Paschalis Baylón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Paschalis Baylón
brat zakonny
wyznawca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1540
Torrehermosa

Data i miejsce śmierci

17 maja 1592
Villareal

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1618
przez Pawła V (zatwierdzenie kultu)

Kanonizacja

16 października 1690
przez Aleksandra VIII (wpis do katalogu świętych)

Wspomnienie

17 maja

Atrybuty

krzyż

Patron

Kalisza, kongresów eucharystycznych

Paschalis Baylón, także Pascal Bailon lub Serafin Eucharystii, właśc. hiszp. Pascual Baylón Yubero (ur. 16 maja 1540 w Torrehermosa w Aragonii, zm. 17 maja 1592 w Vilareal) – hiszpański pasterz owiec, franciszkanin alkantarzysta zwany doktorem eucharystii, furtian i święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z ubogiej, rolniczej rodziny Marcina Baylóna i Elżbiety Yubero. Po pierwszej nieudanej próbie przyjęcia do Zakonu Braci Mniejszych, został w końcu bratem zakonnym w wieku 24 lat. Był kucharzem, furtianem i kwestarzem. Wzorował się na życiu św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Nie skorzystał z propozycji podjęcia studiów teologicznych i przyjęcia święceń, pragnąc pozostać na wzór św. Franciszka bratem zakonnym. Pomimo braku wykształcenia teologicznego Paschalis pozostawił po sobie około dwudziestu małych traktatów dogmatycznych i ascetycznych. Pełnił także przez krótki czas obowiązki gwardiana.

Zasadniczą cechą jego duchowości była pobożność eucharystyczna. Cały wolny czas przeznaczał na adorację Najświętszego Sakramentu. Był również obdarzony charyzmatami kontemplacji, proroctwa i poznania. Kierował się zasadą: "Dla Boga i Zbawiciela potrzeba mieć serce dziecka, dla bliźniego serce matki, dla siebie serce sędziego"[1].

Zmarł w klasztorze w Vilareal 17 maja 1592 r. Legenda głosi, że w czasie Mszy św. pogrzebowej dwa razy otworzył oczy: w czasie podniesienia hostii i kielicha. Była to nagroda za jego głęboką cześć do Eucharystii.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Papież Paweł V zaliczył go do grona błogosławionych w 1618, świętym ogłosił go papież Aleksander VIII w 1690.

W 1897 Paschalis został ogłoszony przez Leona XIII patronem kongresów i stowarzyszeń eucharystycznych. Jest również patronem Kalisza.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci (17 maja).

Ikonografia

W ikonografii św. Paschalis przedstawiany jest w habicie lub jako pasterz, czasami z kijem pasterskim. Bywa ukazywany jako adorujący Chrystusa w monstrancji.

Jego atrybutem jest krzyż.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Św. Paschalis Baylon (1540-1592). Serwis franciszkanie.pl, 2011-05-17. [dostęp 2012-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-21)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paschalis Baylón. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-04-30].
  • T. Słotwiński, M. Damian, Święci franciszkańscy na każdy dzień, s. 202-204, Wrocław 2008
  • T. Słotwiński, Święty Paschalis. Patron kongresów eucharystycznych, Wrocław 1997