Anna German

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy polskiej piosenkarki. Zobacz też: serial telewizyjny o takim tytule.
Anna German
Ilustracja
Imię i nazwisko Anna Wiktoria German-Tucholska
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1936
Urgencz
Pochodzenie Holandia, Niemcy, ZSRR, Polska
Data i miejsce śmierci 25/26 sierpnia 1982
Warszawa
Przyczyna śmierci mięsak kości
Gatunki poezja śpiewana
Zawód piosenkarka, kompozytorka, aktorka
Aktywność 1960–1982
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Grób Anny Wiktorii German-Tucholskiej na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym
Gwiazda Anny German w Opolu

Anna German, od 1972 r. Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu, Uzbecka SRR (ZSRR), zm. 25[1]/26[2] sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog. Śpiewała w siedmiu językach: po polsku oraz rosyjsku, a także w języku niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim oraz łacińskim.

Laureatka festiwali m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie[3], San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay Człowieczy los nagrany w 1970 roku.

Występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim.

Biografia[edytuj]

Ojcem Anny German był Eugen Hörmann (ros. Евгений Герман, pol. Eugeniusz German) (ur. 1910, zm. 1938), księgowy urodzony w Łodzi. Przodkowie od strony ojca pochodzili z Niemiec. Na przełomie XVIII i XIX w. osiedlili się na Ukrainie. W 1819 pradziadek Anny założył wieś Hoffnung (obecnie Olgino, ukr. Ольгине), gdzie urodził się Friedrich Hörmann (Hermann). Friedrich studiował w Seminarium Ewangelickim w Łodzi. Tam ożenił się z Anną Balach i w 1910 przyszedł na świat jego syn Eugen. Po ukończeniu studiów wraz z rodziną wrócił na Ukrainę. W 1929 r. w wyniku represji został aresztowany i zesłany do obozu pracy. Eugen postanowił uciec z ZSRR przez Środkową Azję i Iran[4].

Matka, Irma German, secundo voto Berner z domu Martens (ur. 1909, zm. 30 stycznia 2007), wywodziła się z holenderskich mennonitów, zamieszkałych w Wielikokniażeskoje na Kubaniu, których do Rosji sprowadziła caryca Katarzyna II[5]. Po wojnie przez wiele lat była wykładowcą języka niemieckiego na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Babka Anny German przeniosła się z rodzinnego Kubania do Fergany w Uzbekistanie, gdzie jej córka Irma poznała swego męża. Uciekając przed NKWD przenieśli się do Urgencza, tam też urodziła się Anna. Potem rodzina przeniosła się do Taszkentu. W 1937 r., gdy Irma była po raz drugi w ciąży, jej mąż został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i w 1938 r. rozstrzelany. Po aresztowaniu męża Irmy rodzina została wysiedlona z Fergany i zesłana do Kirgistanu. W tym samym roku urodził się brat Anny Fryderyk, który w wieku dwóch lat zmarł na szkarlatynę[6]. W 1942 Irma wyszła ponownie za mąż, za Hermana Bernera. Rok później Herman, jako oficer Ludowego Wojska Polskiego, zginął w Bitwie pod Lenino, o czym rodzina dowiedziała się znacznie później. W 1946 r. Irma German, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką i matką wyjechały do Polski[7]. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie. W 1949 r. przeprowadziły się do Wrocławia i zamieszkały przy ulicy Trzebnickiej. Anna uczęszczała do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu, które ukończyła w 1955 r. W styczniu 1962 r. uzyskała tytuł magistra geologii na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie pracy magisterskiej „Zdjęcie geologiczne okolic Zatonia (Ustronie)”[8]. Studia ukończyła z wyróżnieniem.

Kariera artystyczna[edytuj]

Jako piosenkarka debiutowała w 1960 r. we wrocławskim „Kalamburze”. W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór „Tak mi z tym źle”. Natomiast w 1964 r. zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki”. Następnie zdobyła dwie nagrody za „Tańczące Eurydyki” podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1964 r.: I (w dniu polskim) i III (w dniu międzynarodowym).

Podczas III Festiwalu Piosenki w Opolu w 1965 r. zdobyła I nagrodę za piosenkę „Zakwitnę różą”. W tym okresie spotkała przyszłego męża – Zbigniewa Tucholskiego. Została także zaproszona przez włoską firmę fonograficzną „Company Discografica Italiana” (CDI) do Włoch. W 1966 r. podpisała trzyletni kontrakt z CDI. W tym samym roku wystąpiła na scenie paryskiej Olimpii. W 1967 r. jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.

W 1967 r.[9] wracając z koncertu we Włoszech, uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca[10]. Są jednak źródła, które podają inną wersję: „Początkowo Renato jechał drogą publiczną, bo oszczędzał na opłatach autostradowych. W końcu jednak wybrał autostradę. Wbrew jednak temu, co piszą biografowie Anny German, nie słynną Autostradę Słońca, czyli A-1, lecz A-14 z Rimini, która dopiero na północny zachód od Bolonii łączy się z A-1”[11]. Powracała do zdrowia przez trzy lata. Podczas rekonwalescencji napisała książkę biograficzną pt. Wróć do Sorrento?, w której wspominała swoją karierę oraz pracę artystyczną we Włoszech. W 1968 r. otrzymała Nagrodę Komitetu ds. Radia i TV za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji[12].

Na scenę powróciła w 1970 r. Nagrała trzecią płytę po polsku pt. Człowieczy los. W czerwcu 1970 r. pojawiła się ponownie na Festiwalu Piosenki w Opolu. Zdobyła tam nagrodę za piosenkę „Człowieczy los” oraz „Być może”. W 1971 r., także na festiwalu w Opolu, otrzymała nagrodę publiczności za „Cztery karty”. W maju 1971 r. brała udział w gali podczas otwarcia katowickiego Spodka przy 12 tys. publiczności. Również w 1971 r. otrzymała Nagrodę Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury[12].

23 marca 1972 r. zawarła związek małżeński ze Zbigniewem Tucholskim. Oboje byli członkami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. 27 listopada 1975 r. urodził się ich syn Zbigniew. Z powodu macierzyństwa German na rok zawiesiła swoją działalność artystyczną.

W 1973 r. na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Ballada o niebie i ziemi”. W 1974 w związku z jubileuszem Polski Ludowej odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[13]. W 1978 r. na cześć pierwszego Polaka lecącego w kosmos, Mirosława Hermaszewskiego nagrała utwór pt. „W wielkiej kosmicznej rodzinie”. Artystka wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie w 1979 r. zdobyła Złoty Pierścień za piosenkę „O czym Bałtyk opowiada” i Złoty Kord (honorową nagrodę tygodnika „Żołnierz Polski”) oraz na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (ostatni raz w 1979 r.). Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979 r., a ostatnia w języku rosyjskim w 1980 r.

W 1980 za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za popularyzację polskiej piosenki w ZSRR otrzymała Honorową Odznakę TPPR (Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej).

W połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową. Jesienią 1980 r. po powrocie z koncertów w Australii nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Będąc w zaawansowanym stadium choroby komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Wykonywane utwory zapisywała na domowym magnetofonie. Po dwóch latach przegrała walkę z ciężką chorobą umierając nocą 25 na 26 sierpnia 1982 roku w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów. Pogrzeb Anny German odbył się 30 sierpnia 1982 r. Artystka została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (kw. 3, rząd 4, grób 8a); na tablicy nagrobnej umieszczono cytat z Psalmu 23: „Pan jest pasterzem moim”.

Typ głosu[edytuj]

Określenie typu głosu Anny German, jak u większości artystów estradowych jest trudne.

