Liga Europy UEFA (2019/2020)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Europy UEFA 2019/2020
UEFA Europa League
(2018/2019) (2020/2021)
Liga Europy UEFA 2019/2020
Szczegóły turnieju
Termin 27 czerwca – 29 sierpnia 2019 (kwalifikacje)
19 września 2019 – 27 maja 2020 (turniej)
Liczba drużyn 215 (kwalifikacje)
56 (turniej główny, w tym 21 z kwalifikacji)
Statystyki turnieju
Mecze

Liga Europy UEFA 2019/2020 – 49. sezon drugich w hierarchii i pod względem prestiżu międzynarodowych, klubowych rozgrywek piłkarskich federacji zrzeszonych w UEFA, po raz 11. przeprowadzanych pod nazwą Ligi Europy UEFA (wcześniej, jako Puchar UEFA) w formacie wprowadzonym w 2009 roku.

Finał Ligi Europy 2019/2020 zostanie rozegrany na Stadionie Energa w Gdańsku 27 maja 2020 roku. Zwycięzca edycji 2019/2020 zakwalifikuje się do Ligi Mistrzów w sezonie 2020/2021 oraz rozegra mecz o Superpuchar Europy.

Rozgrywki składają się z 3 części:

Format rozgrywek i podział miejsc[edytuj | edytuj kod]

Zachowany został format rozgrywek z poprzedniego sezonu. Miejsca dla federacji zostaną rozdzielane poprzez współczynnik ligowy UEFA z sezonu 2017/18[1]. W edycji 2019/2020 Ligi Europy może wziąć udział 215 zespołów z 55 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA.

Lp. Federacja Współ. Drużyny
1 Hiszpania Hiszpania 106.998 3
2 Anglia Anglia 79.605
3 Włochy Włochy 76.249
4 Niemcy Niemcy 71.427
5 Francja Francja 56.415
6 Rosja Rosja 53.382
7 Portugalia Portugalia 47.248
8 Ukraina Ukraina 41.133
9 Belgia Belgia 38.500
10 Turcja Turcja 35.800
11 Austria Austria 32.850
12 Szwajcaria Szwajcaria 30.200
13 Czechy Czechy 30.175
14 Holandia Holandia 29.749
15 Grecja Grecja 28.600
16 Chorwacja Chorwacja 26.000
17 Dania Dania 25.950
18 Izrael Izrael 21.750
19 Cypr Cypr 21.550
Lp. Federacja Współ. Drużyny
20 Rumunia Rumunia 20.450 3
21 Polska Polska 20.125
22 Szwecja Szwecja 19.975
23 Azerbejdżan Azerbejdżan 19.125
24 Bułgaria Bułgaria 19.125
25 Serbia Serbia 18.750
26 Szkocja Szkocja 18.625
27 Białoruś Białoruś 18.625
28 Kazachstan Kazachstan 18.125
29 Norwegia Norwegia 17.425
30 Słowenia Słowenia 14.500
31 Liechtenstein Liechtenstein 13.000 1
32 Słowacja Słowacja 12.125 3
33 Mołdawia Mołdawia 10.000
34 Albania Albania 8.500
35 Islandia Islandia 8.250
36 Węgry Węgry 8.125
37 Macedonia Północna Macedonia Północna 7.500
Lp. Federacja Współ. Drużyny
38 Finlandia Finlandia 6.900 3
39 Irlandia Irlandia 6.700
40 Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina 6.625
41 Łotwa Łotwa 5.625
42 Estonia Estonia 5.500
43 Litwa Litwa 5.375
44 Czarnogóra Czarnogóra 5.000
45 Gruzja Gruzja 5.000
46 Armenia Armenia 4.875
47 Malta Malta 4.500
48 Luksemburg Luksemburg 4.375
49 Irlandia Północna Irlandia Północna 4.250
50 Walia Walia 3.875
51 Wyspy Owcze Wyspy Owcze 3.750
52 Gibraltar Gibraltar 3.000 2
53 Andora Andora 1.331
54 San Marino San Marino 0.499
55 Kosowo Kosowo 0.000 1

Szczegółowy podział miejsc[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tablica pokazuje listę szczegółowego podziału miejsc[2]

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy Drużyny przeniesione z Ligi Mistrzów
Runda wstępna
(14 drużyn)
  • 4 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 52–55
  • 6 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 49–54
  • 4 drużyny – trzeci zespół lig federacji z miejsc 48–51
I runda kwalifikacyjna
(94 drużyny)
  • 26 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 26–51
  • 30 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 18–48 (poza Liechtensteinem)
  • 31 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 16–47 (poza Liechtensteinem)
  • 7 drużyn – zwycięzcy Rundy wstępnej
II runda kwalifikacyjna
(93 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(29 drużyn)
  • 16 drużyn – przegrani I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów
  • 3 drużyny – przegrani rundy wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów
ścieżka ligowa
(74 drużyn)
  • 7 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 19–25
  • 2 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 16–17
  • 3 drużyny – trzeci zespół lig federacji z miejsc 13–15
  • 9 drużyn – czwarty zespół lig federacji z miejsc 7–15
  • 2 drużyny – piąty zespół lig federacji z miejsc 5–6
  • 4 drużyny – szósty zespół lig federacji z miejsc 1–4
  • 47 drużyn – zwycięzcy I rundy kwalifikacji
III runda kwalifikacyjna
(72 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(20 drużyn)
  • 10 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 10 drużyn – przegrani II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
ścieżka ligowa
(52 drużyny)
  • 6 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 13–18
  • 6 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 7–12
  • 1 drużyna – czwarty zespół ligi federacji z miejsca 6
  • 37 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
  • 2 drużyny – przegrani II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
Runda play-off
(42 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(16 drużyn)
  • 10 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 6 drużyn – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
ścieżka ligowa
(26 drużyn)
  • 26 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
Faza grupowa
(48 drużyn)
  • 12 drużyn – zdobywców pucharów federacji z miejsc 1–12
  • 1 drużyna – czwarty zespół ligi federacji z miejsca 5
  • 4 drużyny – piąty zespół lig federacji z miejsc 1-4
  • 8 drużyny – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce mistrzowskiej
  • 13 drużyn – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce ligowej
  • 4 drużyny – przegrani rundy play-off Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
  • 2 drużyny – przegrani rundy play-off Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
  • 4 drużyny – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
Faza Pucharowa
(32 drużyny)
  • 12 drużyn – zwycięzcy grup w fazie grupowej
  • 12 drużyn – wicemistrzowie grup w fazie grupowej
  • 8 drużyn – zdobywcy trzecich miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wykaz rundy dla zespołów z danego miejsca w danej lidze[3][4]

Oznaczenia:

