Wisła Kraków w sezonie 2006/2007 (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wisła Kraków
2005/2006 2007/2008
sezon 2006/2007
Trener

Kazimierz Moskal
(od 17 kwietnia 2007)
Adam Nawałka
(19 grudnia 2006 – 16 kwietnia 2007)
Dragomir Okuka
(20 września – 19 grudnia 2006)
Dan Petrescu
(8 grudnia 2005 – 18 września 2006)

Prezes

Mariusz Heler
(od 27 grudnia 2006)
Ludwik Miętta-Mikołajewicz
(28 grudnia 2005 – 20 grudnia 2006)

Ekstraklasa

8. miejsce

Puchar Polski

1/8 finału

Puchar Ekstraklasy

Półfinał

Puchar UEFA

Faza grupowa

Król strzelców

Liga: Paweł Brożek (7)
Sezon: Paweł Brożek (15)

Najwyższa frekwencja
u siebie

15 000 (vs Cracovia, 28 października, Ekstraklasa)

Najniższa frekwencja
u siebie

4000 (vs Odra Wodzisław, 3 grudnia, Puchar Ekstraklasy)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 2006/2007 był dla Wisły Kraków 11. sezonem z rzędu, a 67. w całej historii klubu, w najwyższej klasie rozgrywkowej w polskim systemie ligowym w piłce nożnej. Zespół rozpoczął przedsezonowe treningi 19 czerwca[1], a zajęcia przygotowawcze odbywały się we Włoszech, Małopolsce i Niemczech[2]. W przerwie zimowej obozy szkoleniowe przeprowadzono w Turcji[3]. Pierwszym spotkaniem, które rozegrała drużyna, był sparing 24 czerwca z reprezentacją miasta Salsomaggiore. Krakowski klub rozpoczął sezon ligowy 29 lipca meczem u siebie z Górnikiem Zabrze. Z Pucharu Polski odpadł w 1/8 finału po porażce z Ruchem Chorzów. W pierwszej edycji Pucharu Ekstraklasy drużyna dotarła do półfinału. Wisła po dwóch rundach kwalifikacji wzięła udział w fazie grupowej Pucharu UEFA. Na koniec sezonu zespół uplasował się na 8. pozycji. W ramach obchodzenia stulecia powstania krakowskiego klubu rozegrano mecze towarzyskie z Celtikiem Glasgow i Sevillą FC.

Działalność klubu[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

W styczniu osiągnięto porozumienie z Michaelem Thwaitem, który po wygaśnięciu kontraktu w Nationalu Bukareszt miał przenieść się latem do krakowskiego zespołu[4]. Przedstawiciele rumuńskiego klubu złożyli skargę do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej z powodu przedwczesnego zerwania kontraktu przez zawodnika, co zablokowało wydanie certyfikatu uprawniającego do gry w zespole Wisły. Tytułem rekompensaty za zerwanie umowy Thwaite musiał zapłacić na rzecz Nationalu kwotę 45 000 €. Federacja nie nałożyła na australijskiego piłkarza i polski klub dodatkowych sankcji[5]. Rumuński Związek Piłki Nożnej odesłał certyfikat Thwaite'a pod koniec września[6].

Od 21 czerwca do 1 lipca 23 zawodników Wisły razem z 9-osobowym sztabem przygotowywało się do rundy jesiennej w miejscowości Salsomaggiore Terme[7]. We Włoszech rozegrano 3 sparingi z zespołami złożonymi z lokalnych zawodników i mistrzem San Marino. Na ostatnie ze zgrupowań przed rundą jesienną, które odbywało się w dniach 10 – 18 lipca, wyjechało do Bad Gögging 26 graczy[8]. W Niemczech odbyły się 3 międzynarodowe mecze towarzyskie.

28 czerwca Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN decyzję zakazującą rozegrania czterech spotkań na własnym stadionie bez widowni, nałożoną przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA po zakończeniu przedostatniego starcia minionego sezonu, zamieniła na 4 mecze z ograniczonym udziałem publiczności posiadającej imienne karnety w liczbie do 8000 widzów. Utrzymana w mocy została kara finansowa w wysokości 70 000 zł[9]. Mecz z Arką Gdynia podczas 2. kolejki ligowej został rozegrany bez udziału kibiców krakowskiego zespołu[10].

Od lipca prawo do ekspozycji tablic reklamowych, umieszczania logo banku na plakatach i biletach, a także do emisji spotu reklamowego podczas meczów zyskał Dominet Bank, zostając jednym ze sponsorów krakowskiego klubu. W wyniku pięcioletniej umowy budżet miał zostać zwiększony o kwotę 5 500 000 złotych[11]. Z okazji obchodów stulecia Wisły zaprezentowano kartę kredytową, gdzie część dochodu z tytułu transakcji, dokonywanych za pośrednictwem karty, trafiało na konto Wisły[12].

Przed rozpoczęciem sezonu zakończono współpracę z Nike. 3 lipca krakowski klub ogłosił początek czteroletniego porozumienia sponsorskiego z Umbro jako oficjalnym i jedynym dostawcą sprzętu sportowego. Pierwszym meczem, w którym Wisła zaprezentowała się w nowych strojach było towarzyskie starcie z Celtikiem Glasgow w ramach obchodzenia stulecia powstania klubu. Tego dnia ruszyła też oficjalna sprzedaż klubowych trykotów na kolejny sezon[13]. Na drugi z jubileuszowych meczów, rozegrany z Sevillą FC, przygotowano limitowaną serię koszulek, których krój został zainspirowany przedwojennymi strojami[13].

Ze względu na wycofanie HEKO Czermno na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek III ligi, w grupie małopolskiej zostawiono rezerwy Wisły, mimo zajęcia w poprzednim sezonie ostatniego miejsca[14].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

Komisja ds. Dyscypliny i Kontroli UEFA zdyskwalifikowała Nikolę Mijailovicia w 5 kolejnych spotkaniach w ramach Pucharu UEFA po meczu z 19 października. Powodem były oświadczenia zawodników Blackburn Rovers o rasistowskich zachowaniach Serba[15]. W listopadzie organizator europejskich pucharów dodał karę dyscyplinarną w wysokości 5000 franków szwajcarskich za nieuprawnioną obecność kibiców Wisły po zakończeniu spotkania z Iraklisem[16].

