Underworld (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Underworld (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Underworld
Ilustracja
Underworld, Nowy Jork 2007
Rok założenia 1986
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek muzyka elektroniczna
Aktywność od 1986 - nadal
Strona internetowa

Underworldbrytyjski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, działający z przerwami od połowy lat 80.

Najistotniejszy okres w działalności grupy rozpoczął się w 1990, kiedy do składu dołączył Darren Emerson (ur. 1971). Wcześniej trzon projektu stanowili Karl Hyde (ur. 1957) i Rick Smith (ur. 1959), współpracujący ze sobą od początku lat 80. (The Screen Gemz, Freur). Dwa pierwsze, rockowo-popowe, albumy Underworld wydane jeszcze w latach 80. przeszły niemal bez echa. Jako trio zespół zaczął tworzyć muzykę wpisującą się w nurt techno, zachował jednak niektóre cechy charakteryzujące pop i rock (wokal, gitara).

Pierwszy pełny album (o dziwnym tytule Dubnobasswithmyheadman) nowego Underworld ukazał się w 1993. Album ten stanowi połączenie różnego rodzaju stylów muzyki elektronicznej, od techno i house'u, poprzez synth-pop, aż do electro. Był zapowiedzią następnych albumów, utrzymanych w podobnie eklektycznej stylistyce. Zespół zdobył solidną pozycję na scenie muzyki elektronicznej, umocnił ją kolejną płytą (Second Toughest in the Infants 1996) i singlem "Born Slippy.NUXX", który znalazł się na soundtracku do filmu Trainspotting.

Następna studyjna płyta, Beaucoup Fish z 1999 cieszyła się mniejszym uznaniem. Album jest połączeniem stylistyki techno, house, hard house, trance, ambient. Znalazł się na nim "Moaner", utwór wcześniej goszczący na ścieżce dźwiękowej do filmu Batman i Robin. Znacznie cieplej przez słuchaczy przyjęty został koncertowy album Everything, Everything z roku następnego.

Wkrótce po wydaniu tego albumu Underworld opuścił Emerson – A Hundred Days Off (2002) nagrał duet Hyde-Smith. W 2003 ukazała się kompilacja 1992-2002. Piąty studyjny album grupy Oblivion with Bells miał premierę 16 października 2007. We wrześniu 2010 roku wydany został album "Barking".

Zespół ma na koncie także dwa albumy z muzyką filmową – wydany w 2006 roku Breaking and Entering (nagrany ze współudziałem pianisty Gabriela Yareda) oraz Sunshine (2008) (współtwórca John Murphy).

Poza pełnymi albumami ma na swoim koncie szereg singli i EP-ek, niektóre z nich nie ukazały się na nośnikach – są dostępne jedynie w Internecie.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]