Centrum (Szczecin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Szczecina Centrum
jednostka pomocnicza Szczecina
Ilustracja
plac Grunwaldzki, plac Rodła, ulica Mazurska, plac Lotników, ulica Jagiellońska, aleja Wyzwolenia
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Miasto Szczecin
Dzielnica Śródmieście
Powierzchnia 1,03[1] km²
Populacja (2018)
• liczba ludności

16 364[1]
• gęstość 15 877[1] os./km²
Nr kierunkowy 91
Tablice rejestracyjne ZS
Plan Centrum
Plan Centrum
Położenie na mapie Szczecina
Położenie na mapie
53°25′51,24″N 14°32′59,28″E/53,430900 14,549800
Strona internetowa
Portal Portal Polska

Centrumosiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta.

Według danych z 2018 r. w osiedlu na pobyt stały zameldowane były 16 364 osoby[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Graniczy z osiedlami: Śródmieście-Północ (od północy), Stare Miasto (od wschodu), Nowe Miasto (od południa) i Śródmieście-Zachód (od południowego zachodu). Charakterystyczny dla Centrum jest gwiaździsty układ ulic z gwiaździstym placem Grunwaldzkim zainspirowanym najprawdopodobniej paryskim placem Gwiazdy (dziś noszącym imię Charles’a de Gaulle’a).

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Zabudowę centrum w dużej mierze stanowią kamienice w stylu eklektycznym pochodzące z końca XIX wieku powstałe po wytyczeniu ulic i placów na terenie zajmowanym wcześniej przez pruski fort wojskowy. Zwartą zabudową kamieniczną charakteryzuje się obecnie zachodnia część osiedla, która poza niewielkimi uszkodzeniami zachowała w większości zabudowę ulic i placów. Wschodnia część osiedla bardzo mocno ucierpiała w czasie nalotów alianckich w 1944 roku; całkowicie zniszczonych zostało wiele kwartałów zabudowy – przetrwały jedynie nieliczne kamienice, np. w ciągu ulicy Rayskiego i ulicy Malczewskiego, na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do granicy z Drzetowem-Grabowem, ocalały tylko 2 kamienice. Częściowemu zniekształceniu uległa siatka ulic w zachodniej części – w latach 70. XX wieku wytyczono plac Rodła wraz z przebiciem ul. Piłsudskiego do ul.Matejki, poszerzono także al. Wyzwolenia. Część wschodnia to głównie budownictwo z wielkiej płyty oraz współczesne obiekty, takie jak centrum Galaxy, biurowce Oxygen i Pazim.

Przez Centrum przechodzi Miejski Szlak Turystyczny, który łączy najciekawsze zabytki Śródmieścia. W obrębie osiedla znajdują się:

Charakterystycznymi dla Centrum budynkami są: kompleks biurowy PAZIM wraz z hotelem Radisson SAS i biurowcem ZUS-u oraz centrum handlowo-rozrywkowe „Galaxy”.

Przy jednym z głównych placów Centrum, pl. Rodła znajduje się Konsulat Królestwa Danii, a przy ul. Śląskiej Konsulat Republiki Cypryjskiej.

Samorząd mieszkańców[edytuj | edytuj kod]

Rada Osiedla Centrum liczy 21 członków[2]. W wyborach do rad osiedli 20 maja 2007 roku udział wzięło 301 głosujących, co stanowiło frekwencję na poziomie 1,61%[3]. W wyborach do rady osiedla 13 kwietnia 2003 udział wzięło 332 głosujących, co stanowiło frekwencję 1,59%[4].

Samorząd osiedla Centrum został ustanowiony w 1990 roku[5].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]