Portal:Islam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska
Islam w polskojęzycznej Wikipedii
Mahomet wygłaszający kazanie


Ta strona to portal dla osób zainteresowanych islamem, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Islam (arab. الإسلام) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców. Szacuje się, że obecnie około 20% ludności świata to wyznawcy islamu – głównie w Azji i Afryce.

Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu.
Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj
Artykuł miesiąca
Karta Błękitnego Koranu Sura 30, 28-32, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Błękitny Koran (ar. المصحف الأزرق) – rękopis Koranu pochodzący z końca IX wieku lub początku X wieku, pisany kuficką formą arabskiej kaligrafii; prawdopodobnie powstał w północnej Afryce. Obecnie (2012 r.) rozdzielony na kilka części, przechowywanych osobno w muzeach oraz prywatnych kolekcjach. Historia rękopisu obfituje w wiele niewyjaśnionych zagadek.

Strona rękopisu ma rozmiary 30,5 × 40,3 cm. Prostokątne karty ułożone zostały horyzontalnie, co jest typowe dla wczesnych rękopisów Koranu. Karty ułożone zostały po dwie w jednym foliale. Tekst pisany jest w 15 linijkach na stronę; brak w nim znaków diakrytycznych dla oznaczenia samogłosek. Litery zapisano złotem na pergaminie nasączonym indygo, co daje unikatowy efekt. Dla zaznaczenia podziału na wiersze posłużono się srebrem, które przez ostatnie 1000 lat uległo utlenieniu. Rękopis uchodzi za jeden z najbardziej okazałych egzemplarzy Koranu i zarazem jedno z najwspanialszych dzieł muzułmańskiej sztuki, uważany jest także za jeden z najbardziej kosztownych sporządzonych kiedykolwiek manuskryptów. Do naszych czasów zachowały się tylko cztery rękopisy Koranu z barwionym pergaminem.

Podstawowe pojęcia
Czy wiesz, że ...
Mosque.svg Koran uznaje Mojżesza i Jezusa za proroków Allaha

Mosque.svg Arabski matematyk Al-Battani wyliczył dokładną długość roku słonecznego

Mosque.svg Polscy sunnici hanaficcy mają swego muftiego w Białymstoku - Tomasza Miśkiewicza

Mosque.svg Stygmatyzm pojawia się także u muzułmanów i przybiera formę ran, które Mahomet odniósł podczas bitew

Aja miesiąca
Nie ma nagany dla niewidomego, nie ma dla kulawego, nie ma dla chorego, i nie ma dla was samych, kiedy posilacie się w waszych domach, albo w domach waszych ojców, albo w domach waszych matek, albo w domach waszych braci, albo w domach waszych sióstr, albo w domach waszych stryjów, albo w domach waszych ciotek ze strony ojca, albo w domach waszych wujów, albo w domach waszych ciotek ze strony matki, albo w tych , których posiadacie klucze, albo u waszego przyjaciela; nie jest dla was grzechem, czy jecie razem czy osobno. A kiedy wchodzicie do domów, to pozdrawiajcie się wzajemnie pozdrowieniem od Boga, błogosławionym, dobrym. W ten sposób wyjaśnia wam Bóg Swoje znaki. Być może, będziecie rozumni!. - Koran 24:61 (tłum. Józef Bielawski)
Nowe artykuły
Sylwetka miesiąca
Sulajman Ibn Abd al-Malik, arab. سليمان بن عبد الملك (ur. prawdopodobnie w Medynie ok. 675 - zm. w Dabiku 24 września 717) - siódmy kalif z dynastii Umajjadów, panujący od roku 715 aż do śmierci.

Sulajman był synem kalifa Abd al-Malika (685 - 705) i Wallady Bint al-Abbas Ibn Dżaz z plemienia Banu Abz, należącego do północno-arabskiej konfederacji Ghatafan. Przed śmiercią Abd al-Malik mianował na swoich sukcesorów synów: Al-Walida (705 - 715) i Sulajmana. Za panowania swojego starszego brata Sulajman został namiestnikiem Palestyny, gdzie zaangażował się w rozbudowę Ar-Ramli, która miała być nową stolicą regionu. Gdzieś po roku 710 udzielił schronienia członkom klanu Al-Muhallab, którzy znaleźli się w niełasce u namiestnika Iraku Al-Hadżdżadża Ibn Jusufa, w tym Jazidowi, synowi słynnego wodza Al-Muhallaba Ibn Abi Sufry. Sugeruje to że Sulajman pozostawał w jakimś stopniu w niezgodzie z Al-Hadżdżadżem Ibn Jusufem, a także popierającym go Al-Walidem. Być może to było przyczyną że postępując wbrew testamentowi ojca Al-Walid dążył do ustanowienia swoim następcą syna, Abd al-Aziza, którego miał popierać Al-Hadżdżadż. Z drugiej jednak strony działając w ten sposób Al-Walid nie różnił się niczym od wszystkich swoich umajjadzkich poprzedników.

Artykuł na medal
Meczet Alego w Nadżafie

Ali ibn Abi Talib (arab. علي بن أﺑﻲ طالب) (ur. ok. roku 600/22. P.H., wg tradycji 13. radżaba w Mekce, zm. w styczniu 661/ramadanie 40. A.H. w Kufie) - brat stryjeczny, przybrany syn, a następnie zięć Mahometa, pierwszy imam szyitów, ostatni z czterech kalifów prawowiernych (656-661/35-40. A.H.).

Przez wielu muzułmanów, w szczególności szyitów, Ali jest uważany za najważniejszą po Mahomecie postać wczesnego okresu islamu, chociaż w tym kontekście sunnici wymieniają też czasem Umara lub Abu Bakra. Kontrowersje wokół jego dziedzicznego prawa do przewodnictwa nad muzułmańską ummą doprowadziły do jej trwałego podziału na sunnitów, szyitów i charydżytów. Wokół jego postaci wytworzyła się z czasem ogromna ilość różnorakich tradycji i teologicznych interpretacji, które obdarzają go często cechami mesjanistycznymi, półboskimi lub wręcz uznają za Boga. Stanowił on i stanowi punkt odniesienia dla określenia swojej tożsamości przez wiele milionów ludzi.


Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o islamie, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z islamem, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. Zapraszamy również do WikiProjektu Islam! Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny islamu były ostatnio edytowane.
Islam w siostrzanych projektach
Islam na Wikinews Islam na Wikicytatach Islam na Wikiźródłach Islam na Wikicommons
Serwis informacyjny Kolekcja cytatów Teksty źródłowe Grafiki
Wikinews-logo.svg Wikiquote-logo.svg Wikisource-logo.svg Commons-logo.svg
Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?