TVP3 Rzeszów
Rozpoczęcie nadawania |
19 października 1990 w paśmie lokalnym Dwójki |
---|---|
Format obrazu | |
Właściciel | |
Systemy emisji sygnału |
1995–2013: PAL, |
Kraj nadawania | |
Język |
polski |
Siedziba |
ul. Kopisto 6 |
Poprzednia nazwa |
tvRz, |
Zastąpił |
OTV Kraków w województwach krośnieńskim, rzeszowskim i przemyskim |
Strona internetowa |
TVP3 Rzeszów (Telewizja Polska SA Oddział w Rzeszowie, Telewizja Rzeszów, dawniej tvRz, TV Rzeszów, TVP Rzeszów) – oddział terenowy Telewizji Polskiej nadający swój program na terenie województwa podkarpackiego z siedzibą znajdującą się w Rzeszowie. Sztandarowym programem TVP3 Rzeszów jest serwis informacyjny Aktualności, który jest poświęcony aktualnym wiadomościom z regionu.
Kanał TVP3 Rzeszów nadawany jest bezpłatnie w ramach ogólnopolskiego trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 3). Dostępny jest również w sieciach kablowych oraz bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej TVP Stream i aplikacji TVP GO[1].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki
[edytuj | edytuj kod]Historia telewizji na Rzeszowszczyźnie sięgają lat sześćdziesiątych, gdy w 1968 roku swoją pracę reporterską jako korespondent Dziennika Telewizyjnego rozpoczął operator i dziennikarz Damazy Kwiatkowski. Jego materiały filmowe były przesyłane i emitowane z Warszawy. Kilka lat wcześniej, w 1962 roku, uruchomiono nadajnik na Suchej Górze koło Krosna, który umożliwiał odbiór programu Telewizji Polskiej na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego na skutek powstałego w 1958 roku Wojewódzkiego Społeczny Komitet Budowy Stacji Nadawczej na Suchej Górze. W 1969 roku Tadeusz Metz, pracownik Telewizji Polskiej i operator filmowy z ośrodka telewizji w Krakowie, został oddelegowany do pracy w Rzeszowie. W pracy pomagał mu Lucjan Góźdź, który był wtedy studentem rzeszowskiej uczelni. W telewizji pomagał wówczas jako asystent i kierowca. Rok później do zespołu dołączył dziennikarz Polskiego Radia w Rzeszowie Julian Woźniak, późniejszy kierownik redakcji telewizji w Rzeszowie[2][3].
31 stycznia 1972 roku odbyła się pierwsza emisja Panoramy Rzeszowskiej ze studia w Krakowie. Od stycznia do kwietnia 1972 roku na antenie Telewizji Kraków zostało wyemitowanych 112 tematów filmowych, 48 dźwiękowych dokrętek filmowych, 56 dźwiękowych korespondencji przygotowanych przez rzeszowski zespół, co świadczy o prężności i dynamice jego działalności w tym okresie. W 1973 roku pojawiła się wieża telewizyjna na rzeszowskim osiedlu Baranówka transmitująca drugi program TVP, tuż obok niej powstało małe studio telewizyjne z zapleczem technicznym, aby szybciej przekazywać informacje do ośrodka w Krakowie. 1 lipca tego samego roku powstała pierwsza samodzielna redakcja Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Redakcja telewizyjna została utworzona przy redakcji Polskiego Radia w Rzeszowie, a jej kierownikiem został Julian Woźniak[2][3].
1 kwietnia 1981 roku o godz. 19:00 wyemitowano pierwszy program nadawany ze studia w Rzeszowie. Telewizja działała wówczas na zmianę przy Telewizji Kraków i Polskim Radiu Rzeszów. Od tego momentu TVP Rzeszów rozwijała się dynamicznie[2][3].
