Bertie Ahern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Patrick Bartholemew
„Bertie” Ahern

Patrick Bartholomew "Bertie" Ahern, Pádraig Parthalán Ó hEachthairn
BertieAhernBerlin2007.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 września 1951
Dublin
Taoiseach
Okres od 26 czerwca 1997
do 7 maja 2008
Przynależność polityczna Fianna Fáil
Poprzednik John Bruton
Następca Brian Cowen

Bertie Ahern, właśc. Patrick Bartholemew Ahern (irl.: Pádraig Parthalán Ó hEachtairn ur. 12 września 1951 w Dublinie) – irlandzki polityk, premier Irlandii od 26 czerwca 1997 do 7 maja 2008, były przewodniczący koalicji rządowej Fianna FáilProgresywni DemokraciPartia Zielonych.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w Drumcondra w Dublinie w tradycyjnie republikańskiej rodzinie. Jego ojciec Con był aktywnym uczestnikiem irlandzkiej wojny o niepodległość oraz irlandzkiej wojny domowej, wspierając siły Éamona de Valery. Ahern ukończył St. Patrick’s National School w Drumcondra, St. Aidan’s Christian Brothers w Whitehall, University College Dublin, Rathmines College of Commerce a także kształcił się w London School of Economics.

Bertie Ahern z ówczesnym Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, Warszawa, 13 września 2000

Ahern jest członkiem parlamentu irlandzkiego od 1977, reprezentując obwód Dublin Centralny. Sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządach premierów Charlesa Haugheya oraz Alberta Reynoldsa w latach 1987-1991. Od 1991 do 1994 obejmował urząd ministra finansów.

W 1994 został szóstym przewodniczącym partii Fianna Fáil. W 1997 w wyborach parlamentarnych, gdy zwyciężyła Fianna Fáil, utworzona została koalicja rządowa z Progresywnymi Demokratami. 26 czerwca 1997, 45-letni Bertie Ahern został najmłodszym w historii premierem Irlandii (Taoiseach). Ponowne zwycięstwo odniósł w wyborach parlamentarnych w 2002.

W czasie urzędowania premiera Aherna Irlandia w pierwszej połowie 2004 przewodniczyła Unii Europejskiej, a premier Ahern był przewodniczącym Rady Unii Europejskiej. W tym czasie udało się uzgodnić treść Konstytucji dla Europy i przeforsować jej treść, do Unii Europejskiej przyjęto 10 nowych krajów, jak również został zaakceptowany kandydat Irlandii na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiejpremier Portugalii José Manuel Durão Barroso.

Linki zewnętrzne[edytuj]