzielnica Poznania), w Wiktorynie koło Lublina, Toruniu, Łodzi, w Pniewitem i Topolnie, Jabłonowie Pomorskim tworząc fabrykę biszkoptów, wzorcowe gospodarstwa i szkołę gospodarczą. Założyła dziewięć ośrodków w których opiekę i pomoc znalazły kobiety z marginesu społecznego. Polskie władze odznaczyły ją w 1928 Złotym Krzyżem Zasługi za pracę społeczną i przymnażanie dobra Kościołowi i Ojczyźnie[2].

Zmarła w opinii świętości, a w „Kurierze Warszawskim” napisano o niej, że „(...) była gwiazdą na horyzoncie polskiego miłosierdzia. Jedną z tych, co zapalane bywają ręką Wszechmocnego po to, aby ludzie nie wierzyli w wieczne trwanie ciemności i mieli odwagę żyć do rana” (27.04.1935).

Beatyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Maria Karłowska została beatyfikowana 6 czerwca 1997, przez papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej powiedział:

Quote-alpha.png
Maria Karłowska w zaborze pruskim prowadziła prawdziwie samarytańską działalność pośród kobiet, które doznały wszelkiej nędzy materialnej i moralnej. (...) Jej oddanie Najświętszemu Sercu Zbawiciela zaowocowało wielką miłością do ludzi. (...) Przez tę miłość wielu duszom przywróciła światło Chrystusa i pomogła odzyskać utraconą godność.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Dom Marii Karłowskiej w Poznaniuul. Podgórna

Sanktuarium błogosławionej Marii Karłowskiej znajduje się w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 6 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]