Assassin’s Creed III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Assassin's Creed III)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Assassin’s Creed III
{{{nazwa}}}
Producent Ubisoft Montreal
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor PL: Ubisoft
Seria gier Assassin’s Creed
Kompozytor Lorne Balfe
Silnik AnvilNext[1]
Aktualna wersja 1.06
Data wydania PlayStation 3, Xbox 360
Am.Płn.: 30 października 2012
EU: 31 października 2012[2]
Microsoft Windows
Am.Płn.: 20 listopada 2012[3]
EU: 22 listopada 2012
Wii U
Am.Płn.: 18 listopada 2012[3]
EU: 30 listopada 2012
Gatunek przygodowa gra akcji, skradanka, otwarty świat
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15
ESRB: M
ACB: MA15+
PEGI: 18
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, Wii U
Nośniki DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa
Kontrolery mysz, klawiatura, gamepad
Poprzednik Assassin’s Creed: Revelations
Kontynuacja Assassin’s Creed IV: Black Flag

Assassin’s Creed IIIprzygodowa gra akcji z serii Assassin’s Creed, która została wydana 30 października 2012 roku na platformy PlayStation 3 i Xbox 360. Wersja na komputery PC ukazała się 20 listopada 2012 roku, natomiast na konsolę Wii U – 18 listopada 2012. Gracz wciela się w człowieka o pseudonimie Connor, którego prawdziwe imię to Ratonhnhaké:ton. Jest metysem, synem rdzennej Amerykanki oraz brytyjskiego żołnierza, należy do plemienia Mohawków[4]. W grze występuje wiele postaci historycznych m.in.: George Washington, Benjamin Franklin i Charles Lee.

Akcja Assassin`s Creed III rozgrywa się pomiędzy rokiem 1753 a 1783[4],a terenem rozgrywki są miasta Boston i Nowy Jork oraz lasy, forty, itp.[5]. Gracz może wziąć udział w wydarzeniach historycznych takich jak np. herbatka bostońska[4].

Kolejna część serii, Assassin’s Creed IV: Black Flag[6], została wydana na przełomie października i listopada 2013 roku.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Assassin’s Creed III to ukazana z perspektywy trzeciej osoby gra akcji, w której gracz wciela się w metysa o imieniu Ratonhnhaké:ton (przybrane imię i nazwisko: Connor Kenway). W grze można używać dwóch broni naraz, broni białej i tomahawku. Do arsenału bohatera należą m.in. lina ze strzałą, pistolet, ukryte ostrza i łuk[7]. W grze wrogowie są automatycznie wykrywani w przeciwieństwie do poprzednich części serii, a kontry i bloki są teraz przypisane do jednego przycisku. Podczas potyczek bohater wykorzystuje również elementy otoczenia oraz swoich wrogów jako „żywe tarcze” do ochrony przed bronią palną. Tłum miejski zachowuje się naturalniej niż w poprzednich częściach gry, reaguje na zmianę pogody, a po miastach chodzą udomowione zwierzęta np. psy. Bohater może się wspinać zarówno na budynki, drzewa, jak i skały[4]. W grze obecne są miasta Boston i Nowy Jork, a także Pogranicze - w momencie wydania gry największa lokacja w historii serii. Pojawiły się nowe elementy jak ruchome wozy z sianem. Pojawiła się możliwość przebiegnięcia przez wnętrza budynków w celu zgubienia pościgu[7]. Istnieje też możliwość kupna nieruchomości, ulepszenia broni i pancerza[4]. W grze ukazane są bitwy, w których uczestniczy kilka tysięcy animowanych i skalowanych w czasie rzeczywistym postaci[4]. W tej części gracz staje również za sterami statku i bierze udział w niezależnych od głównej fabuły bitwach morskich. Gracze odpowiadają zarówno za nawigację okrętu, jak i kontrolę dział.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozpoczyna się, kiedy Desmond, William, Shaun i Rebecca docierają do „Wielkiej Świątyni”, w której mają ocalić świat. Żeby to osiągnąć muszą jednak odnaleźć klucz, który ukryli przodkowie Desmonda. Miles podłącza się więc do Animusa i odtwarza wspomnienia, w których zawarta jest informacja gdzie znajduje się klucz. Gracz wciela się w syna Anglika i Indianki, Connora. Główny bohater wychował się w plemieniu Mohawków. Kiedy jego wioska została zniszczona, poszukujący zemsty Connor wstępuje do bractwa asasynów i rozpoczyna walkę z templariuszami, na których czele stoi zabójca matki bohatera – Charles Lee oraz jego ojciec Haytham. Zostaje również wciągnięty w krwawą rewolucję amerykańską[8].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe postacie:

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Produkcja Assassin’s Creed III rozpoczęła się w 2009 roku równocześnie z Brotherhood i Revelations. Opracowanie samego modułu bitew morskich zajęło autorom blisko dwa lata. Gra powstała na nowej wersji silnika graficznego AnvilNext stworzonego specjalnie dla niej. Dzięki niemu autorzy mogą zwiększyć poziom detali postaci w stosunku do poprzednich części gry i jednocześnie umieścić ich aż dwa tysiące w jednej lokacji. Silnik korzysta także z zupełnie nowego systemu animacji opartego na technologii motion capture. Kontroluje on nie tylko same ruchy ciała, ale również mimikę twarzy. Scenki przerywnikowe powstają przez jednoczesne nagrywanie ruchów i głosów aktorów, co znacznie zwiększa ich realizm. Z podobnej metody korzystają twórcy serii Uncharted[9].