  • L2, L3, L4, L5, L6 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • PK – zdobywca pucharu krajowego,
  • PL – zdobywca pucharu ligi,
  • P-O – drużyny, które awansowały z play-offów w swoich ligach,
  • SZ – drużyny, które awansowały poprzez zwycięstwo w sezonie zasadniczym,
  • LM4M – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM4L – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM3M – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM3L – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM2M – drużyny, które przegrały swoje mecze w II rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM2L – drużyny, które przegrały swoje mecze w II rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM1 – drużyny, które przegrały swoje mecze w I rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LM RW – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LM FG – drużyny, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
Faza pucharowa
Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG)
Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG) Wikiprojekt:Szablony flag ? (LM FG)
Faza grupowa
Hiszpania Getafe CF (L5) Niemcy VfL Wolfsburg (L6) Turcja Beşiktaş JK (L3)[5] Austria LASK Linz (LM4L)
Hiszpania Sevilla FC (L6)[6] Francja Stade Rennes (PK) Austria Wolfsberger AC (L3)[7] Rosja FK Krasnodar (LM4L)
Anglia Arsenal (L5) Francja AS Saint-Étienne (L4) Szwajcaria FC Lugano (L3)[8] Norwegia Rosenborg BK (LM4M)
Anglia Manchester United (L6)[9] Rosja CSKA Moskwa (L4) Turcja İstanbul Başakşehir (LM3L) Rumunia CFR Cluj (LM4M)
Włochy SS Lazio (PK) Portugalia Sporting CP (PK) Portugalia FC Porto (LM3L) Szwajcaria BSC Young Boys (LM4M)
Włochy AS Roma (L6)[10] Ukraina FK Ołeksandrija (L3) Ukraina Dynamo Kijów (LM3L) Cypr APOEL Nikozja (LM4M)
Niemcy Borussia Mönchengladbach (L5) Belgia Standard Liège [11](PK) Szwajcaria FC Basel (LM3L)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
Szkocja Celtic (LM3M) Węgry Ferencvárosi TC (LM3M)
Azerbejdżan Qarabağ Ağdam (LM3M) Dania FC København (LM3M)
Grecja PAOK FC (LM3M) Słowenia NK Maribor (LM3M)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
Bośnia i Hercegowina FK Sarajevo (LM1)[12] Gruzja Saburtalo Tbilisi (LM2M) Rosja Spartak Moskwa (L5) Holandia Feyenoord (L3)[13]
Izrael Maccabi Tel Awiw (LM2M) Estonia Nõmme Kalju (LM2M) Portugalia SC Braga (L4)[14] Grecja AEK Ateny (L3)
Białoruś BATE Borysów (LM2M) Finlandia HJK Helsinki (LM2M) Ukraina FK Mariupol (L4) Chorwacja HNK Rijeka (PK)
Walia The New Saints F.C. (LM2M) Czarnogóra Sutjeska Nikšić (LM2M) Belgia Royal Antwerp (L4) Dania FC Midtjylland (PK)
Malta Valletta FC (LM2M) Szwecja AIK Fotboll (LM2M) Turcja Trabzonspor (L4) Izrael Bene Jehuda Tel Awiw (PK)
Irlandia Dundalk F.C. (LM2M) Austria Austria Wiedeń (L4) Czechy Viktoria Pilzno (LM2L)
Szwajcaria FC Thun (L4) Holandia PSV Eindhoven (LM2L)
Czechy Sparta Praga (L3)[15]
II runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
Andora FC Santa Coloma (LM RW) Słowacja Slovan Bratysława (LM1) Hiszpania RCD Espanyol (L7)[16] Holandia AZ Alkmaar (L4)[17]
Gibraltar Lincoln Red Imps (LM RW) Mołdawia Sheriff Tyraspol (LM1) Anglia Wolverhampton Wanderers (L7)[18] Holandia Utrecht (P-O)
San Marino SP Tre Penne (LM RW) Luksemburg F91 Dudelange (LM1) Włochy Torino FC (L7)[10] Grecja PAE Atromitos (L4)
Macedonia Północna Szkendija Tetowo (LM1) Irlandia Północna Linfield F.C. (LM1) Niemcy Eintracht Frankfurt (L7)[19] Grecja Aris FC (L5)[20]
Litwa Sūduva Mariampol (LM1) Islandia Valur (LM1) Francja RC Strasbourg (PL) Chorwacja NK Osijek (L3)
Armenia Ararat-Armenia (LM1) Łotwa Riga FC (LM1) Rosja Arsienał Tuła (L6)[21] Dania Esbjerg fB (L3)
Kazachstan FK Astana (LM1) Kosowo Feronikeli Glogovac (LM1) Portugalia Vitória Guimarães (L5)[22] Cypr AEL Limassol (PK)
Bułgaria Łudogorec Razgrad (LM1) Wyspy Owcze HB Tórshavn (LM1) Ukraina Zoria Ługańsk (L5) Rumunia Viitorul Constanţa (PK)
Albania Partizani Tirana (LM1) Polska Piast Gliwice (LM1) Belgia KAA Gent (L5) Polska Lechia Gdańsk (PK)
Turcja Yeni Malatyaspor (L5) Szwecja BK Häcken (PK)
Austria SK Sturm Graz (P-O) Azerbejdżan FK Qəbələ (PK)
Szwajcaria FC Luzern (L5)[23] Bułgaria Łokomotiw Płowdiw (PK)
Czechy FK Jablonec (L4)[24] Serbia Partizan Belgrad (PK)
Czechy FK Mladá Boleslav (P-O)
I runda kwalifikacyjna
Chorwacja Hajduk Split (L4)[25] Białoruś Dynama Mińsk (L3) Islandia Breiðablik (L2) Estonia Flora Tallinn (L3)
Dania Brøndby IF (P-O) Białoruś FK Witebsk (L4) Islandia KR (L4) Litwa Žalgiris Wilno (PK)
Izrael Maccabi Hajfa (L2) Kazachstan Kajrat Ałmaty (PK) Węgry MOL Vidi FC (L2) Litwa FK Riteriai (L3)
Izrael Hapoel Beer Szewa (L3) Kazachstan Toboł Kustanaj (L3) Węgry Debreceni VSC (L3) LitwaFK Kauno Žalgiris (L5)[26]
Cypr AEK Larnaka (L2) Kazachstan Ordabasy Szymkent (L4) Węgry Budapest Honvéd FC (L4)[27] Czarnogóra Budućnost Podgorica (L2)
Cypr Apollon Limassol (L3) Norwegia Molde FK (L2) Macedonia Północna Akademija Pandew (PK) Czarnogóra FK Zeta (L3)
Rumunia FCSB (L2) Norwegia SK Brann (L3) Macedonia Północna Szkupi (L4) Czarnogóra OFK Titograd (L4)[28]
Rumunia Universitatea Krajowa (L4)[29] Norwegia FK Haugesund (L4) Macedonia Północna FK Makedonija Dźorcze Petrow (L5)[30][31] Gruzja Torpedo Kutaisi (PK)
Polska Legia Warszawa (L2) Słowenia Olimpija Lublana (PK\L2)[32] Finlandia Inter Turku (PK) Gruzja Dinamo Tbilisi (L2)
Polska Cracovia (L4) Słowenia NK Domžale (L3) Finlandia RoPS Rovaniemi (L2) Gruzja Czichura Saczchere (L4)
Szwecja IFK Norrköping (L2) Słowenia NŠ Mura (L4) Finlandia KuPS Kuopio (L3) Armenia Alaszkert (PK)
Szwecja Malmö FF (L3) Liechtenstein FC Vaduz (PK) Irlandia Cork City (L2) Armenia Piunik Erywań (L2)
Azerbejdżan Neftçi PFK (L2) Słowacja Spartak Trnawa (PK) Irlandia Shamrock Rovers (L3) Armenia Bananc Erywań (L3)
Azerbejdżan Səbail FK (L3) Słowacja DAC Dunajská Streda (L2) Irlandia St. Patrick’s Athletic (L5)[33] Malta Balzan FC (PK)
Bułgaria CSKA Sofia (L2) Słowacja MFK Ružomberok (L3) Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar L2) Malta Hibernians (L2)
Bułgaria Lewski Sofia (P-O) Mołdawia Milsami Orgiejów (L2) Bośnia i Hercegowina NK Široki Brijeg (L3) Malta Gżira United (L3)
Serbia Radnički Niš (L2) Mołdawia Petrocub Hîncești (L3) Bośnia i Hercegowina Radnik Bijeljina (L5) Luksemburg Fola Esch (L2)
Serbia FK Čukarički (L4) Mołdawia Speranța Nisporeni (L4)[34] Łotwa FK Ventspils (L2) Luksemburg Jeunesse Esch (L3)
Szkocja Rangers (L2) Albania Kukësi (L2/PK)[35] Łotwa Rīgas Futbola skola (L3) Irlandia Północna Crusaders F.C. (PK)
Szkocja Kilmarnock (L3) Albania Teuta Durrës (L3)[35] Łotwa FK Liepāja (L4) Walia Connah's Quay Nomads F.C. (L2)
Szkocja Aberdeen (L4)[36] Albania KF Laçi (L6) Estonia JK Narva Trans (PK) Wyspy Owcze B36 Tórshavn (PK)
Białoruś Szachcior Soligorsk (L2\PK) Islandia Stjarnan (PK) Estonia Levadia Tallinn (L2)
Runda wstępna
Luksemburg Progrès Niedercorn (L4) Walia Cardiff Metropolitan University (P-O) Gibraltar St Joseph’s (L3)[37] San Marino SP La Fiorita (L2)
Irlandia Północna Ballymena United (L2) Wyspy Owcze NSÍ Runavík (L2) Andora UE Engordany (PK) Kosowo FC Priština (L2)[38]
Irlandia Północna Cliftonville F.C. (P-O) Wyspy Owcze KÍ Klaksvík (L4) Andora UE Sant Julià (L2)
Walia Barry Town F.C. (L3) Gibraltar Europa FC (L2) San Marino SP Tre Fiori (PK)

