Dyskusja wikiprojektu:Geografia/Archiwum/2

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Odwołania w artykułach do nazw geograficznych

Witam. W jaki sposób należy zapisywać w artykułach odwołania do artykułów geograficznych? Przykładowo: "Przylądek Canaveral", czy "przylądek Canaveral". Zwłaszcza ze wiele artykułów posługuje się pełną nazwą łącznie z owym "przylądkiem", inne zaś używają jedynie nazwy własnej - "Canaveral", jak w podanym przykładzie. --Matrek (dyskusja) 01:39, 5 sty 2010 (CET)

Województwa

Mam pytanie odnoście województw czy nie powinno się w przypadku reform administracyjnych i tworzeniu de facto nowych województw w miejsce starych robić o tych województwach nowych artykułów? Na przykłada zamiast województwo gdańskie Województwo gdańskie (1945–1975) województwo gdańskie (1975–1999). Sądzę iż zmiany w wielkości oraz danych statystycznych nie mogą być porównywalne dodatkowo nie będzie trzeba dawać danych podwójnych o wielkości itd. Piszę, dlatego, że chciałbym napisać artykuł o gdańskim ale tym z lat 1975–1999, więc sprawę tę chcę uporządkować zanim zacznę pracę.Yusek (dyskusja) 22:59, 14 sty 2010 (CET)

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 00:47, 29 sty 2010 (CET)

Czy to są dwa artykuły na jeden temat? Arachne (dyskusja) 01:03, 26 lut 2010 (CET)

Zmiana kategorii Rzeki Polski na Rzeki w Polsce

Proponuję zmianę kategorii, Kategoria:Rzeki Polski na Kategoria:Rzeki w Polsce. Tylko z drugiej strony potworzyły się już regionalne podkategorie jak np. w Kategoria:Rzeki Niemiec. Czy takie nazewnictwo wydaje się logiczniejsze? JDavid dyskusja 14:41, 4 mar 2010 (CET)

Strefy klimatyczne w Callisia repens i Callisia elegans

"W krajach o ciepłym klimacie (strefy 9-11)" – co to za numeracja stref? Jest to wyjaśnione gdzieś na wiki? Jeśli nie, to warto napisać artykuł na ten temat i podlinkować, że laik (taki jak ja) mógł się dowiedzieć co one obejmują:] Stiepan Pietrov (dyskusja) 02:07, 23 mar 2010 (CET)

Chodzi zdaje się o strefy mrozoodporności (en:Hardiness zone). Gdzieś miałem coś o nich, tymczasem znalazłem tylko prostą tabelę z najniższymi temperaturami. Przydałoby się takie hasło, bo coraz częściej można się natknąć w polskojęzycznych książkach o roślinach uprawnych, a w literaturze zachodniej to już standard. Spróbuję coś więcej znaleźć i opisać. Potem trzeba będzie wyszukać i podlinkować wywołania tego tematu w hasłach. Kenraiz (dyskusja) 10:41, 23 mar 2010 (CET)

Wikipedia:Zgłoś_błąd_w_artykule#Dyskusja:Zmienno.C5.9B.C4.87_poziomu_morza

Co wy na to? Pozdr, Maćko (dyskusja) 11:05, 16 kwi 2010 (CEST)

Czy ktoś mógłby zwrócić uwagę na sprzeczne informacje dotyczące największej głębokości tego morza? 13,5 czy 15,3 metra? Już parę dobrych lat temu w stronie dyskusji ktoś zwracał na to uwagę. Pozdrawiam Alfons6669 (dyskusja) 18:54, 26 kwi 2010 (CEST)

Źródła rosyjskie podają:

Cieśnina Kerczeńska (jest częścią morza Azowskiego) ma głębokość maksymalną:

  • 15 m
  • Atlas Oceanów 17 m

Może lepiej kości rzucić? Bogomolov.PL (dyskusja) 20:54, 26 kwi 2010 (CEST)

DA

Zgłosiłem do Propozycji DA artykuł Park stanowy Presque Isle. Zapraszam do głosowania i dyskusji. Harry 125 11:27, 4 maj 2010 (CEST)

Granice mezoregionów

Nie jestem geografem, jednak z zamiłowania do gór zajmuję się również ich opisywaniem na wikipedii. Zwracam się do was z problemem związanym z ustaleniem granicy mezoregionów. Konkretnie chodzi mi o Beskid Makowski. Według granic podanych przez Jerzego Kondrackiego w jego Geografii regionalnej Polski (wydanie z 1998), m.in. całe Pasmo Lubomira i Łysiny należy do Beskidu Wyspowego, jednak na wikipedii zaliczone zostało do B. Makowskiego, tak też zwykle jest na mapach i przewodnikach turystycznych, tak też zwykle jest w różnych stronach na necie. Od kiedy zacząłem uzupełniać i dokumentować zdjęciami B. Makowski mam wątpliwości, czy kontynuować dalej tak jak jest na wikipedii, czy jednak nie przestawić wszystkiego na podział wg Kondrackiego. Wiązałoby się z tym masa pracy; trzeba byłoby przeredagować liczne artykuły, poprawić linki i przerobić całą kategoryzację (również na commons). Czy znacie jeszcze (oprócz Kondrackiego) jakieś inne urzędowe lub uznane źródła, które precyzowałyby, do jakiego mezoregionu należy całe Pasmo Lubomira i Łysiny? Czy warto wykonywać tak dużą pracę, jeśli nie jest to konieczne; między fachowcami istnieją przecież różne poglądy na każdy prawie temat. No i pozostanie jeszcze jeden problem; wikipedia będzie wówczas prezentowała inny punkt widzenia od powszechnie znanego. Może więc wystarczyć tylko dodawanie w każdym artykule poglądów Kondrackiego przy zachowaniu istniejącej kategoryzacji. Problem granic mezoregionów jest zresztą szerszy i dotyczy również wielu innych mezoregionów. Selso (dyskusja) 09:29, 12 maj 2010 (CEST)Selso (dyskusja) 10:23, 11 maj 2010 (CEST)

AnM

Zgłosiłem do AnM art. Park stanowy Presque Isle, w poniedziałek art. dostał DA. Zapraszam do głosowania i dyskusji. Harry 125 20:28, 18 maj 2010 (CEST)

Chodzi o nazwę - patrząc po interwiki bywa różnie, ale dominuje zapis jednym słowem. Ale nie wiem, jak to jest w polskiej dokumentacji, dlatego wrzucam, bo nie wiem, czy cofnąć edycję, czy przekierować. Przykuta (dyskusja) 11:58, 21 maj 2010 (CEST)

Okazuje sie, że niektóre rezerwaty są linkowane jako hasła o jeziorach, ale nie wszędzie: Zaborski Park Krajobrazowy. Pozostaje problem, jak to rozwiązać, bo raczej powinny być osobne artykuły, choć geograficznie to ten sam (lub prawie ten sam) obszar. Temat wrzucam w ramach przygotowań do wikiekspedycji. Ponieważ to dotyczy kilku dziedzin, przerzucam też jeszcze do dwóch projektów. Panom na jeziorach podskakiwać nie chcę, więc wolałbym, by to zostało jasno wyłożone. Żeby się nie rozdrabniać na dyskusje w wielu miejscach, można uwagi wpisać tu: Dyskusja Wikiprojektu:Parki krajobrazowe. Nazwę projektu chyba w końcu zrediruję :) Przykuta (dyskusja) 18:05, 20 maj 2010 (CEST)

Już Panek odpowiedział na powyższej :) Przykuta (dyskusja) 11:58, 21 maj 2010 (CEST)

Rowy, strugi i strumienie – wszystko rzeki

Niemały wstyd przynosi nam bałagan w tej kwestii. Zarówno w hasłach, jak i w kategoriach wszelkie cieki często określane są mianem rzek. Przydałoby się pozmieniać kategorie na "cieki województwa..." itp. oraz przejrzeć i popoprawiać hasła, a ich twórcom zwrócić uwagę na to co nazwać można rzeką. Nie zajmę się tym sam, bo uprawiam w Wikipedii inny ogródek. Kenraiz (dyskusja) 18:44, 20 cze 2010 (CEST)

Zajrzałem ostatnio na stronę Najczęściej linkowane kategorie i trochę się przeraziłem, zobaczywszy obok tej kategorii liczbę 36 375. Proponowałbym wam zgłosić zadanie dla bota, aby posortował miejscowości Francji według regionów, czy czegokolwiek. Tak masową edycję należałoby oczywiście wcześniej przedyskutować, dlatego zgłaszam sprawę tutaj. Ja o geografii Francji nie mam pojęcia. Lampak Dysk. 22:09, 25 cze 2010 (CEST)

  • Na każdą podkategorię regionów i tak przypadałoby ponad 1,6 haseł więc trzeba zejść poprzez szczebel regionów do kategorii departamentów. Pamiętać też trzeba o tym, że większe miasta i poszczególne francuskie terytoria zależne mają własne podkategorie – nie widać ich bo rozrzucone są wśród wielu stron z wykazami miejscowości (zgodnie z kolejnością alfabetyczną). Trzeba by zebrać podkategorie poszczególnych terytoriów zależnych w jedną kategorię "Miejscowości francuskich terytoriów zależnych", umieszczoną obok kategorii regionów. Ale koniecznie trzeba to wszystko zrobić - zrobi się schludnie. Kenraiz (dyskusja) 23:18, 25 cze 2010 (CEST)

Giszowiec do uzupełnienia i naprawy

Hasło medalowe zgłoszone zostało do Wikipedia:Warsztat PANDA w celu uzupełnienia braków i naprawy. Jeśli nie uda się hasła naprawić zostanie prawdopodobnie zgłoszone do odebrania medalu. Kenraiz (dyskusja) 23:49, 28 cze 2010 (CEST)

encyklopedyczność

Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje#Kryteria encyklopedyczności katastrof pod tym linkiem toczy się dyskusja na temat encyklopedyczności między innymi trzęsień ziemi. Zapraszam do wyrażenie opinii.Marek M (dyskusja) 22:50, 25 lip 2010 (CEST)

jest też jezioro o tej nazwie, kilka kilometrów na południe w parku narodowym. Jaki disambig? Przykuta (dyskusja) 22:28, 30 lip 2010 (CEST)