Utworzenie oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie
[edytuj | edytuj kod]W lipcu 1990 roku, decyzją prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji Andrzeja Drawicza, powołano Ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie, którego kierowanie powierzono Bogusławowi Lasocie. Redakcja telewizyjna została wówczas częścią Polskiego Radia Rzeszów. 19 października 1990 roku Telewizja Rzeszów rozpoczęła nadawanie samodzielnego programu w paśmie regionalnym Dwójki. Dopiero 1 marca 1993 roku, na mocy ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, redakcja telewizyjna w Rzeszowie przestała podlegać Radiu Rzeszów i stała się pełnoprawnym oddziałem terenowym Telewizji Polskiej[2][3].
Od 1992 roku na antenie TVP Rzeszów pieczołowicie dokumentowana i prezentowana jest działalność podkarpackich kapel ludowych, muzyków, zespołów obrzędowych. W unikatowych programach można zobaczyć nie tylko ludowych artystów, kultywujących tradycje dawnego wiejskiego muzykowania, ale także całe inscenizowane i opracowane artystycznie widowiska i wydarzenia z życia dawnej podkarpackiej wsi. Za działalność w zachowaniu kultury ludowej Telewizja Rzeszów i twórca programów kulturalnych – Jerzy Dynia zostali uhonorowani wieloma nagrodami w tym najwyższym wyróżnieniem – ogólnopolską Nagrodą im. Oskara Kolberga[4].
W 1994 roku po raz pierwszy rozbudowano ówczesną siedzibę telewizji przy ul. Władysława Broniewskiego na osiedlu Baranówka. Przed rozbudową całość powierzchni była mniejsza niż 200 m². W tym zawierało się studio (ok. 25 m².), portiernia, sekretariat, pokój kierownika, pomieszczenie techniczne, dwa pokoje redakcyjne oraz garaż. W tym samym roku zakupiono wóz transmisyjny w systemie analogowego komponentu (3 kamery, zapis Betacam SP i 6-kanałowy rejestrator dyskowy do realizacji powtórek), który umożliwiał realizację większych form publicystycznych, artystycznych oraz sportowych. Wóz ten był w kolejnych latach modernizowany i służy Telewizji Rzeszów do dziś. Ostatecznie został rozbudowany do 8 kamer cyfrowych w formacie 16:9[2][3].
5 stycznia 1995 roku Telewizja Rzeszów, dzięki nowej częstotliwości nadawczej z wieży na Baranówce, rozpoczęła nadawanie odrębnego codziennego kanału telewizyjnego pod nazwą TVRz w ramach utworzonej na bazie oddziałów TVP Regionalnej[4]. Emisję programu zainaugurowano o godz. 15:00 uroczystością w sali balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie. W ciągu kilku miesięcy po inauguracji programu jego emisja trwała ok. 9 godzin dziennie, do godz. 23:00. Program mogli oglądać mieszkańcy Rzeszowa i okolic[3].
Telewizja Rzeszów w XXI wieku
[edytuj | edytuj kod]Największym wyzwaniem z jakim musiała się zmierzyć Telewizja Rzeszów było poszerzenie zasięgu technicznego. W drugiej połowie lat 90. całodzienny program ośrodka w Rzeszowie był emitowany wyłącznie z nadajnika na rzeszowskiej Baranówce. Pewnym ratunkiem był fakt, że poranne i popołudniowe programy informacyjne były w tamtym okresie emitowane w paśmie Programu 2 TVP, a więc były dostępne w całym obecnym województwie podkarpackim. 30 marca 2001 roku został poszerzony zasięg naziemny Telewizji Rzeszów o tereny byłego województwa przemyskiego dzięki nadajnikowi na Tatarskiej Górze, a niedługo potem w Giedlarowej koło Leżajska. Jednak zachodnia i południowa część województwa nadal pozostawała bez możliwości odbioru TVP Rzeszów. Rozszerzenie nadawania w systemie analogowym było niemożliwe ze względu na położenie przy granicach i ukształtowanie terenu[2][3].