 • Cechy altu. Artystka w przeważającej większości śpiewała w zakresie tego głosu spełniając w pełni parametry wymagane dla tego zakresu, koncentrując się na utworach altowych, swobodnie sięgając do połowy oktawy małej, tylko sporadycznie akcentując obecność w oktawie dwukreślnej.
 • Cechy sopranu. Za klasyfikacją do tego głosu przemawia przede wszystkim tembr głosu Anny German jak i wykonawstwo kilku arii Domenico Scarlattiego, pokazujące spójność barwy głosu śpiewaczki co najmniej do połowy oktawy dwukreślnej, predestynującej do wykonawstwa muzyki barokowej.
 • Cechy kontraltu. Za teoretyczną klasyfikacją do tego głosu przemawia rozległa skala, możliwości wokalne w dolnym rejestrze, klarowność głosu (posiadającego jednak zupełnie różną od kontraltu barwę).
 • Cechy mezzosopranu – naturalna skala śpiewaczki.
 • Zdolności koloraturowe. Wykonawstwo klasyczne. Choć śpiewaczka dysponowała pewną techniką wymaganą w muzyce klasycznej potrzebną do śpiewu koloraturowego (w sensie techniki, a nie skali) i realizowała klasyczne utwory o dość dużym stopniu trudności, to jednak nie była śpiewaczką stricte klasyczną, a muzyka klasyczna stanowiła bardziej margines, urozmaicenie jej bogatego repertuaru. W wykonawstwie klasycznym widać jednak głębsze zaangażowanie, niż u większości artystów stylu clasical crossover przejawiające się między innymi w doborze akompaniamentu (zespół muzyki dawnej zamiast uwspółcześnionych form).

Upamiętnienie[edytuj]

Tablica pamiątkowa na kamienicy przy ul. Trzebnickiej 5 we Wrocławiu
Kamienica z tablicą pamiątkową, w której mieszkała Anna German.
 • Imię Anny German nosi główna ulica miasta Urgencz, w którym się urodziła[14].
 • Jej imieniem została nazwana asteroida (2519) Annagerman krążąca wokół Słońca pomiędzy Marsem a Jowiszem[14].
 • Od 1987 r. nosi jej imię amfiteatr w Zielonej Górze.
 • W 2001 r. w Zielonej Górze zorganizowano Ogólnopolski Konkurs na Interpretację Piosenki z Repertuaru Anny German[15]. W 2002 r. przerodził się on w Festiwal Tańczące Eurydyki im. Anny German[10]. Festiwal skierowany do wokalistów z kraju i zagranicy organizuje Zielonogórski Ośrodek Kultury. Zadaniem imprezy jest popularyzacja repertuaru Anny German oraz twórczości polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej[16].
 • Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Anny German w Białymstoku.
 • W lutym 2012 r. przy wejściu do domu, w którym mieszkała Anna German we Wrocławiu (ul. Trzebnicka 5) została odsłonięta tablica pamiątkowa ku jej czci[17].
 • Rosyjski adwentystyczny ośrodek radiowo-telewizyjny „Głos Nadziei” zrealizował film biograficzny o Annie German[18]. W 2012 zrealizowano rosyjski serial biograficzny (w koprodukcji z Ukrainą, Polską i Chorwacją) – Anna German.
 • Gwiazda imienna na Alei Sławy w Moskwie.
 • W kwietniu 2013 r. Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę o nadaniu imienia Anny German jednej z nowych ulic w mieście[19].
 • 14 czerwca 2013 r. Wiceprezydent Miasta Opola odsłonił gwiazdę Anny German na Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki.

Dyskografia[edytuj]

Albumy w Polsce[edytuj]

 • 1966 Tańczące Eurydyki LP
 • 1967 Recital piosenek LP
 • 1970 Człowieczy los LP
 • 1971 Wiatr mieszka w dzikich topolach LP
 • 1971 Domenico Scarlatti – Arie z opery „Tetida in Sciro” LP
 • 1974 To chyba maj LP
 • 1978 Anna German LP
 • 1983 Niezapomniane przeboje LP
 • 1984 Jesteś moją miłością LP
 • 1989 Anna German LP
 • 1989 Znaki zapytania LP
 • 1990 Powracające słowa vol. 1 LP
 • 1990 Powracające słowa vol. 2 LP
 • 1991 Zakwitnę różą CD
 • 1991 Recital piosenek CD
 • 1994 Nasza ścieżka CD
 • 1994 Złote przeboje neapolitańskie MC
 • 1995 Planeta Anna vol. 1 MC
 • 1995 Planeta Anna vol. 2 MC
 • 1998 Wiatr mieszka w dzikich topolach CD
 • 1999 Tańczące Eurydyki CD
 • 1999 Platynowa kolekcja CD
 • 1999 Złote przeboje CD
 • 1999 Bal u Posejdona (Złota kolekcja) CD (ZPAV: złota płyta)[20]
 • 2001 Tańczące Eurydyki CD
 • 2001 Recital piosenek CD
 • 2001 Człowieczy los CD
 • 2001 Wiatr mieszka w dzikich topolach CD
 • 2001 Domenico Scarlatti – Arie z opery „Tetida in Sciro” CD
 • 2001 To chyba maj CD
 • 2001 Pomyśl o mnie CD
 • 2003 Człowieczy los CD
 • 2004 Złote przeboje CD
 • 2008 Z archiwum polskiego radia – Anna German nagrania z lat 1961–1979, vol. 13 (ZPAV: złota płyta)[20]
 • 2012 Wspomnienie. Anna German o sobie autobiografia na CD2
 • 2013 Z archiwum polskiego radia – Anna German nagrania z lat 1961–1979, reedycja
 • 2013 40 Piosenek Anny German Polskie Nagrania „MUZA” (ZPAV: złota płyta)[20]
 • 2013 Recital Opole '71 – Z archiwum polskiego radia Polskie Radio S.A.
Czwórki
 • 1967 Anna German
 • 1971 Piosenki Perskie
Single
 • 1967 „Deszcz na szybie” / „Uroczysko”
 • 1967 „Chcę być kochaną” / „Cygański wóz”
 • 1967 „Cyganeria” / „Zimowe dzwony”
 • 1969 „Melodia dla synka” / „Jesteś moją miłością”
 • 1970 „Człowieczy los” / „Dziękuje ci mamo”
 • 1970 „Gałązka snów” / „Trampowski szlak”
 • 1970 „Złociste mgły” / „Za grosiki marzeń”
 • 1971 „A mama asi como” / „Quadro cartas”
 • 1972 „Warszawa w różach” / „Wiatr mieszka w dzikich topolach”
Pocztówki
 • 1963 „Cyganeria”
 • 1967 „A jeżeli mnie pokochasz”
 • 1969 „Melodia dla synka”
 • 1969 „Chcę tańczyć w majową noc”
 • 1970 „Księżyc i róże”
 • 1970 „Śnieżna piosenka”
 • 1970 „Być może”
 • 1970 „Człowieczy los”
 • 1970 „Skąd przyjdzie noc”
 • 1971 „Cztery karty”
 • 1971 „Trzeba się nam pośpieszyć”
 • 1974 „Gdy śliczna panna”
 • 1975 „Gdy śliczna panna” / Lulajże Jezuniu”
 • 1975 „Pozwól, żeby ktoś wziął twoje serce” / „Moje miejsce na ziemi”
 • 1978 „List do Chopina”
 • 1979 „Tylko w tangu” / „Dookoła kipi lato”

Albumy w ZSRR/Rosji[edytuj]

 • 1977 Kogda cwieli sady (Когда цвели сады) LP
 • 1979 Drug dielfin (Друг дельфин) LP
 • 1980 Nadieżda (Надежда) LP
 • 1982 Posledniaja wstriecza (Последняя встреча) LP
 • 1982 Echo lubwi (Эхо любви) – live '79 LP
 • 1996 Niezabytyj motiw (Незабытый мотив) CD
 • 1996 Łuczszyje piesni (Лучшие песни) CD
 • 1998 Kogda cwieli sady (Когда цвели сады) CD
 • 1999 Antołogija sowietskogo szlagiera (Антология советского шлягера) MC
 • 2000 Rossijskaja estradnaja muzykalnaja encykłopiedija (Российская эстрадная музыкальная энциклопедия) CD
 • 2000 Posledniaja wstriecza (Последняя встреча) CD
 • 2001 Lubwi niegromkije słowa (Любви негромкие слова) CD
 • 2001 Waszy lubimyje piesni (Ваши любимые песни) CD
 • 2003 Naszy lubimyje piesni (Наши любимые песни) CD
 • 2003 Zołotoj wiek russkoj estrady (Золотой век русской эстрады) CD
 • 2003 Posidim, pomołczim (Посидим, помолчим) vol. 1 CD
 • 2003 Spasibo tiebie, mojo sierdce (Спасибо тебе, моё сердце) vol. 2 CD
Czwórki
 • 1967 Mieżdunarodnaja kniga (Международная книга)
 • 1971 Cztoby sczastliwym byt’ (Чтобы счастливым быть)
 • 1977 Ty, tolko ty (Ты, только ты)
 • 1978 Ja lublu tancewat’ (Я люблю танцевать)