To to samo, czy też niekoniecznie? Link interwiki z drugiego do en wiki trafia fałszywie na płaskowyż. Przykuta (dyskusja) 09:42, 9 sie 2010 (CEST)

Greckie wyspy

Witam. Szukam tu wsparcia fachowego w kwestii podziału geograficznego wysp należących do Grecji. Sam przeprowadzam w tej chwili porządki w podziale administracyjnym Grecji. W kwestii przynależności wysp do konkretnych archipelagów natrafiłem na spory bałagan, który głównie powstaje z pomiesznia pojęć geograficznych, historycznych i administracyjnych. Kilka przykładowych wątpliwości (są i inne):

Bałagan mamy tu iście "grecki". Czy ktoś z Was dysponuje dostępem do jakiegoś opracowania standaryzującego podział wysp na archipelagi? Gdyby się też znalazł jakiś pomocnik do przejrzenia geografii Grecji, to bym się nie pogniewał :) JorgosS (dyskusja) 23:44, 2 paź 2010 (CEST)

Tu tylko źródła mogą coś pomóc, bez źródeł jakiekolwiek przyporządkowania będą najzwyklejszym OR, bo faktycznie o jednoznaczność tu jest trudno. Wszystkie obowiązujące polskie nazwy (wysp i nie tylko) z obszaru Grecji zawiera wykaz Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej – nazwy Wyspy Sarońskie wykaz nie zawiera (moim zdaniem słusznie, czegoś takiego (chodzi oczywiście o nazwę) nie widziałem na mapach, nawet greckich), podobnie nazwy Kithira (poprawnie to Kitira) itd. Aotearoa dyskusja 18:44, 3 paź 2010 (CEST)

Kondracki wśród typowych mezoregionów (wysoczyzna taka-a-owaka, pojezierze iksińskie itp.) wydzielił kilka mezoregionów o nazwach niefizycznogeograficznych, co czasem może prowadzić do nieporozumień albo niezręczności. W tym momencie przyszły mi na myśl dwa kompleksy leśne, jak w nagłówku. Z Puszczą Romincką pół biedy, bo jest stosunkowo mała (zwłaszcza część po polskiej stronie), ale Bory Tucholskie (las) i Bory Tucholskie (mezoregion) to jednak dwa byty o tej samej nazwie, ale innym przedmiocie i – co najważniejsze – innym zasięgu. (Dla zamącenia są jeszcze byty o nazwie "Bory Tucholskie" takie jak Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Rezerwat biosfery Bory Tucholskie, Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie, SOO Bory Tucholskie i pewnie jeszcze coś, np. z dziedziny etnografii. Przez jakiś czas np. na czeskiej wiki wisiała mapa mezoregionu BT w artykule o PN, co słusznie ktoś w dyskusji skomentował, że wg niej byłby to największy PN w Europie, a w polskim artykule o PN były informacje i zdjęcia z różnych miejsc Borów, nie wspominając o takich rzeczach jak Tucholski Park Krajobrazowy). W ten sposób mamy np. artykuł Równina Charzykowska, z którego dowiadujemy się, że sąsiaduje ona z Borami Tucholskimi, a leżą na niej Bory Tucholskie. Oba byty pod tym samym linkiem. Moim zdaniem artykuł Bory Tucholskie powinien opisywać kompleks leśny, a dla mezoregionu trzeba utworzyć nowy artykuł, np. Bory Tucholskie (mezoregion). W przypadku Puszczy Rominckiej na razie nie widzę takiej potrzeby, choć konsekwencja mogłaby to sugerować. Panek (dyskusja) 09:39, 1 paź 2010 (CEST)

  • Ja bym zamienił Bory Tucholskie na stronę ujednoznaczniającą linkującą do odrębnych haseł o kompleksie leśnym, mezoregionie, rezerwacie Biosfery, LKP, obszarze Natura 2000, parku narodowym. Kenraiz (dyskusja) 10:07, 1 paź 2010 (CEST)
    • Można i tak. Pewnie byłoby to nawet przejrzystsze i dałoby wymówkę do nieprzeprowadzania od razu benedyktyńskiej pracy poprawiania redirów, choć tu chyba nie ma wątpliwości, że to Bory Tucholskie w znaczeniu "kompleks leśny" jest hasłem podstawowym, a pozostałe są pochodne. Z kolei, gdyby hasło "BT" było stroną ujednoznaczniającą, to wtedy wszystkie (albo niemal wszystkie) linki wymagałyby prędzej czy później zmiany (nieautomatycznej), a gdyby było stroną o puszczy, to wymagałyby tego tylko linki prowadzące do mezoregionu. Panek (dyskusja) 11:39, 1 paź 2010 (CEST)

Wobec kilkudniowego braku sprzeciwów wyciąłem część mezoregionową do nowego artykułu. Warto, aby go ktoś przejrzał, bo ja Kondrackiego dawno nie miałem w rękach. Wydaje się, że większość linkowań prowadzić miała do lasu albo trochę wszystko jedno, bo po prostu do obszaru, więc linków do Bory Tucholskie (mezoregion) nie zrobiłem za wiele. Warto pamiętać o tej zmianie przy przeglądaniu artykułów i sprawdzać, czy przypadkiem nie właściwszym odsyłaczem jest do mezoregionu (mnie się wydaje, że jest tak tylko, gdy chodzi o wyraźne rozróżnienie między zakresem lasu a zakresem mezoregionu. Artykuł o lesie też wymaga dużo pracy (np. lista rezerwatów jest mocno niekompletna), ale to kiedy indziej. Zastanawiam się nad tym, czy by nie poprosić adminów o przeniesienie historii do tego nowego artykułu. Przy okazji wpadł mi w oko artykuł nieco niepokojący swoim nieumocowaniem w systemie: Równina Tucholska. Nie jestem zwolennikiem tezy, że albo coś jest w Kondrackim, albo do kosza, ale jakieś źródło lepsze niż wielokrotnie przeklejana informacja z serwisów lokalnych by się przydało. Panek (dyskusja) 12:18, 6 paź 2010 (CEST)

  • Jakoś przeoczyłem tą dyskusję, więc wypowiadam się dopiero teraz. Jestem przeciwny opisywaniu pod tytułem Bory Tucholskie kompleksu leśnego, a ujednoznacznienia pod Bory Tucholskie (ujednoznacznienie). Tytuł Bory Tucholskie powinna mieć właśnie strona ujednoznaczniająca. Nawet ostatnio była dyskusja o ujednoznacznianiu, gdzie zwracano uwagę na tytuły strony ujednoznaczniającej – odniesienie nazwy Bory Tucholskie do lasu nie jest aż tak dominujące, aby uznać go za bezapelacyjne ważniejsze, region o tej nazwie jest również powszechnie znany i w literaturze nazywany. A zatem nie mamy tu do czynienia z przypadkiem nazwy Warszawa, czy Polska, zatem pod nazwą Bory Tucholskie nie powinien widnieć żaden konkretny artykuł, a właśnie strona ujednoznaczniająca. Aotearoa dyskusja 12:44, 6 paź 2010 (CEST)
    • Gdy zapytasz przeciętnego zjadacza pierogów o Bory Tucholskie to odpowie: "eee, jest to mezoregion fizycznogeograficzny w ujęciu Kondrackiego leżący w Pojezierzu Południowopomorskim itd", czy może jednak "jakieś lasy na pomorzu, pewnie tam dużo grzybów jest bo szpilkowe"? Wikipedia winna być użyteczna, a nie stricte naukowa. raziel (dyskusja) 12:50, 6 paź 2010 (CEST)
    • [po konflikcie edycji]: Są dwa mocne argumenty i dwa słabsze za zachowaniem obecnego rozwiązania. Po pierwsze Bory Tucholskie jak sama nazwa stanowi to przede wszystkim kompleks leśny, od którego nazwy inne obszary (mezoregion, tereny chronione) wzięły swą nazwę. Zgadzam się, że sytuacja jest inna niż przypadek Warszawy, ale dlatego, że bardziej przypomina problem ew. disambigu do hasła "Miasto Warszawa". Po wtóre rzecz ma znaczenie praktyczne – zamiana {Bory Tucholskie na disambig spowoduje pojawienie się linku do ujednoznacznie w blisko 0,6 tysiącach haseł, których botem się nie przerobi. Po trzecie, wg Kondrackiego Bory Tucholskie mają szerszy areał (3 tys. km2) od mezoregionu (2,2 tys. km2), więc zachowanie linkowania do nich jest rozwiązaniem rozsądnym w przeciwieństwie do tworzenia niejednoznaczności z linkowaniem do disambigu i doraźnych poprawek czynionych później w setkach haseł. Po czwarte – dotychczasowe zmiany w nazewnictwie mezoregionów polegały zwykle na zastępowaniu nazw różnych terminami fizyczno-geograficznymi (np. Puszcza Bukowa = Wzgórza Bukowe), więc spodziewać się można, że mezoregion Bory Tucholskie w końcu zostanie przerobiony na Równinę Tucholską by uniknąć niejednoznaczności. Kenraiz (dyskusja) 13:07, 6 paź 2010 (CEST)

Definicja jeziora

Mamy dwa hasła budzące moje wątpliwości. Misa jeziora (jeziorna) – naturalna wklęsła forma terenu w pewnej części wypełniona wodą. Ta część misy jeziornej, którą wypełnia woda jest nazywana czaszą jeziora. Primo - pierwsza część definicji pasuje nie tylko do jeziora, ale i rzeki lub morza, więc definicja wg mnie kwiczy. Druga część związana z Czasza jeziora też mi wygląda dziwnie: bo skoro wg definicji: Czasza jeziora – część misy jeziornej, którą wypełnia woda i która jest ograniczona maksymalną rzędną poziomu wody to jak właściwie stawiamy górną granicę misy jeziornej, tzn jej części ponad czaszą - czy misa jeziora Czarny Staw pod Rysami albo Morskie Oko sięga aż do szczytu Rys? I analogicznie każde jezioro górskie ma misę aż do szczytów otaczających. Nie wygląda to dobrze. Niestety oba hasła nie mają źródeł, a ja nie jestem zaopatrzony w wiedzę limnologiczną zwłaszcza pisaną. Może ktoś z Was ma jakieś poważne źródła? --Piotr967 podyskutujmy 00:14, 28 wrz 2010 (CEST)

