Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2014/2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Data 26.10.2014 - 22.03.2015
Miejsce rozpoczęcia Austria Sölden
Miejsce zakończenia Francja Méribel
Liczba konkurencji 6
Zwycięzcy
Generalna Simple gold cup.svg Austria Marcel Hirscher
Zjazd Norwegia Kjetil Jansrud
Supergigant Norwegia Kjetil Jansrud
Gigant Austria Marcel Hirscher
Slalom Austria Marcel Hirscher
Superkombinacja Szwajcaria Carlo Janka
Drużynowo
Drużynowo  Austria

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2014/2015 był 49. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się tradycyjnie w Sölden (Austria) 26 października 2014 roku, a zakończył się 22 marca 2015 roku w Méribel (Francja).

Kryształową kulę obronił Austriak Marcel Hirscher.

Zwycięzcy[edytuj]

Stan na 22 marca 2015, po zawodach indywidualnych w Méribel ( Francja)

Podium zawodów[edytuj]

Indywidualnie[edytuj]

Lp Data Miejscowość Trasa Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 26 października 2014 Austria Sölden Rettenbach Gigant Austria Marcel Hirscher Niemcy Fritz Dopfer Francja Alexis Pinturault
2. 16 listopada 2014 Finlandia Levi Levi Black Slalom Norwegia Henrik Kristoffersen Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther
3. 29 listopada 2014 Kanada Lake Louise Men's Olympic Downhill Run Zjazd Norwegia Kjetil Jansrud Kanada Manuel Osborne-Paradis
Francja Guillermo Fayed
4. 30 listopada 2014 Men's Olympic / East Summit Supergigant Norwegia Kjetil Jansrud Austria Matthias Mayer Włochy Dominik Paris
5. 5 grudnia 2014 Stany Zjednoczone Beaver Creek Birds of Prey / Golden Eagle Zjazd Norwegia Kjetil Jansrud Szwajcaria Beat Feuz Stany Zjednoczone Steven Nyman
6. 6 grudnia 2014 Birds of Prey / Golden Eagle Supergigant Austria Hannes Reichelt Norwegia Kjetil Jansrud Francja Alexis Pinturault
7. 7 grudnia 2014 Birds of Prey / Golden Eagle Gigant Stany Zjednoczone Ted Ligety Francja Alexis Pinturault Austria Marcel Hirscher
8. 13 grudnia 2014
12 grudnia 2014[1]
Francja Val d'Isère
Szwecja Åre
Olympia Gigant Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Niemcy Stefan Luitz
9. 14 grudnia 2014 Olympia Slalom Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther Rosja Aleksandr Choroszyłow
10. 19 grudnia 2014 Włochy Val Gardena Saslong Zjazd Stany Zjednoczone Steven Nyman Norwegia Kjetil Jansrud Włochy Dominik Paris
11. 20 grudnia 2014 Saslong Supergigant Norwegia Kjetil Jansrud Włochy Dominik Paris Austria Hannes Reichelt
12. 21 grudnia 2014 Włochy Alta Badia Gran Risa Gigant Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Francja Thomas Fanara
13. 22 grudnia 2014 Włochy Madonna di Campiglio Canalone Miramonti Slalom Niemcy Felix Neureuther Niemcy Fritz Dopfer Szwecja Jens Byggmark
14. 28 grudnia 2014 Włochy Santa Caterina di Valfurva Deborah Compagnoni Zjazd Stany Zjednoczone Travis Ganong Austria Matthias Mayer Włochy Dominik Paris
15. 1 stycznia 2015 Niemcy Monachium Slalom równoległy Zawody odwołane[2]
16. 6 stycznia 2015 Chorwacja Zagrzeb Crveni Spust Slalom Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther Norwegia Sebastian Foss-Solevåg
17. 10 stycznia 2015 Szwajcaria Adelboden Chuenisbaergli Gigant Austria Marcel Hirscher Francja Alexis Pinturault Norwegia Henrik Kristoffersen
18. 11 stycznia 2015 Chuenisbaergli Slalom Włochy Stefano Gross Niemcy Fritz Dopfer Austria Marcel Hirscher
19. 16 stycznia 2015 Szwajcaria Wengen Lauberhorn / Mäennlichen Superkombinacja Szwajcaria Carlo Janka Francja Victor Muffat-Jeandet Chorwacja Ivica Kostelić
20. 17 stycznia 2015 Mäennlichen Slalom Niemcy Felix Neureuther Włochy Stefano Gross Norwegia Henrik Kristoffersen
21. 18 stycznia 2015 Lauberhorn Zjazd Austria Hannes Reichelt Szwajcaria Beat Feuz Szwajcaria Carlo Janka
22. 23 stycznia 2015 Austria Kitzbühel Streifalm / Ganslern Superkombinacja Francja Alexis Pinturault Austria Marcel Hirscher Czechy Ondřej Bank
23. 23 stycznia 2015 Streifalm Supergigant Włochy Dominik Paris Austria Matthias Mayer Austria Georg Streitberger
23. 24 stycznia 2015 Streif Zjazd Norwegia Kjetil Jansrud Włochy Dominik Paris Francja Guillermo Fayed
24. 25 stycznia 2015 Ganslern Slalom Szwecja Mattias Hargin Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther
25. 27 stycznia 2015 Austria Schladming Planai Slalom Rosja Aleksandr Choroszyłow Włochy Stefano Gross Niemcy Felix Neureuther
43. Mistrzostwa Świata 2015Stany Zjednoczone Beaver Creek/ Stany Zjednoczone Vail
26. 21 lutego 2015 Austria Saalbach[3] Schneekristall / Zwolfer Zjazd Austria Matthias Mayer Austria Max Franz Austria Hannes Reichelt
27. 22 lutego 2015 Schneekristall / Zwolfer Supergigant Austria Matthias Mayer Francja Adrien Théaux Norwegia Kjetil Jansrud
29. 28 lutego 2015 Niemcy Ga-Pa Kandahar 2 Zjazd Austria Hannes Reichelt Austria Romed Baumann Austria Matthias Mayer
30. 1 marca 2015 Kandahar 2 Gigant Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther Austria Benjamin Raich
31. 7 marca 2015 Norwegia Kvitfjell Olympiabakken Zjazd Austria Hannes Reichelt Kanada Manuel Osborne-Paradis Włochy Werner Heel
32. 8 marca 2015 Olympiabakken Supergigant Norwegia Kjetil Jansrud Austria Vincent Kriechmayr Kanada Dustin Cook
33. 14 marca 2015 Słowenia Kranjska Gora Podkoren 3 Gigant Francja Alexis Pinturault Austria Marcel Hirscher Francja Thomas Fanara
34. 15 marca 2015 Podkoren 3 Slalom Norwegia Henrik Kristoffersen Włochy Giuliano Razzoli Szwecja Mattias Hargin
35. 18 marca 2015 Francja Méribel Roc de Fer Zjazd Norwegia Kjetil Jansrud Szwajcaria Didier Défago Austria Georg Streitberger
36. 19 marca 2015 Roc de Fer Supergigant Kanada Dustin Cook Norwegia Kjetil Jansrud Francja Brice Roger
37. 21 marca 2015 Roc de Fer Gigant Norwegia Henrik Kristoffersen Niemcy Fritz Dopfer Francja Thomas Fanara
38. 22 marca 2015 Roc de Fer Slalom Austria Marcel Hirscher Włochy Giuliano Razzoli Rosja Aleksandr Choroszyłow

