Instytut Cervantesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Instytutu Cervantesa
Siedziba Instytutu na ulicy Alcalá w Madrycie latem 2006
Logo Instytutu autorstwa Enrica Satué
Wejście do Instytutu Cervantesa w Warszawie, nad drzwiami wejściowymi widoczne oficjalne logo Instytutu

Instituto Cervantespubliczna instytucja kulturalna stworzona w 1991, zależna od hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jego celem jest promocja i nauczanie języka hiszpańskiego oraz propagowanie kultury Hiszpanii, Hispanoameryki i krajów hiszpańskojęzycznych. Instytut Cervantesa prowadzi zajęcia dla wszystkich grup wiekowych na wszystkich poziomach zaawansowania według wytycznych Rady Europy. Instytut Cervantesa jest także organizatorem egzaminów certyfikatowych DELE, które są jedynymi egzaminami międzynarodowymi z języka hiszpańskiego sygnowanymi przez Ministerstwo Edukacji, Polityki Społecznej i Sportu w Hiszpanii. Szkoła poza kursami stacjonarnymi przygotowującymi do tych egzaminów, oferuje także kursy przez internet na poziomie DELE B1 i B2 przez stronę Aula Virtual de Español (AVE). Instytut Cervantesa w ramach promocji kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej organizuje różne wydarzenia zarówno w swojej siedzibie, jak i poza nią. W skład tych przedsięwzięć wchodzą: konferencje, seminaria, panele dyskusyjne, spotkania filmowe, promocje i książek i inne. Jako instytucja pełni obowiązki podobne do Alliance française, British Council czy Società Dante Alighieri . Instytut Cervantesa wziął swoją nazwę od pisarza Miguela de Cervantesa

Jego siedzibą centralną jest Madryt, budynek «las Cariátides» na ulicy Alcalá (dawna siedziba Hiszpańskiego Banku Centralnego ) i Alcalá de Henares, na ulicy Libreros de la ciudad. W Alcalá de Henares urodził się właśnie Miguel de Cervantes.

Cele i środki[edytuj | edytuj kod]

Cele Instytutu Cervantesa według Artykułu 3 Ustawy 7/1991, z 21 marca, która powołuje Instytut Cervantesa, są następujące:

 1. Promować powszechne nauczanie, uczenie się i używanie języka hiszpańskiego i krzewić poprzez różne środki i akcje oraz polepszać jakość tych działań
 2. Działać na rzecz rozprzestrzeniania się kultury hiszpańskojęzycznej na zewnątrz we współpracy z innymi organami administracji państwowej.

Powyższe realizuje poprzez:

 • Organizowanie kursów ogólnych i specjalistycznych języka hiszpańskiego;
 • Organizowanie egzaminów DELE - Diplomas de Español como Lengua Extranjera we współpracy z Uniwersytetem z Salamanki;
 • Aktualizowanie i szkolenia w metodach nauczania języka hiszpańskiego;
 • Wspieranie pracy hispanistów;
 • Organizowanie i promowanie programów rozprzestrzeniania hiszpańskiego;
 • Organizowanie bibliotek i centrów dokumentacyjnych w swoich siedzibach.

Co roku jest publikowany "Rocznik Hiszpańskiego" (Anuario del español), którego pierwsza edycja miała miejsce w 1998. W roczniku analizuje się sytuację i nowinki w języku hiszpańskim (w róznych odmianach języka). Poza tym od 1997 działa Centro Virtual Cervantes w internecie.

1 czerwca 2005 Instytut Cervantesa otrzymał Nagrodę Księcia Asturii (Premio Príncipe de Asturias de Comunicación y Humanidades). Podzielił nagrodę z Alliance française, Società Dante Alighieri, British Council, Instytutem Camõesa i Goethe-Institut.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