Po derbach Krakowa z 28 października Komisja Ligi nałożyła na obydwa kluby sankcje. Wisła musiała uregulować karę finansową 40 000 złotych i rozegrać 2 kolejne mecze Ekstraklasy bez udziału publiczności na sektorze C[17].

W grudniu do polskich pierwszoligowych klubów rozesłano listę nazwisk zawodników, którzy w zimowym oknie transferowym mogli zmienić zespół. Wśród nich byli Hristu Chiacu, Tomasz Dawidowski, Marcin Juszczyk, Paweł Kaczorowski, Paweł Kryszałowicz, Marcin Kuźba, Jacek Paszulewicz, Adam Piekutowski i Branko Radovanović.

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

Od 17 do 30 stycznia przeprowadzono pierwszą część zagranicznych przygotowań do rundy wiosennej. 28 zawodników[18] zakwaterowano w ośrodku Kremlin Palace położonym w Aksu pod Antalyą[19]. W Turcji rozegrano 6 sparingów z zagranicznymi zespołami. Na ostatnim ze zgrupowań, które odbywało się także w Turcji między 7 a 17 lutego, wzięło udział w Side 28 graczy[20]. W trakcie dziesięciodniowego wyjazdu odbyło się 5 spotkań z europejskimi drużynami i wicemistrzem Korei Południowej.

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

Po spotkaniu 20. kolejki z Lechem Poznań Komisja Ligi nałożyła na Wisłę karę finansową w wysokości 10 000 złotych i nakaz rozegrania domowego meczu z zamkniętymi sektorami E1 – E4[21].

Przed meczem z Legią Warszawa w ramach 24. kolejki po raz pierwszy wyemitowano nową wersję hymnu „Jak długo na Wawelu”[22], różniącą się od nagrania Andrzeja Sikorowskiego, który nie wyraził zgody na dalszą emisję po spotkaniu z Arką Gdynia podczas 17. kolejki ligowej[23].

W ostatnim tygodniu kwietnia Nikola Mijailović w wyniku konfliktu z trenerem Kazimierzem Moskalem i Marcinem Baszczyńskim opuścił przedwcześnie trening. Serb nie stawił się też na spotkanie z Moskalem i Maciejem Musiałem, kierownikiem zespołu. Zarząd klubu zdecydował się odsunąć zawodnika od pierwszego zespołu i nie przedłużać obowiązującego do lipca kontraktu[24].

Komisja Ligi po meczu 25. kolejki z Odrą Wodzisław, w którym Baszczyński i Jean Paulista zostali ukarani czerwonymi kartkami za niesportowe zachowanie, nałożyła na zawodników dodatką karę zawieszenia na 2 ligowe spotkania[25].

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu ligowego 2005/2006 obiekt przy ulicy Reymonta dysponował nową krytą trybuną na 5690 widzów wraz z zapleczem gastronomicznym i treningowym[26]. Jedyny mecz w okresie przygotowań do sezonu z udziałem publiczności rozegrano z Celtikiem Glasgow w ramach obchodzenia stulecia powstania krakowskiego klubu[27].

Pod koniec drugiego tygodnia czerwca rozpoczęto wykonywanie zbrojeń betonowej ramy stanowiącej element konstrukcji drugiej trybuny[28].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

Ostatniego dnia sierpnia w środkowej części trybuny zaczęto prace nad stalowymi konstrukcjami, które stanowiły strop pierwszego piętra oraz podparcie dla pozostałych fragmentów widowni[29]. W październiku Jacek Majchrowski wydał zgodę, by na modernizowanaj trybunie północnej znalazł się złożony z odpowiedniego ustawienia krzesełek emblemat krakowskiego klubu w postaci Białej Gwiazdy. Symbol zaplanowano na obszarze pomiędzy drugim a czwartym wejściem na trybunę D[30]. W drugiej połowie miesiąca rozpoczęto montaż dachu[31].

7 grudnia przed spotkaniem Pucharu Ekstraklasy z Górnikiem Zabrzem oddano po raz pierwszy do dyspozycji kibiców zaplecze sanitarne trybuny południowej[32].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

Dokręcanie krzesełek na widowni od strony ulicy Reymonta i prace nad dachem zakończono 10 stycznia[33].

W lutym Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o zmianie miejsca rozegrania spotkania eliminacyjnego do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008[34]. Powodem przenosin meczu z Azerbejdżanem było nieukończenie docelowych dróg dojścia do trybun północnej i południowej, jak i brak systemu monitoringu i kołowrotów wpuszczających kibiców na stadion, co wpłynęło na wydanie przez miejską policję negatywnej opinii w kwestii organizowania na obiekcie imprez masowych[35]. Przedstawiciele krakowskiego klubu wystosowali oficjalne oświadczenie, według którego zapewnienie środków finansowych oraz podejmowanie działań związanych z modernizacją stadionu należało do właścicielu obiektu, czyli miasta[36]. Miejscy urzędnicy i zarząd piłkarskiej spółki zadeklarowali uzupełnienie infrastruktury przed rozpoczęciem rundy wiosennej[37].

Frekwencja[edytuj | edytuj kod]

W tym miejscu powinien znaleźć się wykres. Z przyczyn technicznych nie może zostać wyświetlony. Więcej informacji
W tym miejscu powinien znaleźć się wykres. Z przyczyn technicznych nie może zostać wyświetlony. Więcej informacji

Orange Ekstraklasa[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy w polskiej piłce rozgrywki prowadzone były przez ligę zawodową.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
6 Lech Poznań 30 12 11 7 53 36 +17 47 LPO-KOR 3:0
KOR-LPO 2:2
7 Korona Kielce 30 14 5 11 41 34 +7 47
8 Wisła Kraków 30 10 16 4 41 25 +16 46
9 ŁKS Łódź 30 10 11 9 31 30 +1 41
10 Odra Wodzisław Śląski 30 10 10 10 29 36 −7 40 ODR-ARK 1:1
ARK-ODR 0:1
Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

11 listopada po porażce z GKS Bełchatów krakowski klub zakończył zapoczątkową w 2001 roku serię nieprzegranych spotkań u siebie[38].

