Teatr Pinezka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teatr Pinezka
Typ teatru

teatr uliczny

Założyciel

Marek Lubieński

Kierownictwo
artystyczne

Przemysław Grządziela (od 1981)

Data powstania

Lata 70. XX wieku

Państwo

 Polska

Lokalizacja

ul. Kołobrzeska 37a
80-391 Gdańsk

Aktorzy

Marek Lubieński, Przemysław Grządziela, Maciej Słowik[1], Czesław Fankidejski[1], Katarzyna Grządziela, Jan Grządziela, Tomasz Grządziela[2], Iwona Cichosz (od 2005[2]) i wielu innych na przestrzeni lat działalności teatru

brak współrzędnych
Strona internetowa

Teatr Pinezkateatr uliczny, który powstał w latach 70. w Gdańsku. Domeną grupy jest pantomima, klaunada, żonglerka, akrobacje, taniec, sztuka szczudlarska i marionetkowa oraz commedia dell’arte[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Teatr Pinezka” powstał z inicjatywy Marka Lubieńskiego, obecnie kierownika Teatru Maszoperia z Gdyni – zaś jego kierownikiem był Piotr Szczepański[2]. W 1980 do trupy dołączył Przemysław Grządziela (znany później jako Clown Pinezka[1]) – lalkarz, plastyk, klaun, a także absolwent Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, który uczył się rzemiosła od innych artystów ulicznych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze (pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1982)[4].

Po wprowadzeniu stanu wojennego przejął on podupadający amatorski teatr i z grupą aktorów lalkarzy przygotował spektakle marionetkowe Arlekinada, czyli wbrew starego świata porządku, zwycięstwo nie miłości, lecz rozsądku i Marionetkowy cyrk Pinezka. Na przestrzeni lat Teatr Pinezka zdobył wiele nagród: dwukrotnie 1 miejsce na Baltic Festival Karlshamn '97 i '99 (Szwecja), 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów'99 w Łodzi, 3 miejsce na Clown Festival Montbéliard'98 (Francja), 3 miejsce na International Wandertheater Radebeul'96 (Niemcy). Jest także laureatem wielu wyróżnień.

Występował na festiwalach teatralnych w Avignone, Paryżu, Lyonie, Edynburgu, Londynie, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Królewcu, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgarcie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurychu, Sztokholmie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador) oraz na wielu festiwalach w całej Polsce. Wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze[5]. Reprezentował polską kulturę podczas Wystawy Światowej EXPO'92 w Sewilli (Hiszpania), EXPO'2000 w Hanowerze (Niemcy) oraz na Targach Kultury i Sztuki w Umeå (Szwecja).

W 2005 z okazji 25-lecia działalności artystycznej (licząc od roku 1980), Teatr Pinezka otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska.

Działalność zawodowa Przemysława Grządzieli poza Teatrem Pinezka[edytuj | edytuj kod]

Przemysław Grządziela po ukończeniu gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej przez 17 lat pracował jako solista baletu m.in. w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca pod dyr. Conrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz w Operetce Wrocławskiej. Był także aktorem-mimem we Wrocławskim Teatrze Pantonimy Henryka Tomaszewskiego. Na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej'98 w Bielsku-Białej otrzymał nagrodę „Polunima” za najlepszą kreację aktorską. Jest również autorem wielu układów choreograficznych do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Po wielu latach pracy zajął się działalnością edukacyjną, dzieląc się swoim doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami artystów[4]. Wykładał pantomimę na Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz przez dziesięć lat prowadził warsztaty pantomimy podczas Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu. Prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży w kraju i za granicą: Plastyka ruchu i pantomima, Sztuka cyrkowa, Teatr Lalek i Klaunada.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pomorze Kultury. Teatr: Marionetarium Clowna Pinezki, Teatr Pinezka. teatr.pomorzekultury.pl, 2015-06-10. [dostęp 2022-04-09]. (pol.).
  2. a b c Łukasz Rudziński: Z Pinezką w 30 lat dookoła świata. kultura.trojmiasto.pl, 2011-01-18. [dostęp 2022-04-09]. (pol.).
  3. Teatr KTO: Teatr Pinezka (Polska). teatrkto.pl. [dostęp 2022-04-09]. (pol.).
  4. a b Elster: Spotkanie z naszą Cesarzową Teatrów Ulicznych w Krakowie. jelonka.com, 2013-07-13. [dostęp 2022-03-31]. (pol.).
  5. Cyfrowy Dolny Śląsk: Teatr Pinezka (Polska). jbc.jelenia-gora.pl. [dostęp 2022-04-09]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]