19 października 2001 roku redakcja przeniosła się z ciasnych pomieszczeń przy ul. Broniewskiego na ul. Kopisto, gdzie została oddana do użytku nowa siedziba rzeszowskiej telewizji z odpowiednim zapleczem i nowoczesnym studiem o powierzchni 150 m²[2]. Studio umożliwia realizację telewizyjną nie tylko audycji informacyjnych, ale także większych form z udziałem publiczności, nagrywanie kameralnych koncertów i programów publicystycznych[3].
Od 2001 roku stacje telewizyjne z Czech (Ostrawy i Brna), Słowacji (Koszyc i Bańskiej Bystrzycy), Węgier (Segedyna i Miszkolca) oraz Polski (Rzeszowa i Krakowa) tworzą wspólnie program Kwartet, emitowany raz w miesiącu na antenach tych kanałów. Telewizja Rzeszów co roku organizuje akcje charytatywne tj. „Światełko dla Łyczakowa” – akcja zbierania zniczy, zapalanych w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Łyczakowskim, czy zbiórki książek dla polskich szkół na Ukrainie[4]. TVP Rzeszów relacjonuje i transmituje wszystkie ważne wydarzenia kulturalne – m.in. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w bazylice leżajskiej, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku, koncerty w Filharmonii Podkarpackiej (dawniej nazywana Filharmonią Rzeszowską) premiery teatralne, wystawy[4] oraz Europejski Stadion Kultury.
3 marca 2002 roku program rzeszowskiego ośrodka rozpoczął nadawanie w ramach pasm lokalnych stacji informacyjno-regionalnej TVP3 Regionalnej jako TVP3 Rzeszów[3]. 7 marca 2003 roku TVP3 Rzeszów zmieniła logo i oprawę graficzną tak jak pozostałe programy Telewizji Polskiej[5]. 2 kwietnia 2004 roku rzeszowska telewizja jako pierwsza w kraju rozpoczęła testowe nadawanie programu cyfrowego na tak dużą skalę uruchomiając cyfrowy nadajnik na Suchej Górze k. Krosna[2]. Od 6 października 2007 roku do 31 sierpnia 2013 roku ośrodek w Rzeszowie nadawał w pasmach lokalnych kanału informacyjnego TVP Info jako TVP Rzeszów[3][6].
W 2008 roku zakupiono wóz do transmisji satelitarnej (DSNG), który jest obecnie wyposażony w technologię HD. Wykorzystując posiadane 4 tory kamerowe pozwala on na realizację bezpośrednich relacji, a także na produkcję małych form publicystycznych na antenę regionalną i dla anten ogólnopolskich. W późniejszych latach wdrożono system oparty na nośnikach optycznych (XDCAM), nową generację kamer HD i rejestratorów (zapis w formacie MPEG IMX). Jednocześnie w latach 2008–2010 przestarzałą, analogową technologię zapisu Betacam SP zaczęto zastępować cyfrowym systemem opartym na nośnikach optycznych (XDCAM), nową generację kamer HD i rejestratorów (zapis w formacie MPEG IMX). Od kilku lat wykorzystywane są urządzenia do przesyłania materiału i wejść „na żywo”, wykorzystujące telefonię komórkową LTE. Obecnie emisja programu lokalnego odbywa się wyłącznie na podstawie plików cyfrowych[3].
