Jonathan Ke Quan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jonathan Ke Quan
Imię i nazwisko Jonathan Ke Quan
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1971
Sajgon
Zawód aktor

Jonathan Ke Quan (ur. 20 sierpnia 1971 w Sajgonie jako Quan Kế Huy) – amerykański aktor pochodzenia wietnamskiego, któremu popularność przyniosły zagrane w pierwszej połowie lat 80. role w filmach Indiana Jones i Świątynia Zagłady oraz Goonies.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzina po upadku Sajgonu uzyskała azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. Ukończył Alhambra High School, a następnie szkołę kinowo-telewizyjną (School of Cinema-Television) działającą w ramach University of Southern California.

Debiutował w filmie rolą chińskiego chłopca (Short Round), partnerującego Harrisonowi Fordowi w kinowej ekranizacji przygód Indiany Jonesa. Rolę tę uzyskał w wyniku otwartego castingu, na który początkowo przyszedł wyłącznie w celu towarzyszenia swojemu ubiegającemu się o nią bratu[1]. Występ w tym filmie przyniósł mu Young Artist Award w 1984 w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego[2] oraz w tym samym roku nominację do Saturna dla najlepszego młodego aktora. W 1985 wystąpił w młodzieżowym przygodowym filmie Goonies w roli „Daty”.

W późniejszych latach okazjonalnie pojawiał się w produkcjach filmowych. Współpracował też przy efektach specjalnych w filmach X-Men oraz Tylko jeden.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Temple of Doom: An Oral History (ang.). empireonline.com. [dostęp 2012-05-05].
  2. Sixth Annual Youth in Film Awards 1983–1984. youngartistawards.org. [dostęp 2012-05-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]