Przejdź do zawartości

Punkt siodłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Punkt siodłowy na wykresie funkcji z = x² − y²

Punkt siodłowy – pojęcie z zakresu geometrii i analizy matematycznej, w których jest definiowane inaczej:

Dla przypadku jednowymiarowego pojęcie to sprowadza się do punktu przegięcia. Zwykle jednak o punkcie siodłowym mówi się dla powierzchni (dwuwymiarowych)[potrzebny przypis].
  • Pojęcie używane jest także w analizie, najczęściej w odniesieniu do funkcji dwóch zmiennych rzeczywistych. Punktem siodłowym takiej funkcji jest punkt siodłowy jej wykresu. W ogólności jest to punkt stacjonarny niebędący ekstremum[2]. Tak rozumiany punkt siodłowy nie jest tożsamy z punktem przegięcia – jest jego bardzo szczególnym przypadkiem, z zerową pochodną.

Powierzchnia z punktem siodłowym bywa nazywana siodłem[3]. Nazwa pochodzi od kształtu siodła (zobacz rysunek obok), które jest prostą ilustracją powierzchni z punktami siodłowymi. Termin pojawił się najpóźniej w 1922 roku, w dziele G.N. Watsona A Treatise on the Theory of Bessel Functions[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. powierzchnia minimalna, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-01-23].
  2. Eric W. Weisstein, Saddle Point, [w:] MathWorld, Wolfram Research (ang.). [dostęp 2022-01-23].
  3. Eric W. Weisstein, Saddle, [w:] MathWorld, Wolfram Research (ang.). [dostęp 2022-01-23].
  4. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jeff Miller, Saddle point [w:] Earliest Known Uses of Some of the Words of Mathematics (S) (ang.), MacTutor History of Mathematics archive, mathshistory.st-andrews.ac.uk [dostęp 2022-01-23].