30 grudnia 2010 roku program lokalny Telewizji Rzeszów ostatni raz był retransmitowany na antenie Dwójki[7]. Od 25 lutego 2013 roku rzeszowski program regionalny można oglądać bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej i aplikacji TVP Stream[1]. 19 marca 2013 roku rozpoczęto procesu cyfryzacji na Podkarpaciu, tego dnia uruchomiono nadajniki cyfrowe w Rzeszowie i na Suchej Górze k. Krosna. 17 czerwca 2013 roku uruchomiono nadajniki MUX 3 na Górze Jawor k. Soliny i w Przemyślu, a 23 lipca 2013 roku w Giedlarowej k. Leżajska[2]. Od 1 września 2013 roku do 2 stycznia 2016 roku program TVP Rzeszów był nadawany na TVP Regionalna[8]. 28 kwietnia 2014 roku zakończono proces cyfryzacji na Podkarpaciu. Dzięki uruchomieniu nadajników w Tarnobrzegu/Machowie i na Górze Św. Marcina k. Tarnowa program z Rzeszowa jest dostępny na terenie całego województwa podkarpackiego. Stacje nadawcze i doświetlające zapewniają dotarcie z programem TVP3 Rzeszów do 99,5% mieszkańców[2]. W dniach 25–27 lipca 2014 roku ośrodek regionalny w Rzeszowie realizował materiały na kanał internetowy TVP Bieszczady, który był emitowany na platformie HbbTV[9].
2 stycznia 2016 roku powrócono do dawnej nazwy TVP3 Rzeszów w związku ze zmianą nazwy z TVP Regionalna na TVP3[10]. W 2016 roku zespół Aktualności utrzymał nagrodę GRAND PRIX 23. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP SA w kategorii najlepszy program informacyjny[11]. Od 2017 roku Telewizja Rzeszów razem z Polskim Radiem Rzeszów organizują Dino TOP Festival[12][13], a od 5 lipca 2019 roku realizują wakacyjny program pod nazwą Piątek z Radiem w Telewizji[14][15]. Od 14 lutego 2022 roku TVP3 Rzeszów można oglądać bezpłatnie dzięki aplikacji TVP GO dostępnej na systemach iOS i Android[16]. 19 grudnia 2023 roku program TVP3 Rzeszów rozpoczął emisję w jakości HD[17].
Nadajniki naziemne TVP3 Rzeszów
[edytuj | edytuj kod]Obszary nadawania
[edytuj | edytuj kod]- od 19 października 1990 do 31 grudnia 1998 – województwa: krośnieńskie, rzeszowskie i tarnobrzeskie
- od 1 stycznia 1999 do dziś – województwo podkarpackie
Nadajniki analogowe wyłączone w 2013 roku
[edytuj | edytuj kod]Typ obiektu | Nazwa obiektu | Częstotliwość (MHz) | Kanał | Charakterystyka promieniowania |
Polaryzacja | Moc (kW) | Data wyłączenia nadajnika |
---|---|---|---|---|---|---|---|
RTCN | Przemyśl/Tatarska Góra | 775,25 MHz | 59 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 10 kW | 17 czerwca 2013[18] |
RTCN | Leżajsk/Giedlarowa | 767,25 MHz | 58 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 10 kW | 23 lipca 2013[19] |
RTON | Rzeszów/Baranówka | 623,25 MHz | 40 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 1 kW | 19 marca 2013[20] |
TSR | Strzyżów/Działy | 711,25 MHz | 51 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,1 kW | 19 marca 2013[20] |
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[21]
Nadajniki cyfrowe DVB-T2 MUX 3
[edytuj | edytuj kod]Odbiór stacji dzięki naziemnej telewizji cyfrowej jest możliwy w całym województwie podkarpackim. Dzięki nadajnikom małej mocy (tzw. doświetlających) sygnał TVP3 Rzeszów może być odbierany na terenach górskich: Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Odbiór TVP3 Rzeszów jest możliwy we fragmentach województw ościennych: małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego oraz na przygranicznych terenach Słowacji i Ukrainy. Kanał jest dostępny także w sieciach kablowych na terenie województwa podkarpackiego (sieci kablowe mają obowiązek udostępniać regionalny program TVP właściwy dla danego województwa).
