Przejdź do zawartości

Nabu-szumu-libur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tabliczka z tekstem datowanym na pierwszy rok panowania Nabu-szumu-libura.

Nabu-szumu-libur (akad. Nabû-šumu-libūr[1][2], tłum. „Boże Nabu, niechaj syn pozostaje w dobrym zdrowiu”[3]) – jedenasty i ostatni król Babilonii z II dynastii z Isin, następca Marduk-zer-...; według Babilońskiej listy królów A panować miał przez 8 lat[4]. Jego rządy datowane są na lata 1033-1026 p.n.e.[1][2]

Panował w czasie, gdy Babilonia była bardzo poważnie osłabiona najazdami Aramejczyków[2]. O jego rządach wiadomo bardzo niewiele, gdyż poza późniejszymi listami królów wzmiankowany jest on tylko w kilku tekstach[2]. W Pałacu Północno-zachodnim w Kalchu odnaleziono kamienny odważnik w kształcie kaczki z inskrypcją wymieniającą jego imię i tytuł „król świata” (šar kiššati)[2]. Znany jest też tekst datowany na pierwszy rok jego panowania, pochodzący z Kar-Belet-ilani koło Nippur, który poświadcza nabycie ziemi przez zarządcę (šandabakku) Nippur od człowieka, którego zarządca ten wykupił wcześniej z niewoli[2]. Wreszcie w Kronice religijnej, w jej bardzo uszkodzonym fragmencie, wzmiankowane są dziwne znaki i zjawiska obserwowane w Babilonii za jego rządów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grayson A.K., Königslisten..., s. 132.
  2. a b c d e f g Brinkman J.A., Nabû-šumu-lībur, w: Reallexikon..., s. 34.
  3. hasło šumu, The Assyrian Dictionary, tom 17 (Š/3), The Oriental Institute, Chicago 1992, s. 295.
  4. Grayson A.K., Königslisten..., s. 92.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brinkman J.A., Nabû-šumu-lībur, w: Reallexikon der Assyriologie, tom IX (Nab - Nuzi), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1998, s. 34.
  • Grayson A.K., Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s. 86-135.