Albumy we Włoszech[edytuj]

 • 1967 I classici della musica neapolitana
Single
 • 1967 „Te faie desiderà”
 • 1967 „Gi” / „Prima tu Single”
 • 1967 „Chi sei tu” / „Meglio dire di no”

Filmografia[edytuj]

Filmografia[12]:

 • 1966: Marynarka to męska przygoda (film dokumentalny) – obsada aktorska
 • 1970: Krajobraz po bitwie – jako Amerykanka
 • 1970: Prom – wykonanie muzyki (śpiew)
 • 1970: Balladyna (spektakl telewizyjny) – wykonanie muzyki (śpiew)
 • 1970: Wyspy szczęśliwe. Śpiewa Anna German (film krótkometrażowy) – bohater filmu
 • 1977: Sudba (film) – wykonanie piosenki Echo Miłości
 • 2012: Anna German (serial biograficzny) – śpiew (w serialu zostały wykorzystane jej piosenki)

Przypisy[edytuj]

 1. Marcin Dąbrowski: Anna German. Kronika życia i pracy artystycznej. W: Anna German: Wróć do Sorrento?. Michałów-Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2012, s. 236. ISBN 978-83-60000-96-0.
 2. German Anna. Encyklopedia PWN. [dostęp 2013-03-27].
 3. Z okładki płyty „Anna German – Z archiwum polskiego radia, vol. 13".
 4. „Czyja jest Anna German?” Aleksandra Chomicka. Głos Wielkopolski 7 kwietnia 2013. Imię babki zaczerpnięte z kalendarium z książki „Wróć do Sorrento” wydanie z 2012.
 5. Anna German. geotag.pl.
 6. Anna German – Kłamstwa w serialu o Annie German. Walentyn Lawriszyn nie istniał. Anna German nie znała ojca. W: Superseriale.pl [on-line]. 2013-05-05. [dostęp 2013-05-13].
 7. Anna German – biografia, emuzyka.pl.[martwy link]
 8. Migdał R. „Od geologa do gwiazdy”. Polska Gazeta Wrocławska, strona 5, 18-19 maja 2013 r. (artykuł omawia oryginał tej pracy o fragmencie Sudetów Zachodnich z archiwum Uniw. Wrocł.).
 9. Marcin Dąbrowski: Anna German. Kronika życia i pracy artystycznej. W: Anna German: Wróć do Sorrento?. Michałów-Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2012, s. 222. ISBN 978-83-60000-96-0.
 10. a b Tańczące Eurydyki. W: Sprawy nauki. Biuletyn Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wydania archiwalne) [on-line]. 2005-05-02. [dostęp 2013-03-28].
 11. Anny German we Włoszech. Jakim samochodem jechała piosenkarka?, Marek Ponikowski, portal dziennikbaltycki.pl, 2013-04-02.
 12. a b c Anna German, Filmpolski.pl.
 13. Dziennik Polski, rok XXX, nr 175 (9456), s. 2.
 14. a b 25 lat temu zmarła piosenkarka Anna German, portal Gazeta.pl, 2007-08-24.
 15. Marcin Dąbrowski: Anna German. Kronika życia i pracy artystycznej. W: Anna German: Wróć do Sorrento?. Michałów-Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2012, s. 237. ISBN 978-83-60000-96-0.
 16. Zielona Góra: Festiwal Tańczące Eurydyki, Onet.pl, 14 maja 2007 r.
 17. Radio Wrocław, 16 lutego 2011 i Polska Gazeta Wrocławska 17 lutego 2012 strona 9.
 18. Anna German – film biograficzny. W: Głos Nadziei [on-line]. Ośrodek Radiowo-Telewizyjny „Głos Nadziei”. [dostęp 2013-05-12].
 19. Anna German patronem ulicy w Rzeszowie. W: nowiny 24 Rzeszów [on-line]. Media Regionalne sp. z o.o. [dostęp 2013-04-23].
 20. a b c ZPAV: złote płyty (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-07-02].

Bibliografia[edytuj]

 • Anna German: Wróć do Sorrento?. Z przedmową Tomasza Raczka i jego rozmową z Mariuszem Walterem. Michałów-Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, 2012. ISBN 978-83-60000-96-0.

Linki zewnętrzne[edytuj]