Żurawnica (Beskid Mały)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żurawnica
Ilustracja
Widok ze Śleszowic na Żurawnicę i przełęcz Carchel
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

727 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Żurawnica”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Żurawnica”
Ziemia49°45′34,1″N 19°30′43,2″E/49,759472 19,512000
Na szczycie Żurawnicy
Skały w drodze na szczyt Żurawnicy.

Żurawnica (727 m) – szczyt w Beskidzie Małym, najwyższy w tzw. Grupie Żurawnicy. Ma dwa wierzchołki: zachodni 707 m i wschodni 727 m. W kierunku wschodnim grzbiet Żurawnicy opada do przełęczy Carchel (632 m), stoki północne do doliny Tarnawki, południowe do doliny potoku Ustrzyzna[1].

Nazwa szczytu pochodzi od brukwi, którą w okolicach tej góry karmiono świnie. Przez miejscową ludność nazywana ona była brukwią żyrską. Uprawiana była również na stokach tej góry, stąd też górę zaczęto nazywać Żyrawnicą, a potem nazwa uległa nieco zniekształceniu i powstała Żurawnica[2].

Przez Żurawnicę prowadzą dwa szlaki turystyczne; zielony przez obydwa jej szczyty i czerwony północnymi stokami[3]. Jest porośnięta lasem, ale na jej grzbiecie znajduje się duża polana, z której rozciągają się widoki na Babią Górę, Pasmo Jałowieckie i Pasmo Solnisk. Za polaną na grzbiecie Żurawnicy wzdłuż ścieżki szlaku turystycznego ciągnie się pas skałek zwanych Kozimi Skałami. Związana z nimi jest legenda. Według niej są one pozostałością diabelskiego zamku zniszczonego podczas wojny między diabłami[4].

Planowane jest utworzenie na Żurawnicy rezerwatu przyrody dla ochrony ciekawych form skałkowych, jak również roślin i zwierząt. Występują tutaj rzadkie gatunki mchów, w szczelinach skalnych i na skałach rośnie skalnica gronkowa i paproć zanokcica skalna. Z rzadszych gatunków roślin występują także: zanokcica północna, poziomka twardawa, gruszycznik jednokwiatowy, przytulia okrągłolistna, łuskiewnik różowy, rzeżucha trójlistkowa i kilka gatunków storczyków: buławnik wielkokwiatowy, kukułka plamista, storczyk męski, podkolan zielonawy[5].

Szlaki turystyczne[3]
szlak turystyczny zielony Krzeszów – Żurawnica – przełęcz Carchel – Gołuszkowa GóraLipska GóraSucha Beskidzka
szlak turystyczny czerwony Krzeszów – zbocza Żurawnicy – przełęcz Carchel – Gołuszkowa Góra – ŻmijowaProrokowa GóraZembrzyce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  2. Andrzej Matuszczyk. Beskid Średni. Przewodnik Turystyczny. Górskie szlaki turystyczne PTTK str. 44 ISBN 83-7005-019-0
  3. a b Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  4. Górskie wędrówki. Żurawnica. [dostęp 2015-09-22].
  5. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Widok ze Śleszowic na Grupę Żurawnicy
Widok ze Śleszowic na Grupę Żurawnicy