  • Po przeglądnięciu kilkunastu książek w bibliotece od geomorfologicznych (Klimaszewski itp.) po limnologiczne (Choiński itp.) doszedłem do wniosku, że rozróżnianie czaszy od misy jest albo hoaksem albo takim niuansem, że żadna z nich nie uznaje za istotne wspominania o tym. Może jest tak, że w jakimś ośrodku ukuto takie rozróżnienie, ale się nie upowszechniło (tak jak u mnie promuje się humotrofię zamiast dystrofii, ale z niewielkim skutkiem). W każdym razie, pojęcia "czasza jezior(n)a" prawie w literaturze nie znalazłem. Autorzy poprzestają na pisaniu o misie jeziornej, nawet gdy wspominają o zmianach poziomu wód. Rozdziały pt. typu "Elementy misy jeziornej" piszą o litoralach i pelagialach, a nie o czaszy i przestrzeni nad nią. Niektóre leksykony w ogóle traktują misę jak pojęcie podstawowe niewymagające definiowania, reszta źródeł przy definicji misy niespecjalnie wychodzi poza "koń jaki jest..." bez niuansowania na część zanurzoną i wynurzoną (to już raczej przy definiowaniu litoralu). Samo pojęcie czaszy jak widać istnieje, ale z zalinkowanego hasła może wynikać równie dobrze, że to synonim misy. A co do szczytu Rysów, to chyba trzeba się kierować rozsądkiem, pewnie potencjalną misą może być poziom, od którego wzrastająca woda zaczęłaby się wylewać na zewnątrz – w końcu góry nie otaczają jeziora jak cembrowina, tylko są różnego rodzaju przełęcze, które mogą stać się korytami cieków. Panek (dyskusja) 22:45, 8 paź 2010 (CEST)

Natknąłem się na taki krótki,bez szablonu i bez przypisów artykuł.Trzeba to rozbudować... The Orbwiki107 (dyskusja) 21:08, 23 lis 2010 (CET)

Ten artykuł to po prostu tragedia. The Orbwiki107 (dyskusja) 16:37, 27 lis 2010 (CET)

Zgadzam się. Tak to jest jak chcemy coś opisać co nie jest znane/uznawane/nazwane w polskiej geografii. Czyjaś kompletnie nierozpowszechniona koncepcja po polsku nabiera wręcz groteskowy charakter. Niestety wątpię by udało się to przepchnąć przez poczekalnię, więc będzie nas tak straszyć. Aotearoa dyskusja 20:34, 28 lis 2010 (CET)

Kategoryzacja artykułów o jeziorach

Od pewnego czasu zastanawiam się czy jest sens tworzyć kilkaset (maks. ok. 400) kategorii grupujących jeziora leżące w danym powiecie; dla jakiś około 1500 artykułów (obecnie).

Chodzi o to że mamy nadrzędną kategorię: Jeziora Polski która „pod sobą” ma różne czasami dziwne podkategorie w efekcie czego np Kategoria:Jeziora Pojezierza Litewskiego może zawierać jeziora z Litwy, Rosji czy Białorusi... Dodatkowo średniodoświadczeni użytkownicy tworzą kat. typu:Kategoria:Jeziora Piły czy pełna nieprzejrzanych: Kategoria:Jeziora_powiatu_szczycieńskiego lub Kategoria:Jeziora gminy Sieraków.

W skrócie nie mamy na pl.wiki szkieletu typu Kategoria:Jeziora Polski -> Kategoria:Jeziora województwa wielkopolskiego -> Kategoria:Jeziora powiatu pilskiego -> Kategoria:Jeziora Piły.

Po jego ewentualnym wprowadzeniu aktualnie funkcjonujący podział uwzględniający mezoregiony (czyli Pojezierza, Doliny) byłby dodatkowy - są z nim spore problemy ze względu na brak źródeł - i różne wersje w różnych źródłach - w momencie kiedy przeszliśmy do szczegółów - zaczęły się duże schody... A do „szkieletu” opartego o podział administracyjny mamy oficjalny i jednoznaczny spis hydronimów autorstwa Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. --Wiher dyskusja 12:04, 29 lis 2010 (CET)

Kolejny odrażający stub. The Orbwiki107 (dyskusja) 18:28, 2 gru 2010 (CET)

Kolejny stub. The Orbwiki107 (dyskusja) 19:02, 6 gru 2010 (CET)

PS Huéscar.Na pl wiki roi się od stubów.

Kolejne paskudztwo które znalazłem. The Orbwiki107 (dyskusja) 21:59, 18 gru 2010 (CET)

Nowy Rok

W 2010 roku flaga Birmy się zmieniła,Antyle Holenderskie się rozpadły.Życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

A tu kolejny stub,nie zgłaszam tu wszystkich. Tornio (miasto)

PS Piszcie jutro nowe artykuły z okazji DNA. The Orbwiki107 (dyskusja) 16:50, 31 gru 2010 (CET)

Tu trzeba dodać źródło. The Orbwiki107 (dyskusja) 17:08, 31 gru 2010 (CET)

Kolejny stub. The Orbwiki107 (dyskusja) 18:00, 2 sty 2011 (CET)

Trzeba opisać stolice tych prowincji. The Orbwiki107 (dyskusja) 18:08, 2 sty 2011 (CET)

Trzeba dodać źródło. The Orbwiki107 (dyskusja) 21:17, 8 sty 2011 (CET)

Jakiś czas temu trochę zmieniłem tam działy. The Orbwiki107 (dyskusja) 15:46, 9 sty 2011 (CET)

Trzeba dodać źródło o herbacie. The Orbwiki107 (dyskusja) 20:51, 9 sty 2011 (CET)

Te dwa artykuły wydają się traktować o tej samej miejscowości. Mógłby ktoś z projektu potwierdzić to przypuszczenie i w razie czego zintegrować oraz połączyć historie edycji obu haseł? W z. 6 KSNG miejscowość występuje pod nazwą Derewna. Dziękuję z góry:) Farary (dyskusja) 09:39, 20 sty 2011 (CET)

Wikibooks

mam prośbę o zerknięcie na podręcznik: Astronomiczne podstawy geografii. Nie wiemy, czy i na ile jest on kompletny i dopracowany, a ściślej: na ile kompletne są rozdziały w nim się znajdujące. Będziemy wdzięczni za pomoc. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 00:25, 22 sty 2011 (CET)

Wyspy Swan, vel Wyspy Cisne, vel Islas Santanilla, czyli wyspy Swan

Wskażcie proszę poprawną nazwę dla wysp (17°24'44.933N 83°54'52.2662W) należących obecnie do Hondurasu, oznaczanych jako Islas de Cisne [2], na anglojęzycznych mapach Swan Islands, a na polskich Wyspy Swan [3]. Przygotowuję artykuł zoologiczny o wymarłych hutiach z jednej z tych wysp. W języku angielskim nazywają się Little Swan Island Hutia lub Swan Island Hutia. Do tego celu chcę skorygować świeży stub na temat wysp - określonych (raczej błędnie) jako Islas Santanilla. Źródła honduraskie (ad.1) wskazują na Islas de Cisne, a w wiki chyba - jeśli jest nazwa polska, to taka powinna być używana. Hiszpańskie Cisne jest prostym tłumaczeniem poprzedniej anglojęzycznej nazwy Swan. Potrzebuję to wyjaśnić by potem w art o hutiach nie mieszać, a nie mam dobrych źródeł geograficznych. Nazwa "wyspy Swan' jest np. w art. Ustawa_o_wyspach_z_guano. Jacek555 22:45, 22 sty 2011 (CET)

Już znalazłem na KSNG Jacek555 12:44, 23 sty 2011 (CET)

Prośba w sprawie sprawdzania zgłoszeń błędów

Wpisuję się tutaj, ponieważ projekt jest wśród tych, jakie zdeklarowały pomoc w weryfikowaniu błędów na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule. Obecnie mamy ponad 300 zgłoszeń. Nie sprawdzałem, czy są tez takie dotyczące zagadnień tego projektu, ale proszę o jednorazowe przejrzenie i pomoc. Krótkie zalecenia jak działać są zebrane (na bazie dotychczasowych doświadczeń) na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule/Zalecenia. chociaż jednego uczestnika projektu prosiłbym o dodanie tej strony do obserwowanych - wystarczy kliknąć tutaj w Dodaj do obserwowanych. Z góry dzięki i przepraszam, że z automatu wysyłam do wszystkich projektów. Bohaterowie obsługujący "zgłoś błęda" są zmęczeni. Przykuta (dyskusja) 15:39, 25 sty 2011 (CET)

Sztum

Witam! Nie znam się więc prosze by ktos przejrzał hasło Sztum i jego ostatnie zmiany - mam mieszane uczucia co do ich jakości i wartości "dodanej". Jacpr (dyskusja) 11:23, 5 lut 2011 (CET)

Regionalizacja Karpat

Czy ktoś ma nową wersję Geografii regionalnej Polski Kondrackiego ? Według wikipedii (Regionalizacja fizycznogeograficzna Karpat) w Beskidzie Żywieckim jest Pasmo Orawsko-Podhalańskie. W mojej książce (wydanie z 1988) Kondracki podaje nazwę: Beskid Orawsko-Podhalański. Która nazwa jest prawidłowa ? Selso (dyskusja) 19:17, 14 lut 2011 (CET)

Tu i tam

Witam! (tylko gościnnie) Jak traktujecie w hasłach o miejscowościach (1) teksty typu "znajduje się tu...", "była tu...", (2) źródła takie jak w Gierałtowiec? Czasem przeglądam, więc mógłbym poprawić zgodnie z Waszymi regułami. Ark (dyskusja) 18:24, 22 lut 2011 (CET)

Góra infobox i Wulkan infobox

Zapraszam do ew. dyskusji: Wikipedia:Zadania dla botów#Integracja Wulkan infobox do Góra infobox. ~malarz pl PISZ 06:42, 9 maj 2011 (CEST)

Akcja Sudety

Wątek założony przed: 21:01, 10 maj 2011 (CET)

W imieniu uczestników Wikiprojektu Góry zapraszam Cię do "akcji Sudety", polegającej na oczyszczaniu artykułów o Sudetach z błędów językowych i merytorycznych.

