Reguła niezatwierdzona św. Franciszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reguła niezatwierdzona
Regula non bullata
Autor

Franciszek z Asyżu

Tematyka

prawo

Typ utworu

reguła zakonna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Włochy

Język

łacina

Data wydania

XIII w.

Reguła niezatwierdzona św. Franciszka (łac. Regula non bullata) – reguła napisana przez św. Franciszka z Asyżu dla Zakonu Braci Mniejszych.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Jedynym dowodem na istnienie i działalność braci mniejszych była tymczasowa, ustna zgoda Innocentego III z 1209 roku[1]. Konieczność napisania kanonicznej reguły była spowodowana chęcią rezygnacji Franciszka z zarządzania wspólnotą i powiększaniem się zakonu[2]. Dodatkowym czynnikiem był wymóg Honoriusza III, by nowi kandydaci do przyjęcia do wspólnoty byli odbywali roczny nowicjat (bulla Cum secundum z 22 września 1220 roku)[3]. Pierwsza część roboczego dokumentu powstała jeszcze przed IV soborem laterańskim w 1215 roku[4]. Współautorem reguły niezatwierdzonej był Cezary ze Spiry, który w 1221 roku wyruszył na misję do Niemiec, więc w tym czasie dokument musiał być już ukończony[1]. Prawdopodobnie nie była omawiana na kapitule i nigdy nie została przedstawiona papieżowi do zatwierdzenia[5].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Reguła niezatwierdzona została napisana po łacinie i była podzielona na 24 rozdziały[5]. Posiada wiele cytatów z Biblii, które zostały najprawdopodobniej dodane i skomponowane z tekstem przez Cezarego ze Spiry[5]. Pierwsza część kładzie nacisk na ubóstwo i zaleca braciom pracę, lecz zakazuje obejmować urzędów kierowniczych i przyjmować pieniędzy jako wynagrodzenia (dopuszcza jedynie jałmużnę w szczególnych przypadkach)[6]. Druga część nakazuje miłość braterską, szacunek do kapłanów i przede wszystkim uwielbienie Najświętszego Sakramentu[7]. W ostatniej części jest najwięcej cytatów z Pisma Świętego i zawiera ona podkreślenie tego, co zostało napisane w początkowych rozdziałach reguły[7].

Ostateczną ustawą Braci Mniejszych stała się Reguła, zwana „zatwierdzoną” (łac. bullata)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Thompson 2013 ↓, s. 107.
  2. Thompson 2013 ↓, s. 108.
  3. Manselli 2013 ↓, s. 349.
  4. Manselli 2013 ↓, s. 352.
  5. a b c Thompson 2013 ↓, s. 109.
  6. Manselli 2013 ↓, s. 354.
  7. a b Manselli 2013 ↓, s. 356.
  8. Ambrożkiewicz 1990 ↓, s. 53–85.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]