Marcin Szczygielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marcin Szczygielski
Ilustracja
Marcin Szczygielski (2017)
Data i miejsce urodzenia

28 maja 1972
Warszawa

Narodowość

polska

Język

polski

Dziedzina sztuki

powieść obyczajowa, powieść gejowska, powieść dla młodzieży, literatura faktu

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marcin Szczygielski (ur. 28 maja 1972 w Warszawie)[1][2]polski pisarz, dziennikarz i grafik.

Dyrektor artystyczny polskiej edycji miesięcznika „Playboy” (1998–2000), dyrektor kreatywny portalu Ahoj.pl (2000–2002) oraz wydawnictwa Gruner+Jahr Polska (projektował m.in. makietę graficzną „Gali”) oraz Instytutu Wydawniczego Latarnik. Jego prace publikowało wiele pism, m.in. „Playboy”, „Newsweek” i „Nowa Fantastyka”. Jako dziennikarz publikował we „Wprost” i „Playboyu”. W latach 2007–2008 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Moje Mieszkanie”.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich[3].

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

Jego debiut literacki to powieść PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji (2003). Tematyka książki – media poprzez pryzmat życia redaktorów czasopisma dla panów – jest kontynuowana w następnej powieści, Wiośnie PL-BOYA. W 2003 pojawiały się informacje o ekranizacji powieści PL-BOY, której reżyserem miał być Jan Sosiński[4], a w głównej roli miał wystąpić Artur Żmijewski[5]. Plany te jednak nie doszły do skutku. Następna traktująca o mediach powieść, Nasturcje i ćwoki opowiada o redakcji miesięcznika dla kobiet, a jej kontynuacją są Farfocle namiętności.

W 2007 ukazała się powieść gejowska Berek, traktująca o zetknięciu dwóch światów: wyzwolonego geja Pawła i Anny, przedstawicielki moherowych beretów. Powieść została zaadaptowana przez autora w 2008 dla potrzeb teatru. 28 lutego 2009 na deskach warszawskiego Teatru Kwadrat miała miejsce premiera sztuki pt. „Berek, czyli upiór w moherze” w reżyserii Andrzeja Rozhina; w postać Anny wcieliła się Ewa Kasprzyk, a Pawła zagrał Paweł Małaszyński. Kontynuacją cyklu Kroniki Nierówności, zapoczątkowanego przez Berka, są opublikowane wiosną 2010 Bierki.

Beata Pawlikowska oraz Marcin Szczygielski podczas spotkania promocyjnego Wydawnictwa Latarnik (2012)

W latach 2006–2007 współprowadził program Pokojowe rewolucje na TVN[6][7].

26 lutego 2010 w warszawskim Teatrze Komedia premierę miała jego sztuka pt. Wydmuszka (reż. Tomasz Dutkiewicz), w której główne role zagrały: Anna Guzik i Joanna Liszowska. Wydmuszkę wystawił także Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Zbigniewa Lesienia odbyła się 7 stycznia 2011, a w rolach głównych wystąpiły Hanna Zientara i Katarzyna Anzorge. Obie aktorki za „różnorodność postaci i kreacje w spektaklu” otrzymały w marcu 2011 Srebrne Maski, nagrody przyznawane przez Płockie Towarzystwo Miłośników Teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru[8]. Trzecią inscenizację Wydmuszki przygotował łódzki Teatr Mały w Manufakturze. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Mariusza Pilawskiego z Lorettą Cichowicz i Malwiną Irek odbyła się 16 kwietnia 2011[9].

Premiera Furii, trzeciej sztuki Szczygielskiego, odbyła się 5 listopada 2011 na scenie Teatru Komedia. Spektakl, w którym zagrali Teresa Lipowska (Teresa), Ewa Szykulska (Emilia), Barbara Bursztynowicz (Barbara), Dorota Naruszewicz (Magda) i Michał Kruk (Kacper), wyreżyserował Tomasz Dutkiewicz.

Powieść Omega (ilustrowana przez Bartka Arobala) została wyróżniona w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2010 i trafiła na „Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej”[10]. Została także wyróżniona w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2009 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Jury konkursu literackiego organizowanego przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych – uznało Omegę za najlepszą polską powieść dla młodzieży 2010 roku, przyznając autorowi I nagrodę konkursu, a Omedze tytuł „Książki Roku 2010”.