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Losowania każdej rundy odbywać się będą w siedzibie UEFA w Nyonie, w Szwajcarii[39].

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Rewanż
Kwalifikacje Runda wstępna 11 czerwca 2019 27 czerwca 2019 4 lipca 2019
Pierwsza runda kwalifikacyjna 18 czerwca 2019 (ścieżka ligowa) 11 lipca 2019 18 lipca 2019
Druga runda kwalifikacyjna 19 czerwca 2019 (ścieżka ligowa)

19 czerwca 2019 (ścieżka mistrzowska)

25 lipca 2019 1 sierpnia 2019
Trzecia runda kwalifikacyjna 22 lipca 2019 8 sierpnia 2019 15 sierpnia 2019
Play-off 5 sierpnia 2019 22 sierpnia 2019 29 sierpnia 2019
Faza grupowa Kolejka 1 30 sierpnia 2019
(Monako)
19 września 2019
Kolejka 2 3 października 2019
Kolejka 3 24 października 2019
Kolejka 4 7 listopada 2019
Kolejka 5 28 listopada 2019
Kolejka 6 12 grudnia 2019
Faza pucharowa 1/16 finału 16 grudnia 2019 20 lutego 2020 27 lutego 2020
1/8 finału 28 lutego 2020 12 marca 2020 19 marca 2020
Ćwierćfinały 20 marca 2020 9 kwietnia 2020 16 kwietnia 2020
Półfinały 30 kwietnia 2020 7 maja 2020
Finał 27 maja 2020 na Stadionie Energa w Gdańsku

Faza kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w rundzie wstępnej kwalifikacji uprawnionych będzie 14 drużyn, z czego 7 będzie rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Progrès Niedercorn Luksemburg 2:2 (br. wyj.) Walia Cardiff Metropolitan University 1:0 1:2
SP La Fiorita San Marino 1:3 Andora UE Engordany 0:1 1:2
UE Sant Julià Andora 3:6 Gibraltar Europa FC 3:2 0:4
Ballymena United Irlandia Północna 2:0 Wyspy Owcze NSÍ Runavík 2:0 0:0
FC Priština Kosowo 1:3 Gibraltar St Joseph’s 1:1 0:2
SP Tre Fiori San Marino 1:9 Wyspy Owcze KÍ Klaksvík 1:5 0:4
Barry Town F.C. Walia 0:4 Irlandia Północna Cliftonville F.C. 0:0 0:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

I runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione będą 94 drużyny (8 z poprzedniej rundy), z czego 47 będzie rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Malmö FF Szwecja 11:0 Irlandia Północna Ballymena United 7:0 4:0
Connah's Quay Nomads F.C. Walia 3:2 Szkocja Kilmarnock 1:2 2:0
KuPS Kuopio Finlandia 3:1 Białoruś FK Witebsk 2:0 1:1
Breiðablik Islandia 1:2 Liechtenstein FC Vaduz 0:0 1:2
SK Brann Norwegia 3:4 Irlandia Shamrock Rovers 2:2 1:2
Ordabasy Szymkent Kazachstan 3:0 Gruzja Torpedo Kutaisi 1:0 2:0
Europa FC Gibraltar 0:3 Polska Legia Warszawa 0:0 0:3
CSKA Sofia Bułgaria 4:0 Czarnogóra OFK Titograd 4:0 0:0
Gżira United Malta 3:3 (br. wyj.) Chorwacja Hajduk Split 0:2 3:1
Flora Tallinn Estonia 4:2 Serbia Radnički Niš 2:0 2:2
Maccabi Hajfa Izrael 5:2 Słowenia NŠ Mura 2:0 3:2
Debreceni VSC Węgry 4:1 Albania Kukësi 3:0 1:1
FK Čukarički Serbia 8:0 Armenia Bananc Erywań 3:0 5:0
Jeunesse Esch Luksemburg 1:1 (br. wyj.) Kazachstan Toboł Kustanaj 0:0 1:1
FCSB Rumunia 4:1 Mołdawia Milsami Orgiejów 2:0 2:1
Crusaders F.C. Irlandia Północna 5:2 Wyspy Owcze B36 Tórshavn 2:0 3:2
Brøndby IF Dania 4:3 Finlandia Inter Turku 4:1 0:2
Molde FK Norwegia 7:1 Islandia KR 7:1 0:0
St Joseph’s Gibraltar 0:10 Szkocja Rangers 0:4 0:6
Cork City Irlandia 2:3 Luksemburg Progrès Niedercorn 0:2 2:1
MFK Ružomberok Słowacja 0:4 Bułgaria Lewski Sofia 0:2 0:2
Akademija Pandew Macedonia Północna 0:6 Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar 0:3 0:3
Speranţa Nisporeni Mołdawia 0:9 Azerbejdżan Neftçi PFK 0:3 0:6
FK Zeta Czarnogóra 1:5 Węgry MOL Vidi FC 1:5 0:0
Szachcior Soligorsk Białoruś 2:0 Malta Hibernians 1:0 1:0
Olimpija Lublana Słowenia 4:3 Łotwa Rīgas Futbola skola 2:3 2:0
Budapest Honvéd FC Węgry 4:2 Litwa Žalgiris Wilno 3:1 1:1
Alaszkert Armenia 6:1 Macedonia Północna FK Makedonija Dźorcze Petrow 3:1 3:0
Radnik Bijeljina Bośnia i Hercegowina 2:2 (k. 2:3) Słowacja Spartak Trnawa 2:0 0:2 (dogr.)
Fola Esch Luksemburg 2:4 Gruzja Czichura Saczchere 1:2 1:2
Dinamo Tbilisi Gruzja 7:0 Andora UE Engordany 6:0 1:0
NK Široki Brijeg Bośnia i Hercegowina 2:4 Kazachstan Kajrat Ałmaty 1:2 1:2
DAC Dunajská Streda Słowacja 3:3 (br. wyj.) Polska Cracovia 1:1 2:2 (dogr.)
Kauno Žalgiris Litwa 0:6 Cypr Apollon Limassol 0:2 0:4
FK Ventspils Łotwa 3:1 Albania Teuta Durrës 3:0 0:1
Stjarnan Islandia 4:4 (br. wyj.) Estonia Levadia Tallinn 2:1 2:3 (dogr.)
Cliftonville F.C. Irlandia Północna 1:6 Norwegia FK Haugesund 0:1 1:5
FK Riteriai Litwa 1:1 (br. wyj.) Wyspy Owcze KÍ Klaksvík 1:1 0:0
FK Liepāja Łotwa 3:2 Białoruś Dynama Mińsk 1:1 2:1
St. Patrick’s Athletic Irlandia 1:4 Szwecja IFK Norrköping 0:2 1:2
Aberdeen Szkocja 4:2 Finlandia RoPS Rovaniemi 2:1 2:1
Balzan FC Malta 3:5 Słowenia NK Domžale 3:4 0:1
KF Laçi Albania 1:2 Izrael Hapoel Beer Szewa 1:1 0:1
JK Narva Trans Estonia 1:6 Czarnogóra Budućnost Podgorica 0:2 1:4
Səbail FK Azerbejdżan 4:6 Rumunia Universitatea Krajowa 2:3 2:3
Piunik Erywań Armenia 5:4 Macedonia Północna Szkupi 3:3 2:1
AEK Larnaka Cypr 2:0 Mołdawia Petrocub Hîncești 1:0 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – ścieżkę mistrzowską i ścieżkę ligową:

