Leia Organa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leia Organa Solo)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leia Organa
Leia Organa
Kobieta w przebraniu Lei Organy na cosplayu
Data urodzin 19 BBY
Ranga Księżniczka Alderaanu (adoptowana),
senator Alderaanu,
dyplomata Nowej Republiki,
Prezydent Nowej Republiki,
Planeta Alderaan (urodzona na Polis Massa)
Rasa Człowiek
Przynależność Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika, Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Aktor Aiden Barton (Epizod III) Carrie Fisher (Epizod IV-VI)
Leia Organa Solo i inni bohaterowie Gwiezdnych wojen.

Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke'a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.

Kilka lat po zwycięstwie nad Imperatorem Leia wychodzi za mąż za Hana Solo[1]. Mają trójkę dzieci – bliźnięta Jacena i Jainę[2] oraz o rok młodszego Anakina[3]. 37,5 roku po śmierci Vadera przy życiu została już tylko ich córka[4].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 19 lat przed bitwą o Yavin w ośrodku medycznym w pasie asteroid Polis Massa. Ponieważ matka Lei i Luke'a zmarła przy porodzie, a ojciec przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, dzieci rozdzielono i ukryto. Leią zaopiekowała się para z Alderaanu, która nie posiadała własnych dzieci – królowa Breha Organa i wicekról Bail Organa. Córka Anakina Skywalkera dorastała więc w rodzinie królewskiej i zyskała tytuł księżniczki, przygotowując się do kariery w dyplomacji.

Leia poszła w ślady przybranego ojca i zajęła się polityką, była najmłodszym senatorem w historii. Popierała Rebelię, używała politycznego immunitetu i swej jednostki dyspozycyjnej (koreliańskiej korwety Tantive IV) aby dotrzeć do ośrodków buntu.

Plany Gwiazdy Śmierci i spotkanie Luke'a oraz Hana[edytuj | edytuj kod]

W filmie Nowa nadzieja Leia zdobyła plany Gwiazdy Śmierci i strzegła ich lecąc na ojczysty Alderaan. Jednak jej statek został zaatakowany przez Gwiezdny Niszczyciel Imperium z Darthem Vaderem na pokładzie w okolicach planety Tatooine. Załoga krążownika szybko została pokonana przez szturmowców, a Leia schwytana. Przedtem zdołała ukryć w droidzie R2-D2 plany śmiercionośnej stacji bojowej i wysłać go na powierzchnię piaszczystej planety, by odszukał Bena Kenobiego (dawnego przyjaciela jej ojca, który przesłałby plany dalej).

Leię przetransportowano na Gwiazdę Śmierci, gdzie uwięziono ją w celi i torturowano. Vader używał na niej nawet sztuczek myślowych (Mocy), ale nic nie zdołało złamać księżniczki, by wyjawiła lokalizację bazy rebeliantów. Kobieta była świadkiem zniszczenia swojej rodzinnej planety – Alderaanu – przez superlaser stacji. Nawet wtedy nie poddała się, wyjawiając fałszywą lokalizację.

Niewiele później na pokład stacji dotarli Sokołem Millenium Luke Skywalker, Han Solo, Chewbacca i Obi-Wan Kenobi. Luke i Han wraz z Chewbaccą i dwoma droidami (R2-D2 i C-3PO) zdołali uwolnić księżniczkę z celi, podczas gdy Kenobi poświęcił swe życie, by reszta wydostała się cało z Gwiazdy. Jakiś czas później rozpoczęła się bitwa o Yavin, w której stawką był los całego Sojuszu Rebeliantów. Leia obserwowała przebieg bitwy, podczas której w ostatniej chwili Luke Skywalker z pomocą Hana zniszczył Gwiazdę Śmierci. Księżniczka nagrodziła bohaterów na oficjalnej ceremonii w bazie na powierzchni Yavina 4.