Kolejną powieść dla młodzieży, zatytułowaną Czarny młyn, opowiadającą o dzieciach z popegeerowskiej wioski, zmuszonych do starcia z bezosobowym złem, które opanowało ruiny pobliskiego kombinatu, Szczygielski napisał na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren[11] organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przez Fundację ABCXXI. Jury uznało Czarny młyn za najlepszą spośród wszystkich 580 nadesłanych książek, przyznając mu Grand Prix konkursu i statuetkę Pippi Langstrump, a także I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat.

Trzecia młodzieżowa powieść Szczygielskiego, pt. Za niebieskimi drzwiami ukazała się w październiku 2010 pod patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W kwietniu 2011 została nominowana do Nagrody Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Książka Za niebieskimi drzwiami została nominowana do tej nagrody zarówno przez Jury Profesjonalne, jak i przez Jury Dziecięce[12], otrzymując ostatecznie główną nagrodę Dużego Donga od Jury Profesjonalnego oraz wyróżnienie od Jury Dziecięcego[13]. Powieść za Niebieskimi drzwiami została uhonorowana także w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, organizowanym przez Muzeum Książki Dziecięcej, otrzymując II nagrodę. Podobnie jak Omega, została także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[14].

W listopadzie 2011 ukazała się jego powieść Poczet Królowych Polskich – rozbudowana, wielopokoleniowa saga rodzinna, inspirowana częściowo życiorysem Iny Benity. W styczniu 2012 powieść została nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz przyznawanej przez Fundację im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego[15]

W 2012 odbyły się pierwsze spektakle sztuki Szczygielskiego pt. KalLas, w którym główne role grają Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska i Beata Kafka[16]. 14 października w warszawskim teatrze Capitol premierę miała kolejna farsa Szczygielskiego – Single i remiksy. W spektaklu wyreżyserowanym przez Olafa Lubaszenkę występują Weronika Książkiewicz, Anna Mucha, Lesław Żurek i Wojciech Medyński[17].

W marcu 2013 nakładem Wydawnictwa Bajka ukazała się czwarta jego powieść skierowana do młodszego odbiorcy – Czarownica piętro niżej. Piątą, zatytułowaną Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od wtedy przez kiedyś do teraz i wstecz, napisał znowu na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom przez Fundację ABCXXI. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, i tym razem autor otrzymał zarówno Grand Prix jak i I nagrodę w kategorii wiekowej powieści przeznaczonych dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat[18]. Arka czasu została przetłumaczona na język niemiecki i nakładem S. Fischer Verlag ukazała się w lutym 2015 w Niemczech[19], Austrii oraz Szwajcarii[20] pod tytułem Flügel aus Papier[21].

W październiku 2013 nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik, Agora S.A. oraz Oficyny Wydawniczej AS ukazała się albumowa monografia zespołu wokalnego Filipinki napisana przez Szczygielskiego, którego matka była jedną z wokalistek zespołu. Na płycie dołączonej do książki zgromadzono 24 nigdy wcześniej nie publikowane nagrania zespołu z lat 1962–1971. 23 listopada w londyńskim The Mermaid Theatre odbyła się natomiast premiera najnowszej sztuki Szczygielskiego, pt. Kochanie na kredyt[22]. W spektaklu wyreżyserowanym przez Olafa Lubaszenkę występują Agnieszka Sienkiewicz, Tamara Arciuch, Filip Bobek, Bartłomiej Kasprzykowski i Piotr Zelt.

13 kwietnia 2016 został odznaczony przez MKiDN Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[23].

Książki[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Twórczość Marcina Szczygielskiego.

Dla dorosłych[edytuj | edytuj kod]

 • 2003 – PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji – powieść
 • 2004 – Wiosna PL-BOYA. Życie seksualne oswojonych – powieść, kontynuacja PL-BOYa
 • 2004 – Kuchnia na ciężkie czasy – książka kucharska
 • 2005 – Nasturcje i ćwoki. Kryminał romantyczny – powieść
 • 2006 – Farfocle namiętności – powieść, kontynuacja Nasturcji i ćwoków
 • 2007 – Berek – powieść, pierwsza część Kronik nierówności
 • 2009 – Berek + – wydanie poszerzone o teatralną adaptację powieści pt. "Berek, czyli upiór w moherze"
 • 2009 – PL-BOY 2 – zbiorcze wydanie powieści PL-BOY i Wiosna PL-BOYA
 • 2009 – Les farfocles – zbiorcze wydanie powieści Nasturcje i ćwoki i Farfocle namiętności
 • 2010 – Bierki – powieść, druga część Kronik nierówności
 • 2011 – Furie i inne groteski – zbiór sztuk teatralnych
 • 2011 – Poczet Królowych Polskich – powieść inspirowana życiorysem Iny Benity
 • 2012 – Kallas, opowieść o przyjaźni Kaliny Jędrusik i Violetty Villas – sztuka teatralna
 • 2013 – Filipinki – to my! Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu – monografia zespołu wokalnego Filipinki
 • 2014 – Sanato – powieść
 • 2015 – Bingo – powieść, trzecia część Kronik nierówności

