Franciszkanie Odnowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszkanie Odnowy
Pełna nazwa Wspólnota Franciszkańskich Braci Odnowy
Community of the Franciscan Friars of the Renewal
Skrót zakonny CFR
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Status kanoniczny instytut zakonny na prawie diecezjalnym
Data założenia 1990
Liczba członków 125 (2010)
Strona internetowa

Franciszkanie Odnowy, Wspólnota Franciszkańskich Braci Odnowy (ang. Community of the Franciscan Friars of the Renewal), jest zakonem żebrzącym z rodziny franciszkańskiej. Konstytucje[1] określają ją jako klerycki instytut zakonny na prawie diecezjalnym, podległy jurysdykcji arcybiskupa Nowego Jorku.

Zakon został założony w 1987 roku przez ośmiu braci kapucynów z prowincji Nowy Jork i New Jersey, w celu dalszej pracy nad zapoczątkowaną w ich zakonie w XVI wieku indywidualną i społeczną reformą Kościoła katolickiego. Wśród założycieli byli między innymi ojciec Benedict Groeschel, ojciec Stan Fortunaraper[2] wykonujący rap chrześcijański, ojciec Robert Stanion, ojciec Glen Sudano i ojciec Andrew Apostoli. Formalnie założona w 1990 roku jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych przez kardynała Jana O'Connora.

Patronką zakonu jest Matka Boża z Guadalupe, patronka nienarodzonych dzieci. Znani w Polsce jako Bracia z Bronxu[3] z powodu ukazania się w Polsce książki autorstwa Luca Adriana o tym samym tytule. Celem założycieli było życie w jak największym ubóstwie i praca wśród ludzi zepchniętych na margines życia społecznego: bezdomnych, narkomanów, przestępców i prostytutek. Dużą wagę zakonnicy przykładają do ratowania życia nienarodzonym dzieciom przez przeciwdziałanie aborcji.

Wraz z założoną również w 1990 roku wspólnotą Franciszkańskich Sióstr Odnowy[4], bracia skupiają się na pomocy materialnej najuboższym oraz dynamicznym głoszeniu Słowa Bożego. Prowadzą akcje zbiórek odzieży, spotkania anonimowych alkoholików, program nauczania katechetycznego oraz rozwoju fizycznego młodzieży. Obecnie w zakonie jest 50 członków, w tym 6 nowo przyjętych. Zakonnicy zyskali rozgłos pisząc list z podziękowaniami dla Mela Gibsona za wyreżyserowanie filmu Pasja. W tym samym liście wyrazili nadzieję, że wkrótce powstanie film o św. Franciszku z Asyżu[5]. 11 września 2001 roku, podczas zamachów na World Trade Center zakonnicy nieśli pomoc poszkodowanym i opiekowali się nimi. Następnego dnia, 12 września grupa zakonników wyruszyła tunelami metra, aby dotrzeć na Manhattan.

Zakonnicy noszą szary habit z kapturem, przepasany sznurem z trzema węzłami symbolizującymi ubóstwo, posłuszeństwo oraz czystość, z przypiętym różańcem oraz sandały. Wielu zakonników nosi długie brody, charakterystyczne dla kapucynów.

Chętni do wstąpienia do zakonu muszą przejść następujące etapy: trwający sześć miesięcy postulat, poprzedzający roczny nowicjat, po którym odbywają się pierwsze proste śluby. Śluby wieczyste odbywają się najwcześniej pięć lat od wstąpienia do zakonu. W tym samym czasie, zakonnicy którzy chcą zostać kapłanami, mogą podjąć studia w St. Joseph's Seminary w Yonkers. Skrót zakonny Franciszkanów Odnowy to CFR.

Zakon jest światową wspólnotą, z klasztorami w Nowym Jorku, Newark[6], Fort Worth[7], Albuquerque[8] (Stany Zjednoczone) oraz w Londynie i Bradford w Anglii, Limerick w Irlandii oraz w Hondurasie[9] i Nikaragui. Zakonnicy pochodząc z różnych części świata m.in.: z USA, Kanady, Australii, Korei Południowej, Nowej Zelandii, Anglii, Irlandii, Francji, Niemiec, RPA, Nigerii, Libanu, Wenezueli, Meksyku, Trynidadu i Tobago, Puerto Rico a także z Polski.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]