Roger Milla: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ZéroBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot dodał sr:Роже Мила
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot dodał uk:Роже Мілла
Linia 90: Linia 90:
[[th:โรเจอร์ มิลลา]]
[[th:โรเจอร์ มิลลา]]
[[tr:Roger Milla]]
[[tr:Roger Milla]]
[[uk:Роже Мілла]]
[[vi:Roger Milla]]
[[vi:Roger Milla]]
[[yo:Roger Milla]]
[[yo:Roger Milla]]

Wersja z 10:28, 12 maj 2012

{{{imię i nazwisko}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis grafiki}}}]]
{{{opis grafiki}}}
Pełne imię i nazwisko

{{{pełne imię i nazwisko}}}

Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

Wzrost

185 cm

Pozycja

Napastnik

Informacje klubowe
Klub

{{{klub}}}

Numer w klubie

{{{numer w klubie}}}

Kariera juniorska
Lata Klub
BŁĄD: {{{kariera juniorska}}}
Kariera seniorska[a]
Lata Klub Wyst. Gole
BŁĄD: {{{kariera seniorska}}}
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
BŁĄD: {{{kariera reprezentacyjna}}}
Kariera trenerska
Lata Drużyna
BŁĄD: {{{kariera trenerska}}}
Dorobek medalowy
{{{medale}}}
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
[{{{www}}} Strona internetowa]

Roger Milla (właśc. Albert Roger Miller pseudonim "Kadafi", ur. 20 maja 1952 w Jaunde) – kameruński piłkarz, grający na pozycji napastnika.

Kariera

Roger Milla to jedna z pierwszych afrykańskich gwiazd piłkarskich na arenie międzynarodowej, porównywany do gwiazd europejskich czy południowoamerykańskich. Co ciekawe, ten międzynarodowy poziom osiągnął dopiero po skończeniu 38 lat, czyli w wieku, którym większość już nie gra w piłkę. Pierwszym klubem Milli był Eclair Douala, do którego trafił jako 13-letni chłopiec. W wieku 18 lat zdobył pierwszy tytuł mistrza Kamerunu z klubem Leopards Douala. W 1976 roku, kiedy był już zawodnikiem Tonnerre Yaoundé otrzymał Afrykańską Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza Afryki. W 1977 roku Milla trafił do Europy, do francuskiego klubu Valenciennes CF. Jednak przez 2 lata nie potrafił przebić się do pierwszej jedenastki. W 1979 trafił do zespołu AS Monaco ale ciągle albo siedział na ławce, albo łapał kontuzje. W następnym roku, trafił na Korsykę do zespołu Bastii. W końcu w 1984 roku trafił do AS Saint-Etienne, gdzie osiągnął swoją szczytową formę. Potem przyszły występy w Montpellier HSC w latach 1986-1989 i został członkiem klubowej kadry trenerskiej po zakończeniu kariery we Francji.

Reprezentacja

Podczas gry we Francji Milla zaliczył pierwszy występ w reprezentacji Kamerunu w roku 1978. Był członkiem reprezentacji Kamerunu na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982. Po raz pierwszy zrezygnował z występów w drużynie narodowej w 1987 roku i przeniósł się na wyspę Reunion, by tam kończyć karierę. Jednakże w 1990 Milla otrzymał telefon od Prezydenta Kamerunu, który namówił Rogera na powrót do reprezentacji. Milla się zgodził, w związku z czym pojechał na swój drugi w karierze MundialMŚ 1990 we Włoszech. Milla stał się jedną z głównych gwiazd turnieju. We Włoszech zdobył 4 bramki, każde ich zdobycie celebrując charakterystycznym tańcem przy narożniku boiska, zaczynając w ten sposób swoistą modę na celebrowanie strzelonego gola w niepowtarzalny dla każdego piłkarza sposób. Dwie z tych bramek zdobył w dogrywce meczu z Kolumbią, które dały awans Kamerunowi do ćwierćfinału. Kamerun stał się pierwszą afrykańską drużyną, która awansowała w Mistrzostwach Świata tak daleko (potem powtórzył ten sukces Senegal na MŚ w 2002 oraz Ghana na MŚ w 2010). Milla powrócił na Mistrzostwa Świata w 1994 roku w wieku 42 lat. Na MŚ w USA Kamerun odpadł w fazie grupowej, Milla zdobył jednak honorowego gola w meczu z Rosją, bijąc swój własny rekord jako najstarszy strzelec gola w turnieju Mistrzostw Świata.

Sukcesy

Roger Milla został uznany za jednego ze 100 najlepszych żyjących piłkarzy FIFA.



Błąd w przypisach: Istnieje znacznik <ref> dla grupy o nazwie „infobox”, ale nie odnaleziono odpowiedniego znacznika <references group="infobox"/>
BŁĄD PRZYPISÓW