Obszar Wikipedii dotyczący Sudetów i ich pogórzy jest w wybitnie złym stanie, fatalnie świadczy o naszej encyklopedii. Być może wielu czytelników, którzy czytają te hasła, zraża się do całej Wikipedii i zaczyna ją uważać ogólnie za niepoważną. Artykuły mają rażące wady, spośród których większość stanowią dość proste błędy językowe (zob. przykłady). Brakuje nam bardzo rąk do pracy i szukamy ludzi, którzy pomogą nam uzdrowić ten obszar przynajmniej pod kątem jego poprawności językowej. Oprócz interpunkcji itp. w hasłach trzeba też poprawiać m.in. wady stylistyczne, kompozycyjne i błędne linki. Do tego wcale nie trzeba znać Sudetów.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y, zajrzyj na stronę akcji .Będziemy wdzięczni za pomoc, pozdrawiamy.

Ze "Zgłoś błąd":

Chyba pomylono dwie różne rzeki. Jamuna (ang. Yamuna) to dopływ Gangesu. Znajduje się nad nim m.in. Tadź Mahal w Agrze. Ale Dżamuna (po bengalsku Dźomuna, ang. Jamuna) to rzeka w Bangladeszu, jedna z głównych odnóg ujścia Brahmaputry. Tak piszą w Wikipedii anglojęzycznej (przestrzegając przed pomyleniem tych dwóch rzek) i tak podaje w swoich zeszytach KSNG. A u nas do jednego hasła odsyłają trzy nazwy: Jamuna, Yamuna i Dżamuna i wszystkie niby odnoszą się do dopływu Gangesu. Jeśli angielskie hasła są w porządku, trzeba by to w polskiej wersji jakoś naprostować. Pozdrawiam! Zgłasza: Patrycja Z. (dyskusja) 22:17, 15 maj 2011 (CEST)

Wkleił Michał Sobkowski dyskusja 22:45, 15 maj 2011 (CEST)

Podałem do Poczekalni. Łatwo można byłoby odratować, gdyby ktoś miał to opisane w książce (ale raczej poziom ponadgimnazjalny). Ciacho5 (dyskusja) 10:30, 2 cze 2011 (CEST)

Hasło w Poczekalnii

Nie znalazłem żadnego szczegółowego wikiprojektu, więc Wasz najbliższy. Czy ktoś może podratować St. Petersburg (Floryda)? Bez jakichkolwiek źródeł (jest co prawda szablon infobox ale treść samego hasła upstrzona statystycznymi danymi bóg wie skąd, a sekcje "demografia" czyta sie, jak jakiś niewypał nowomowy statystyka (np. ile jest domostw z matką bez męża!). Szkoda, bo ładne miasto (choc z hasła mozna spodziewać sie półslumsa z kolejkami bezrobotnych) z poważną bazą turystyczną, przed laty byłem dzień czy dwa i b. dobre na mnie wrażenie wywarło. --emanek (dyskusja) 11:08, 2 cze 2011 (CEST)

Bashanta

Czy w obecnej Rosji istnieje taka prowincja lub inny obszar jak Bashanta? Wiem, że mogła istnieć co najmniej w latach 1936-1964 na terenie Zwązku Radzieckiego.--Basshuntersw (dyskusja) 16:52, 27 kwi 2011 (CEST)

Nauru - Dobry Artykuł - błąd w przypisie

Dotyczy to przypisu 123. The Orbwiki107 (dyskusja) 18:09, 9 cze 2011 (CEST)

Kategorie w poczekalni

Cześć. Wiem, że to nie to samo ;-), ale turystyka jakoś z geografią jest powiązana. Może ktoś mógłby się zainteresować dyskusją w Poczekalni nt. tej kategorii i pochodnych? Szczególnie, jakby miał dostęp do literatury po polsku ;-). Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 23:29, 1 lip 2011 (CEST)

Mapa lokalizacyjna POL Beskid Sądecki

Czy ktoś z geografów potrafiłby poprawić tę mapkę lokalizacyjną ? Jest na niej niedokładnie pociągnięta kreska granicy polsko-słowackiej. Rzuca się to bardzo w oczy przy granicznych szczytach, np. w artykule Góra Wielka Polana. Dla tego szczytu podałem współrzędne wg Geoportalu, ale i wg mapy Beskidu Sądeckiego wyniki są podobne; szczyt wychodzi na Słowacji a powinien dokładnie na granicy. Selso (dyskusja) 10:12, 14 lip 2011 (CEST)

Czy ma ktoś dane o tym miejscu? Wiadomo tylko tyle, że istnieje i urodził się tam Basshunter.--Basshuntersw (dyskusja) 16:46, 20 sie 2011 (CEST)

Hej, czy ktoś mógłby zająć się ujednoliceniem nazewnictwa jednostek administracyjnych w Libanie? Obecnie panuje ogromny bałagan, spowodowany przez wprowadzenie nowych nazw przez Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Republika Libańska jest podzielona na sześć gubernatorstw (muhafaza), które z kolei dzielą się na dystrykty (kaza, kada ?). Hasło Gubernatorstwo Al-Dżanub zmieniono na Dystrykt Południowy (Liban), Gubernatorstwo Asz-Szamal na Dystrykt Północny (Liban), Gubernatorstwo Al-Bika na Bekaa (dystrykt), pozostawiając Gubernatorstwo Bejrut, Gubernatorstwo Dżabal Lubnan i Gubernatorstwo An-Nabatija. Może lepiej byłoby zastosować nazwy typu Al-Dżanub (muhafaza)?

Zob. też: Dyskusja:Podział administracyjny Libanu

Quoniraat (dyskusja) 17:37, 30 wrz 2011 (CEST)

Zanzibar - wyspa a autonomia

Myślę, że należałoby utworzyć dwa osobne artykuły. Jeden o wyspie, a drugi o autonomicznej części Tanzanii. Wbrew pozorom to nie jest to samo pojęcie tak jak Australia jest zarówno państwem, jak i kontynentem. Tym bardziej, że Zanzibar jako część Tanzanii tworzy autonomię wraz z inną wyspą. Tournasol7Demande-moi! 21:12, 17 wrz 2011 (CEST)

Irlandzkie nazewnictwo

Chciałbym poruszyć sprawę irlandzkich nazw geograficznych. Gdzieś się zetknąłem ze zdaniem, że jeśli istnieje polska nazwa (artykułu) to powinna ona być po polsku. Ostatnio została zmieniona np. nazwa tej góry, ale główne moje pytanie dotyczy wyrazu lough. Przejrzałem też nieirlandzkie nazwy i widać, że nazwy jezior posiadają w swej nazwie sam wyraz "jezioro" ale są też takie bez. Dlatego moje 2 pytania: czy pisać po polsku (to odnośnie góry Św. Patryka) i czy istnieją jakieś reguły pisowni (tutaj) jezior? Stanko (dyskusja) 19:18, 28 paź 2011 (CEST)

Od 2007 w dyskusji wisi zgłoszenie NPA. Czy ktoś może to zweryfikować? Tomasz Raburski (dyskusja) 22:28, 23 paź 2011 (CEST)

Zgadza się, pierwszy akapit był przepisany z książki. Już to przeredagowałem. Aotearoa dyskusja 17:35, 12 lis 2011 (CET)

Witam. Anulowałem wersję wpisu IP,lecz proszę o merytoryczną obserwację źródeł [4], w którym to w liście wypowiada się Jacek Pałkiewicz wpisany przeze mnie jako odkrywca źródeł. Myślę, że należałoby to dogłębnie przeanalizować. Pozdrawiam Alter welt (dyskusja) 11:06, 18 gru 2011 (CET)

Witam. Moim zdaniem artykuły Spąg i Spąg (geologia) to duble. Mógłby ktoś rzucić okiem i ewentualnie zintegrować? --Adrian.s6 (dyskusja) 16:34, 18 gru 2011 (CET)

Wrzucam na razie tutaj. Nazwa tej kategorii "na Słowacji" raczej niezbyt szczęśliwa. Co do tłumaczenia okres na powiat to nie wiem, czy tak ma pozostać. Ale wpisuję się tu też, bo jeśliby w nazwie miały zostać powiaty, to mamy też Kategoria:Powiaty, która trzeba byłoby wtedy dookreślić. Przykuta (dyskusja) 18:05, 22 gru 2011 (CET)

KSNG podaje nazwę "okręg", nie powiat. Przykuta (dyskusja) 18:07, 22 gru 2011 (CET)
Ja to pozostawiałbym w oryginale (np. Okres Veľký Krtíš). Stosowanie terminu powiat, dość często forsowanego, dla jednostek, które mają zupełnie inne nazwy (nie tylko w Czechach czy na Słowacji, ale i w USA, Afganistanie, Hiszpanii itd.) jest dla mnie dość kuriozalne – no ale skoro niektórzy twierdzą, że w Czechach, Chorwacji, czy Turcji są województwa... Ostatecznie można termin rodzajowy przetłumaczyć za Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej na okręg, nazwę właściwą dać po polsku, o ile jest ustalony egzonim (np. Okręg Preszów), w pozostałych przypadkach w oryginale (np. Okręg Revúca). Aotearoa dyskusja 22:52, 22 gru 2011 (CET)
Dobra, wrzuciłem botom: Wikipedia:Zadania_dla_botów#Powiaty na Słowacji -> Okręgi w Słowacji. Będzie trzeba powoli to odkręcać. Przykuta (dyskusja) 10:18, 23 gru 2011 (CET)

Na 65 posiedzeniu KSNG (protokół, str. 3-4) postanowiono, że nazwa Cuszima nie odnosi się dłużej do wyspy, ale do grupy wysp, archipelagu. Tematyka jest dość złożona i nie podejmuję się samodzielnej edycji , tak, że prosiłbym osobę kompetentną o wprowadzenie odpowiednich zmian. Problem zgłaszam też w dyskusji projektu Japonia. Krzysiek10 (dyskusja) 15:54, 28 gru 2011 (CET)

Pozmieniałem. Aotearoa dyskusja 17:36, 28 gru 2011 (CET)

Nowe zgłoszenie z pogranicza geografii, prawa itp. dziedzin tworzących ochronę środowiska: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Klasyfikacja jakości wód w Polsce Panek (dyskusja) 10:40, 2 sty 2012 (CET)

Południki, równoleżniki

Ciekawy ten Wasz wikiprojekt. Lecz zastanaiwa mnie dlaczego do tej pory w Waszej częsci geograficznaj nie posiadacie wiadomości o południkach, równoleżnikach jak choćby taka kategoria z en: [5]. Może kogoś to zainteresuje, może znajdzie się jakiś bot? Pozdrawiam Cormoran (dyskusja) 23:46, 17 sty 2012 (CET)