Drużynowy slalom gigant równoległy[edytuj]

Data Miejsce 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
20 marca 2015 Francja Méribel  Szwajcaria
Wendy Holdener
Charlotte Chable
Justin Murisier
Reto Schmidiger
 Szwecja
Sara Hector
Anna Swenn-Larsson
Mattias Hargin
Anton Lahdenperä
 Austria
Eva-Maria Brem
Carmen Thalmann
Christoph Nösig
Philipp Schörghofer

Wyniki reprezentantów Polski[edytuj]

Zawodnik Sölden 26.10 Levi 16.11 Lake Louise 29.11 Lake Louise 30.11 Beaver Creek 5.12 Beaver Creek 6.12 Beaver Creek 7.12 Åre 12.12 Åre 14.12 Val Gardena 19.12 Val Gardena 20.12 Alta Badia 21.12 Madonna di Campiglio 21.12 Santa Caterina di Valfurva 28.12 Monachium 1.01 Zagrzeb 6.01 Adelboden 10.01 Adelboden 11.01 Wengen 16.01 Wengen 17.01 Wengen 18.01 Kitzbühel 23.01 Kitzbühel 23.01 Kitzbühel 24.01 Kitzbühel 25.01 Schladming 27.01 Saalbach 21.01 Saalbach 22.02 Ga-Pa 28.02 Ga-Pa 1.03 Kvitfjell 7.03 Kvitfjell 8.03 Kranjska Gora 14.03 Kranjska Gora 15.03 Méribel 18.03 Méribel 19.03 Méribel 21.03 Méribel 22.03
Maciej Bydliński - - 61 57 55 44 dnq - - - - - dnq - - - - - 28 - - 43 12 - - - - - - - - - - - - - - -
Michał Jasiczek - - - - - - - - - - - - - - - dnf1 - - - dnf1 - - - - dnq dnf1 - - - - - - - dnf1 - - - -
Paweł Starzyk - - - - - - - - 53 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – Zawodnik nie ukończył zjazdu      dns – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany 1 – Zawodnik nie ukończył przejazdu w pierwszej rundzie 2 – Zawodnik nie ukończył przejazdu w drugiej rundzie dnq – Zawodnik nie zakwalifikował się do drugiej rundy

Klasyfikacja generalna (37 z 37 konkurencji)[edytuj]

Lp. Zawodnik Punkty
1. Austria Marcel Hirscher 1448
2. Norwegia Kjetil Jansrud 1288
3. Francja Alexis Pinturault 1006
4. Niemcy Felix Neureuther 838
5. Niemcy Fritz Dopfer 797
6. Austria Hannes Reichelt 760
7. Włochy Dominik Paris 745
8. Norwegia Henrik Kristoffersen 729
9. Austria Matthias Mayer 717
10. Szwajcaria Carlo Janka 643
11. Stany Zjednoczone Ted Ligety 560
12. Francja Victor Muffat-Jeandet 551
13. Rosja Aleksandr Choroszyłow 485
14. Austria Romed Baumann 461
15. Austria Max Franz 457
16. Włochy Stefano Gross 430
17. Francja Guillermo Fayed 417
18. Szwajcaria Didier Défago 406
19. Szwajcaria Beat Feuz 405
20. Szwecja Mattias Hargin 386
21. Szwajcaria Patrick Küng 384
22. Francja Adrien Théaux 365
23. Austria Georg Streitberger 360
24. Austria Vincent Kriechmayr 356
25. Włochy Giuliano Razzoli 350
26. Stany Zjednoczone Steven Nyman 346
27. Francja Thomas Fanara 330
28. Austria Benjamin Raich 307
29. Stany Zjednoczone Travis Ganong 294
30. Kanada Dustin Cook 271
...
114. Polska Maciej Bydliński 26

Zjazd (po 10 z 10 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Kjetil Jansrud 605
2. Austria Hannes Reichelt 511
3. Francja Guillermo Fayed 389
4. Austria Matthias Mayer 386
5. Włochy Dominik Paris 386
6. Stany Zjednoczone Steven Nyman 324
7. Szwajcaria Beat Feuz 306
8. Szwajcaria Patrick Küng 280
9. Austria Romed Baumann 272
10. Austria Max Franz 256

Supergigant (po 7 z 7 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Kjetil Jansrud 556
2. Włochy Dominik Paris 353
3. Austria Matthias Mayer 274
4. Austria Hannes Reichelt 243
5. Kanada Dustin Cook 239
6. Austria Vincent Kriechmayr 196
7. Francja Adrien Théaux 190
8. Austria Max Franz 187
9. Szwajcaria Didier Défago 178
10. Francja Alexis Pinturault 169

Slalom gigant (gigant) (po 8 z 8 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Austria Marcel Hirscher 690
2. Francja Alexis Pinturault 487
3. Stany Zjednoczone Ted Ligety 462
4. Niemcy Fritz Dopfer 346
5. Francja Thomas Fanara 330
6. Norwegia Henrik Kristoffersen 266
7. Francja Victor Muffat-Jeandet 261
8. Niemcy Felix Neureuther 247
9. Austria Benjamin Raich 227
10. Włochy Roberto Nanni 214

Slalom (po 11 z 11 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Austria Marcel Hirscher 614
2. Niemcy Felix Neureuther 591
3. Rosja Aleksandr Choroszyłow 485
4. Norwegia Henrik Kristoffersen 463
5. Niemcy Fritz Dopfer 451
6. Włochy Stefano Gross 430
7. Szwecja Mattias Hargin 386
8. Włochy Giuliano Razzoli 350
9. Norwegia Sebastian Foss-Solevåg 227
10. Francja Alexis Pinturault 224

Superkombinacja (po 2 z 2 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Szwajcaria Carlo Janka 140
2. Francja Alexis Pinturault 126
3. Francja Victor Muffat-Jeandet 125
4. Chorwacja Ivica Kostelić 110
5. Czechy Ondřej Bank 92
6. Austria Marcel Hirscher 80
7. Chorwacja Natko Zrnčić-Dim 72
8. Szwajcaria Mauro Caviezel 62
9. Słowacja Adam Žampa 52
10. Austria Matthias Mayer 50
...
19. Polska Maciej Bydliński 26

Drużynowo (po 37 z 37 konkurencji)[edytuj]

Miejsce Zawodnik Punkty
1.  Austria 5768
2.  Francja 3874
3.  Włochy 3412
4.  Szwajcaria 3158
5.  Norwegia 2592
6.  Niemcy 2151
7.  Stany Zjednoczone 1910
8.  Szwecja 1586
9.  Kanada 755
10.  Rosja 503

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Gigant i Slalom przeniesione do Åre z powody braku śniegu w Val d'Isère
  2. Slalom równoległy odwołany z powodu dodatnich temperatur które nie pozwalają na przygotowanie trasy slalomu na wzgórzu olimpijskim
  3. Powrót do PŚ po 21 latach przerwy