Mecz Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Punkty Strzelcy
Runda jesienna
1 29 lipca 19:00 Kraków Górnik Zabrze 1:0 3 Cléber
2 4 sierpnia 20:00 Gdynia Arka Gdynia 0:0 4
3 13 sierpnia 19:00 Kraków Wisła Płock 2:0 7 Radovanović, Penksa
4 20 sierpnia 19:15 Kraków Korona Kielce 2:0 10 Piotr Brożek, Radovanović
5 27 sierpnia 19:15 Poznań Lech Poznań 3:3 11 Głowacki, Bosacki (sam.), Piotr Brożek
6 10 września 14:30 Kraków Pogoń Szczecin 0:0 12
7 17 września 18:00 Łęczna Górnik Łęczna 1:1 13 Dudka
8 22 września 20:00 Kraków Widzew Łódź 2:0 16 Cantoro, Cléber
9 1 października 18:30 Warszawa Legia Warszawa 1:1 17 Paweł Brożek
10 14 października 18:00 Kraków Odra Wodzisław 6:0 20 Sobolewski, Radovanović, Błaszczykowski, Cléber, Kryszałowicz (2)
11 22 października 16:30 Lubin Zagłębie Lubin 0:0 21
12 28 października 18:15 Kraków Cracovia 3:0 24 Cléber, Paweł Brożek (2)
13 5 listopada 14:30 Grodzisk Wielkopolski Dyskobolia 2:2 25 Kryszałowicz, Paweł Brożek
14 11 listopada 18:00 Kraków GKS Bełchatów[a] 2:4 25 Błaszczykowski, Paweł Brożek
15 19 listopada 16:00 Łódź ŁKS Łódź 1:2 25 Stolarczyk
Runda wiosenna
16 4 marca 14:30 Zabrze Górnik Zabrze 4:0 28 Paweł Brożek (2), Paulista, Małecki
17 10 marca 16:00 Kraków Arka Gdynia 2:2 29 Paulista, Sobolewski
18 17 marca 16:00 Płock Wisła Płock 0:0 30
19 31 marca 20:00 Kielce Korona Kielce 0:0 31
20 7 kwietnia 18:30 Kraków Lech Poznań 0:0 32
21 14 kwietnia 18:00 Szczecin Pogoń Szczecin 1:1 33 Chiacu
22 18 kwietnia 18:00 Kraków Górnik Łęczna 2:1 36 Piotr Brożek, Paulista
23 22 kwietnia 17:00 Łódź Widzew Łódź 0:0 37
24 27 kwietnia 20:00 Kraków Legia Warszawa 3:1 40 Paweł Brożek, Cléber, Paulista
25 5 maja 18:00 Wodzisław Śląski Odra Wodzisław 1:2 40 Dudka
26 9 maja 18:45 Kraków Zagłębie Lubin 0:0 41
27 13 maja 18:45 Kraków Cracovia 0:0 42
28 19 maja 18:00 Kraków Dyskobolia 0:4 42
29 22 maja 19:00 Bełchatów GKS Bełchatów 2:1 45 Paulista, Dudka
30 26 maja 18:00 Kraków ŁKS Łódź 0:0 46

Ostatnia aktualizacja: 30. kolejka

  1. Mecz roku 2006 wg plebiscytu tygodnika Piłka Nożna.

    zwycięstwo     remis     porażka

Kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
7 6 2 2 2 2 2 2 3 1 1 1 1 3 5 4 5 5 6 5 6 6 5 4 5 5 6 8 8 8

    II runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów     I runda kwalifikacyjna Pucharu UEFA     II runda kwalifikacyjna Pucharu Intertoto

Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Jako drużyna występująca w sezonie 2005/2006 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1/16 finału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/16 4 października 18:00 Nowy Dwór Mazowiecki Świt Nowy Dwór Mazowiecki 5:1 Radovanović (3), Penksa, Kryszałowicz
1/8 8 listopada 18:30 Kraków Ruch Chorzów 1:2 Paweł Brożek

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2006

    zwycięstwo     remis     porażka

Puchar Ekstraklasy[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Ekstraklasa SA postanowiła zorganizować rozgrywki piłkarskie na wzór dawnego Pucharu Ligi Polskiej, mające stanowić uzupełnienie sezonu ligowego. Jako drużyna występująca w sezonie 2005/2006 w rozgrywkach Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła rozgrywki Pucharu od 1. rundy, skąd awansowała do dalszych etapów z pierwszego miejsca w grupie A.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
Grupa A 22 listopada 18:30 Lubin Zagłębie Lubin 1:1 Paulista
3 grudnia 17:00 Kraków Odra Wodzisław 2:0 Radovanović (2)
7 grudnia[a] 19:00 Kraków Górnik Zabrze 2:1 Błaszczykowski, Paweł Brożek
25 lutego 17:05 Kraków Zagłębie Lubin 1:0 Zieńczuk
28 lutego 18:00 Zabrze Górnik Zabrze 3:2 Penksa, Cantoro, Burns
23 marca 17:30 Wodzisław Śląski Odra Wodzisław 0:2
  1. Z powodu żałoby narodowej ustanowionej po katastrofie górniczej w kopalni Halemba mecz przełożono z 25 listopada.
Poz. Drużyna M Punkty Z R P Bramki
+ - +/−
1 Wisła Kraków 6 13 4 1 1 9 6 +3
2 Zagłębie Lubin 6 13 4 1 1 8 3 +5
3 Górnik Zabrze 6 4 1 1 4 5 10 -5
4 Odra Wodzisław 6 4 1 1 4 4 7 -3

Ostatnia aktualizacja: 6. kolejka

    awans do ćwierćfinału.

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
1/4 16 maja 20:30 Poznań Lech Poznań 2:2 Burns (2)
29 maja 20:00 Kraków 3:2 Paweł Brożek (2), Paulista
1/2 3 czerwca 17:00 Kraków GKS Bełchatów 0:1
7 czerwca 20:30 Bełchatów 0:2

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2007.
    zwycięstwo
    remis     porażka

Puchar UEFA[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Puchar UEFA (2006/2007).

Jako wicemistrz w sezonie 2005/2006 Orange Ekstraklasy, Wisła Kraków rozpoczęła eliminacje do Pucharu UEFA od II rundy kwalifikacyjnej.

W związku z nieparzystą ilością zespołów w każdej grupie, Wisła pauzowała podczas 3. kolejki spotkań fazy grupowej. Wygrana Wisły z FC Basel była pierwszym zwycięstwem w historii polskich klubów piłkarskich podczas rundy grupowej Pucharu UEFA[39].