  • To, że niektórzy znajdują zabawę w tworzeniu całych kategorii pełnych bezsensu, to nie powód, by to kopiować. Por. np. Wikipedia:Poczekalnia/artykuły/2011:03:16:12. południk zachodni Panek (dyskusja) 00:11, 18 sty 2012 (CET)
    • Bezsensem jest nazywanie Wikipedii Encyklopedią dla wszystkich skoro jest taka cenzura. Przecież to są fakty, z którymi nie ma co dyskutować. Gdzie powinienem biegać za takimi wiadomościami? Do innych encyklopedii (nie mów mi proszę o np. GoogleMap), to nie to samo. Tam nie znajdę np. przez jakie państwa, miejscowości przebiega południk czy równoleżnik. Może z innej beczki. Po co mi wielka i pusta lista gwiazd? Wystarczą galaktyki. Cormoran (dyskusja) 14:46, 18 sty 2012 (CET)
      • Wikipedia nie jest od opisywania wszystkiego. Są tematy, które zostały uznane za warte opisania, są też takie, które uznano za nie warte opisania. Tak jak w każdej wersji językowej Wikipedii – jedne wersje są bardziej restrykcyjne inne bardziej liberalne, jednak na żadnej nie opisuje się wszystkich faktów (i proszę tego nie mylić z cenzurą). Aotearoa dyskusja 17:59, 18 sty 2012 (CET)

Infoboksy rzek

Z czy bez? IMHO lepiej bez flagi - jest ona za duża i rozpycha się, ponadto w oczy rzuca się niespecjalnie chyba istotna informacja. Co o tym sądzicie? -- Bulwersator (dyskusja) 13:42, 21 lut 2012 (CET)

Raczej bez - niektóre rzeki przepływają przez terytorium kilku państw, taki Dunaj musiałby mieć kilka flag (w tej chwili ma, co IMHO nie wygląda dobrze); niektóre rzeki są graniczne, wtedy byłaby wątpliwość dawać flagę, czy nie. Wicki (dyskusja) 14:10, 21 lut 2012 (CET)

Polskie nazwy Litwy

Może kogoś zainteresuje – na stronie Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej pojawił się wykaz z polskimi nazwami z obszaru Litwy, wraz ze współrzędnymi obiektów. Chyba to wykaz roboczy, gdyż Komisja się nim nie chwali i znajduje się na stronie ukrytej zatytułowanej „oferty”, nie likowanej ze strony głównej Komisji. Tak czy owak, zapewne może się to przydać. Aotearoa dyskusja 11:48, 24 lut 2012 (CET)

Klasy czystości/jakości w infoboksie jeziornym

Dyskusja szablonu:Jezioro infobox - zacząłem nowy wątek w tej sprawie. Panek (dyskusja) 11:05, 1 mar 2012 (CET)

Poprawa nazw jednostek administracyjnych drugiego i trzeciego rzędu na Litwie

W zadaniach dla botów zgłosiłem poprawę nazw wszystkich jednostek administracyjnych II i III rzędu na Litwie. Dotychczasowe nazwy stosowane w Wikipedii nie miały żadnego oparcia w źródłach, a przynajmniej brak było w tym zakresie jakichkolwiek informacji. W przypadku jakichkolwiek obiekcji proszę o uwagi w sekcji „dyskusja” zgłoszonego zadania. Aotearoa dyskusja 11:54, 2 mar 2012 (CET)

Mapy powiatów dlo infoboksu

Zwracam się z prośbą o ocenę i ewentualne sugestie dotyczące stworzonych przeze mnie mapek przedstawiających gminy w powiatach. Zacząłem wykonywać takie mapki dla powiatów woj. podkarpackiego. Mam w planach całe województwo i chciałbym je doszlifować. Głównym celem istnienia mapek jest wrzucenie ich do infoboksów powiatów, co narzuca największe ograniczenie przy kompozycji: 170px szerokości. Temat zgłosiłem do [[6]] i uzyskałem pomoc w pewnym zakresie. Potrzebuję jej jeszcze. Najnowsza mapa, poprawiona o uwagi wikipedysty Aotearoa została wrzucona dla powiatu jarosławskiego. Pozostałe powiaty z mapkami, jeszcze przed ostateczną zmianą:

Proszę o ocenę i pomoc w dopracowaniu tych mapek.--Szombara88 (dyskusja) 09:46, 5 mar 2012 (CET)

Czechy

Czy mógłby się ktoś wtrącic do rozmowy na ten temat podziału Czech wypowiedzieć. Najlepiej w Dyskusja Wikiprojektu:Infoboksy#Re: Szablon:CZE gmina infobox. ~malarz pl PISZ 13:53, 16 mar 2012 (CET)

Toczy się dyskusja nad przyznaniem DA dla hasła Rolnictwo w Ghanie. Farary (dyskusja) 22:24, 8 kwi 2012 (CEST)

Zainteresowanych Afryką zapraszam do oceniania i sprawdzania hasła Rolnictwo w Angoli na podstronę dyskusji nad przyznaniem DA. Farary (dyskusja) 15:16, 8 maj 2012 (CEST)

Boaco (departament)

Artykuł od 2006 roku bez źródeł (jedn z najstarszych oznaczonych szablonem z datą). Pomyślałem że może ktoś z uczestników zechciał by się niem zając. W tej kategorii jest jeszcze parę takich. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:18, 29 cze 2012 (CEST)

Zaproszenie do PopArtu

Zapraszamy członków wikiprojektu Geografia/Archiwum/2 do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 234 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Brakuje sprawdzających dla hasła Wielka Jaworzyna, które zostało zgłoszone do DA. Farary (dyskusja) 17:51, 11 sie 2012 (CEST)

Kilka amerykańskich wątpliwości

Witam. Siedzę ostatnio nad hasłem o czeremsze amerykańskiej. W źródłach mam kilka odniesień geograficznych, które nie wiem jak zapisać. Chodzi o Płaskowyż Allegheny (?) (en:Allegheny Plateau), Płaskowyż Edwardsa (?) (en:Edwards Plateau), Whitetop Mountain (?) (en:Whitetop Mountain). Mógłby ktoś podpowiedzieć jak zapisać te nazwy? Może ktoś mógłby utworzyć takie hasła? Kenraiz (dyskusja) 00:56, 25 wrz 2012 (CEST)

Zeszyt KSNG (strona 93) podaje nazwy: Allegheny (lub Allegheny Plateau) zaś drugi można pisać po polsku Płaskowyż Edwardsa, nie znalazłem Whitetop Mountains więc trzeba pewnie zastosować pisownię oryginalną. Stanko (plé) 08:57, 25 wrz 2012 (CEST)

Na stronie dyskusji wikiprojektu Kategoryzacja rozpocząłem dyskusję na temat powyższych kategorii. Zainteresowanych zapraszam do zabrania głosu. Delta 51 (dyskusja) 21:43, 5 paź 2012 (CEST)

Rozpoczęła się dyskusja nad odebraniem DA dla hasła Niger (rzeka). Farary (dyskusja) 15:41, 13 paź 2012 (CEST)

Hasło zostało zgłoszone do PANDA/lista. Gdarin dyskusja 16:48, 18 paź 2012 (CEST)

Zamierzam przerobić Szablon:Wieś zagranica infobox (i jego wywołania). Ze względu na liczbę jego wywołań informacje o tym fakcie zostawiam w różnych miejscach. Do dyskusji zapraszam do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Wieś zagranica infobox. ~malarz pl PISZ 15:03, 16 lis 2012 (CET)

Prośba techniczna

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

  1. wybrana sekcja na stronie projektu
  2. nowa sekcja na stronie dyskusji
  3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
  4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:39, 20 lis 2012 (CET)

Rozpoczęto dyskusję nad weryfikacją wyróżnienia hasła. Farary (dyskusja) 10:21, 3 gru 2012 (CET)

Błędne koordynaty w artykułach gmin we Francji

Zauważyłem, że w bardzo wielu artykułach dotyczących gmin we Francji (tworzonych przez Tsca.bot) błędnie wpisane są koordynaty i w konsekwencji ich położenie jest źle wyświetlane na mapach. Dotyczy to zwłaszcza gmin położonych niedaleko południka zerowego. Najczęściej błędnie podawane są współrzędne w E, a powinny być w W. Jacmu (dyskusja) 14:56, 27 gru 2012 (CET)

Naprawianie definicji podstawowych

W ramach działania wspólnego z Wikiprojekt:Terminator 2013 przejrzałem dwie kategorie w celu wyłowienia artykułów tworzących podstawową bazę pojęć geograficznych wymagających naprawy (gł. nieweryfikowalne). Zestawienie jest współdzielone z wikiprojektem Terminator, umieszczone w sekcji Wikiprojekt:Geografia#Dopracowywanie artykułów. Zapraszam do dalszego uzupełniania listy o hasła wymagające naprawy oraz ich naprawianie. Proszę o wpisywanie naprawionych definicji (uźródłowionych, zawierających podstawowy zakres treści) do sekcji "Artykuły naprawione" i zgłaszanie ich do Warsztatu PopArt w celu wyeksponowania ich na Stronie Głównej. Kenraiz (dyskusja) 19:33, 11 sty 2013 (CET)

Czy wiesz – Awaczyńska Sopka

Tanja5 (dyskusja) 00:00, 6 lut 2013 (CET)

Czy wiesz – Biskupia Struga

Flyz1 (dyskusja) 17:16, 20 lut 2013 (CET)

Tydzień Artykułu Irlandzkiego

Witam wszystkich uczestników projektu.

W dniach 17-23 marca 2013 odbędzie się Tydzień Artykułu Irlandzkiego. W stworzonej bazie czerwonych linków mamy sporo tematów geograficznych.