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
SP Tre Penne San Marino 0:10 Litwa Sūduva Mariampol 0:5 0:5
Piast Gliwice Polska 4:4 (br. wyj.) Łotwa Riga FC 3:2 1:2
Partizani Tirana Albania 1:2 Mołdawia Sheriff Tyraspol 0:1 1:1
Ararat-Armenia Armenia 4:1 Gibraltar Lincoln Red Imps 2:0 2:1
Valur Islandia 1:5 Bułgaria Łudogorec Razgrad 1:1 0:4
Slovan Bratysława Słowacja 4:1 Kosowo Feronikeli Glogovac 2:1 2:0
FC Santa Coloma Andora 1:4 Kazachstan FK Astana 0:0 1:4
HB Tórshavn Wyspy Owcze 2:3 Irlandia Północna Linfield F.C. 2:2 0:1
Szkendija Tetowo Macedonia Północna 2:3 Luksemburg F91 Dudelange 1:2 1:1
Ścieżka ligowa
IFK Norrköping Szwecja 3:0 Łotwa FK Liepāja 2:0 1:0
Hapoel Beer Szewa Izrael 3:1 Kazachstan Kajrat Ałmaty 2:0 1:1
Arsienał Tuła Rosja 0:4 Azerbejdżan Neftçi PFK 0:1 0:3
RCD Espanyol Hiszpania 7:1 Islandia Stjarnan 4:0 3:1
DAC Dunajská Streda Słowacja 3:5 Grecja PAE Atromitos 1:2 2:3
FK Haugesund Norwegia 3:2 Austria Sturm Graz 2:0 1:2
AEK Larnaka Cypr 7:0 Bułgaria Lewski Sofia 3:0 4:0
Legia Warszawa Polska 1:0 Finlandia KuPS Kuopio 1:0 0:0
Utrecht Holandia 2:3 Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar 1:1 1:2 (dogr.)
Piunik Erywań Armenia 2:1 Czechy FK Jablonec 2:1 0:0
Lechia Gdańsk Polska 3:5 Dania Brøndby IF 2:1 1:4 (dogr.)
MOL Vidi FC Węgry 1:2 Liechtenstein FC Vaduz 1:0 0:2 (dogr.)
FK Qəbələ Azerbejdżan 0:5 Gruzja Dinamo Tbilisi 0:2 0:3
Yeni Malatyaspor Turcja 3:2 Słowenia Olimpija Lublana 2:2 1:0
Flora Tallinn Estonia 2:4 Niemcy Eintracht Frankfurt 1:2 1:2
NK Domžale Słowenia 4:5 Szwecja Malmö FF 2:2 2:3
Molde FK Norwegia 3:1 Serbia FK Čukarički 0:0 3:1
Czichura Saczchere Gruzja 1:6 Szkocja Aberdeen 1:1 0:5
KAA Gent Belgia 7:5 Rumunia Viitorul Constanţa 6:3 1:2
Budućnost Podgorica Czarnogóra 1:4 Ukraina Zoria Ługańsk 1:3 0:1
CSKA Sofia Bułgaria 1:1 (k. 4:3) Chorwacja NK Osijek 1:0 0:1 (dogr.)
Torino FC Włochy 7:1 Węgry Debreceni VSC 3:0 4:1
FC Luzern Szwajcaria 2:0 Wyspy Owcze KÍ Klaksvík 1:0 1:0
Rangers Szkocja 2:0 Luksemburg Progrès Niedercorn 2:0 0:0
FK Ventspils Łotwa 6:2 Malta Gżira United 4:0 2:2
RC Strasbourg Francja 4:3 Izrael Maccabi Hajfa 3:1 1:2
FK Mladá Boleslav Czechy 4:3 Kazachstan Ordabasy Szymkent 1:1 3:2
Shamrock Rovers Irlandia 3:4 Cypr Apollon Limassol 2:1 1:3 (dogr.)
AZ Alkmaar Holandia 3:0 Szwecja BK Häcken 0:0 3:0
Alaszkert Armenia 3:5 Rumunia FCSB 0:3 3:2
Łokomotiw Płowdiw Bułgaria 3:3 (br. wyj.) Słowacja Spartak Trnawa 2:0 1:3
Wolverhampton Wanderers Anglia 6:1 Irlandia Północna Crusaders F.C. 2:0 4:1
Aris FC Grecja 1:0 Cypr AEL Limassol 0:0 1:0
Jeunesse Esch Luksemburg 0:5 Portugalia Vitória Guimarães 0:1 0:4
Budapest Honvéd FC Węgry 0:0 (k. 1:3) Rumunia Universitatea Krajowa 0:0 0:0 (dogr.)
Szachcior Soligorsk Białoruś 2:0 Dania Esbjerg fB 2:0 0:0
Connah's Quay Nomads F.C. Walia 0:4 Serbia Partizan Belgrad 0:1 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany zostanie podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych będzie 20 drużyn (10 z poprzedniej rundy i 10 z II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej), z czego 10 będzie rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnione będą 52 drużyny (37 z poprzedniej rundy i 3 z II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej), z czego 26 będzie rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
Sutjeska Nikšić Czarnogóra 3:5 Irlandia Północna Linfield F.C. 1:2 2:3
Maccabi Tel Awiw Izrael 2:4 Litwa Sūduva Mariampol 1:2 1:2
Ararat-Armenia Armenia 3:2 Gruzja Saburtalo Tbilisi 1:2 2:0
Riga FC Łotwa 3:3 (br. wyj.) Finlandia HJK Helsinki 1:1 2:2
Łudogorec Razgrad Bułgaria 9:0 Walia The New Saints F.C. 5:0 4:0
FK Sarajevo Bośnia i Hercegowina 1:2 Białoruś BATE Borysów 1:2 0:0
F91 Dudelange Luksemburg 4:1 Estonia Nõmme Kalju 3:1 1:0
FK Astana Kazachstan 9:1 Malta Valletta FC 5:1 4:0
Sheriff Tyraspol Mołdawia 2:3 Szwecja AIK Fotboll 1:2 1:1
Slovan Bratysława Słowacja 4:1 Irlandia Dundalk F.C. 1:0 3:1
Ścieżka ligowa
IFK Norrköping Szwecja 2:4 Izrael Hapoel Beer Szewa 1:1 1:3
Torino FC Włochy 6:1 Białoruś Szachcior Soligorsk 5:0 1:1
Royal Antwerp Belgia 2:2 (br. wyj.) Czechy Viktoria Pilzno 1:0 1:2 (dogr.)
Austria Wiedeń Austria 2:5 Cypr Apollon Limassol 1:2 1:3
Feyenoord Holandia 5:1 Gruzja Dinamo Tbilisi 4:0 1:1
Brøndby IF Dania 3:7 Portugalia SC Braga 2:4 1:3
Molde FK Norwegia 4:3 Grecja Aris FC 3:0 1:3 (dogr.)
Łokomotiw Płowdiw Bułgaria 0:2 Francja RC Strasbourg 0:1 0:1
FC Thun Szwajcaria 3:5 Rosja Spartak Moskwa 2:3 1:2
FCSB Rumunia 1:0 Czechy FK Mladá Boleslav 0:0 1:0
Piunik Erywań Armenia 0:8 Anglia Wolverhampton Wanderers 0:4 0:4
FC Midtjylland Dania 3:7 Szkocja Rangers 2:4 1:3
FK Mariupol Ukraina 0:3 Holandia AZ Alkmaar 0:0 0:4
AEK Larnaka Cypr 1:4 Belgia KAA Gent 1:1 0:3
Legia Warszawa Polska 2:0 Grecja PAE Atromitos 0:0 2:0
FK Haugesund Norwegia 0:1 Holandia PSV Eindhoven 0:1 0:0
HNK Rijeka Chorwacja 4:0 Szkocja Aberdeen 2:0 2:0
FK Ventspils Łotwa 0:9 Portugalia Vitória Guimarães 0:3 0:6
FC Vaduz Liechtenstein 0:6 Niemcy Eintracht Frankfurt 0:5 0:1
Partizan Belgrad Serbia 3:2 Turcja Yeni Malatyaspor 3:1 0:1
Malmö FF Szwecja 3:1 Bośnia i Hercegowina Zrinjski Mostar 3:0 0:1
CSKA Sofia Bułgaria 1:2 Ukraina Zoria Ługańsk 1:1 0:1
Neftçi PFK Azerbejdżan 3:4 Izrael Bene Jehuda Tel Awiw 2:2 1:2
FC Luzern Szwajcaria 0:6 Hiszpania RCD Espanyol 0:3 0:3
Sparta Praga Czechy 3:4 Turcja Trabzonspor 2:2 1:2
Universitatea Krajowa Rumunia 1:3 Grecja AEK Ateny 0:2 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-off[edytuj | edytuj kod]

