Język marwari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
मारवाड़ी (marwari)
Obszar

Indie, (Radżastan, Gujarat), Pakistan (Sindh)

Liczba mówiących

ok. 13 mln (2002)

Pismo/alfabet

dewanagari

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Ethnologue bez wartości
Kody języka
Kod ISO 639-2 mwr
Kod ISO 639-3 mwr
IETF mwr
Glottolog brak
Ethnologue mwr
GOST 7.75–97 мвр 443
Występowanie
Ilustracja
Radżastan: kolorem ciemnozielonym zaznaczono główny obszar języka marwari, kolorem jasnozielonym tereny występowania pokrewnych dialektów, które ich użytkownicy określają jako marwari.
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język marwari (hindi मारवाड़ी, trl. mārwāṛī) – język używany przez około 13 mln osób (2002)[1], głównie w południowo-zachodniej części indyjskiego stanu Radżastan, poza tym w stanie Gujarat i wschodnim Pakistanie.

Niegdyś traktowany jako dialekt języka radżastani, obecnie klasyfikowany jest raczej jako jeden z języków należących do tzw. makrojęzyka radżastani[2].

System fonetyczny[edytuj | edytuj kod]

Regularna przesuwka spółgłoski „s” > „h”, np. hona zamiast sona (złoto). Liczne zmiany samogłoskowe. Występowanie retrofleksywnego „l” ("ळ").

Gramatyka[edytuj | edytuj kod]

Struktura gramatyczna jest zasadniczo bardzo podobna do hindi i innych języków północnoindyjskich. Różni się natomiast większość zaimków.

Słownictwo[edytuj | edytuj kod]

Zasób leksykalny w około 50–65 proc. pokrywa się ze słownictwem języka hindi (na podstawie porównania za pomocą listy 210 słów tzw. listy Swadesha).

System pisma[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie do zapisu marwari w Indiach używa się pisma dewanagari. W przeszłości posługiwano się również dwoma innymi rodzajami pisma: radżastani (mahajani) i baruka (marwari). W Pakistanie używa się zwykle pisma opartego na piśmie arabskim.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Język marwari nie posiada jak dotąd uregulowanego stanu prawnego. Językiem urzędowym w Radżastanie jest jedynie język hindi. W chwili obecnej (stan na 2009 r.) zarówno Sahitya Akademi (Akademia Literatury), jak i władze stanowe uznają za język jedynie język radżastani jako całość[3], natomiast marwari funkcjonuje jako jeden z kilku głównych standardów tego języka. Od kilku lat obserwuje się jednak starania nadania marwari statusu języka urzędowego (scheduled language)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]