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w akcji – do tworzenia i uzupełniania haseł o Irlandii! Szoltys [DIGA] 12:20, 8 mar 2013 (CET)

Artykuł (stub) w Podział administracyjny Tonga ma się nijak do np. en:Administrative divisions of Tonga. Trzeba by coś z tym zrobić. ~malarz pl PISZ 15:06, 1 mar 2013 (CET)

Poprawiłem podział na podstawie danych z ostatniego spisu. Aotearoa dyskusja 15:56, 8 mar 2013 (CET)

Europa

Wątek założony przed: 21:03, 24 mar 2013 (CET)

Europa Jest bardzo dobrze rozwiniętym hasłem ale ma bardzo słabo rozwiniętą część o gospodarce. Podejmuję się jej rozbudowy i uzupełnienia. Zapraszam chętnych do pomocy i proszę o kontakt na adres michal.solus@gmail.com Wikipedysta:Solus1234s 02:43 6 lut 2013

Zacząłem dyskusje dotyczącą zmian w szablonach z Kategoria:Infoboksy - podział administracyjny w Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Jednostka administracyjna infobox. ~malarz pl PISZ 08:47, 25 mar 2013 (CET)

Wyspy a terytoria

Cześć, nie jestem z tego wikiprojektu, ale coś mnie zagnało na wyspy w Wikipedii i konsekwentnie poprawiam/infoboksuję artykuły. Zauważyłem, że mieliście już dyskusję (lub może skończyło się na spostrzeżeniu?), że często gdy jakaś wyspa jest zajęta przez jedno państwo/terytorium, to jest jeden artykuł, a wyspa jako taka nie jest opisana. Taki układ miesza administrację z ukształtowaniem linii brzegowej i wymarłe gatunki z (nie)wymarłymi politykami. Jakiś podział na pewno jest niezbędny, pytanie - jaki.

Dość często opis wyspy X zajętej przez państwo X jest w haśle "Geografia X". Można tak zostawić, uzupełnić brakujące "Geografie", albo poprzenosić na przykład Geografia Grenlandii na Grenlandia (wyspa). Oprócz pierwszego zdania w całym artykule nie trzeba chyba nic zmieniać. Tournasol7 wskazał jeszcze: Reunion, Majotta, Jamajka, Dominika, Saint Lucia, Barbados, Anguilla, Grenlandia, Martynika, Montserrat, Navassa, Portoryko, Saba, Sint Eustatius. Na pewno dodać można choćby Guam, Niue, Nauru i wszystkie Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych. Szczureq (pi?) 19:39, 19 mar 2013 (CET)

  • Nie wszystko jest sens opisywać w dwu artykułach. Bezludne wyspy-terytoria, takie jak Navassa, Jarvis, Wyspa Bouveta, wystarczy opisać wyłącznie raz – to i tak nigdy nie będą bardzo rozbudowane artykuły i wszystko można bez problemu zmieścić w jednym, zwłaszcza, że informacje poza geograficzne są w ich przypadku nieliczne. W innych przypadkach byłbym raczej za wydzielaniem artykułów zatytułowanych Geografia X, przy czym ich wydzielenie warunkowałbym znaczna objętością sekcji geografia artykułu o danym państwie/terytorium (jak sekcja jest skromna, to potrzeby wydzielani nie ma). Aotearoa dyskusja 09:34, 25 mar 2013 (CET)
    • Dodałbym tylko, by nie działać całkiem schematycznie i tam gdzie nazwa wyspy/archipelagu różni się nieco lub ze względów historycznych nie pokrywa się z definicją państwa/jednostki administracyjnej to tworzyć hasło pod nazwą wyspy/archipelagu (np. Wyspy Zielonego Przylądka, a nie Geografia Republiki Zielonego Przylądka – tu błąd bym głupszy, że w nazwie jest państwo, a geografia dotyczy części fizycznej Ziemi, w tym kształtowania się archipelagu sprzed okresu istnienia jakiegokolwiek państwa). Podobnie Azja Mniejsza versus Anatolia. Linkując choćby z zakresu historii naturalnej łatwo o nieporozumienie. Kenraiz (dyskusja) 11:56, 25 mar 2013 (CET)

CzyWiesz

Szoltys [DIGA] 01:58, 7 kwi 2013 (CEST)

Weryfikacja medalu Tabela stratygraficzna

Witam. Zapraszam do poprawy artykułu Tabela stratygraficzna i zabrania głosu w dyskusji dotyczącej weryfikacji wyróżnienia. Hasło nie spotkało się do tej pory z zainteresowaniem w warsztatach PANDA. Może dałoby się chociaż poprawić do uzyskania niedługo DA. --Wiklol (Re:) 19:30, 11 kwi 2013 (CEST)

Zaproszenie

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Artykułu Holenderskiego mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Została stworzona obszerna baza czerwonych linków, która zawiera sporo tematów związanych z geografią. Zapraszam do "walki z czerwonym kolorem". :)

Pozdrawiam, Szoltys [DIGA] 23:33, 26 kwi 2013 (CEST)

Czy wiesz – Wasserbillig

Stanko (dyskusja) 09:44, 4 cze 2013 (CEST)

Hej...

Napisałem właśnie artykuł na temat wyspy Skellig Michael - obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Byłbym wdzięczny za uwagi, gdyż docelowo chciałbym zgłosić artykuł do DA.

Rzeczy które mam na liście do zrobienia to jeszcze dodanie zdjęć (jak tylko posprzątam w kategorii na Commons) i posprzątanie w Wyspy Skellig. Z góry dzięki za uwagi. pbm (dyskusja) 13:03, 6 cze 2013 (CEST)

Rafajłowa, Bystrica, czy Bystrzyca

Mam prośbę, o wskazanie poprawnej wersji nazwy ukraińskiej nazwy miejscowości Bystrica położonej na południowy-zachód od Ivano-Frankiwska, czyli dawnego Stanisławowa. Przed wojną miejscowość nosiła nazwę Rafajłowa, ale Ukraina zmieniła nazwę. Poprzednia historyczna nazwa wiąże się z jedną z bitew które stoczyły polskie Legiony w styczniu 1915 roku. Dziś jeden z kolegów dokonał zmiany i upiera się przy swoim, więc proszę o rozstrzygnięcie. Pozdrawiam, Jacek555 18:59, 19 sie 2013 (CEST)

Matma Rex dyskusja 02:41, 7 wrz 2013 (CEST)

Szablon

Od jakiegoś czasu tworzę artykuły tematycznie związane z geografią. Przeglądając Wikipedię, zauważyłem, że niektóre hasła są 'opatronowane' odpowiednim Wikiprojektem. Geografowie na Wiki tworzą masę haseł. Dlaczego nie pokazać by innym jak wielka jest siła również naszego Wikiprojektu. Pora ruszyć to wszystko na nowo. Przygotowałem dlatego ten szablon. Zapoznajcie się. Ewentualnie dajcie znać w dyskusji czy będziecie go używać czy też nie. Pozdrawiam.

Torrosbak (dyskusja) 22:45, 15 wrz 2013 (CEST)

Willamette River zostało zgłoszone do DA ale moim zdaniem przydałoby się to hasło dopracować, może znajdzie się tu jakiś miłośnik rzek i pomoże? Po odebraniu DA Dunajowi żadna rzeka nie jest wyróżniona na polskiej wiki. Z góry dziękuję za pomoc Tremendo (dyskusja) 21:17, 24 wrz 2013 (CEST)

Drobne sprostowanie – Rega ma medal. A Wilamette przydałoby się faktycznie uzupełnić o aspekty geograficzne, zwłaszcza że reszta wygląda dobrze. Na en.wiki mnóstwo informacji. Kenraiz (dyskusja) 21:29, 24 wrz 2013 (CEST)

Zaproszenie do akcji Tydzień eksklaw i enklaw

Zaproszenie do akcji Tydzień eksklaw i enklaw

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia eksklaw i enklaw mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Kapsuglan (dyskusja) 18:38, 29 wrz 2013 (CEST)

Pojawiła się wątpliwość co do artykułu leżącego w Waszych kręgach zainteresowań, proszę o jakieś merytoryczne wpisy sam się na tym nie znam niestety, a sprawa pilna, bo chodzi o dzisiejszego czywiesza. Pozdrawiam, Eins (?) 12:31, 19 paź 2013 (CEST)

Propozycje tematów i tygodnie tematyczne

Nie wiem, czy takie sprawy należy tu wrzucać, ale stworzyłem dwie strony z czerwonymi linkami: Wikipedia:Propozycje tematów/Antarktyka i Wikipedia:Propozycje tematów/Oceania. W zasadzie po zakończonych "tygodniach tematycznych" można przenosić to co zostało (zaraz tak będzie z Arktyką) do propozycji tematów, żeby wisiało na widoku i wykorzystać potem w drugiej, trzeciej edycji "tygodnia". Szczureq (π?) 13:41, 29 lis 2013 (CET)

Czy Markowe Szczawiny to miejscowość ?

Powołując się na Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. ws. wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (w rubryce rodzaj jest tam: schronisko turystyczne), pewien wikipedysta uważa, że Markowe Szczawiny (polana ze schroniskiem pod Babią Górą) to odrębna miejscowość. Czy tak teraz jest ? Selso (dyskusja) 18:35, 18 lut 2014 (CET)

Jako jedna z osób zamieszanych w wikiprojekt zastanawiałem się kiedy trafimy na problem miejscowości wg ustawy, a praktyce schronisk turystycznych. Czekam na wszelkie uwagi dotyczące tej sytuacji. W razie potrzeby mogę szybko wygenerować listę artykułów, których sprawa dotyczy (może dotyczyć). ~malarz pl PISZ 16:15, 19 lut 2014 (CET)
Trochę podobna sytuacja jest ze schroniskiem Samotnia. Wg rozporządzenia jest to część miasta Karpacza o nazwie Wodna (zgodnie z Geoportalem Wodna obejmuje wyłącznie Samotnię). Aotearoa dyskusja 17:58, 19 lut 2014 (CET)
Zdaje się, że miejsca te mają jedną wspólną cechę; znajdują się w obrębie parków narodowych, nie podlegają więc władzy gminy, lecz dyrekcji parku narodowego. Czy jednak nie jest nadinterpretacją uważanie ich za odrębne miejscowości i np. do art. Markowe Szczawiny wstawianie infoboksu miejscowości ? Sam fakt, że znajdują się w pierwszej kolumnie Miejscowość nie wystarczy, są w tej kolumnie przecież także przysiółki i osady (zarówno samodzielne, jak i niesamodzielne). Selso (dyskusja) 19:56, 19 lut 2014 (CET)
"nie podlegają więc władzy gminy, lecz dyrekcji parku narodowego". Polska jest państwem prawa i dyrektor parku narodowego ma swoje konkretne prawa i uprawnienia, ale nie może posługiwać się instrumentami rady gminy. Można jedynie domniemywać, że status miejscowości ma związek z utworzonym obrębem geodezyjnym specjalnie dla jednego budynku. Jeżeli tak kogoś kłuje w oczy status osobnej miejscowości dla schroniska turystycznego to mogę pomóc napisać konkretny wniosek do rady gminy by to zmienić. Patrząc na problem z drugiej strony. Leśniczówki, gajówki i osady leśne mają status osobnej miejscowości i jakoś nikt problemu nie zgłaszał, a przecież to też jeden budynek. JDavid dyskusja 20:38, 19 lut 2014 (CET)