Walka w imię Rebelii[edytuj | edytuj kod]

Trzy lata później (Imperium kontratakuje) Leia stacjonowała wraz z Lukiem i Hanem na odległej i lodowatej planecie Hoth, gdzie znajdowała się nowa baza rebeliantów. Wkrótce Imperium odkryło ją i rozpoczęła się naziemna bitwa. Leia uciekła wraz z Hanem na pokładzie Sokoła. W pościg za nimi rzuciły się myśliwce typu TIE i Gwiezdne Niszczyciele, jednak Han zdołał je zgubić w pasie asteroid. Podczas przymusowego ukrywania się na największej z nich między Leią a przemytnikiem doszło do namiętnego pocałunku.

Bohaterowie zdecydowali się polecieć na planetę Bespin, by odwiedzić Miasto w Chmurach, którym zarządzał dawny przyjaciel Hana – Lando Calrissian. Szybko okazało się, że łowca nagród Boba Fett i Vader przybyli wcześniej i wszyscy zostali pochwyceni. Han został zamrożony w bryle karbonitu przez Mrocznego Lorda Sithów i oddany Bobie jako zapłata. Podczas ostatnich chwil przed zamrożeniem Leia krzyknęła do Hana, że go kocha, na co korelianin odpowiedział po prostu: „Wiem”.

Rok później (Powrót Jedi) Leia uczestniczyła w planie odbicia Hana Solo z rąk Hutta Jabby, który miał swój pałac na Tatooine. Misja – z pewnymi przeszkodami – przebiegła pomyślnie i bohaterowie mogli udać się do punktu zbioru rebelianckiej floty gwiezdnej, przygotowującej się na ostateczne starcie z Imperium. Leia wraz z Hanem i oddziałem uderzeniowym wyruszyli na lesisty księżyc Endor, gdzie mieli za zadanie dezaktywować generator chroniący unoszącą się nad księżycem drugą Gwiazdę Śmierci. Kobieta została postrzelona z blastera w ramię, ale udało im się wypełnić misję. Rebelianci zniszczyli stację kosmiczną, Luke rozprawił się z Imperatorem (w ostatniej chwili pomógł mu Vader, który przeszedł na Jasną Stronę Mocy), a księżniczka Leia ucałowawszy Hana uspokoiła go, że Luke Skywalker jest jej bratem (o czym dowiedziała się niewiele wcześniej, przed bitwą).

Niejasności[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec Powrotu Jedi Luke zapytał Leię o to, czy pamięta swoją prawdziwą matkę. Ta odpowiedziała, że pamięta ją bardzo słabo, tylko obrazy i uczucia, co może wskazywać na to, że Leia wiedziała, iż została adoptowana (Breha Organa zmarła, gdy Leia miała 19 lat). Jej wspomnienia to prawdziwe wspomnienia Matki.

Niemniej Leia dodaje, że matka była piękna, lecz smutna, co jest już dość złożonym wspomnieniem, zważywszy na fakt, że Amidala zmarła tuż po porodzie. Leia dodała też że została osierocona, gdy była mała, ale raczej ma na myśli, że miała kilka lat, a nie, że była noworodkiem.

Wiele wskazuje na to, że koncepcja Epizodów I-III podczas kręcenia epizodu VI była jeszcze niedopracowana, lub też, że podczas kręcenia prequeli zdecydowano się wprowadzić zmiany i szybciej Amidalę uśmiercić - być może, w pierwotnej wersji, to ona miała sprawować opiekę nad Leią przez jakiś czas, niemniej uproszczono ten wątek, tym samym tłumacząc całkowite pogrążenie się Anakina alias Dartha Vadera po ciemnej stronie mocy.

Przypisy

  1. Książka Ślub księżniczki Leii, Dave Wolverton, ISBN 83-7082-956-2
  2. Narodziny bliźniąt – książka Ostatni rozkaz wchodząca w skład tzw. trylogii Thrawna, Timothy Zahn, ISBN 83-7245-719-0
  3. Narodziny w komiksie Dark Empire II, Tom Veitch i Cam Kennedy.
  4. Anakin Solo ginie w powieści Gwiazda po gwieździe Troya Denninga (w wieku 17 lat), a Jacen Solo w powieści Invincible, również Troya Denninga. Pierwsza z książek wchodzi w skład serii Nowa era Jedi, a druga w skład serii Dziedzictwo Mocy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Bail Organa
Senator z Alderaanu
1-0 BBY
Następca
brak
(Senat zlikwidowany przez Palpatine'a)