Dla dzieci i młodzieży[edytuj | edytuj kod]

 • 2009 – Omega – powieść fantastyczno-przygodowa dla młodzieży
 • 2010 – Za niebieskimi drzwiami – powieść fantastyczno-przygodowa dla młodzieży
 • 2011 – Czarny Młyn – fantastyczno-przygodowa powieść grozy dla młodzieży
 • 2013 – Czarownica piętro niżej – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży
 • 2013 – Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od wtedy przez kiedyś do teraz i wstecz – historyczno-przygodowa powieść dla młodzieży
 • 2014 – Tuczarnia motyli – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, kontynuacja przygód bohaterów książki Czarownica piętro niżej
 • 2016 – Teatr Niewidzialnych Dzieci – historyczno-obyczajowa powieść dla młodzieży
 • 2016 – Klątwa dziewiątych urodzin – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, kontynuacja przygód bohaterów książek Czarownica piętro niżej i Tuczarnia motyli
 • 2017 – Serce Neftydy – utrzymana w konwencji space opery powieść science fiction dla starszej młodzieży i dorosłych[24]
 • 2018 – Bez piątej klepki – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, czwarty tom cyklu Czarownica piętro niżej[25]
 • 2018 – Weronika i zombie – obyczajowa powieść dla młodzieży[26]
 • 2018 – Leo i czerwony automat – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży[27]
 • 2019 – Pomylony narzeczony – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, piąty tom cyklu Czarownica piętro niżej[28]
 • 2019 – Królowa Wody – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży[29]
 • 2020 – Oczy Michaliny – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży[30]
 • 2020 – Co jedzą czarownice? Powieść kucharska – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, szósty tom cyklu Czarownica piętro niżej[31]
 • 2021 – O sołtysie Salomonku i tęczy – książka obrazkowa dla dzieci[32]
 • 2021 – W kółko o dziewczynach – zbiór opowiadań dla młodzieży[33]
 • 2022 – Jasny Gwint – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, siódmy tom cyklu Czarownica piętro niżej[34]
 • 2022 – Antosia w bezkresie – historyczna powieść dla młodzieży[35]
 • 2023 – Kwiatokosy – fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, pierwszy tom cyklu Dom Rodomiłów[36]
 • 2023 – Zbójeckie nasienie – historyczna powieść dla młodzieży, drugi tom cyklu Antosia w bezkresie[37]
 • 2024 – Szkieletnicy, il. Marta Krzywicka, drugi tom cyklu Dom Rodomiłów , ISBN 978-83-67697-06-4

Sztuki teatralne[edytuj | edytuj kod]

