Aszur-etil-ilani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aszur-etil-ilani
król Asyrii
Okres panowania od 630 p.n.e.
do 626 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia Sargonidzi
Ojciec Aszurbanipal

Aszur-etil-ilani (akad. Aššur-eṭil-ilāni) – król Asyrii w latach 630 - 626 p.n.e. z dynastii Sargonidów, syn Aszurbanipala.

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci ojca objął tron w Babilonie, ale związane są z tym nieścisłości, ponieważ od listopada 626 p.n.e. królem Babilonii był już też Nabopolassar. Nabonid pisze, że Adda-guppi', jego matka, żyła „od 20 roku (panowania) Aszurbanipala, króla Asyrii kiedy to się urodziła, do 42 (roku panowania) Aszurbanipala i 3 roku (panowania) jego syna Aszur-etil-ilani (...)”. Też kilka dokumentów handlowych z Babilonu, Uruk i Ur są datowane według jego panowania. Świadczyć to może o tym, że władza asyryjska nie do końca wygasła. Potwierdza to relacja Berossosa, gdy pisze o Nabopolasarze jako o buntowniku przeciwko Sin-szar-iszkunowi. Są zapiski, które nasuwają przypuszczenie, że panowanie Sin-szar-iszkuna i Aszur-etil-ilani częściowo zbiegało się w czasie, co świadczyłoby, że każdy z nich panował tylko nad częścią imperium.

Rozbieżności w inskrypcjach można wytłumaczyć sprawowaniem częściowej kontroli nad tym krajem przez obu pretendentów, tj. Nabopolasara i Aszur-etil-ilani i roszczeniem pretensji do niego przez obu władców.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Saggs H. W. F., Wielkość i upadek Babilonii, Warszawa 1973.