Mark Zuckerberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Elliot Zuckerberg
Ilustracja
Mark Zuckerberg, 2011
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1984
White Plains
podpis

Mark Elliot Zuckerberg /ˈzʌkərbɜːrɡ/ (ur. 14 maja 1984 w White Plains) – amerykański przedsiębiorca, filantrop, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook i jego obecny dyrektor generalny; Człowiek Roku tygodnika Time w 2010.

W marcu 2008 roku Zuckerberg, plasując się na 785 miejscu rankingu „Forbesa” zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata (1,5 mld USD)[1]. W 2011 roku znalazł się na 15. miejscu rankingu „Forbesa” zestawiającego najbogatszych Amerykanów. Został również uznany trzecim, po Larym Ellisonie i Billu Gatesie człowiekiem w Dolinie Krzemowej. 19 maja 2012 ożenił się z Priscillą Chan, z którą ma dwie córki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zuckerberg urodził się w rodzinie żydowsko-amerykańskiej w White Plains, a dorastał w Dobbs Ferry (hrabstwo Westchester w stanie Nowy Jork). Jego dziadkowie pochodzą z Niemiec, Austrii i Polski[2]. Od strony ojca Edwarda, jego prababką była Mania (Minnie) Wiesenthal[3] urodzona w 1892 roku w Skale Podolskiej, która wyemigrowała do USA i 16 grudnia 1911 roku dotarła na Ellis Island[4].

Uczęszczał do prywatnej nowojorskiej szkoły Horace Mann School, która przygotowała go do dalszej nauki w szkole wyższej. W 2002 roku ukończył Phillips Exeter Academy w Exeter (hrabstwo Rockingham w stanie New Hampshire)

Zuckerberg uczęszczał jako student na Uniwersytet Harvarda w Cambridge. Był członkiem bractwa Alpha Epsilon Pi. Na Harvardzie Zuckerberg kontynuował swoje wcześniejsze projekty, m.in.:

  • Coursematch – projekt, pozwalający studentom widzieć listę pozostałych studentów zapisanych na ten sam rok,
  • Facemash.com – harvardzka strona typu rating site, która pozwalała na ocenę zamieszczonych na niej zdjęć użytkowników; istniała ona on-line jedynie cztery godziny, zanim administracja uniwersytecka zablokowała Zuckerbergowi dostęp do Internetu.
 Osobny artykuł: Facebook.

Jako student Uniwersytetu Harvarda, 4 lutego 2004 roku stworzył wraz z grupą studentów serwis społecznościowy on-line TheFacebook (później: Facebook), w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą odszukiwać i kontynuować znajomości oraz dzielić się wiadomościami i zdjęciami.

Latem 2017 roku zdementował pojawiające się plotki o tym, jakoby miał ubiegać się o urząd prezydenta USA w 2020 roku[5].

Dojrzewał w rodzinie judaistycznej, lecz sam został ateistą. W grudniu 2016 roku zadeklarował, że obecnie religia jest dla niego bardzo ważna, lecz nie sprecyzował jaką konkretnie wiarę wyznaje[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. #785 Mark Zuckerberg – Forbes.com, www.forbes.com [dostęp 2017-11-25].
  2. My great grandparents came from Germany, Austria and Poland (ang.).
  3. Córka Srula (Samuela) i Schneidel Wiesenthal, z domu Feuerberg
  4. Szymon Krawiec, Mark Zuckerberg ma polskie korzenie. Dwie prababki twórcy Facebooka mieszkały w Polsce, 6.02.2017
  5. Jakub Wątor, Mark Zuckerberg chce być prezydentem? Spekulacje nie cichną, wyborcza.pl, 4 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-05].
  6. Julie Zauzmer, Mark Zuckerberg says he’s no longer an atheist, believes ‘religion is very important’, „Washington Post”, 30 grudnia 2016, ISSN 0190-8286 (ang.).