Akwila i Pryska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci
Akwila i Pryska
męczennicy
ilustracja
Czczeni przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

8 lipca (kat.),
4/17 stycznia i 14/27 lipca (praw.)

Akwila, cs. Apostoł Akiła i Pryska (Pryscylla) – judeochrześcijańska para małżeńska opisana w Nowym Testamencie, żyjąca w I wieku, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego; według tradycji męczennicy chrześcijańscy.

Wspominani są w Liście do Rzymian:

Pozdrówcie współpracowników moich w Chrystusie Jezusie, Pryskę i Akwilę, którzy za moje życie nadstawili karku i którym winienem wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły nawróconych pogan[1].

Podobnie jak apostoł Paweł z Tarsu, który był towarzyszem i przyjacielem małżeństwa, zajmowali się wyrobem namiotów. O Akwili wiadomo, że był Żydem pochodzącym z Pontu. W Rzymie stał się chrześcijaninem, ale został wygnany wraz z żoną w 49 roku dekretem cesarza Klaudiusza. Małżonkowie zamieszkali w Koryncie, gdzie przebywał u nich św. Paweł, następnie udali się wraz z nim do Efezu (tu nauczali Apollosa) i ponownie do Rzymu.

Dzieje Apostolskie i Listy Pawła podają, że udzielali oni gościny Kościołowi domowemu oraz działali jako katecheci[2]. Istotne jest, że opisuje się ich razem, nie różnicując ze względu na płeć. Pryska pomagała mężowi w pracy w warsztacie, a Akwila pomagał jej w działalności na rzecz Kościoła. W tradycji prawosławnej Akwila zaliczany jest do grona Siedemdziesięciu dwóch wysłańców Jezusa Chrystusa[3].

Według tradycji apostoł Akwila został biskupem Heraklei. Podobno wraz z małżonką ponieśli męczeńską śmierć zabici przez pogan. W późniejszym okresie spora część ich relikwii trafiła do Rzymu[4].

Ze św. Pryską (Pryscyllą) utożsamiana jest św. Pryska, męczennica rzymska z III wieku, wspominana w Kościele katolickim 18 stycznia[5].

W ikonografii wschodniej apostoł przedstawiany jest zwykle w czerwonych szatach biskupich z Ewangelią w dłoniach. Ma siwą średniej długości brodę, a na nogach sandały. Niekiedy towarzyszy mu jego małżonka Pryska, która również trzymając Ewangelię patrzy na męża[4].

Kościoły pod wezwaniem św. Pryski

Wspomnienie liturgiczne małżonków w Kościele katolickim obchodzone jest 8 lipca[6]. Kościół prawosławny wspomina apostoła Akwila dwukrotnie 14/27 lipca[a], tj. 27 lipca według kalendarza gregoriańskiego i 4/17 stycznia (Sobór siedemdziesięciu apostołów)[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rz 16,3-4 w przekładach Biblii.
  2. Dzieje 18,2n 18 26, 1 Kor 16,192 Tym 4,19
  3. Tomasz Sulima: Sobór siedemdziesięciu apostołów. cerkiew.pl. [dostęp 2011-05-04].
  4. a b c ap. Akwila na cerkiew.pl (opr. Jarosław Charkiewicz)
  5. Pryska, męczennica rzymska na DEON.pl
  6. Martyrologium Romanum. Libreria Editrice Vaticana, 2004, s. 376. ISBN 978-88-2097-210-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Ohler, Postacie kobiet w Biblii, s. 215

Źródła internetowe:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]