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany zostanie podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w rundzie play-off w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych będzie 16 drużyn (10 z poprzedniej rundy i 6 z III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej), z czego 8 będzie rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off w ścieżce ligowej uprawnionych będzie 26 drużyn (wszyscy zwycięzcy z poprzedniej rundy), z czego 13 będzie rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
Sūduva Mariampol Litwa 2:4 Węgry Ferencvárosi TC 0:0 2:4
FC København Dania 3:2 Łotwa Riga FC 3:1 0:1
Celtic Szkocja 6:1 Szwecja AIK Fotboll 2:0 4:1
Ararat-Armenia Armenia 3:3 (k. 4:5) Luksemburg F91 Dudelange 2:1 1:2 (dogr.)
Łudogorec Razgrad Bułgaria 2:2 (br. wyj.) Słowenia NK Maribor 0:0 2:2
Linfield F.C. Irlandia Północna 4:4 (br. wyj.) Azerbejdżan Qarabağ Ağdam 3:2 1:2
Slovan Bratysława Słowacja 3:3 (br. wyj.) Grecja PAOK FC 1:0 2:3
FK Astana Kazachstan 3:2 Białoruś BATE Borysów 3:0 0:2
Ścieżka ligowa
Torino FC Włochy 3:5 Anglia Wolverhampton Wanderers 2:3 1:2
AEK Ateny Grecja 3:3 (br. wyj.) Turcja Trabzonspor 1:3 2:0
Legia Warszawa Polska 0:1 Szkocja Rangers 0:0 0:1
Feyenoord Holandia 6:0 Izrael Hapoel Beer Szewa 3:0 3:0
FCSB Rumunia 0:1 Portugalia Vitória Guimarães 0:0 0:1
KAA Gent Belgia 3:2 Chorwacja HNK Rijeka 2:1 1:1
PSV Eindhoven Holandia 7:0 Cypr Apollon Limassol 3:0 4:0
RCD Espanyol Hiszpania 5:3 Ukraina Zoria Ługańsk 3:1 2:2
Partizan Belgrad Serbia 3:2 Norwegia Molde FK 2:1 1:1
SC Braga Portugalia 3:1 Rosja Spartak Moskwa 1:0 2:1
Malmö FF Szwecja 4:0 Izrael Bene Jehuda Tel Awiw 3:0 1:0
RC Strasbourg Francja 1:3 Niemcy Eintracht Frankfurt 1:0 0:3
AZ Alkmaar Holandia 5:2 Belgia Royal Antwerp 1:1 4:1 (dogr.)
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie grupowej uprawnionych będzie 48 drużyn (w tym 21 zwycięzców rundy play-off Ligi Europy, 6 przegranych rundy play-off Ligi Mistrzów i 4 przegranych III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów), które rozegrają spotkania systemem każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. W trakcie losowania zespoły będą rozdzielone na 4 koszyki według współczynnika UEFA, następnie rozlosowane i podzielone na 12 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogą trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji, a także z powodu napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie, zespoły z Rosji i Ukrainy. Losowanie odbyło się 30 sierpnia 2019 roku w Monako.

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1. i 2. awansują do 1/16 finału

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Sevilla FC 2 2 0 0 4 0 +4 6
2 Qarabağ Ağdam 2 1 0 1 4 4 0 3
3 F91 Dudelange 2 1 0 1 5 7 −2 3
4 APOEL Nikozja 2 0 0 2 3 5 −2 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  SEV APN QAA F91
Sevilla FC Hiszpania 1:0 : :

APOEL Nikozja Cypr : : 3:4

Qarabağ Ağdam Azerbejdżan 0:3 : :

F91 Dudelange Luksemburg : : 1:4


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC København 2 1 1 0 2 1 +1 4
2 Dynamo Kijów 2 1 1 0 1 0 +1 4
3 Malmö FF 2 0 1 1 1 2 −1 1
4 FC Lugano 2 0 1 1 0 1 −1 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  DKV KOP MLÖ LUG
Dynamo Kijów Ukraina : 1:0 :

FC København Dania : : 1:0

Malmö FF Szwecja : 1:1 :

FC Lugano Szwajcaria 0:0 : :


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Getafe CF 2 2 0 0 3 1 +2 6
2 FC Basel 2 1 1 0 7 2 +5 4
3 Trabzonspor 2 0 1 1 2 3 −1 1
4 FK Krasnodar 2 0 0 2 1 7 −6 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAS KRA GET TRA
FC Basel Szwajcaria 5:0 : :

FK Krasnodar Rosja : 1:2 :

Getafe CF Hiszpania : : 1:0

Trabzonspor Turcja 2:2 : :


Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 PSV Eindhoven 2 2 0 0 7 3 +4 6
2 Sporting CP 2 1 0 1 4 4 0 3
3 LASK Linz 2 1 0 1 2 2 0 3
4 Rosenborg BK 2 0 0 2 1 5 −4 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  SCP PSV RBK LIN
Sporting CP Portugalia : : 2:1

PSV Eindhoven Holandia 3:2 : :

Rosenborg BK Norwegia : 1:4 :

LASK Linz Austria : : 1:0


Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Celtic 2 1 1 0 3 1 +2 4
2 SS Lazio 2 1 0 1 3 3 0 3
3 CFR Cluj 2 1 0 1 2 3 −1 3
4 Stade Rennes 2 0 1 1 2 3 −1 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  LAZ CEL REN CFR
SS Lazio Włochy : 2:1 :

Celtic Szkocja : : 2:0

Stade Rennes Francja : 1:1 :

CFR Cluj Rumunia 2:1 : :


Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Arsenal 2 2 0 0 7 0 +7 6
2 Standard Liège 2 1 0 1 2 4 −2 3
3 Eintracht Frankfurt 2 1 0 1 1 3 −2 3
4 Vitória Guimarães 2 0 0 2 0 3 −3 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ARS FRA STL VGU
Arsenal Anglia : 4:0 :

Eintracht Frankfurt Niemcy 0:3 : :

Standard Liège Belgia : : 2:0

Vitória Guimarães Portugalia : 0:1 :


Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Feyenoord 2 1 0 1 2 1 +1 3
2 BSC Young Boys 2 1 0 1 3 3 0 3
3 Rangers 2 1 0 1 2 2 0 3
4 FC Porto 2 1 0 1 2 3 −1 3

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  POR YBO FEY RAN
FC Porto Portugalia 2:1 : :

BSC Young Boys Szwajcaria : : 2:1

Feyenoord Holandia 2:0 : :

Rangers Szkocja : : 1:0


Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Łudogorec Razgrad 2 2 0 0 8 1 +7 6
2 RCD Espanyol 2 1 1 0 3 1 +2 4
3 Ferencvárosi TC 2 0 1 1 1 4 −3 1
4 CSKA Moskwa 2 0 0 2 1 7 −6 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CSK RAZ ESP FER
CSKA Moskwa Rosja : 0:2 :

Łudogorec Razgrad Bułgaria 5:1 : :

RCD Espanyol Hiszpania : : 1:1

Ferencvárosi TC Węgry : 0:3 :


Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 VfL Wolfsburg 2 1 1 0 4 2 +2 4
2 KAA Gent 2 1 1 0 4 3 +1 4
3 AS Saint-Étienne 2 0 1 1 3 4 −1 1
4 FK Ołeksandrija 2 0 1 1 2 4 −2 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  WOL KAA STE OLE
VfL Wolfsburg Niemcy : : 3:1

KAA Gent Belgia : 3:2 :

AS Saint-Étienne Francja 1:1 : :

FK Ołeksandrija Ukraina : 1:1 :


Grupa J[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 AS Roma 2 1 1 0 5 1 +4 4
2 Wolfsberger AC 2 1 1 0 5 1 +4 4
3 Borussia Mönchengladbach 2 0 1 1 1 5 −4 1
4 İstanbul Başakşehir 2 0 1 1 1 5 −4 1

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ROM MGL BAŞ WAC
AS Roma Włochy : 4:0 :