 • 2009 – Berek, czyli upiór w moherze
 • 2010 – Wydmuszka
 • 2011 – Furie
 • 2012 – KalLas
 • 2012 – Single i remiksy
 • 2013 – Kochanie na kredyt
 • 2016 – Single po japońsku
 • 2017 – Bierki[38]
 • 2019 – Berek, czyli upiór w moherze 2[39]
 • 2020 – Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani[40]
 • 2021 – Wieczór panieński plus[41]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 2010 – Wyróżnienie w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Omega i wpisanie jej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
 • 2010 – Wyróżnienie w 50. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2009 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek dla powieści Omega.
 • 2010 – Grand Prix II. Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na książkę dla dzieci i młodzieży za horror Czarny młyn[42].
 • 2010 – I Nagroda w II. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat za powieść Czarny młyn[42].
 • 2010 – Nagroda Książka Roku 2010 dla książki fantastyczno-przygodowej Omega w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY – Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych[43].
 • 2011 – Duży Dong dla powieści Za niebieskimi drzwiami – I Nagroda Jury Profesjonalnego w konkursie Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych.
 • 2011 – Wyróżnienie Jury Dziecięcego dla powieści Za niebieskimi drzwiami w konkursie Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) organizowanym przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych.
 • 2011 – II Nagroda w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Za niebieskimi drzwiami i wpisanie jej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
 • 2012 – Powieść Za niebieskimi drzwiami zostaje wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY[44][45]
 • 2013 – Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży za powieść Arka czasu[46].
 • 2013 – I Nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat za powieść Arka czasu[46].
 • 2013 – Tytuł Książka Kwietnia 2013 Magazynu Literackiego Książki dla powieści Czarownica piętro niżej[47].
 • 2013 – Wyróżnienie dla powieści Arka czasu w literackim konkursie Książka Roku 2013 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY - Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych[48].
 • 2014 – Nagroda Literacka Zielona Gąska 2013 Fundacji Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego dla powieści Czarownica piętro niżej[49].
 • 2014 – I Nagroda w VI Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Arka czasu i wpisanie jej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[50].
 • 2014 – Nagroda Literacka Guliwer w krainie Olbrzymów 2014 za dotychczasowe dokonania w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej[51].
 • 2015 – Flügel aus Papier – niemiecka edycja Arki Czasu – została zaliczona przez niemiecką rozgłośnię radiową Deutschlandfunk do siedmiu najlepszych książek dla dzieci dostępnych na niemieckojęzycznym rynku książki w kwietniu 2015[52].
 • 2015 – Tytuł Książka Lipca 2015 Deutsche Akademie für Kinder- und Jugendliteratur dla powieści Flügel aus Papier[53].
 • 2015 – Nagroda Główna w VII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Tuczarnia Motyli i wpisanie jej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[54].
 • 2015 – Nagroda Kinderbuchpreis 2015 w austriackim konkursie literackim Jury der jungen Leser i tytuł Książki Roku 2015 dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat za książkę Flügel aus Papier[55].
 • 2016 – I Miejsce w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży za powieść Teatr Niewidzialnych Dzieci[56].
 • 2016 – Wyróżnienie dla powieści Teatr Niewidzialnych Dzieci w literackim konkursie Książka Roku 2016 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY[57].
 • 2016 – Nagroda Książka Roku 2016 dla powieści Klątwa dziewiątych urodzin w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY[57].
 • 2016 – Tytuł Książka Grudnia 2016 Magazynu Literackiego Książki dla powieści Klątwa dziewiątych urodzin[58].
 • 2016 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[23].
 • 2017 – Nagroda Literacka m.st. Warszawy za powieść Klątwa dziewiątych urodzin[59].
 • 2017 – Nagroda Główna w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej ex aequo za powieści Teatr Niewidzialnych Dzieci oraz Klątwa dziewiątych urodzin i umieszczenie obu tytułów na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[60].
 • 2017 – 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – Nagroda Czytelników oraz Wyróżnienie za powieść Teatr Niewidzialnych Dzieci[61].
 • 2017 – Nagroda Książka Roku 2017 dla powieści Serce Neftydy w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY[62].
 • 2018 – Wyróżnienie dla powieści Leo i czerwony automat w literackim konkursie Książka Roku IBBY 2018[63].
 • 2019 – I Miejsce dla powieści Bez piątej klepki w literackim Konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018 w kategorii wiekowej 9-12 lat[64].
 • 2019 – Książka Roku 2019 IBBY – Nagroda Specjalna Dziecko jest najważniejsze dla powieści Teatr Niewidzialnych Dzieci w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY[65].
 • 2020 – Pegazik – Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla twórców oraz animatorów książki dla dzieci i młodzieży[66].
 • 2020 – I Miejsce dla powieści Pomylony narzeczony w literackim Konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2019 w kategorii wiekowej 9-12 lat[67].
 • 2021 – Oczy Michaliny nominowane w pierwszej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii[68].
 • 2022 – Nagroda Główna dla książki W kółko o dziewczynach w XX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka[69].
 • 2022 – artŻyrafka 2022 – Nagroda XIV Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd za całokształt literackiej twórczości dla dzieci i młodzieży[70].
 • 2022 – Tytuł Książka Listopada 2022 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI dla powieści Antosia w bezkresie[71].
 • 2022 – Nagroda Książka Roku 2022 dla powieści Antosia w bezkresie w literackim konkursie Polskiej Sekcji IBBY[72].
 • 2023 – Nagroda Książka Roku 2022 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI dla powieści Antosia w bezkresie[73].
 • 2023 – Antosia w bezkresie nominowana do XVI Nagrody Literackiej m.st. Warszawy [74].
 • 2023 – Ikar 2023 – Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za dotychczasowe dokonania w dziedzinie literatury[75].
 • 2023 – Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego 2022 dla powieści Antosia w bezkresie przyznana przez Festiwal Literatury dla Dzieci oraz KFB, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO [76].

