Grzegorz z Nareku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Grzegorz z Nareku
Doktor Kościoła
Grigor Narekatsi 1.jpg
Data urodzenia ok. 944-950
Data śmierci ok. 1010
Narek
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
Apostolski Kościół Ormiański, Kościół katolicki
Wspomnienie 25 stycznia (Apostolski Kościół Ormiański), 27 lutego (Kościół katolicki)
Szczególne miejsca kultu Armenia

Grzegorz z Nareku, orm. Գրիգոր Նարեկացի, Grikor Narekaci (ur. ok. 944, zm. ok. 1010 w Nareku w Armenii) – jeden z największych poetów i uczonych ormiańskich, święty Kościoła ormiańskiego i Kościoła katolickiego[1], Doktor Kościoła[2][3].

Życiorys[edytuj]

Grzegorz urodził się około roku 944, podawana jest także data około 950 roku. Był synem biskupa Anczewacziku Chosroesa (lub Chosrowa, który został biskupem po śmierci żony, gdyż w Apostolskim Kościele Ormiańskim jedynie osoby bezżenne mogą piastować wyższe godności). Za swoje progreckie przekonania został wyklęty.

Grzegorz wraz z bratem Janem został oddany do klasztoru w Nareku (Narekawank) na południe od jeziora Wan (dziś we wschodniej Turcji). Jest twórcą Księgi śpiewów żałobliwych – perły poezji ormiańskiej. Dzieło powstało na początku XI wieku, gdyż autor wspomina o walkach cesarza bizantyjskiego Bazylego II w 999 w Armenii.

Z Grzegorzem, który został świętym ormiańskim, wiąże się pewna opowieść. Pewnego dnia do klasztoru przybyli dygnitarze kościelni, a świętemu przypadło w udziale goszczenie dostojników. Przygotował pieczone ptaki, zapomniawszy iż jest dzień postu. Na oczach oburzonych gości poprosił Boga o pomoc i ptaki odżyły, odlatując przez okno.

Kult[edytuj]

W Apostolskim Kościele Ormiańskim wspomnienie liturgiczne św. Grzegorza obchodzone jest 25 stycznia, zaś w Kościele katolickim (w tym Kościele ormiańskokatolickim) - 27 lutego. 12 kwietnia 2015 papież Franciszek ogłosił św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Martyrologium Rzymskie pod datą 27 lutego wymienia: "Nel monastero di Narek in Armenia, san Gregorio, monaco, dottore degli Armeni, insigne per la dottrina, gli scritti e la scienza mistica."
  2. a b Pope Francis declares Armenian saint Doctor of the Church
  3. Św. Grzegorz z Nareku doktorem Kościoła

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]