Borussia Mönchengladbach Niemcy : : 0:4

İstanbul Başakşehir Turcja : 1:1 :

Wolfsberger AC Austria 1:1 : :


Grupa K[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Slovan Bratysława 2 1 1 0 6 4 +2 4
2 SC Braga 2 1 1 0 3 2 +1 4
3 Wolverhampton Wanderers 2 1 0 1 1 1 0 3
4 Beşiktaş JK 2 0 0 2 2 5 −3 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BES BRA WOL SLB
Beşiktaş JK Turcja : 0:1 :

SC Braga Portugalia : : 2:2

Wolverhampton Wanderers Anglia : 0:1 :

Slovan Bratysława Słowacja 4:2 : :


Grupa L[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Partizan Belgrad 2 1 1 0 4 3 +1 4
2 Manchester United 2 1 1 0 1 0 +1 4
3 AZ Alkmaar 2 0 2 0 2 2 0 2
4 FK Astana 2 0 0 2 1 3 −2 0

Źródło: uefa.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/16 finału Ligi Europy.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MNU AST PAR AZ
Manchester United Anglia 1:0 : :

FK Astana Kazachstan : 1:2 :

Partizan Belgrad Serbia : : 2:2

AZ Alkmaar Holandia 0:0 : :


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie pucharowej uprawnione są 32 drużyny:

Do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par 1/16 finału odbędzie się 16 grudnia 2019 roku. Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Europy oraz 4 najlepsze z zespołów, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostaną rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej Ligi Europy oraz pozostałym drużynom, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w jednej parze (dotyczy jedynie 1/16 finału). Z powodu napiętej sytuacji politycznej pomiędzy Rosją i Ukrainą w jednej parze nie mogą zostać zestawione także drużyny z tych krajów.

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par tej rundy odbędzie się 16 grudnia 2019 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 20 lutego, a rewanże 27 lutego 2020.

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowane są niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie par tej rundy odbędzie się 28 lutego 2020 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 12 marca, a rewanże 19 marca 2020.

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par tej rundy odbędzie się 20 marca 2020 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 9 kwietnia, a rewanże 16 kwietnia 2020.

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Losowanie par tej rundy odbędzie się 20 marca 2020 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 30 kwietnia, a rewanże 7 maja 2020.

Finał[edytuj | edytuj kod]

27 maja 2020
21:00 CET
? ? Stadion Energa, Gdańsk  

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Nie wliczono bramek z kwalifikacji i play-off.

Stan na 3 października 2019 roku[40]

Pozycja Zawodnik Zespół Mecze Bramki Minuty na boisku
1. Słowenia Andraž Šporar Słowacja Slovan Bratysława 2 3 180
Hiszpania Ángel Rodríguez Hiszpania Getafe CF 2 174
Holandia Donyell Malen Holandia PSV Eindhoven 2 174
Rumunia Claudiu Keșerü Bułgaria Łudogorec Razgrad 2 176
5. Brazylia Gabriel Martinelli Anglia Arsenal 1 2 90
Nigeria Umar Sadiq Serbia Partizan Belgrad 2 178
Luksemburg Danel Sinani Luksemburg F91 Dudelange 2 180
Szwajcaria Kevin Bua Szwajcaria FC Basel 2 180
Portugalia Bruno Fernandes Portugalia Sporting CP 2 180
Belgia Antoine Bernier Luksemburg F91 Dudelange 2 180
Izrael Bibras Natcho Serbia Partizan Belgrad 2 180
Szwajcaria Noah Okafor Szwajcaria FC Basel 2 57
Brazylia Francisco Soares Portugalia FC Porto 2 109
Demokratyczna Republika Konga Jody Lukoki Bułgaria Łudogorec Razgrad 2 141
Anglia Joe Willock Anglia Arsenal 2 146
Meksyk Javier Hernández Hiszpania Sevilla FC 2 151
Serbia Andrija Pavlović Cypr APOEL Nikozja 2 156
Austria Mario Leitgeb Austria Wolfsberger AC 2 180
Kanada Jonathan David Belgia KAA Gent 2 180
Brazylia Rafael Forster Bułgaria Łudogorec Razgrad 2 180