Faza Data Godz. Stadion Przeciwnik Wynik Strzelcy
II runda kwal. PUEFA 10 sierpnia 20:45 Austria Mattersburg Austria SV Mattersburg 1:1 Zieńczuk
24 sierpnia 20:30 Kraków 1:0 Piotr Brożek
I runda PUEFA 14 września 20:30 Kraków Grecja Iraklis Saloniki 0:1
28 września 20:30 Grecja Saloniki 2:0[a] Mijailović, Cantoro
Grupa E 19 października 16:45 Kraków Anglia Blackburn Rovers 1:2 Cantoro
2 listopada 20:00 Francja Tomblaine Francja AS Nancy 1:2 Paweł Brożek
30 listopada 20:45 Kraków Szwajcaria FC Basel 3:1 Paweł Brożek (2), Paulista
13 grudnia 20:45 Holandia Rotterdam Holandia Feyenoord Rotterdam 1:3 Paweł Brożek
  1. Po dogrywce.

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2006

    zwycięstwo     remis     porażka

Poz. Drużyna M Punkty Z R P Bramki
+ - +/−
1 Anglia Blackburn Rovers 4 10 3 1 0 6 1 +5
2 Francja AS Nancy 4 7 2 1 1 7 4 +3
3 Holandia Feyenoord Rotterdam[a] 4 5 1 2 1 4 5 -1
4 Wisła Kraków 4 3 1 0 3 6 8 -2
5 Szwajcaria FC Basel 4 2 0 2 2 4 9 -5
  1. W styczniu 2007 roku Komisja Odwoławcza UEFA podjęła decyzję o wykluczeniu z rozgrywek pucharowych Feyenoordu. Decyzja była skutkiem burd urządzonych 30 listopada 2006 roku w Nancy przez chuliganów w barwach kibiców Feyenordu.

Ostatnia aktualizacja: 5. kolejka

    awans do 1/16 finału

Mecze towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik Miejsce Wynik Strzelcy
Rozegrane w przerwie letniej
24 czerwca Włochy Reprezentacja miasta Salsomaggiore Włochy Salsomaggiore Terme 5:0 Kmiecik, Boguski, Zieńczuk (3)
28 czerwca Włochy Reprezentacja miasta Fidenza Włochy Salsomaggiore Terme 7:0 Głowacki, Małecki, Penksa, Kmiecik, Kryszałowicz (2), Radovanović
1 lipca San Marino SS Murata Włochy Salsomaggiore Terme 1:0 Radovanović
6 lipca Szkocja Celtic Glasgow[a] Kraków 2:0 Kryszałowicz, Burns
8 lipca Polska Kmita Zabierzów[b] Zabierzów 1:1 Cléber
12 lipca Niemcy FC Ingolstadt 04 Niemcy Schrobenhausen 0:0
15 lipca Niemcy Greuther Fürth Niemcy Schwabach 0:2
18 lipca Niemcy Unterhaching Niemcy Unterhaching 0:0
22 lipca Polska KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Kraków 5:0 Paulista (2), Zieńczuk, Małecki
26 lipca Polska Wisła II Kraków[c] Kraków 6:0 Paulista, Penksa, Piotr Brożek, Głowacki, Chiacu, Małecki
Rozegrane w trakcie rundy jesiennej
31 sierpnia Polska Reprezentacja Sądecczyzny[d] Nowy Sącz 6:0 Stolarczyk, Piotr Brożek, Paweł Brożek (3), Paulista
9 września Hiszpania Sevilla FC[e] Kraków 1:0 Chiacu
Rozegrane w przerwie zimowej
25 listopada Polska Górnik Wieliczka Kraków 6:0 Paweł Brożek (2), Piotr Brożek, Małecki (2), Paulista
19 stycznia Rosja Terek Grozny Turcja Belek 5:2 Tomasz Dawidowski (2), Małecki, Paweł Brożek, Kokoszka
23 stycznia Chorwacja Hajduk Split Turcja Belek 0:0
25 stycznia Niemcy Dynamo Drezno Turcja Belek 2:0 Svitlica, Paulista
27 stycznia Rosja Krylja Sowietow Samara Turcja Belek 2:1 Dawidowski, Penksa
29 stycznia Chorwacja Dinamo Zagrzeb Turcja Belek 0:0
30 stycznia Ukraina Karpaty Lwów Turcja Belek 1:2 Paulista
8 lutego Mołdawia Zimbru Kiszyniów Turcja Side 1:0 Penksa
10 lutego Korea Południowa Pohang Steelers Turcja Side 3:1 Zieńczuk, Małecki, Gołoś
14 lutego Ukraina Worskła Połtawa Turcja Side 0:2
Bułgaria Liteks Łowecz Turcja Antalya 1:1 Małecki
17 lutego Białoruś Dynama Mińsk Turcja Side 3:0 Chiacu, Łatka, Penksa
21 lutego Polska Wisła II Kraków[f] Kraków 3:0 Dawidowski (2) Cantoro
Rozegrane w trakcie rundy wiosennej
13 marca Polska MKS Trzebinia Kraków 5:0 Dawidowski, Błaszczykowski, Sobolewski, Penksa, Paweł Brożek
  1. Mecz z okazji stulecia Wisły Kraków.
  2. Mecz z okazji 70-lecia Kmity Zabierzów.
  3. Wewnętrzny mecz kontrolny.
  4. Mecz charytatywny.
  5. Mecz z okazji stulecia Wisły Kraków.
  6. Wewnętrzny mecz kontrolny.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2007.

    zwycięstwo     remis     porażka

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

W plebiscycie „Piłkarskie Oscary”, zorganizowanym przez Canal+ w przerwie zimowej, Jakub Błaszczykowski został uznany za najlepszego pomocnika sezonu, a Cléber wygrał w kategorii zawodników zagranicznych[40].

