Portal:Województwo kujawsko-pomorskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Kujawsko-pomorskie

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Województwo kujawsko-pomorskie

POL województwo kujawsko-pomorskie COA.svg

Portal ten skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z województwem kujawsko-pomorskim.

Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego. Urzędy i jednostki szczebla wojewódzkiego zostały rozdzielone pomiędzy dwa główne miasta regionu. Siedziba wojewody oraz większości urzędów administracji państwowej została ustanowiona w Bydgoszczy, natomiast siedziba sejmiku wojewódzkiego oraz organów administracji samorządowej w Toruniu.

Władze województwa

POL Bydgoszcz COA.svg

Bydgoszcz – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Duży ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny (czytaj dalej...)

POL Toruń COA.svg

Toruń – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą. Duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy (czytaj dalej...)

Galeria zdjęć

Ochrona środowiska

Rezerwaty przyrody: Według stanu na 2011 w województwie było 94 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 9493 ha, co stanowiło około 1% powierzchni[9]. Wśród nich znajduje się 47 rezerwatów leśnych, 18 torfowiskowych, 10 florystycznych, 8 faunistycznych, 6 krajobrazowych, 2 wodne, po 1 przyrody nieożywionej, stepowy i słonoroślowy. Najwięcej rezerwatów znajduje się w dolinie Wisły, w Borach Tucholskich i na Pojezierzu Brodnickim.

Aktualności

Most Wschodni Torun 2012-05-03.JPG

Most Wschodni – budowany most przez Wisłę w Toruniu. Ma być trzecim mostem drogowym w mieście, po moście im. Józefa Piłsudskiego oraz im. Armii Krajowej. Most stanie się częścią drogi krajowej nr 91 w kier. Gdańska i Łodzi.

Przypisy

Bibliografia

Wikipedia hasło: Bydgoszcz Wikipedia hasło: Województwo kujawsko-pomorskie Oraz inne treści zamieszczone na stronach portalu Wikipedia.


Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg