Przejdź do zawartości

WSK (motocykl): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Linia 40: Linia 40:


== Historia ==
== Historia ==
Nazwa i znak firmowy pochodziły wprost od nazwy producenta: [[Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”|Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku]], gdzie dla zaspokojenia potrzeb rynku w 1955 roku zlokalizowano dodatkową produkcję motocykli M06. Motocykle WSK M06 do 1957 roku nie różniły się od tych produkowanych przez [[Warszawska Fabryka Motocykli|WFM]] jednak w późniejszych latach konstruktorzy z WSK zaczęli konkurować z ''głównym producentem'' pod względem stosowanych rozwiązań i [[Modernizacja (technika)|modernizacji]] i to na tyle skutecznie, że zaprezentowany na [[Międzynarodowe Targi Poznańskie|Targach Poznańskich]] wiosną 1964 roku zmodernizowany model M06 zachowując tę samą cenę co WFM miał solidny widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym, pełnobębnowe hamulce, większy [[reflektor]] i wzmocnioną ramę. Stało się to jedną z przyczyn decyzji o zamknięciu produkcji w warszawskiej wytwórni.<br />
Nazwa i znak firmowy pochodziły wprost od nazwy producenta: [[Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”|Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku]], gdzie dla zaspokojenia potrzeb rynku w 1955 roku zlokalizowano dodatkową produkcję motocykli M06. Motocykle WSK M06 do 1957 roku nie różniły się od tych produkowanych przez [[Warszawska Fabryka Motocykli|WFM]] jednak w późniejszych latach konstruktorzy z WSK zaczęli konkurować z ''głównym producentem'' pod względem stosowanych rozwiązań i [[Modernizacja (technika)|modernizacji]] i to na tyle skutecznie, że zaprezentowany na [[Międzynarodowe Targi Poznańskie|Targach Poznańskich]] wiosną 1964 roku zmodernizowany model M06 zachowując tę samą cenę co WFM miał solidny widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym, pełnobębnowe hamulce, większy [[reflektor]] i wzmocnioną ramę. Stało się to jedną z przyczyn decyzji o zamknięciu produkcji w warszawskiej wytwórni{{fakt}}.<br />
Podstawowy model M06 produkowany był ze zmianami aż do roku 1985.
Podstawowy model M06 produkowany był ze zmianami aż do roku 1985.
Ostatni egzemplarz WSK zjechał z taśmy 31 października 1985 roku i był to ostatni motocykl wyprodukowany w Polsce.
Ostatni egzemplarz WSK zjechał z taśmy 31 października 1985 roku i był to ostatni motocykl wyprodukowany w Polsce.

Wersja z 11:07, 2 gru 2020

WSK
Producent

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Świdnik”

Klasa

Motocykl

Okres produkcji

1955-1985

Miejsce produkcji

Świdnik

Napęd
Silnik

jednocylindrowy dwusuwowy chłodzony powietrzem

Pojemność

125/150/175 cm³

Skrzynia biegów

3 (125 cm³)
4 (175 cm³)

Inne
Modele pokrewne

WFM

WSK – marka polskich motocykli popularnych i produkowanych w latach 1955-1985 przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Świdniku.

Motocykl WSK M06 B3
Motocykl WSK M06 B3

Historia

Nazwa i znak firmowy pochodziły wprost od nazwy producenta: Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, gdzie dla zaspokojenia potrzeb rynku w 1955 roku zlokalizowano dodatkową produkcję motocykli M06. Motocykle WSK M06 do 1957 roku nie różniły się od tych produkowanych przez WFM jednak w późniejszych latach konstruktorzy z WSK zaczęli konkurować z głównym producentem pod względem stosowanych rozwiązań i modernizacji i to na tyle skutecznie, że zaprezentowany na Targach Poznańskich wiosną 1964 roku zmodernizowany model M06 zachowując tę samą cenę co WFM miał solidny widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym, pełnobębnowe hamulce, większy reflektor i wzmocnioną ramę. Stało się to jedną z przyczyn decyzji o zamknięciu produkcji w warszawskiej wytwórni[potrzebny przypis].
Podstawowy model M06 produkowany był ze zmianami aż do roku 1985. Ostatni egzemplarz WSK zjechał z taśmy 31 października 1985 roku i był to ostatni motocykl wyprodukowany w Polsce.

W fabryce Cegielskiego w Poznaniu (stąd pochodzi dokumentacja techniczno-ruchowa) lub ZNTK Wrocław (tak głosi napis na jednej z zachowanych tabliczek znamionowych) produkowano także w oparciu o silnik WFM 150 drezynę DL2. 13 maja 2010 roku w Świdniku otworzono pierwsze muzeum tej marki motocykli[1]. Obecnie Moto Strefa WSK jest jedną z części składowych świdnickiej Strefy Historii, otwartej 7 września 2013 roku.

Modele

Klasa 125 cm³

(motocykle produkowane seryjnie)

Klasa 150 cm³

(motocykl produkowany seryjnie)

Klasa 175 cm³

(motocykle produkowane seryjnie)

Motocykle prototypowe

Przypisy