Skład[edytuj | edytuj kod]

Numer Zawodnik Data urodzenia W klubie od Poprzedni klub Ekstraklasa Puchar Polski Puchar Ekstraklasy Puchar UEFA RAZEM
EKS/PP/PE/PUEFA
Bramkarze
21 Rumunia Emilian Dolha 3 listopada 1979 2006 Rumunia Rapid Bukareszt 20 0 1 0 2 (1) 0 5 0 29 0 1/0/0/0 0
31 Polska Łukasz Jarosiński[a] 7 października 1988 2006 Górnik Wałbrzych 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
12 Polska Marcin Juszczyk[b] 23 stycznia 1985 2004 Górnik Wieliczka 0 0 0 0 2 0 0 0 2 0 0 0
1 Polska Mariusz Pawełek 17 marca 1981 2006 Odra Wodzisław 9 0 1 0 6 0 3 0 19 0 1/0/0/1 0
Obrońcy
4 Polska Marcin Baszczyński 7 czerwca 1977 2000 Ruch Chorzów 20 0 1 0 2 (1) 0 5 0 29 0 7/0/0/1 1/0/0/0
25 Brazylia Cléber 29 kwietnia 1974 2006 Portugalia Vitória Guimarães 25 6 1 0 5 0 7 0 38 6 3/0/0/3 0/0/0/1
18 Polska Dariusz Dudka 9 grudnia 1983 2005 Amica Wronki 27 (1) 3 2 0 1 (1) 0 7 0 39 3 5/1/0/0 0/0/0/1
6 Polska Arkadiusz Głowacki 13 marca 1979 2000 Lech Poznań 16 (1) 1 0 0 4 0 4 0 25 1 6/0/0/1 0
Polska Radosław Jacek 23 stycznia 1986 2005 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 (1) 0 0 0 2 0 0/0/1/0 0
Polska Paweł Kaczorowski[c] 22 marca 1974 2006 Legia Warszawa 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0/0/1/0 0
14 Polska Mikołaj Kałuda[d] 8 lipca 1987 2006 Zdrój Ciechocinek 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0
13 Polska Adam Kokoszka 6 października 1986 2005 Wisła Kraków U-19 8 (3) 0 0 0 4 0 1 (1) 0 17 1 2/0/1/0 0
10 Serbia Nikola Mijailović 15 lutego 1982 2004 Serbia Železnik Belgrad 15 (1) 0 2 0 1 0 5 1 24 1 6/1/1/1 1
Polska Bartosz Rosłoń[e] 13 czerwca 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (1) 0 0 0 1 0 0/0/1/0 0
Polska Przemysław Rygielski[f] 13 czerwca 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 4 0 0 0 4 0 0/0/1/0 0/0/1/0
3 Polska Maciej Stolarczyk 15 stycznia 1972 2002 Pogoń Szczecin 12 (3) 1 1 0 8 0 0 0 24 1 4/2/2/0 0
2 Australia Michael Thwaite 2 maja 1983 2006 Rumunia National Bukareszt 3 (2) 0 1 0 4 (1) 0 3 0 14 0 1/0/0/1 0
Pomocnicy
16 Polska Jakub Błaszczykowski 14 grudnia 1985 2005 Stradom Częstochowa 19 (4) 2 0 0 1 1 8 0 32 3 4/0/0/1 0
22 Polska Piotr Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 12 (9) 3 1 (1) 0 5 (3) 0 3 (4) 1 38 4 2/1/1/0 0
77 Australia Jacob Burns 21 kwietnia 1978 2006 Anglia Barnsley 12 (2) 0 0 4 (1) 3 0 3 0 22 3 4/0/0/2 0/0/0/1
20 Argentyna Mauro Cantoro 1 września 1976 2001 Włochy Ascoli 10 (6) 1 1 0 6 (1) 1 3 (3) 2 30 4 5/0/1/2 0
9 Rumunia Hristu Chiacu 6 września 1986 2006 Rumunia National Bukareszt 5 (6) 1 (1) 0 4 (1) 0 (1) 0 18 1 2/0/1/0 0
15 Polska Konrad Gołoś[g] 2 października 1985 2005 Polonia Warszawa 10 (6) 0 0 0 4 (3) 0 0 0 21 0 0 0
Polska Sebastian Janik[h] 18 kwietnia 1989 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (3) 0 0 0 3 0 0 0
Polska Dawid Kubowicz[i] 4 marca 1988 2006 Wisła II Kraków 0 0 0 0 2 (4) 0 0 0 6 0 0/0/1/0 0
Polska Krzysztof Mączyński[j] 23 maja 1987 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0
7 Polska Radosław Sobolewski 13 grudnia 1976 2004 Dyskobolia 18 2 (1) 0 2 0 7 0 28 2 7/0/0/2 0
26 Rumunia Norbert Varga[k] 26 marca 1980 2006 Rumunia Studențesc 1 (1) 0 2 0 1 0 1 0 6 0 0/0/0/2 0/0/0/1
17 Polska Marek Zieńczuk 24 września 1978 2004 Amica Wronki 23 0 1 0 8 1 8 1 40 2 3/0/0/1 0
Napastnicy
23 Polska Paweł Brożek 21 kwietnia 1983 2001 Wisła II Kraków 20 (3) 7 1 (1) 1 5 (1) 3 5 (1) 4 37 15 1/0/0/2 0
11 Polska Tomasz Dawidowski 4 lutego 1978 2004 Amica Wronki 4 (2) 0 2 (5) 0 0 0 0 0 13 0 2/0/2/0 0
14 Polska Paweł Kryszałowicz[l] 23 czerwca 1974 2005 Amica Wronki 3 (5) 3 1 (1) 1 1 0 (2) 0 13 4 1/0/0/0 0
29/19[m] Polska Patryk Małecki 1 sierpnia 1988 2006 Wisła II Kraków (5) 1 0 0 5 (1) 0 (1) 0 12 1 0 0
5 Brazylia Jean Paulista 28 listopada 1977 2005 Portugalia Maia 21 (6) 5 1 (1) 0 8 (1) 2 4 (4) 1 46 8 3/0/1/0 1/0/0/0
99 Słowenia Marek Penksa 4 sierpnia 1973 2005 Węgry Ferencváros 11 (13) 1 1 (1) 0 4 (2) 1 2 (2) 0 36 3 0 0
33 Serbia Branko Radovanović 18 lutego 1981 2006 Grecja GS Kallithea 5 (6) 3 2 3 1 (1) 2 4 (3) 0 22 8 1/1/0/1 0
Polska Paweł Smółka[n] 23 października 1986 2007 Wisła II Kraków 0 0 0 0 (3) 0 0 0 3 0 0 0
30 Serbia Stanko Svitlica[o] 17 maja 1976 2007 Niemcy Rot Weiss Ahlen (2) 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0
Stan na: 26 maja 2007.

W nawiasach wprowadzenia na boisko.
    odejścia ze składu     przyjścia do składu

  1. od 9 stycznia 2007.
  2. wypożyczony od 26 marca 2007.
  3. rozwiązanie kontraktu 19 stycznia 2007.
  4. od 5 grudnia 2006.
  5. od lutego 2007.
  6. od lutego 2007.
  7. wypożyczony w sierpniu 2006 roku do Polonii Warszawa, powrót w styczniu.
  8. od marca 2007.
  9. od marca 2007.
  10. od czerwca 2007.
  11. wypożyczony od 13 stycznia 2007.
  12. rozwiązanie kontraktu 19 stycznia 2007.
  13. W rundzie jesiennej nosił numer 29. Na wiosnę grał z numerem 19.
  14. od maja 2007.
  15. od 12 października 2006.

