Frydek-Mistek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frydek-Mistek
Frýdek-Místek
Mały Rynek we Frydku-Mistku (dawny rynek Mistka)
Mały Rynek we Frydku-Mistku (dawny rynek Mistka)
Herb Flaga
Herb Frydka-Mistka Flaga Frydka-Mistka
Państwo  Czechy
Kraj Flag of Moravian-Silesian Region.svg morawsko-śląski
Data założenia Frydek – około 1327-1333
Mistek – 1402
Prawa miejskie 1 stycznia 1943 (jako jedno miasto)
Burmistrz Michal Pobucký
Powierzchnia 51,61 km²
Wysokość 291 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

59 416
1 152 os./km²
Kod pocztowy 738 01
Podział miasta 7 dzielnic
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa lokalizacyjna kraju morawsko-śląskiego
Frydek-Mistek
Frydek-Mistek
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Frydek-Mistek
Frydek-Mistek
Ziemia 49°41′17″N 18°21′13″E/49,688056 18,353611
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Frydek-Mistek (czes. Frýdek-Místek, wym. [ˈfriːdɛk ˈmiːstɛk], niem. Friedeck-Mistek[1]) – miasto powiatowe w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, nad Ostrawicą (dopływ Odry), na skraju Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego, na granicy Śląska Cieszyńskiego (Frýdek) i Moraw (Místek), ok. 30 km od granicy polsko-czeskiej, u stóp Beskidu Morawsko-Śląskiego. Liczba mieszkańców: 66 tys. (1990), 63 tys. (2002).

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Gminy katastralne w granicach miasta

Frydek-Mistek podzielony jest na 37 obrębów ewidencyjnych składających się na 7 dzielnic i 7 gmin katastralnych[2]. Gmina katastralna Lysůvky obejmuje dwie dzielnice (Lysůvky i Zelinkovice[3]), a gmina katastralna Panské Nové Dvory znajduje się w dzielnicy Frýdek[4].

Dzielnice: FrydekMistekChleboviceLískovecLysůvkySkaliceZelinkovice

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Frydek zostało założone pod koniec pierwszej połowy XIV wieku na gruntach miasteczka Jamnica w granicach księstwa cieszyńskiego. Miasto szybko stało się jednym z najważniejszych w księstwie. Za sprawą ukończonego w 1759 roku kościoła Najświętszej Marii Panny Frydek stał się też najważniejszym ośrodkiem pątniczym Śląska Cieszyńskiego.

W 1402 roku książę Przemysław I Noszak odkupił od państwa hukwaldzkiego kilka wsi morawskich na zachód od rzeki Ostrawicy. Wśród nich znajdowała się miejscowość Newensteil – późniejszy Mistek. Mistek rozwijał się jako przedmieście Frydku aż do 1581 roku, kiedy powrócił do Państwa Hukwaldzkiego, jednak jego gwałtowny rozrost nastąpił dopiero w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu.

Po I wojnie światowej Polska nie wnosiła pretensji do Frydku i okolic jako terenów w większości zamieszkanych przez ludność czeską. W związku z tym w 1918 roku Frydek wraz z Mistkiem znalazł się w granicach Czechosłowacji, a w 1938 wojska polskie nie zajęły ziemi frydeckiej (nie zalicza się jej więc, przynajmniej nie całą, do tzw. Zaolzia). W marcu 1939 roku Niemcy zajęli zarówno Frydek, jak i Mistek wcielając obydwa miasta do Protektoratu Czech i Moraw. Koszary w Mistku były jedynym miejscem, w którym wojska czechosłowackie stawiały opór wkraczającym wojskom niemieckim.[5]

1 stycznia 1943 roku połączono Frydek, Mistek i kilka okolicznych wsi w miasto Frydek-Mistek. W maju 1945 ciężkie walki o miasto pomiędzy wycofującą się armią niemiecką i oddziałami Armii Czerwonej (zakończone 4 maja wyparciem Niemców na Morawy). Po wojnie Frydek-Mistek włączono ponownie do Czechosłowacji, zachowując dokonaną przez Niemców decyzję o połączeniu miast. Jako miasto powiatowe stanowiące zaplecze dla Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego Frydek-Mistek rozwinął się w sporej wielkości ośrodek miejski.

Na frydeckim rynku znajduje się zamek książąt cieszyńskich. Najstarszą świątynią w mieście (położony w Mistku) jest jednonawowy kościół św. Jakuba z elementami zarówno gotyckimi jak i renesansowymi.

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej nazwa Mistek została zamieniona na Friedberg.
  2. Obec Frýdek-Místek: podrobné informace (cz.). W: www.uir.cz [on-line]. [dostęp 2011-12-25].
  3. Část obce Zelinkovice: podrobné informace (cz.). W: www.uir.cz [on-line]. [dostęp 2011-12-25].
  4. Část obce Frýdek (cz.). W: www.uir.cz [on-line]. [dostęp 2011-12-25].
  5. Obrona koszar Czajanka w Mistku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]