Over the Rainbow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia nazwy „Over the Rainbow”.
Judy Garland w scenie z Czarnoksiężnik z Oz, w której śpiewa Over the Rainbow

Over the Rainbow (często określana jako Somewhere Over the Rainbow) – klasyczna ballada napisana przez Harolda Arlena i E.Y. Harburga do filmu Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku. Stała się ona znaną piosenką Judy Garland, która nagrała ją jako pierwsza. Stała się wkrótce standardem zarówno w wersji wokalnej, jak i instrumentalnej i znalazła się w repertuarze takich sław muzycznych jak Les Paul, Ray Charles, Frank Sinatra, Eric Clapton, Jimmy Scott, Norah Jones, Céline Dion, Eva Cassidy, Bob Marley, Jo Stafford, Doris Day i wielu innych.

Melancholijna melodia oraz prosty tekst przedstawiają pragnienie dorastającej dziewczyny o ucieczce z beznadziejnego chaosu tego świata do jasnego, nowego świata ponad tęczą. Piosenka ukazuje dziecięcą wiarę, że drzwi do miejsca, gdzie problemy topnieją jak cytrynowe dropsy, otworzą się w magiczny sposób.

Użycia ballady[edytuj | edytuj kod]

Piosenka często określana jest jako „Somewhere Over the Rainbow”, jednak jej tytuł jest krótszy i brzmi po prostu „Over the Rainbow”.

Ścieżka pojawia się w teatralnych przedstawieniach Czarnoksiężnika z Krainy Oz. Została także użyta w filmach:

Można ją usłyszeć na płycie Phila Collinsa Face Value, pod koniec piosenki „Tomorrow Never Knows”, ostatniego utworu na płycie. Ukryty utwór zaczyna się w 4:14 minucie piosenki, kończy w 4:43. Collins mówił w wywiadach, że zazwyczaj rozgrzewał tą piosenką struny głosowe przed nagraniem i postanowił dodać ją jako ukryty żart.

Jedną z ostatnich wersji stworzył Hawajczyk Israel „Iz” Kamakawiwoʻole. Jego interpretacja to spokojna i oszczędna gra na ukulele (album Facing the Future z 1993 roku).

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

„Somewhere Over the Rainbow” wraz z „White ChristmasIrvinga Berlina wybrane zostały przez amerykańskie plutony walczące podczas II wojny światowej za symbole Stanów Zjednoczonych − odległej ziemi, która po wielu latach walk wydaje się być snem ponad tęczą.

Piosenka na przestrzeni lat stała się tak popularna, iż na sporządzonej przez Recording Industry Association of America liście Songs of the Century uplasowała się na szczycie. „Over the Rainbow” zajęła również pierwsze miejsce w zestawieniu 100 Years... 100 Songs autorstwa American Film Institute.

Włoską wersję piosenki zatytułowaną Arcobaleno nagrał Czesław Niemen na swoim pierwszym włoskim singlu (obok Io senza lei - włoskiej wersji Dziwny jest ten świat)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]