 • Patronato. Jego Honorowym Przewodniczącym jest Król Hiszpanii Juan Carlos I. Prezydencja Wykonawcza jest złożona z premiera, Ministrów Spraw Zagranicznych, Edukacji i Nauki, Kultury, przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Administracji, Dyrektora Institutu, 25 członków wybranych przez instytucje kulturalne i językowe (Królewska Akademia Hiszpańska, Akademie Językowe Hispanoameryki i Filipin, uniwersytety, akademie hiszpańskie i inne organizacje) i członków stałych jakimi są laureaci Nagrody Cervantesa. Jego funkcją jest wytyczanie generalnej orientacji działalności Instytutu.
 • Consejo de Administración (Rada Administracyjna). W jej skład wchodzą przewodniczący Sekretarz Stanu do Współpracy Międzynarodowej (Secretario de Estado de Cooperación Internacional), dwóch wiceprzewodniczących (Podsekretarz z Ministerstwa Edukacji i Nauki i Podsekretarz z Ministerstwa Kultury), dwóch doradców z Patronatu, czterech doradców z ministerstw (Spraw Zagranicznych; Edukacji i Nauki; Kultury; Gospodarki i Skarbu) i Dyrektor Instytutu. Rada ma za zadanie wypracować ogólne plany działalności, czuwać nad wykonywaniem budżetu i zatwierdzać wydatki na współpracę z instytucjami trzecimi.
 • Director (Dyrektor), mianowany przez Radę Ministrów Hiszpanii. To on prowadzi dyrekcję Instytutu, poza tym istotne prace wykonawcze i administracyjne.

Dyrektorami byli:

Wirtualne Centrum Cervantesa[edytuj | edytuj kod]

Centro Virtual Cervantes jest stroną internetową stworzoną i utrzymywaną przez Instytut Cervantesa w celu wspomożenia rozpowszechniania języka hiszpańskiego i kultur hiszpańskich.

Wirtualne Centrum ma za zadanie dotrzeć do całego świata za pośrednictwem Internetu, uzupełnia tym samym działalność ośrodków otwartych przez Instytut. Oferuje materiały i serwisy dla nauczycieli języka hiszpańskiego, jak również dla uczniów, tłumaczy, dziennikarzy i innych zawodów, które pracują z językiem hiszpańskim oraz dla hispanistów, którzy badają kultury hiszpańskie na całym świecie. Centrum Wirtualne jest przeznaczone dla każdej osoby, która interesuje się językiem i kulturami hiszpańskimi i sytuacją hiszpańskiego w sieci.

Ośrodki na świecie[edytuj | edytuj kod]

Instytut Cervantesa w Warszawie, największa tego typu placówka na świecie
Instytut Cervantesa w Manchesterze
Instytut Cervantesa w Krakowie
Miguel de Cervantes Saavedra

Aby efektywniej wykonywać zadania, zorganizowano Instytut w:

 • Centros Cervantes:
 • Red de instituciones asociadas (Sieć instytucji stowarzyszonych)

W Warszawie 7 maja 2008 został otwarty największy na świecie Instytut Cervantesa[1]. Mieści się on w budynku przy ul. Nowogrodzkiej 22, zajmując 5 pięter o powierzchni łącznej ok. 4 000 metrów kwadratowych[2].

Instytut Cervantesa nie posiada jeszcze żadnego centrum na terenie Sahary Zachodniej, jedynym obszarze na świecie, gdzie ludność arabska używa jako drugiego języka hiszpańskiego. Obecnie istnieje projekt ustanowienia Aula Cervantes w Al-Ujun za pośrenictwem AECI - Agencia Española de Cooperación Internacional (Hiszpańska Agencja Współpracy Międzynarodowej.

W Gibraltarze w 2006 osiągnięto porozumienie o założeniu ośrodka Instytutu Cervantesa. Ta sytuacja wzbudziła polemikę w hiszpańskiej opinii publicznej, gdyż centra Instytutu mieszczą się jedynie za granicą, więc ten fakt uznawałby w pewnym stopniu panowanie rządu i instytucji brytyjskich nad Skałą Gibraltarską jak i odrębność kulturową tego terytorium od Hiszpanii. Jednak w statucie instytucji nie ma żadnych zakazów ustanawiania ośrodków Instytutu na ziemi hiszpańskiej lub krajów hiszpańskojęzycznych. Ta decyzja ma na celu polepszyć poziom nauczania języka hiszpańskiego wśród mieszkańców kolonii.

Instituto Cervantes planuje również bliskie otwarcie "Aulas Cervantes" w Oslo, Abidżanie, Dakarze, Nairobi i Petersburgu. A w przyszłości rozważa się stworzenie ich w Davao, Cebu, Denver, Los Angeles, San Antonio, Vancouver, Toronto, Kingston, Port-au-Prince, Luena, Jaunde, Libreville, Sydney i Wellington.

W Ameryce[edytuj | edytuj kod]

W Ameryce podobną rolę pełnią Biura Współpracy Technicznej (Oficinas de Cooperación Técnica) i Centra Kulturalne Hiszpanii (Centros Culturales de España) zależne od Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej. Wcześniej tę funkcję pełniły Instytuty Współpracy Iberoamerykańskiej (Institutos de Cooperación Iberoamericana).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]