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przyszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Poprzedni klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
OB Australia Michael Thwaite[a] Rumunia National Bukareszt transfer 10 stycznia 2006 bez odstępnego [4]
NA Serbia Branko Radovanović Grecja GS Kallithea transfer 11 czerwca 2006 bez odstępnego [41]
OB Brazylia Cléber Portugalia Vitória Guimarães transfer bez odstępnego [42]
BR Rumunia Emilian Dolha Rumunia Rapid Bukareszt transfer 16 czerwca 2006 bez odstępnego [43]
PO Rumunia Hristu Chiacu Rumunia National Bukareszt transfer 10 lipca 2006 50 000 €[44] [45]
NA Polska Patryk Małecki Wisła II Kraków lipiec 2006 [46]
NA Serbia Stanko Svitlica Niemcy Rot Weiss Ahlen transfer 12 października 2006 bez odstępnego [47]
Okienko zimowe
OB Polska Mikołaj Kałuda[b] Zdrój Ciechocinek transfer 5 grudnia 2006 20 000 € [48]
NA Polska Rafał Boguski GKS Bełchatów powrót z wypożyczenia 1 stycznia 2007 [49]
PO Polska Konrad Gołoś Polonia Warszawa [50]
BR Polska Łukasz Jarosiński Górnik Wałbrzych transfer 9 stycznia 2007 brak danych [51]
OB Polska Bartosz Rosłoń Wisła II Kraków luty 2007 [52]
Polska Przemysław Rygielski [52]
PO Polska Dawid Kubowicz Wisła II Kraków luty 2007 [53]
PO Polska Sebastian Janik Wisła II Kraków marzec 2007 [54]
NA Polska Paweł Smółka Wisła II Kraków maj 2007 [55]
PO Polska Krzysztof Mączyński Wisła II Kraków czerwiec 2007 [56]
  1. Kontrakt obowiązywał od 1 lipca 2006 roku.
  2. Kontrakt obowiązywał od 1 stycznia 2007 roku.

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 26 maja 2007.

Odeszli[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Nowy klub Typ Data transferu Kwota transferu Źródło
Okienko letnie
BR Polska Radosław Majdan Pogoń Szczecin koniec kontraktu 30 czerwca 2006 [57]
NA Polska Rafał Boguski GKS Bełchatów wypożyczenie 19 lipca 2006 5 000 € [49]
NA Polska Grzegorz Kmiecik ŁKS Łódź wypożyczenie [49]
PO Polska Bartosz Iwan Widzew Łódź wypożyczenie [49]
PO Polska Konrad Gołoś Polonia Warszawa wypożyczenie 25 sierpnia 2006 bez odstępnego [50]
PO Polska Kamil Kosowski Włochy Chievo Werona wypożyczenie 30 sierpnia 2006 500 000 € [58]
Okienko zimowe
OB Polska Tomasz Kłos ŁKS Łódź koniec kontraktu 11 grudnia 2006 [59]
PO Rumunia Norbert Varga Rumunia UTA Arad wypożyczenie 13 stycznia 2007 [60]
BR Polska Michał Wróbel Unia Janikowo rozwiązanie kontraktu 17 stycznia 2007 [61]
NA Polska Paweł Kryszałowicz rozwiązanie kontraktu 19 stycznia 2007 [62]
OB Polska Paweł Kaczorowski Śląsk Wrocław rozwiązanie kontraktu [62]
BR Polska Adam Piekutowski rozwiązanie kontraktu 22 stycznia 2007 [63]
NA Polska Rafał Boguski GKS Bełchatów wypożyczenie 26 stycznia 2007 [64]
NA Polska Marcin Kuźba Górnik Zabrze rozwiązanie kontraktu 29 stycznia 2007 [65]
OB Polska Jacek Paszulewicz [66]
BR Polska Marcin Juszczyk Górnik Wieliczka wypożyczenie 26 marca 2007 [67]

Kwoty transferowe bez podanego źródła oparto na podstawie Transfermarkt.
Stan na: 26 maja 2007.

Nowe kontrakty[edytuj | edytuj kod]

Poz Nazwisko Koniec kontraktu Typ Źródło
Okienko letnie
NA Czechy Marek Penksa 30 czerwca 2007 automatyczne przedłużenie [68]
NA Brazylia Jean Paulista 30 czerwca 2008 automatyczne przedłużenie [68]

Stan na: 26 maja 2007.

Zarząd i sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu ligowego 2005/2006 nowym dyrektorem sportowym ogłoszono Jerzego Kowalika, trenera Kmity Zabierzów[69]. W czerwcu podjął decyzję o pozostaniu w małopolskim zespole po uzyskaniu awansu na drugi poziom ligowy[70]. Nadzór nad pionem szkoleniowym i transferami objął Marek Kusto[71]. W sztabie szkoleniowym obowiązki opiekuna zespołu rezerw oraz koordynatora powierzono Andrzejowi Bahrowi[72]. W czerwcu do składu władz klubowych dołączyli Mirosław Senderski i Jerzy Jurczyński[73].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

18 września odwołano ze stanowiska głównego trenera Dana Petrescu i sztab szkoleniowy złożony z Cristinela Pojara, Michela Bona i Dumitru Stîngaciu. Zespół na okres przygotowań do jubileuszowego spotkania z Sevillą FC tymczasowo przejął Kazimierz Moskal[74]. Po dwóch dniach przedstawiono Dragomira Okukę jako nowego szkoleniowca krakowskiego klubu. Do sztabu dołączył Branko Davidović, odpowiedzialny za zajęcia z bramkarzami[75]. Z powodów osobistych zrezygnował z funkcji 15 listopada, a treningi tymczasowo zaczął prowadzić Jerzy Adamczyk ze sztabu drugiego zespołu[76].