Owszem podlegają władzy parku; np. rada Zakopanego już dawno zabudowałaby Tatry infrastrukturą turystyczno-narciarską, gdyby tylko pozwoliła na to dyrekcja parku. Bez zgody parku władze Zakopanego w parku nie mogą nawet kiwnąć palcem, dyrektor parku zaś podlega centrali parków narodowych, nie władzom gminy. Jesteśmy oczywiście państwem prawa - ale trzeba je znać: parki narodowe l Lasy Państwowe nie podlegają władzy gminy, lecz poprzez swoje zarządy odpowiedniemu ministerstwu. Tak więc gdyby nawet schronisko czy gsjówka miały statut "miejscowści", to i tak jest to zupełnie inna "miejscowość" niż np. Klecza Dolna - i nie chodzi tu tylko o powierzchnię i to, że składają się tylko jednego budynku - ale i całkiem inną strukturę administracyjną. No chyba, ze jakimś zarządzeniem te schroniska, gajówki itp. zostały wyłączone spod władzy parku i Lasów Państwowych i przekazane władzom gminy i stąd te " miejscowości". Ja tego nie wiem i nie muszę, bo nie przerabiam schronisk i gajówek na miejscowości, ale ci który to robią- to powinni to zarządzenie znać - inaczej popełniają poważny błąd merytoryczny (nie wystarczy cytowana powyżej tabela). Selso (dyskusja) 09:27, 20 lut 2014 (CET)

Leśniczówki, gajówki i osady leśne mają status osobnej miejscowości - warto by to mieć potwierdzone z innych źródeł - posługiwanie się tylko tą tabelą może być nadinterpretacją. A nawet jeśli rzeczywiście niektóre obiekty fizjograficzne z pewnych względów uzyskały status "miejscowości" (bo np. leżące w parkach narodowych są w zarządzie dyrekcji parków, leśniczówki bo są w zarządzie dyrekcji Lasów Państwowych, itd.) to i tak infoboks miejscowości nie ma sensu dla pojedynczego schroniska, gajówki itd. Nie dajmy się ogłupić i nie narażajmy wikipedii na kpiny. Selso (dyskusja) 06:06, 20 lut 2014 (CET)

  • Chyba jednak na kpiny można się narazić takimi właśnie interpretacjami jakie próbujesz wprowadzić. Zgodnie z tym rozporządzeniem z wykazem nazw miejscowości wszystkie leśniczówki i gajówki zostały przemianowane na osady leśne. Niezależnie pod kogo podpadają i z ilu budynków się składają są miejscowościami (1988 samodzielnymi, 227 jako osady leśne wsi). Taki w Polsce jest stan prawny. Równie dobrze moglibyśmy mówić, że nazywanie 900 osobowej wsi miastem (Wyśmierzyce) naraża Wikipedie na kpinę (prawo durne, że na coś takiego formalnie pozwala, ale Wikipedia wszak może zdroworozsądkowo to skorygować…). 22 schroniska mają status miejscowości (w dodatku samodzielnej, co można np. sprawdzić w Terycie na stronach GUS-u - inne źródła potwierdzające, że to miejscowosci także mozna znaleźć), nie zależnie czy się to komuś podoba, i czy dla kogoś jest to śmieszne lub absurdalne. Takie prywatne odczucia Wikipedia kompletnie ignoruje. Skoro formalnie są to miejscowości, to należy o tym informować i stosować szablon jaki mamy przewidziany dla miejscowości i ich części. Aotearoa dyskusja 09:25, 20 lut 2014 (CET)
    • Mnie chodzi tylko o to, czy z tymi miejscowościami to nie jest nadinterpretacja - skoro uzyskuję potwierdzenie od innych wikipedystów, którzy wierzę, ze lepiej się na tym ode mnie znają to nie pozostaje mi nic innego, niż wierzyć, ze tak jest, chociaż te "miejscowości" mają inną strukturę administacyjną. na kpiny można się narazić takimi właśnie interpretacjami jakie próbujesz wprowadzić - ja nie mogę się narazić na kpiny, bo nie przerabiam gajówek i schronisk na miejscowości, czytelnicy wikipedii nic więc o mnie nie wiedzą w tym zakresie. Nasza wewnętrzna tutaj dyskusja to tylko (mam nadzieję) nasza wspólna troska o dobro wikipedii. Na śmieszność mogą się narazić tylko ci, którzy to robią - ale to ich sprawa. I niech tak zostanie. Selso (dyskusja) 09:56, 20 lut 2014 (CET)
      • Co wg Ciebie oznacza, że maja inna strukturę administracyjną? Jeżeli są w nich meldowane osoby, to meldują się w gminie do której podlega ta miejscowość, a nie u dyrekcji parku, czy lasów krajowych; podatki lokalnie itd. tez płaca w gminie. Park narodowy, czy lasy to nie jakieś eksterytorialny byt. A już absurdem jest twierdzenie, że podawanie faktów ma narażać na śmieszność. Może należy napisać do ministerstwa i GUS-u, ze narażają się na śmieszność, bo ktoś uważa, że leśniczówka, czy schronisko nie może być oficjalnie miejscowością. Aotearoa dyskusja 11:44, 20 lut 2014 (CET)
  • Leśniczówka, gajówka, schronisko turystyczne nie jest obiektem fizjograficznym - jak to przedstawił Selso. Ponadto pytanie jak schronisko turystyczne może być miejscowością, nabiera innego wymiaru gdy - na wyodrębnionym obszarze o cechach wyróżniających posadowiony został budynek, została dla niego ustanowiona księga wieczysta, a może nawet zameldował się w tym budynku jakiś mieszkaniec, ba ten obszar otrzymał od ludzi toponim. Czy takie coś nie może być "obszarem zabudowanym odróżniającym się od innych miejscowości odrębną nazwą"? JDavid dyskusja 23:18, 20 lut 2014 (CET)
  • Zastanawiałem się, kiedy problem wypłynie od kiedy przeniesiono hasło schronisko PTTK nad Morskim Okiem do Morskie Oko (schronisko). Widzę, że aktualnie Stok robi porządki i utworzył m.in. hasła Hala Pisana (województwo małopolskie) i Dolina Pięciu Stawów (województwo małopolskie). Moim zdaniem powinniśmy postępować w ten sposób – tworzyć osobne hasła dla tych „miejscowości”, bo jednak miejscowość Morskie Oko to nie jest to samo co budynek schroniska, zwłaszcza że hasła o schroniskach w dużej mierze dotyczą historii. Nie będzie wtedy też problemu z infoboksami, z kategoryzacją itd. Swoją drogą – czy gdzieś jest w ogóle określone, co obejmują te pseudomiejscowości? W jakiej miejscowości leży budynek starego schroniska nad Morskim Okiem? ToSter→¿? 09:20, 1 mar 2014 (CET)
  • Co ciekawe, na Hali Pisanej, określonej w rozporządzeniu jako schronisko turystyczne, nigdy nie było żadnego schroniska, a obecnie nie ma żadnego budynku – bo chyba stoliki i toi-toie się nie liczą? To co to jest ta miejscowość poza fikcyjnym bytem? ToSter→¿? 09:32, 1 mar 2014 (CET)
    • Obecnie nie ma tam żadnych budynków, ale były, są zaznaczone na skanie starych map w geoportalu. Co do miejscowości w rozporządzeniu są w nim wykazane jako miejscowości to co opisano na Wikipedii jako spalone w czasie II Wojny Światowej, zajęte przez wyrobiska kopalni odkrywkowych, już dawno temu. Jest nawet jeden przypadek w którym gmina zwraca się do ministerstwa, że nigdy nie było takiej miejscowości. Kilkanaście miejscowości nie ma w wykazie geoportal, znalazłem już około 30 gdy nazwa używana przez gminę jest inna niż w rozporządzeniu, itd. StoK (dyskusja) 09:51, 1 mar 2014 (CET)
      • Akurat to co używa gmina jest najmniej istotne (co najwyżej do podania jako nazwa alternatywna) – gminy często nie mają pojęcia jak co się nazywa (często we wnioskach o zmianę nazwy pojawiał się argument, bo gmina właśnie taki nieformalny zapis stosuje od lat) lub po prostu ignorują oficjalne ustalenia (jak np. Karpacz, który formalnie nazwy Bierutowice nie zmienia, bo dla nich to za duża biurokracja, a powszechnie stosuje w zamian nazwę Karpacz Górny nie mającej jednak oficjalnego umocowania). Aotearoa dyskusja 11:08, 1 mar 2014 (CET)
  • @Aotearoa, @JDavid, @Selso – co sądzicie o tworzeniu osobnych haseł dla tych co dziwniejszych „miejscowości”? Akurat w przypadku Markowych Szczawin wydaje mi się, że teraz jest OK – co innego polana-miejscowość, co innego schronisko. Ale wolałbym rozdzielić Morskie Oko (schronisko) na dwa hasła – obecne przenieść z powrotem pod nazwę opisującą schronisko i utworzyć nowe o „miejscowości”, z infoboksem miejscowości. Z jednym jeszcze zastrzeżeniem – nie podoba mi się nazewnictwo: z ujednoznacznienia Hala Pisana są linki do trzech obiektów w województwie małopolskim, z których jedno figuruje jako Hala Pisana (województwo małopolskie)... Coś jest złego w nazwie Hala Pisana (miejscowość)? Kiedyś przyjęliśmy sobie standard nazewnictwa miejscowości i mamy teraz takie problemy. ToSter→¿? 10:55, 2 mar 2014 (CET)
    • Oczywiście, że należy tworzyć odrębne artykuły dla tych niby miejscowości; przecież cały czas na wikipedii tak się robi. Hala Pisana a Hala Pisana (miejscowość) to całkiem inne byty i mają inne granice. Tak samo; miejscowość i schronisko to całkiem różne sprawy. Należy je opisywać w oddzielnych artach i dawać strony ujednoznaczniające. Selso (dyskusja) 13:29, 2 mar 2014 (CET)