W produkcji gry uczestniczył Thomas Deer, specjalista do spraw zwyczajów Indian, który czuwał nad prawidłowym przełożeniem zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej w realia gry. To właśnie jego interwencja doprowadziła do usunięcia możliwości skalpowania ofiar przez głównego bohatera, która to opcja została wprowadzona we wczesnej fazie produkcji przez studio Ubisoft Montreal.

10 maja 2012 roku firma Ubisoft pokazała pierwszy zwiastun z gry Assassin’s Creed III we wczesnej fazie alfa, który był w całości oparty na fragmentach rozgrywki. Film przedstawiał głównego bohatera gry – Connora. Bohater skrada się wśród pokrytych śniegiem lasów, organizuje zasadzki na brytyjskich żołnierzy, przemierza ulice amerykańskich miast i bierze udział w starciu obu walczących stron w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych[10].

Gra miała swoją premierę 30 października 2012 roku. Pierwszy zwiastun Assassin’s Creed III został pokazany 5 marca 2012 roku[2]. Przedstawiał głównego bohatera gry walczącego tomahawkiem i szybko przemieszczającego się po drzewach. Na samym końcu filmu ukazana bitwę wrogich sobie wojsk, w której uczestniczą setki żołnierzy[1].

Wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

Wersje gry[edytuj | edytuj kod]

Gra została wydana 30 października 2012 roku w kilku edycjach na PlayStation 3 i Xbox 360. W późniejszym terminie zostanie wydana także na platformy Microsoft Windows i Wii U. Standardowa edycja zawiera pudełko z płytą, instrukcją i tzw. przepustką online umożliwiającą rozgrywki w sieci. The Special Edition oprócz zawartości standardowej edycji zawiera dodatkową misję dla pojedynczego gracza – Niebezpieczny sekret. The Freedom Edition zawiera także 24-centymetrową figurkę głównego bohatera – Connora, ekskluzywną litografię, zamknięty w specjalnym metalowym pudełku artbook autorstwa Alexa Rossa, notatnik Jerzego Waszyngtona, dwie dodatkowe misje dla pojedynczego gracza – Zaginione Miasto Majów i Duch Wojny oraz Pakiet Strzelca Wyborowego, który dodaję nowego bohatera (tytułowego strzelca), dodatkową relikwię, godło, specjalny obraz i tytuł „Błazna” do rozgrywki wieloosobowej. Natomiast Join or Die Edition jest uboższa o figurkę, artbook, litografię oraz misję w piramidzie Majów w stosunku do The Freedom Edition. Zawiera natomiast wysokiej jakości medalion asasynów[11]. Ostatnia z edycji to Assassin’s Creed III: Ubiworkshop Edition, która zawiera oprócz gry także drugą edycję Assassin’s Creed Encyclopedia oraz powieść Assassin’s Creed Subject 4[12].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W ciągu pierwszych trzech tygodni od momentu rozpoczęcia przyjmowania zamówień przedpremierowych w Stanach Zjednoczonych na grę Assassin’s Creed III ich liczba dziesięciokrotnie przewyższyła wynik osiągnięty przez grę Assassin’s Creed: Revelations w analogicznym okresie oraz udało się przebić ogólny rezultat zamówień przedpremierowych osiągnięty przez grę Assassin’s Creed: Brotherhood[13]. W pierwszym tygodniu po premierze na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 sprzedano 3,5 mln egzemplarzy gry[3].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Pierwszy zwiastun Assassin’s Creed III (pol.). gry-online.pl, 2012-03-02. [dostęp 2012-03-05].
 2. 2,0 2,1 Assassin´s Creed III: Data premiery i trailer! [WIDEO] (pol.). cdaction.pl, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-05].
 3. 3,0 3,1 3,2 Jim Reilly: Assassin’s Creed III Sells 3.5 Million (ang.). gameinformer.com, 2012-11-06. [dostęp 2012-11-07].
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Wysyp informacji o Assassin`s Creed III – historia, bohater, szczegóły dotyczące rozgrywki, pierwsze screeny (pol.). gry-online.pl, 2012-03-02. [dostęp 2012-03-03].
 5. Garść konkretów nt. Assassin’s Creed III! (pol.). ps3site.pl, 2012-02-15. [dostęp 2012-03-02].
 6. Nowy Assassin’s Creed w drodze. Bardzo dobra sprzedaż „trójki” (pol.). Gry-Online, 2013-02-08. [dostęp 2013-02-08].
 7. 7,0 7,1 Boston Demo – Zwiastun Assassin’s Creed 3 z komentarzem [PL] – YouTube
 8. Keza MacDonald: Assassin’s Creed III Review. IGN. [dostęp 2013-09-16].
 9. Assassin’s Creed III z nowym silnikiem i systemem animacji (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-03-25].
 10. Assassin’s Creed III – pierwszy zwiastun z fragmentami rozgrywki (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-05-12].
 11. Ubisoft ujawnia zawartość edycji kolekcjonerskich Assassin’s Creed III (pol.). gry-online.pl, 2012-02-15. [dostęp 2012-03-24].
 12. Wieści ze świata (Naughty Bear: Panic in Paradise, Battlefield 3, Fez) 1/6/12 (pol.). gry-online.pl, 2012-06-01. [dostęp 2012-06-01].
 13. Rekordowa liczba pre-orderów na grę Assassin’s Creed III w Stanach Zjednoczonych (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-05-13].