W ostatnim tygodniu września nastąpiły zmiany w radzie nadzorczej Wisły. Stanowisko przewodniczącego trafiło do Ryszarda Pilcha, jednocześnie prezesa zarządu Tele-Foniki Handel. Tymczasowo do kontrolowania finansów piłkarskiej spółki oddelegowano Pawła Bąka, wiceprezesa ds. finansowych Tele-Foniki. Miejsce w radzie stracili Tomasz Turzański i Zbigniew Zawartka. Nowym członkiem został Tadeusz Zając[77]. Obowiązki wiceprezesa zarządu ds. sportowych, obejmujące politykę transferową i skauting przejął Adam Nawałka[78]

W październiku do pionu sportowego dołączyli Kazimierz Antkowiak w roli dyrektora wykonawczego i Wit Nirski jako manager ds. współpracy zagranicznej. Na dotychczasowych stanowiskach pozostawiono Manuela Junco, koordynującego scouting zagraniczny i Dawida Zajączkowskiego, analityka sztabu szkoleniowego[79].

Przerwa zimowa[edytuj | edytuj kod]

15 grudnia ogłoszono porozumienie o zakończeniu współpracy z Dragomirem Okuką[80]. W kolejnym tygodniu stanowisko oficjalnie objął Adam Nawałka, a w roli drugiego trenera pozostał Moskal[81]. Do sztabu szkoleniowego dołączył Maciej Musiał, który jednocześnie został nowym kierownikiem drużyny[82].

20 grudnia na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy piłkarskiej spółki odwołano Ludwika Mięttę-Mikołajewicza z funkcji prezesa krakowskiego klubu[83]. Po przerwie świątecznej skompletowano nowy skład zarządu i rady nadzorczej. Na wolne stanowisko zwierzchnika powołano Mariusza Helera. Współpracownikami w roli wiceprezesów pozostali Romualda Piotrowska i Mirosław Senderski, który sprawował funkcję do lutego 2007 roku[84]. Miejsce w radzie utracili Adam Nawałka, Paweł Bąk i Jerzy Jurczyński, odpowiadający także na kontrakty z mediami. Radę nadzorczą klubu opuścili Tadeusz Zając, Paweł Bąk oraz Krystian Rogala. Ich miejsca objęli Zbigniew Zawartka z funkcją wiceprzewodniczącego, Michał Róg, Tadeusz Król oraz Piotr Bębenek jako sekretarz. Obowiązki przewodniczącego nadal pełnił Ryszard Pilch[85].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu odwołano ze stanowiska trenera pierwszej drużyny Adama Nawałkę. Prowadzenie krakowskiego zespołu objął do końca sezonu Kazimierz Moskal[86].

21 maja na stanowisku dyrektora sportowego przedstawiono Jacka Bednarza, który związał się z klubem trzyletnią umową. Obowiązki związane z pracą sztabu szkoleniowego i polityką transferową objął od czerwca[87].

Personel[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Imię i nazwisko Uwagi
Prezes Mariusz Heler od 27 grudnia 2006
Ludwik Miętta-Mikołajewicz 28 grudnia 2005 – 20 grudnia 2006
Wiceprezes Romualda Piotrowska od 8 lutego 2007
18 marca 2005 – 23 października 2006
Adam Nawałka 23 października – 8 lutego 2007
Mirosław Senderski 2 sierpnia 2006 – 23 maja 2007
Jerzy Jurczyński 2 sierpnia 2006 – 8 lutego 2007
Przewodniczący rady nadzorczej Jerzy Pilch 23 października 2006 – 8 lutego 2007
Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Zbigniew Zawartka od 8 lutego 2007
Sekretarz Piotr Bębenek od 8 lutego 2007
Członkowie rady nadzorczej Tadeusz Król od 8 lutego 2007
Michał Róg od 8 lutego 2007
Tadeusz Zając 23 października 2006 – 8 lutego 2007
Paweł Bąk 23 października 2006 – 8 lutego 2007
Krystian Rogala 2 lutego 2006 – 8 lutego 2007
Tomasz Turzański 19 grudnia 2005 – 23 października 2006
Zbigniew Zawartka 28 października 2005 – 23 października 2006
Trener Kazimierz Moskal od 17 kwietnia 2007
Adam Nawałka 19 grudnia 2006 – 16 kwietnia 2007
Dragomir Okuka 20 września – 19 grudnia 2006
Dan Petrescu 8 grudnia 2005 – 18 września 2006
Asystent trenera Kazimierz Moskal 2 lipca 2005 – 17 kwietnia 2007
Pojar Cristinel 21 maja 2007 – 18 września 2006
Dyrektor sportowy Jacek Bednarz od 1 czerwca 2007
Marek Kusto 20 czerwca 2006 – 21 maja 2007
Dyrektor wykonawczy Kazimierz Antkowiak od 12 października 2006
Trener przygotowania fizycznego Andrzej Bahr od 18 września 2006
Michele Bon 9 stycznia – 18 września 2006
Analityk Dawid Zajączkowski od 2006
Kierownik drużyny Maciej Musiał od 19 grudnia 2006
Marek Konieczny 2 lipca 2005 – 19 grudnia 2006
Trener bramkarzy Ryszard Jankowski od 19 grudnia 2006
Jerzy Adamczyk 15 listopada – 19 grudnia 2006
Branko Davidović 20 września – 15 listopada 2006
Dan Stingaciu 8 grudnia 2005 – 18 września 2006
Masażysta Marcin Bisztyga od 2005
Zbigniew Woźniak od 21 czerwca 1989
Lekarz Mariusz Urban od 1997
Wisła II Kraków
Trener Andrzej Bahr od 29 czerwca 2006

