Przejdź do zawartości

Andreas Steinhuber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andreas Steinhuber S.J.
Kardynał diakon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1824
Uttlau

Data i miejsce śmierci

15 października 1907
Rzym

Miejsce pochówku

Campo Verano

Prefekt Świętej Kongregacji Indeksu
Okres sprawowania

1896–1907

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

jezuici

Prezbiterat

brak danych

Kreacja kardynalska

16 stycznia 1893
Leon XIII

Kościół tytularny

S. Agata alla Suburra

Andreas Steinhuber S.J. (ur. 11 listopada 1824 w Uttlau, zm. 15 października 1907 w Rzymie) – niemiecki duchowny katolicki, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w rodzinnej diecezji Pasawa, a także w Rzymie w Kolegium Germańskim (1845-1854). Po święceniach pracował jako katecheta dzieci księcia Maksymiliana Bawarskiego. Studiował także prawo na Uniwersytecie w Monachium. W 1854 wstąpił do jezuitów. Jeszcze przed ukończeniem nowicjatu zakonnego, został rektorem Kolegium Germańskiego w Rzymie, pełniąc tę funkcję w latach 1867-1880. Następnie został mianowany przez papieża teologiem i konsultorem nadzwyczajnych spraw kościelnych. Jako konsultant współpracował również z Kongregacjami Rozkrzewiania Wiary i Świętą Inkwizycją. Był następnie profesorem filozofii i teologii na uniwersytecie w Innsbrucku.

18 maja 1894 papież Leon XIII ogłosił, iż to właśnie on był kardynałem in pectore z konsystorza ze stycznia 1893. Jako kardynał diakon objął w 1895 rządy w Świętej Kongregacji Odpustów i Świętych Relikwii. 1 października 1896 mianowany prefektem Świętej Kongregacji Indeksu. Na urzędzie tym pozostał do śmierci. Umarł jako kardynał protodiakon i pochowany został na Campo Verano.

Kardynał był wielkim przeciwnikiem modernizmu. W związku z tym zachęcał bardzo papieża św. Piusa X do wydania encykliki Pascendi Dominici Gregis.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]