Bronisława Iwańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisława Iwańska
sierżant sierżant
Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1924
Nieśwież

Data i miejsce śmierci

11 grudnia 2015
Koszalin

Przebieg służby
Lata służby

1943–1945

Siły zbrojne

ludowe Wojsko Polskie

Jednostki

1 Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” Medal za Warszawę 1939–1945 Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk Medal „Za udział w walkach o Berlin”

Bronisława Iwańska z domu Siewruk (ur. 28 listopada 1924 w Nieświeżu, zm. 11 grudnia 2015 w Koszalinie[1]) − żołnierz Samodzielnego Batalionu Kobiecego 1 Dywizji Piechoty, pisarz sztabowy 5 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty, odznaczona Orderem Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bronisława Siewruk urodziła się 28 listopada 1924 w Nieświeżu, wówczas woj. nowogródzkie, w rodzinie legionisty, czynnego społecznie osadnika Stanisława Siewruka i Marii z domu Maliszewskiej. Uczęszczała z bratem Marianem do szkoły powszechnej w Zaostrowieczu, którą ukończyła w 1938 i w rodzinnym mieście rozpoczęła naukę w Gimnazjum im. Władysława Syrokomli[2]. Podczas nauki należała do harcerstwa, a także do PCK i Sodalicji Mariańskiej. Bronisława była zmuszona była do przerwania nauki na II klasie gimnazjum z powodu wybuchu wojny.

10 lutego 1940 rodzinę Iwańskich w ramach pierwszej wielkiej deportacji zesłano w głąb Rosji[2]. W bydlęcych wagonach i w okrutnych warunkach dowieziono ich do Czuchome, obwód Wołogda i kazano im maszerować przez kilka dni, aż 25 lutego dotarli do obozu w Ługodzie, Lediński Rejon, Wołogodzkaja Obłast[3]. W dniu następnym wszyscy deportowani musieli podjąć katorżniczą pracę polegającą na ścinaniu drzew ręcznymi piłami i przygotowywać je do transportu, a kiedy nadeszła wiosna musieli rzeką pnie spławiać. Do prac dochodziły jeszcze sianokosy na trzęsawiskach[3]. W sierpniu ogłoszono „amnestię”, a we wrześniu 1941 rodzina mogła wyruszyć do Wojska Polskiego tworzonego przez gen. Władysława Andersa. Podążali drogą, która najeżona była przeszkodami, bądź pieszo, lub tratwą rzekami, a później koleją do Tatiszczewa koło Saratowa i dalej do rzeki Amu-darii[3]. Nie udało im się dotrzeć do celu o czasie; kiedy znaleźli się w Taszkiencie, granicę z Iranem już zamknięto.

Iwańscy musieli ponownie podjąć ciężką pracę, tym razem w pustynnym kołchozie kirgiskim. Pracowali przy budowie dróg, aż do momentu, kiedy nadeszło wezwanie mobilizacyjne do organizującej się 1 Armii Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką. Bronisława nie nadawała się do pełnienia służby wojskowej, ponieważ jej organizm był wyniszczony głodem, a ona sama ciężką pracą. Pomimo tego w maju 1943 została wcielona do Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater[3]. W sierpniu 1943, kiedy ukończyła przeszkolenie ogólnowojskowe, sanitarne i łączności, przydzielono ją jako pisarkę i maszynistkę do oddziału operacyjnego sztabu 5 pułku piechoty 2 Dywizji Piechoty. Do jej zadań należało prowadzenie kroniki pułku, sporządzanie mapek jego działań bojowych, a także była sanitariuszką sztabu. Wkrótce pułk przeniesiono w okolice Smoleńska, a później na Ukrainę do Berdyczowa. Bronisława w lipcu 1944 razem z pułkiem i całą 2 DP znalazła się w Kiwercach na Wołyniu[3].