Stan na: 26 maja 2007.
Daty pełnienia funkcji w radzie nadzorczej na podstawie wpisów w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przygotowania do sezonu wystartowały [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 czerwca 2006.
  2. 8 sparingów Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 czerwca 2006.
  3. Plan przygotowań do sezonu [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 grudnia 2006.
  4. a b Reprezentant Australii zawodnikiem Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 10 stycznia 2006.
  5. Thwaite musi zapłacić Nationalowi 45.000 [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 31 sierpnia 2006.
  6. Thwaite może grać! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 29 września 2006.
  7. Skład do Włoch [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 20 czerwca 2006.
  8. Czas na drugi obóz [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 20 czerwca 2006.
  9. Wisła – wszystkie mecze z udziałem kibiców! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 10 lipca 2006.
  10. Mecz w Gdyni bez udziału kibiców Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 2 sierpnia 2006.
  11. Mistrzowskie podanie Dominetu [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 1 czerwca 2006.
  12. Karta Kibiców Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 15 czerwca 2006.
  13. a b Wisła z Umbro! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 3 lipca 2006.
  14. Rezerwy zaczynają trzecioligowy bój [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 4 sierpnia 2006.
  15. Werdykt UEFA w sprawie Nikoli Mijajlovicia [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 października 2006.
  16. Wisła ukarana przez UEFA [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 20 listopada 2006.
  17. Kara za derby – Wisła złoży odwołanie [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 2 listopada 2006.
  18. Do Turcji pojadą... [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 13 stycznia 2007.
  19. Z widokiem na Kreml [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 18 stycznia 2007.
  20. Kadra drugiego zgrupowania [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 6 lutego 2007.
  21. Na mecz z Łęczną sektor E zamknięty [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 13 kwietnia 2007.
  22. Zmierz się z nową aranżacją! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 kwietnia 2007.
  23. Pacyfikacja hymnu Wisły [online], zczuba.pl, 30 marca 2007.
  24. Reszta należy do zarządu [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 kwietnia 2007.
  25. Decyzja ws. Paulisty i Baszczyńskiego [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 11 maja 2007.
  26. Budowa – dwie galerie [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 25 maja 2006.
  27. Wisła zagra z Celtikiem Glasgow [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 30 maja 2006.
  28. Trybuna rośnie [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 7 czerwca 2006.
  29. Montaż stali [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 31 sierpnia 2006.
  30. Biała Gwiazda na trybunie przy ul. Reymonta! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 9 października 2006.
  31. Dźwigi cztery [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 17 października 2006.
  32. Sektor E: Mały krok naprzód... [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 6 grudnia 2006.
  33. Biała Gwiazda już jest [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 10 stycznia 2007.
  34. Mecz Polska – Azerbejdżan przeniesiony do Warszawy [online], wislaportal.pl, 24 lutego 2007.
  35. Miasto deklaruje: Dokończymy budowę stadionu Wisły [online], stadiony.net, 23 lutego 2007.
  36. Oświadczenie Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow, 22 lutego 2007.
  37. Heler: Nas polityka nie interesuje [online], archiwum.wisla.krakow, 23 lutego 2007.
  38. Wszystkie błędy obnażone – koniec passy [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 11 listopada 2006.
  39. Skok na trzecie miejsce [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 1 grudnia 2006.
  40. Oscary dla Wiślaków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 lutego 2007.
  41. Nowy napastnik w zespole Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 11 czerwca 2006.
  42. Kapitan portugalskiej Vitorii zawodnikiem Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 11 czerwca 2006.
  43. Emilian Dolha bramkarzem Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 czerwca 2006.
  44. Chiacu na rok z opcją! [online], wislaportal.pl, 9 lipca 2006.
  45. Hristu Chiacu wiślakiem! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 10 lipca 2006.
  46. Młodzi i waleczni [online], wislaportal.pl, 8 lipca 2006.
  47. Svitlica podpisał kontrakt [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 12 października 2006.
  48. Mikołaj Kałuda piłkarzem Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 5 grudnia 2006.
  49. a b c d Wypożyczenia zawodników Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 lipca 2006.
  50. a b Konrad Gołoś wypożyczony do Polonii [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 sierpnia 2006.
  51. Nowy bramkarz w zespole Białej Gwiazdy [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 9 stycznia 2007.
  52. a b Górnik po raz pierwszy [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 27 lutego 2007.
  53. Kubowicz cierpliwie dąży do celu [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 6 marca 2007.
  54. Na obozie będzie więcej piłki, a mniej harówki [online], nowysacz.naszemiasto.pl, 7 lutego 2010.
  55. Puchar Ekstraklasy 2006/2007 – 1/4 finału – II mecz [online], 90minut.pl, 29 maja 2007.
  56. Puchar Ekstraklasy 2006/2007 – 1/2 finału – II mecz [online], 90minut.pl, 7 czerwca 2007.
  57. Radosław Majdan wraca do Pogoni Szczecin! [online], wislaportal.pl, 30 czerwca 2006.
  58. Kamil Kosowski w Serie A! [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 30 sierpnia 2006.
  59. Pożegnanie Tomasza Kłosa [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 11 grudnia 2006.
  60. Varga wypożyczony do UTA Arad [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 13 stycznia 2007.
  61. Michał Wróbel w Unii Janikowo [online], wislaportal.pl, 17 stycznia 2007.
  62. a b „Kryszał” opuszcza Wisłę Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 stycznia 2007.
  63. Kontrakt z Kaczorowskim rozwiązany [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 stycznia 2007.
  64. Boguski wypożyczony do BOT Bełchatów [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 stycznia 2007.
  65. Marcin Kuźba opuszcza Reymonta [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 29 stycznia 2007.
  66. Porozumienie z Jackiem Paszulewiczem [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 30 stycznia 2007.
  67. Juszczyk wypożyczony [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 marca 2007.
  68. a b Penksa i Paulista zostają w Wiśle [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 17 czerwca 2006.
  69. Kowalik dyrektorem sportowym [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 maja 2006.
  70. Za biurko? Za wcześnie... [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 czerwca 2006.
  71. Marek Kusto dyrektorem sportowym Wisły [online], wislaportal.pl, 20 czerwca 2006.
  72. Zmiany w strukturze sztabu szkoleniowego Wisły [online], wislaportal.pl, 29 czerwca 2006.
  73. Wisła wzmacnia zarząd [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 9 czerwca 2006.
  74. Dan Petrescu nie jest już trenerem Wisły Kraków! [online], wislaportal.pl, 18 września 2006.
  75. Dragomir Okuka: Nie zastanawiałem się długo [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 20 września 2006.
  76. Trener bramkarzy odchodzi [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 15 listopada 2006.
  77. Nowa Rada Nadzorcza w Wiśle Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 września 2006.
  78. Adam Nawałka: nowe plany i obowiązki [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 26 września 2006.
  79. Nowe twarze w pionie sportowym Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 12 października 2006.
  80. Zmiana na stanowisku trenera [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 15 grudnia 2006.
  81. Adam Nawałka trenerem Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 grudnia 2006.
  82. Przychodzą, odchodzą [online], wislaportal.pl, 19 grudnia 2006.
  83. Ludwik Miętta-Mikołajewicz odwołany [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 21 grudnia 2006.
  84. Zmiana w zarządzie Wisły Kraków [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 19 lutego 2007.
  85. Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 27 grudnia 2006.
  86. Trener Nawałka odwołany [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 16 kwietnia 2007.
  87. Bednarz dyrektorem sportowym Wisły [online], archiwum.wisla.krakow.pl, 21 maja 2007.