Przejdź do zawartości

Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka
Vita beati patris nostri Francisci
Autor

Tomasz z Celano

Tematyka

religijna

Typ utworu

biografia

Data powstania

1232–1239

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Włochy

Język

łacina

Data wydania

przed 1239

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2017

Wydawca

Instytut Studiów Franciszkańskich

Przekład

Aleksander Horowski

poprzednia
Życiorys pierwszy świętego Franciszka z Asyżu
następna
Życiorys drugi świętego Franciszka z Asyżu

Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka (łac. Vita beati patris nostri Francisci) – biografia św. Franciszka z Asyżu napisana przez Tomasza z Celano w latach 1232–1239 na polecenie generała franciszkanów Eliasza Bonbarone.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Autorem Vita beati patris nostri Francisci jest franciszkanin Tomasz z Celano. Chociaż autor kilka lat wcześniej napisał na polecenie papieża Grzegorza IX tzw. Życiorys pierwszy, to jednak wspólnota zakonna wymogła na nim stworzenie krótszego dzieła, które lepiej nadawałoby się do celów liturgicznych, do odczytywania w kolejne dni oktawy święta fundatora Zakonu Braci Mniejszych. Celańczyk napisał Żywot za generalatu br. Eliasza Bonbarone, który stał na czele zakonu w latach 1232–1239. Należy przypuszczać, że dzieło powstało raczej na początku urzędowania Eliasza, podobnie jak Legenda do czytania w chórze oraz Żywot świętego Franciszka autorstwa Juliana ze Spiry[1].

Żywot naszego ojca, podobnie jak pozostałe dzieła Tomasza z Celano, po 1266 decyzją paryskiej kapituły generalnej zniknęły z obiegu. Dozwolone było używanie w zakonie franciszkańskim tylko biografii napisanych specjalnie przez generała Bonawenturę z Bagnoregio (Życiorys większy, Życiorys mniejszy). Najprawdopodobniej jedyny zachowany do naszych czasów rękopis Żywotu naszego ojca wystawiony został na sprzedaż we Francji i zakupiony przez Francuską Bibliotekę Narodową w roku 2014. Identyfikacji manuskryptu jako nieznanego współcześnie, zaginionego Żywotu naszego ojca, błogosławionego Franciszka autorstwa Celańczyka dokonał francuski historyk Jacques Dalarun[1][2]. Rękopis udostępniony został w internecie[3].

Wydania

[edytuj | edytuj kod]

Polskie tłumaczenie Żywotu ukazało się w 2017 staraniem Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie jako tom serii Autorzy Franciszkańscy[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jacques Dalarun: Przedmowa. W: Tomasz z Celano: Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka. Aleksander Horowski OFMCap (tłum.). Kraków: Instytut Studiów Franciszkańskich, 2017, s. 9-27. ISBN 978-83-934548-7-7. (pol.).
  2. Jacques Dalarun: Le manuscrit franciscain NAL 3245 de la Bibliothèque nationale de France. irht.hypotheses.org, 2015-11-30. [dostęp 2018-01-16]. (fr.).
  3. Recueil franciscain. gallica.bnf.fr. [dostęp 2018-01-16]. (fr.).