Z Kiwerc 2 DP wyruszyła w kierunku Bugu, a po jego sforsowaniu została skierowana na Chełm Lubelski i Lublin. Po dotarciu do Wisły walczyła pod Puławami, gdzie Bronisława została kontuzjowana. We wrześniu pułk walczył na przyczółku warecko-magnuszewskim, a następnie dotarł na Pragę i przygotowywał się do ofensywy na lewy brzeg Wisły, żeby pomóc powstańcom. Zajął odcinek nad Wisłą od mostu Kierbedzia do Pelcowizny i próbował nocą pod ostrzałem, przewozić grupki powstańców na brzeg praski. Dopiero, kiedy w dniach 16 i 17 stycznia 1945 pułk sforsował Wisłę pod Jabłonną, 2 DP wkroczyła od strony Bielan do spalonej przez Niemców Warszawy[3]. Następnie dywizję skierowano na Pomorze. Bronisława, jako pisarz sztabowy 5 pp. uczestniczyła z nim w walkach: o Bydgoszcz, Nakło, dalej pod Frydlandem, Mirosławcem, Bobrujskiem i Dziwnowem. 12 lub 13 marca 1945 z pułkiem doszła nad morze. 18 marca 1945 w Kołobrzegu była uczestniczką powtórnych zaślubin Polski z morzem[3]. W połowie kwietnia Bronisława została ranna w lewą łopatkę, kiedy razem z pułkiem brała udział w forsowaniu Odry. Mimo rany pozostała na swoim stanowisku w sztabie pułku i doszła z nim do Berlina, a następnie do Łaby. Uczestniczyła w spotkaniu z wojskami alianckimi. Kiedy Niemcy skapitulowały, razem z pułkiem nazwanym teraz Kołobrzeskim trafiła do Głubczyc położonym nad granicą czeską, a następnie do Częstochowy. 6 listopada 1945 Bronisławę zdemobilizowano w stopniu sierżanta[3].

Po opuszczeniu wojska w złym stanie zdrowia zaczęła pracować jako księgowa w powstałym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej znajdującym się w Poddębicach, woj łódzkie, w którym pracowała przez 30 lat. W 1952 ukończyła zaocznie Liceum Ekonomiczne w Łodzi. Aktywnie uczestniczyła w społecznej działalności ZBoWiD, a za swoją pracę otrzymała wiele podziękowań i cywilnych odznaczeń[4]. Z chwilą, kiedy podjęła pracę w liceum należała do Ligi Obrony Kraju i do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W tym ostatnim zajmowała się szczególnie losami sierot wojennych, a pod naciskiem władz oświatowych wstąpiła do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego z którego po miesiącu zrezygnowała[4]. Od 1967 do 1978 pełniła funkcję sekretarza i wiceprzewodniczącej oddziału powiatowego ZBoWiD, a także była członkiem Prezydium Wojewódzkiego Zarządu ZBoWiD w Łodzi, a następnie w Sieradzu. Była również delegatką na V Kongres ZBoWiD. W marcu 1976 przeszła na rentę inwalidzką[4]. Kiedy zmarł jej mąż, w 1978 przeniosła się ze względów zdrowotnych do córki mieszkającej w Koszalinie. Do 2000 była, mimo ciężkich warunków bytowych, nadal czynna w Komisji Społecznej ZKiOR. Od 1999 członkini toruńskiego „Memoriału Generał Marii Wittek”[4].

W 1947 wyszła za mąż za Mariana Iwańskiego, urodziła dwie córki: Teresę (ur. 1948), mgr filologii rosyjskiej i Danutę (ur. 1952) mgr farmacji[4].

Zmarła 11 grudnia 2015 w Koszalinie[5].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazeta Koszalińska [dostęp 2023.04.19]
  2. a b Zawacka 2005 ↓, s. 75.
  3. a b c d e f g h Zawacka 2005 ↓, s. 76.
  4. a b c d e Zawacka 2005 ↓, s. 77.
  5. Cmentarz Komunalny w Koszalinie
  6. PREZYDENT.PL [dostęp 2023.04.20]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elżbieta Zawacka: Słownik biograficzny kobiet odznaczonych orderami wojennymi Virtuti Militari. T. II. Toruń: Fundacja „Archiwum i Muzeum Pomorskiej Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek”, 2005, s. 75–77. ISBN 83-88693-08-5.