Urban I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urban I
Urbanus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Miejsce urodzenia Rzym
Data i miejsce śmierci 23 maja 230
Rzym
Papież
Okres sprawowania 222–230
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 222
Święty
Urban I
Ilustracja
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 19 maja
Atrybuty winogrona
Patron Troyes, Zielonej Góry, Gogolina, gminy Kobiór, Cieszowej

Urban I łac. Urbanus, cs. Swiaszczennomuczenik Urwan I Rimskij, jepiskop[1] (ur. w Rzymie, zm. w 230 tamże) – święty Kościoła katolickiego, 17. papież w okresie od 222 do 230[2].

Urban I rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiedziała się za antypapieżem Hipolitem. Jemu to Urban I powierzył obliczenie daty Paschy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wzmiankowany jest przez Euzebiusza w jego historii oraz imię jego wymienione jest w Coemeterium Callisti, ale o jego życiu niewiele wiadomo. Jego ojciec miał na imię Poncjan i był Rzymianinem[3]. Za pontyfikatu Urbana I panował cesarz Aleksander Sewer (222–235) i był to czas wolny od prześladowań[3]. W brewiarzu katolickim (z 25 maja) mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia, jej mąż św. Walerian i jego brat św. Tyburcjusz. Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. Uważany jest za męczennika, zginął 23 maja przez ścięcie głowy, a pogrzebany został na Coemetarium Praetextati, jednak nie znajduje to potwierdzenia w źródłach[3]. Na miejscu męczeństwa św. Cecylii, na Trastevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki patronki muzyki.

Według Martyrologium św. Hieronima został pochowany w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia[3]. Znaleziono tam płytę grobową z jego imieniem zapisanym greckimi literami.

W średniowieczu w związku z rozwojem kultury agrarnej był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Jest patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników, dobrych urodzajów. Przedstawiany jest z w szatach pontyfikalnych i tiarze, a jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. W Kościele w Polsce jego wspomnienie liturgiczne przypada na 19 maja, przeniesione z 25 maja po reformie kalendarza rzymskiego w 1969, w Kościele Greckokatolickim 12 lutego.

Jest patronem Troyes, Bucchianico, a w Polsce Zielonej Góry[4], Gogolina, gminy Kobiór oraz Cieszowej.

W tym samym czasie antypapieżem był św. Hipolit.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Священномученик Урва́н I Римский, епископ, azbyka.ru [dostęp 2021-04-22] (ros.).
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 18. ISBN 83-7006-437-X.
  3. a b c d John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 29. ISBN 83-06-02633-0.
  4. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Św. Urban I, opiekun winiarzy – patronem Zielonej Góry | eKAI.pl, eKAI, 30 listopada 1 [dostęp 2020-06-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]