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Member associations - UEFA Coefficients - Country coefficients - UEFA.com, uefa.com [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  2. Champions League and Europa League changes next season - UEFA Champions League - News - UEFA.com, uefa.com [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  3. Champions League and Europa League changes next season - UEFA Champions League - News - UEFA.com, uefa.com [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  4. Europejskie puchary 2019/2020 - symulacja, www.90minut.pl [dostęp 2019-04-29].
  5. Zespół Galatasaray zdobył puchar Kraju, ponadto zajmie min. 2 miejsce w lidze - w związku z tym trzeci zespół ligi wystąpi w fazie grupowej zamiast w 3 rundzie el.
  6. Zdobywca Pucharu Króla (Valencia) już ma zapewniony udział w Lidzie Mistrzów, więc szósty zespół ligi (Sevilla) wystąpi w fazie grupowej zamiast w 2 rundzie kwalifikacyjnej.
  7. Zespół Red Bull Salzburg został mistrzem Austrii, ponadto zdobył puchar kraju; w związku z tym trzeci zespół ligi wystąpi w fazie grupowej LE, natomiast czwarty rozpocznie grę od 3 rundy eliminacji.
  8. Zespół FC Basel zdobył Puchar Szwajcarii, ponadto zapewnił sobie udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów.
  9. Ponieważ Manchester City zakwalifikował się do Ligi Mistrzów i ponadto zdobył oba Puchary (Kraju oraz Ligi), dlatego szósty zespół ligi (Manchester Utd.) rozpocznie grę od fazy grupowej zamiast od 2 rundy eliminacji.
  10. a b UEFA wyrzuciła AC Milan z powodu złamania zasad Finansowego Fair Play więc ich miejsce zastąpi Torino i AS Roma gra od razu w fazie grupowej a Torino gra od II rundy eliminacji
  11. KV Mechelen zakwalifikowałby się do fazy grupowej Ligi Europy jako zwycięzca Pucharu Belgii w sezonie 2018–1919, ale zespół został uznany jako winny ustawiania meczów w ramach belgijskiego dochodzenia w sprawie oszustw piłkarskich w latach 2017–18, w związku z czym Belgijski Związek Piłki Nożnej zakazał temu zespołowi udziału w rozgrywkach europejskich w sezonie 2019–2020. W rezultacie dojdzie do następujących zmian: trzecia drużyna ligi belgijskiej, Standard Liège, rozpocznie grę od fazy grupowej zamiast trzeciej rundy el.; czwarta drużyna, Antwerpia, rozpocznie grę od trzeciej rundy el. zamiast od drugiej; udział w drugiej rundzie el. został przyznany piątej drużynie - Gent. Decyzja ta może zostać zaskarżona.
  12. Ponieważ w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów odpadnie 16 drużyn, a 3 w rundzie wstępnej, prawo gry w II rundzie kwalifikacji do Ligi Europy w ścieżce ligowej przypada dziewiętnastu drużynom. W związku z tym UEFA podjęła decyzję, że jeden z przegranych zespołów z I rundy eliminacji Ligi Mistrzów otrzyma automatycznie awans do III rundy kwalifikacji do Ligi Europy w ścieżce ligowej. Drużyna ta wyłoniona została w drodze losowania.
  13. Ponieważ Ajax Amsterdam zdobył Puchar Holandii, Feyenoord rozpocznie rozgrywki od 3 rundy kwalifikacyjnej, zamiast od drugiej.
  14. Zdobywca pucharu Portugalii (Sporting C.P.) już zapewnił sobie udział w rozgrywkach europejskich poprzez zajęcie stosownego miejsca w lidze, więc czwarty zespół kraju rozpocznie grę od trzeciej rundy eliminacji zamiast od drugiej.
  15. Slavia Praga została mistrzem kraju, ponadto zdobyła Puchar Czech - zatem trzeci zespół ligi (Sparta Praga) rozpocznie rozgrywki od trzeciej rundy kwalifikacyjnej zamiast od drugiej.
  16. Zdobywca Pucharu Króla (Valencia) już ma zapewniony udział w Lidzie Mistrzów, więc od niniejszego etapu wystąpi siódmy zespół ligi zamiast szóstego.
  17. Ponieważ Ajax Amsterdam zdobył Puchar Holandii, czwarty zespół ligi otrzymał prawo do gry od drugiej rundy eliminacji.
  18. Ponieważ Manchester City zakwalifikował się do Ligi Mistrzów (ponadto zdobył Puchar Kraju i Puchar Ligi), siódmy zespół ligi wystąpi w niniejszym etapie rozgrywek.
  19. Ponieważ Zdobywca Pucharu Niemiec (Bayern Monachium) zapewnił sobie już udział w fazie grupowej LM, szósty zespół ligi wystąpi w fazie grupowej LE, natomiast siódmy - w II rundzie eliminacyjnej do LE.
  20. Ponieważ w finale Pucharu Grecji grają zespoły AEK Ateny oraz PAOK Saloniki (i oba z nich już zapewniły sobie udział w rozgrywkach europejskich na podstawie miejsca w lidze), wówczas udział w 2 rundzie el. przypadnie piątemu zespołowi greckiej ligi.
  21. Zespół Lokomotiv Moskwa zapewnił sobie występ w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów; ponadto zdobył puchar Rosji, zatem zespoły z miejsc od 4 do 6 wystąpią w Lidze Europy (zamiast zespołów z miejsc 3-5).
  22. Zdobywca Pucharu Portugalii (Sporting C.P.) już zapewnił sobie udział w pucharach europejskich poprzez zajęcie wymaganego miejsca w lidze, zatem w niniejszym etapie eliminacji wystąpi piąty zespół ligi zamiast czwartego.
  23. Ponieważ zespół FC Basel zapewnił sobie występ w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, ponadto zdobył Puchar Szwajcarii, w związku z tym piąty zespół ligi otrzyma prawo do gry w eliminacjach do Ligi Europy.
  24. Slavia Praga została mistrzem kraju, ponadto zdobyła Puchar Czech - zatem czwarty zespół ligi (FK Jablonec) otrzyma prawo do udziału w rozgrywkach od drugiej rundy el.
  25. Ponieważ zdobywca Pucharu Chorwacji - Rijeka - zagwarantowała sobie udział w rozgrywkach europejskich poprzez zajęcie wymaganego miejsca w lidze, czwarty zespół ligi otrzyma prawo do gry od niniejszego etapu rozgrywek.
  26. Stumbras zakwalifikowałby się do pierwszej rundy kwalifikacyjnej LE jako czwarty zespół ligi, lecz utracił on licencję.. W związkuz tym, w rozgrywkach wystąpił piąty zespół ligi - Kauno Žalgiris.
  27. Ponieważ MOL Vidi który miał zagwarantowane europejskie puchary wygrał też puchar krajowy to czwarty zespół ligi otrzyma prawo do gry w eliminacjach do LE
  28. Ponieważ Budućnost Podgorica miał pewne miejsce w europejskich pucharach ponadto zdobył puchar kraju to czwarty zespół również wystąpi w pucharach europejskich.
  29. Ponieważ zespół Viitorul Konstanca zdobył puchar kraju oraz zajął trzecie miejsce w lidze, czwarty zespół również wystąpi w pucharach europejskich.
  30. Drugi zespół Ligi - Vardar Skopje - nie uzyskał licencji UEFA, w związku z czym piąty zespół ligi otrzyma prawo do gry w niniejszym etapie.
  31. ФК Вардар не доби лиценца за Лига Европа | Сител Телевизија, sitel.com.mk [dostęp 2019-05-27] (mac.).
  32. Obaj finaliści pucharu Słowenii (Olimpia Lublana i NK Maribor) już mają zapewniony udział w rozgrywkach europejskich poprzez zajęcie wymaganych miejsc w lidze, więc czwarty zespół ligi również otrzyma prawo do gry w pucharach europejskich.
  33. Zespół Waterford zajął czwarte miejsce w lidze i mógłby wystąpić w pierwszej rundzie el. do Ligi Europy, lecz ze względu na reformę którą klub przeszedł w 2016 roku, nie spełnił tzw. "zasady trzech lat" - w związku z tym, zamiast tej drużyny w eliminacjach wystąpi piąty zespół ligi - St Patrick's Athletic.
  34. Zespół Sheriff Tiraspol został mistrzem kraju i zdobył puchar Mołdawii.
  35. a b Flamurtari nie uzyskało licencji UEFA, z kolie zespół Skënderbeu został zdyskwalifikowany za korupcję; w związku z tym, zespoły Kukësi oraz Teuta mają zapewniony udział w el. do Ligi Europy.
  36. Celtic Glasgow (który ma już zapewnione mistrzostwo) zdobył ponadto Puchar Kraju, wówczas czwarty zespół ligi otrzymał prawo do gry od niniejszego etapu rozgrywek.
  37. Ponieważ Europa FC miała już zagwarantowane rozgrywki w europejskich pucharach i zdobyła puchar krajowy to trzecia drużyna w lidze otrzymała prawo to uczestniczenia w europejskich pucharach
  38. Ponieważ KF Feronikeli miała już zagwarantowane rozgrywki w europejskich pucharach i zdobyła puchar krajowy to druga drużyna w lidze otrzymała prawo to uczestniczenia w europejskich pucharach
  39. 2019/20 Europa League match and draw calendar - UEFA Europa League - News - UEFA.com, uefa.com [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  40. UEFA Europa League - Statistics – UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2019-10-05] (ang.).