Tydzień Nauki w Wikipedii

Na stronie projektu przygotowane zostały zestawy czerwonych linków do brakujących artykułów z różnych dziedzin nauki. Do rozpoczęcia akcji zostały dwa dni. No, niemało, ale czy można zwrócić się o przejrzenie linków? Część z nich może być pod innymi nazwami i wystarczą redirecty, część może być błędna. Były wyciągane z haseł i stron przeglądowych automatem. Wątek w tym temacie znajduje się tutaj. Błędne/dublujące linki trzeba byłoby też zmienić/usunąć w hasłach, w których występują. Artykuły z zakresu geografii są w tym miejscu. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 12:28, 6 lis 2013 (CET)

@Arturo1299, @David93, @ŁuxG8, @Michge, @Pat158 @Rumcais, @Szy123, @Wiklol Możecie na to spojrzeć, szczególnie na hydrologię? Sławek Borewicz (dyskusja) 17:00, 7 lis 2013 (CET)
Ja spojrzę na geografię. Szy123 (jakieś uwagi?) ;-) 09:28, 9 lis 2013 (CET)
Luknę, co jest pięć. --Rumcais (dyskusja) 14:08, 20 kwi 2014 (CEST)
Łooo, trochę się spóźniłem... :D --Rumcais (dyskusja) 14:11, 20 kwi 2014 (CEST)
Zaproszenie do akcji Tydzień Obszarów Wodnych

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia Obszarów Wodnych mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Pozdrawiam Kapsuglan (dyskusja) 17:44, 1 kwi 2014 (CEST)

Atol

Hej, nie jestem obeznany w atolach więc pytam tutaj. Czy Atol Eniwetok nie powinien się nazywać Enewetak? Sidevar (dyskusja) 18:54, 4 maj 2014 (CEST)

Southern Cone

Witam. W edycjach o ptakach spotkałem się z nazwą Southern Cone określającą region znajdujący się w południowej części Ameryki Płd. Chciałbym się dowiedzieć czy może istnieje polska nazwa tego regionu i w razie czego jak ten region podlinkować? Z góry dziękuję za odpowiedź. Arturo24 (dyskusja) 20:48, 10 wrz 2014 (CEST)

Tydzień artykułu o miastach

Zaproszenie do akcji
Tydzień artykułu o miastach

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników Tygodnia artykułu o miastach mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji. Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.

W tym tygodniu, oprócz gwiazdek, rozdawać będziemy również atrakcyjne nagrody (czyli dokładnie takie, jakie sobie wybierzesz) za najwięcej artykułów pow. 5kB i te zgłoszone do CW. Warto!

Zachęcam Cię również do zapisania się na listę subskrybentów, która służy do automatycznego powiadamiania o nowych Tygodniach tematycznych. Pozdrawiam!

Cześć, chciałabym Was serdecznie zaprosić do udziału w Tygodniu artykułu o miastach, w którym to będziecie mogli stworzyć i poprawić artykuły m.in o miastach i wsiach. Oczywiście rzeki, góry, bagna i inne geograficzne artykuły, o ile są powiązane z miastami, będą mile widziane. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody! Zapraszam, Marycha80 (quaere) 17:09, 11 lis 2014 (CET) :)

Jak prawidłowo dodawać artykuły dotyczące rzek

Witam. Mam pytanie o nazewnictwo rzek. Czy dodając artykuł opisujący małą rzeczkę (kilka km długości, ale przepływającą przez jakieś miejscowości i będącą dopływem nieco większej już bardziej znanej rzeki) powinno się go nazwać (o ile nazwa nie jest tak wymyślna, że całkowicie unikatowa na skalę światową) Nazwa_rzeki_(rzeka), czy też Nazwa_rzeki_(dopływ_Nazwa_większej_rzeki_w_dopełniaczu). Pytam ponieważ spotkałem się z jedną i drugą formą, a niewykluczone, że co jakiś czas będę dodawał takie hasła i nie chcę narobić zamieszania. Z góry dziękuje za odpowiedź. Jacmu (dyskusja) 13:45, 13 sty 2015 (CET)

Nie wiem, czy są jakieś ustalenia na ten temat, ale gdybym ja miał decydować, to skłaniał bym się do drugiej wersji. A jeżeli są przynajmniej dwie rzeczki (czy strumyczki) o takiej samej nazwie, to wręcz nie mamy wyboru i trzeba je jakoś rozróżnić. Plogeo (dyskusja) 20:45, 13 sty 2015 (CET)

Hasła o miejscowościach

Cześć! Zrobiłem i zgłosiłem do LnM Listę torów Formuły 1. Brakuje w niej jednak kilku haseł o miejscowościach. Bylibyście chętni zniebieszczyć choć kilka linków? Pozdrawiam Flyz1 (dyskusja) 19:28, 12 lut 2015 (CET)

Ostatnio przerabiałem zadanie dla botów, w ramach którego usprawniłem {{Wyspa infobox}}. Umieszcza on automatycznie liczbę 0 jeśli nie podano parametru {{{populacja}}}, a wyspa jest w bezludnej kategorii lub umieszcza wyspę w Kategoria:Bezludne wyspy jeśli wyspa nie jest w bezludnej podkategorii a {{{populacja}}} = 0. Zostały mi do skategoryzowania dwa artykuły Sea Cow Island i Tromelin. Niestety mój brak wiedzy z geografii nie pozwala mi znaleźć jakichś lepszych podkategorii. Przypuszczam, że mogą to być Kategoria:Bezludne wyspy Azji i Kategoria:Bezludne wyspy Afryki ale wolę to zostawić specjalistom. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:09, 18 lut 2015 (CET)

Załatwione dzięki wyjaśnieniom @Torrosbak. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:45, 18 lut 2015 (CET)

O ile przesuwają się zwrotniki?

CiaPan (dyskusja) zadał na stronie dyskusji Zwrotnik (geografia) pytanie o prędkość przesuwania się zwrotników. Jest tam informacja (znów bez źródła...), że się przesuwają, ale CiaPan ma co do niej wątpliwości. Czy ktoś ma dostęp do wiarygodnych informacji na ten temat? Nie zaszkodziło by też wtedy dodać takie źródło do hasła. Więcej na Dyskusja:Zwrotnik (geografia). Pomożecie...? Plogeo (dyskusja) 22:13, 13 mar 2015 (CET)

  • Zwrotniki geograficzne stale przesuwają się pod wpływem grawitacyjnym Księżyca oraz Słońca (Precesja lunisolarna). Jasne że na ruch Ziemi wpływają i inne czyniki (planety). Ale normalnie ta precesja to praktycznie zataczanie koła wokół umównego bieguna. Te same zjawisko ale na znacznie mniejszą skalę nazywa się Nutacja (por. [7]) która na scalę roczną mierzona jest na metry. Funkcjonowanie GPS jest możliwe dzięki dokładnym pomiarom precesji i nutacji osi Ziemi, bo inaczej wpłynęły by te zjawiska na dokładność współrzędnych GPS. W ciągu 13-14 miesięcy biegun zatacza koło promieniem 2-2,5 m wokół umownego bieguna. Bogomolov.PL (dyskusja) 10:41, 14 mar 2015 (CET)
przesuwanie się zwrotnika w Meksyku

Rzeka infobox

Trwa dyskusja nad zmianami szablonu {{rzeka infobox}}. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy#Szablon:Rzeka infobox. ~malarz pl PISZ 21:14, 4 kwi 2015 (CEST)

Zaproszenie do akcji
  WCEE Spring 2015 Estonia i Gruzja
  

Drogi Wikipedysto! W imieniu uczestników WCEE Spring 2015 mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w tej akcji.

Jeśli jesteś chętny, dopisz się proszę do listy uczestników.


W tej akcji będzie możliwość wygrania atrakcyjnych nagród (czyli dokładnie takich, jakie sobie wybierzesz) za najwięcej artykułów pow. 5kB i te zgłoszone do CW.

Zwycięzca wszystkich akcji będzie mógł wyjechać w sponsorowaną przez nas podróż do jednego z krajów, biorących udział w WCEE Spring 2015

Warto!

Proszę, pomóżcie nam pisać artykuły o Estonii i Gruzji. Pracy jest dużo, a robotników mało Marycha80 (quaere) 13:59, 11 kwi 2015 (CEST)

Potrzebna Integracja, prawda? Jacek555 18:59, 23 maj 2015 (CEST)

Klasyfikacja gleb WRB nominowany do Dobrego Artykułu

Mój artykuł Klasyfikacja gleb WRB został przeze mnie nominowany do Dobrego Artykułu (Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów). Ciekaw jestem czy się obroni? Proszę, sprawdźcie, oceńcie, podyskutujcie, poprawcie, pochwalcie lub skrytykujcie. Plogeo (dyskusja) 18:52, 21 cze 2015 (CEST)

No i udało się dostać wyróżnienie DA :-) Dzięki wszystkim za poprawki i uwagi Plogeo (dyskusja) 19:57, 24 paź 2015 (CEST)

Czy ktoś dałby radę opracować od początku artykuły klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy, bo w tej chwili mam wrażenie, że opisują to samo, a przecież sporo się różnią. Niestety sam nie jest znawcą w tym temacie. Pozdrawiam. Tournasol Demande-moi! 09:27, 10 lip 2015 (CEST)

Odświeżenie strony wikiprojektu

Drodzy geografowie Wikipedyści. Jest nas mała grupka mniej lub bardziej aktywnych w tematach okołogeograficznych osób. I super. Sama strona wikiprojektu spełnia dobrze swoje funkcje w pewnych aspektach. I to też super i tak dalej trzymać. Lecz oprócz tego, moim zdaniem, jest w niej trochę już chyba niepotrzebnej lub nieaktualnej treści. Spróbuję ją trochę odświeżyć, co znaczy przede wszystkim odchudzić. Jeżeli uznacie, że zapędziłem się za daleko możemy o tym podyskutować lub po prostu cofnijcie moje zmiany. Z geograficznym pozdrowieniem Plogeo (dyskusja) 19:56, 24 paź 2015 (CEST)