Tłumaczenia twórczości na inne języki[edytuj | edytuj kod]

Język angielski[edytuj | edytuj kod]

 • Wydmuszka (jako: Hollow Shells), tłum. Piotr Krasnowolski, premiera: 16 czerwca 2017, Teatr Bagatela – Scena na Sarego 7, Kraków, reż. Piotr Urbaniak[77]

Język bułgarski[edytuj | edytuj kod]

 • Teatr Niewidzialnych Dzieci (jako: Театърът на невидимите деца), tłum. Lina Vassileva, Trud 2019[78]

Język czeski[edytuj | edytuj kod]

 • Wydmuszka (jako: Skořápka), tłum. Lena Pešák, premiera czeska: 27 kwietnia 2016, Divadlo Ungelt, Praga, reż. Pavel Ondruch[79][80]

Język hiszpański[edytuj | edytuj kod]

 • Arka Czasu (jako: El arca del tiempo), tłum. Katarzyna Olszewska Sonnenberg, wstęp: Sergio Sánchez Benítez, Báltica Editorial 2017[81][82]

Język łużycki[edytuj | edytuj kod]

 • Teatr Niewidzialnych Dzieci (jako: Dźiwadło njewidźomnych dźěći), tłum. Jan Měškank, Domowina-Verlag GmbH 2019[83]

Język macedoński[edytuj | edytuj kod]

 • Czarownica piętro niżej (jako: Волшебницата од долниот кат), tłum. Zvonko Dimovski, Бата прес 2020[84]

Język niemiecki[edytuj | edytuj kod]

 • Arka Czasu (jako: Flügel aus Papier), tłum. Thomas Weiler, S. Fischer Verlag 2015[21]
 • Za niebieskimi drzwiami (jako: Hinter der blauen Tür), tłum. Thomas Weiler, S. Fischer Verlag 2016[85]

Język rosyjski[edytuj | edytuj kod]

 • Arka Czasu (jako: Ковчег времени), tłum. Ася Фруман, Текст 2018[86]
 • Teatr Niewidzialnych Dzieci (jako: Театр невидимых детей), tłum. Ирина Адельгейм, Albus Corvus 2021[87]

Język serbski[edytuj | edytuj kod]

 • Czarownica piętro niżej (jako: Čarobnica sa sprata niže), tłum. Anđelija Jočić, Propolis Books 2017[88]
 • Arka Czasu (jako: Barka vremena), tłum. Anđelija Jočić, Propolis Books 2021[89]

Język słowacki[edytuj | edytuj kod]

 • Wydmuszka (jako: Škrupinka), tłum. Bohdana Hromádková, premiera słowacka: 10 września 2022, Štúdio Olympia – Divadlo Nová scéna, Bratysława, reż. Adriana Totiková[90]

Język ukraiński[edytuj | edytuj kod]

 • Arka Czasu (jako: Ковчег часу), tłum. Bożena Antoniak, Urbino 2016[91]
 • Za niebieskimi drzwiami (jako: За синіми дверима), tłum. Bożena Antoniak, Urbino 2017[92]
 • Teatr Niewidzialnych Dzieci (jako: Театр Невидимих Дітей), tłum. Bożena Antoniak, Urbino 2018[93]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn aktora Cezarego Szczygielskiego[94] oraz Iwony Racz-Szczygielskiej, członkini żeńskiej grupy wokalnej Filipinki[95]. Ma dwóch przyrodnich braci – starszego Tomasza oraz młodszego Wojciecha[96]. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie[97].

Życiowym partnerem pisarza jest publicysta Tomasz Raczek, z którym związany jest od 1994[96].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marcin SZCZYGIELSKI | Stowarzyszenie Pisarzy Polskich [online], sppwarszawa.pl [dostęp 2022-04-18].
 2. „Lubię Szczecin” mówi Marcin Szczygielski « SzczecinCzyta.pl [online], www.szczecinczyta.pl [dostęp 2022-04-18].
 3. Członkowie. [w:] Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawa [on-line]. [dostęp 2012-12-05].
 4. „PL-BOY” trafi na duży ekran?. [w:] Filmweb [on-line]. 7 sierpnia 2003. [dostęp 2011-09-12].
 5. Informacja filmweb.pl
 6. https://media2.pl/l/n/15746
 7. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn-wstrzymala-pokojowe-rewolucje
 8. Rafał Kowalski. Srebrne Maski: Teraz teatrem rządzą Anzorge i Zientara.. „Gazeta Wyborcza Płock”, 2011-03-27. 
 9. REPERTUAR Wydmuszka - Marcin Szczygielsk. [w:] Teatr w polsce - polski wortal teatralny [on-line]. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. [dostęp 2013-03-18].
 10. Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2009, [dostęp 2010-05-21]
 11. Informacja [1]
 12. Dla kogo Nagroda Donga? - Przedstawiamy nominacje.. [w:] Qlturka.pl [on-line]. 2011-04-07. [dostęp 2011-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-11)].
 13. Informacja [2]
 14. Informacja [3]
 15. [4], [dostęp 2012-01-23]
 16. Informacja [5]
 17. Informacja [6]
 18. III Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. [w:] Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” [on-line]. 26 października 2013 r. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-17)].
 19. Die Per Zeitmaschine aus dem Ghetto. Die Welt, 4 kwietnia 2015. [dostęp 2015-04-06]. (niem.).
 20. Christine Lötscher: Die Erinnerung ist eine Zeitmaschine. Tages Anzeiger, 23 marca 2015. [dostęp 2015-04-06]. (niem.).
 21. a b Marcin Szczygielski Flügel aus Papier. [w:] S. Fischer Verlag [on-line]. 20 lutego 2015 r. [dostęp 2015-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-25)].
 22. Informacja [7]
 23. a b MKiDN, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis [online], www.mkidn.gov.pl [dostęp 2017-04-04] (pol.).
 24. Marcin Szczygielski Serce Neftydy. [w:] Instytut Wydawniczy Latarnik [on-line]. 27 października 2017 r. [dostęp 2017-10-28].
 25. Marcin Szczygielski Bez piątej klepki. [w:] Wydawnictwo Bajka [on-line]. 17 stycznia 2018 r. [dostęp 2018-01-25].
 26. Marcin Szczygielski Weronika i zombie. [w:] Instytut Wydawniczy Latarnik [on-line]. 15 maja 2018 r. [dostęp 2018-07-16].
 27. Marcin Szczygielski: Leo i czerwony automat. Instytut Wydawniczy Latarnik, 21 października 2018 r. [dostęp 2018-10-21].
 28. Marcin Szczygielski: Pomylony narzeczony. Wydawnictwo Bajka, 16 października 2019 r. [dostęp 2019-12-19].
 29. Marcin Szczygielski: Królowa Wody. Instytut Wydawniczy Latarnik, 20 października 2019 r. [dostęp 2019-12-19].
 30. Marcin Szczygielski: Oczy Michaliny. Instytut Wydawniczy Latarnik, 20 października 2020 r. [dostęp 2020-10-20].
 31. Marcin Szczygielski: Co jedzą czarownice?. Wydawnictwo Bajka, 20 października 2020 r. [dostęp 2020-10-20].
 32. Marcin Szczygielski: O sołtysie Salomonku i tęczy. Wydawnictwo Bajka, 29 kwietnia 2021 r. [dostęp 2021-04-29].
 33. Marcin Szczygielski: W kółko o dziewczynach. Świat Książki, 23 listopada 2021 r. [dostęp 2021-11-23].
 34. Marcin Szczygielski: Jasny Gwint. Wydawnictwo Bajka, 13 kwietnia 2022 r. [dostęp 2022-05-22].
 35. Marcin Szczygielski: Antosia w bezkresie. Instytut Wydawniczy Latarnik, 25 października 2022 r. [dostęp 2022-10-25].
 36. Marcin Szczygielski: Kwiatokosy. Wydawnictwo Bajka, 19 kwietnia 2023 r. [dostęp 2023-04-22].
 37. Marcin Szczygielski: Zbójeckie nasienie. Instytut Wydawniczy Latarnik, 11 listopada 2023 r. [dostęp 2023-11-20].
 38. Multimedialny spektakl „Bierki” w Łodzi. [w:] Radio Łódź [on-line]. 27 listopada 2017 r. [dostęp 2017-12-15].
 39. Berek, czyli upiór w moherze 2. [w:] Teatr Gudejko [on-line]. 23 lutego 2019 r. [dostęp 2019-05-16].
 40. 23 stycznia premiera spektaklu „CZARNO TO WIDZĘ, czyli wymieszani, posortowani”!. [w:] TVN [on-line]. 23 stycznia 2020 r. [dostęp 2020-02-02].
 41. Wieczór panieński plus. [w:] Wieczór panieński plus [on-line]. 23 listopada 2021 r. [dostęp 2021-11-23].
 42. a b Wyniki II Konkursu literackiego im. Astrid Lindgren.. [w:] Cała Polska czyta dzieciom [on-line]. Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, 2010-06-07. [dostęp 2010-06-05].
 43. Najlepsze z najlepszych – Konkurs PS IBBY Książka Roku 2010 rozstrzygnięty. Qlturka. [dostęp 2010-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-21)].
 44. „Za niebieskimi drzwiami” na liście arcydzieł. Okno Literatura. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 grudnia 2016)].
 45. Szczygielski na Liście Honorowej IBBY . Polska Sekcja IBBY. [dostęp 2016-12-04].
 46. a b GLK. Informacja nadesłana: Statuetki Pegazika wręczone. III konkurs im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty. [w:] Portal Księgarski (1. portal księgarski ksiazka.net.pl) [on-line]. 18.03.2013. [dostęp 2013-03-18].
 47. Magazyn Literacki Książki: Książka Kwietnia 2013. [dostęp 2013-03-31].
 48. IBBY: Książka Roku Nagrodzeni Pisarze. Polska Sekcja IBBY. [dostęp 2013-12-06].
 49. Laureaci Srebrnego Kałamarza i Zielonej Gąski. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2014-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-14)].
 50. Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej Wybrana. www.wydawca.com.pl. [dostęp 2014-06-18].
 51. Biblioteka Śląska: Nagrody literackie czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer” 2014. Biblioteka Śląska. [dostęp 2014-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)].
 52. Die besten 7 Bücher für junge Leser im April. www.deustschlandfunk.de. [dostęp 2015-04-15].
 53. Buch des Monats Juli 2015. www.akademie-kjl.de. [dostęp 2015-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-03)].
 54. 2015.06.16 - Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014. [w:] Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Woj. Mazowieckiego [on-line]. [dostęp 2015-06-25].
 55. Preise 2015 der Jury der Jungen Leser / Jury der Jungen Kritiker. juryderjungenleser.at. [dostęp 2015-06-17].
 56. Signum Temporis: XV Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. [w:] Signum Temporis [on-line]. 20.03.2016. [dostęp 2016-03-20].
 57. a b Znamy laureatów konkursu Książka Roku PS IBBY 2016. [w:] wirtualnywydawca.pl [on-line]. 09.12.2016. [dostęp 2016-12-09].
 58. Rynek Książki: Znamy już Książki Roku Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. [dostęp 2017-02-09].
 59. Monika Borys: Nagroda Literacka Warszawy. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 27.04.2017. [dostęp 2017-04-27].
 60. Skarby Muzeum Książki Dziecięcej 2016. [w:] Ryms - wortal o książkach dla dzieci i młodzieży [on-line]. [dostęp 2017-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 grudnia 2018)].
 61. Ewa Świerżewska: 24. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego wręczona!. [w:] Qlturka.pl [on-line]. [dostęp 2017-09-30].
 62. Breaking news! Ogłosiliśmy wyniki konkursu Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY. [w:] IBBY – Polska Sekcja [on-line]. 13.12.2017. [dostęp 2016-12-13].
 63. mojebestsellery: Ogłoszono laureatów w konkursie Książka Roku 2018 PS IBBY!. granice.pl. [dostęp 2018-12-13].
 64. Najlepsza książka dziecięca Przecinek i Kropka 2018 - znamy zwycięzców!. empik.com. [dostęp 2019-04-06].
 65. Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY . [w:] Instytut Książki [on-line]. 17.12.2019. [dostęp 2019-12-19].
 66. Marcin Szczygielski i Olcha Sikorska odebrali Pegaziki. [w:] książka.net.pl [on-line]. 06.03.2020. [dostęp 2020-03-06].
 67. Znamy już Laureatów XI Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2019 Przecinek i Kropka!. [w:] wirtualnywydawca.pl [on-line]. 2020-04-08. [dostęp 2020-04-08].
 68. Strona główna [online], APH Literacka Podróż Hestii [dostęp 2021-08-10] (pol.).
 69. Laureaci XX edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku. [w:] kopd.pl [on-line]. 2022-03-24. [dostęp 2022-04-25].
 70. Program XIV edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk MiaSTO Gwiazd 2022. [w:] miastogwiazd.pl/ [on-line]. 2022-09-24. [dostęp 2022-09-25].
 71. Przyznano doroczne nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. [w:] rynek-ksiazki.pl [on-line]. 2023-02-23. [dostęp 2023-02-23].
 72. Wyniki konkursu Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY. [w:] rynek-ksiazki.pl [on-line]. 2022-12-16. [dostęp 2022-12-17].
 73. Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznane. [w:] rynek-ksiazki.pl [on-line]. 2023-02-21. [dostęp 2023-02-22].
 74. Znamy nominacje do XVI Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. [w:] instytutksiążki.pl [on-line]. 2023-04-27. [dostęp 2023-04-30].
 75. Nagroda Ikar dla Marcina Szczygielskiego. [w:] targiksiazkiwarszawa.pl [on-line]. 25.05.2023. [dostęp 2023-05-25].
 76. „Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego. [w:] rynek-ksiazki.pl [on-line]. 20.11.2023. [dostęp 2023-11-20].
 77. Hollow Shells. [w:] Teatr Bagatela [on-line]. 16 czerwca 2017 r. [dostęp 2017-12-13].
 78. Марчин Шчигелски Театърът на невидимите деца. [w:] Trud [on-line]. 7 sierpnia 2019 r. [dostęp 2019-08-07].
 79. Skořápka. [w:] Divadlo Ungelt [on-line]. 27 kwietnia 2016 r. [dostęp 2017-12-13].
 80. Alena Mihulová září i coby uťáplá knihovnice v Ungeltu. [w:] iDNES.cz [on-line]. 10 czerwca 2016 r. [dostęp 2017-12-13].
 81. El arca del tiempo. Libro de Marcin Szczygielski. [w:] agapea.com [on-line]. 1 grudnia 2017 r. [dostęp 2017-12-15].
 82. Quico Alsedo: Una máquina del tiempo en el gueto de Varsovia. [w:] El Mundo [on-line]. 24 grudnia 2017 r. [dostęp 2017-12-24].
 83. Dźiwadło njewidźomnych dźěći. [w:] Domowina-Verlag [on-line]. 11 listopada 2019 r. [dostęp 2019-11-27].
 84. „Бата прес“ ja објави современата илустрирана бајка „Волшебницата од долниот кат“ од Марчин Шчигелски. [w:] batapress.mk [on-line]. 15 kwietnia 2020 r. [dostęp 2021-03-04].
 85. Marcin Szczygielski Hinter der blauen Tür. [w:] S. Fischer Verlag [on-line]. 29 marca 2016 r. [dostęp 2016-03-29].
 86. Марцин Щигельский: Ковчег времени, или Большой побег Рафала из Когда-то в Сейчас через Тогда - и обратно. [w:] Текст [on-line]. 15 listopada 2018 r. [dostęp 2018-11-17].
 87. [http://albuscorvus.ru/product/teatr-nevidimyh-detej/ Марцин Щигельский, Театр невидимых детей]. [w:] Albus Corvus [on-line]. 5 czerwca 2021 r. [dostęp 2021-06-05].
 88. Marćin Ščigjelski Čarobnica sa sprata niže. [w:] Propolis Books [on-line]. 20 października 2017 r. [dostęp 2017-10-28].
 89. Marćin Ščigjelski Barka vremena. [w:] Propolis Books [on-line]. 1 grudnia 2021 r. [dostęp 2021-12-18].
 90. Škrupinka. [w:] Divadlo Nová scéna [on-line]. 10 września 2022 r. [dostęp 2022-09-11].
 91. Щигельський Марцін Ковчег часу або Велика втеча Рафала із колись крізь тоді в тепер і назад. [w:] Urbino [on-line]. 23 marca 2016 r. [dostęp 2016-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-19)].
 92. Щигельський Марцін За синіми дверима. [w:] Urbino [on-line]. 7 września 2017 r. [dostęp 2017-10-28].
 93. Щигельський Марцін Театр Невидимих Дітей. [w:] Urbino [on-line]. 1 września 2018 r. [dostęp 2018-10-21].
 94. Wizytówka Cezary Szczygielski. Agencja Rozrywki Keys. [dostęp 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-29)].
 95. Zabawa w Berka?. broszka.pl. [dostęp 2007-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)].
 96. a b Wojciech ViVi Szczygielski. Profil na Facebooku. [dostęp 2010-06-19].
 97. Małgorzata Klimczak, II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie przygotowuje się do jubileuszu 70-lecia [online], Głos Szczeciński, 7 października 2016 [dostęp 2022-01-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Marcin Szczygielski. [w:] Instytut Wydawniczy Latarnik [on-line]. Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego. [dostęp 2010-07-15].