Wszystkie nadajniki są położone w województwie podkarpackim z wyjątkiem nadajnika RTON Góra św. Marcina, który znajduje się w województwie małopolskim[22][23]. 23 maja 2022 roku ze względu na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC (nie dotyczyło to MUX 3 i MUX 8) w województwach łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, w części województw lubelskiego i mazowieckiego oraz w pozostałej części wielkopolskiego oraz tzw. refarming, czyli zwolnienie kanałów telewizyjnych na potrzeby telefonii komórkowej, niektóre emisje przeniesiono na nowe częstotliwości, uruchomiono nowe albo zwiększono moc emisji z dotychczasowych nadajników[24]. 19 grudnia 2023 roku zmieniono standard nadawania nadajników MUX 3 na DVB-T2/HEVC[25][26].
Stacje główne
[edytuj | edytuj kod]Typ obiektu | Nazwa obiektu | Częstotliwość (MHz) | Kanał | Charakterystyka promieniowania |
Polaryzacja | Moc (kW) | Data uruchomienia nadajnika |
---|---|---|---|---|---|---|---|
RTCN | Rzeszów/Sucha Góra | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 100 kW | 19 marca 2013[27] |
RTCN | Leżajsk/Giedlarowa | 514 MHz | 26 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 70 kW | 23 lipca 2013[2] |
RTON | Tarnów/Góra św. Marcina | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 30 kW[a] | 28 kwietnia 2014[28] |
TON | Tarnobrzeg/Machów | 514 MHz | 26 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 23,2 kW[b] | 28 kwietnia 2014[28] |
RTON | Solina/Góra Jawor | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 20 kW | 17 czerwca 2013[29][2] |
RTCN | Przemyśl/Tatarska Góra | 514 MHz | 26 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 20 kW | 17 czerwca 2013[29] |
TON | Cieszanów | 514 MHz | 26 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 5 kW[c] | 23 lipca 2013[30] |
RTON | Rzeszów/Baranówka | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 3,7 kW | 19 marca 2013[27] |
Stacje doświetlające (TSR)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa obiektu | Częstotliwość (MHz) | Kanał | Charakterystyka promieniowania |
Polaryzacja | Moc (kW) | Data uruchomienia nadajnika[27] |
---|---|---|---|---|---|---|
Pruchnik/Wzniesienie Na Zadach | 514 MHz | 26 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,095 kW | 17 czerwca 2013[29] |
Stuposiany/Góra Czereszna | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,043 kW | 19 marca 2013 |
Strzyżów/Działy | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,04 kW | 19 marca 2013 |
Dynów/Góra Winnica | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,031 kW | 19 marca 2013 |
Rzepedź/Góra Sokoliska | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,025 kW | 19 marca 2013 |
Posada Jaśliska | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,02 kW | 19 marca 2013 |
Teodorówka/Dukla | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D)[d] | pozioma (H) | 0,02 kW | 19 marca 2013 |
Tylawa/Góra Dział | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,02 kW | 19 marca 2013 |
Majdan | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D)[d] | pozioma (H) | 0,019 kW | 19 marca 2013 |
Hoczew/Góra Czekaj | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,018 kW | 19 marca 2013 |
Baligród/Góra Kiczera | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,018 kW | 19 marca 2013 |
Iwonicz-Zdrój/Excelsior | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,017 kW | 19 marca 2013 |
Zatwarnica/Góra Wierszek | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,017 kW | 19 marca 2013 |
Ustrzyki Dolne/Góra Gromadzyń | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,016 kW | 17 czerwca 2013[29] |
Trójca/Góra Jaworów | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,015 kW | 19 marca 2013 |
Polana/Góra Szeroka Łąka | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,014 kW | 19 marca 2013 |
Tarnawa/Góra Makówka | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,013 kW | 19 marca 2013 |
Komańcza/Góra Krymieniec | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,013 kW | 19 marca 2013 |
Cisna/Góra Potoczyszcze | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,013 kW | 19 marca 2013 |
Kalnica/Góra Wideta | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,012 kW | 19 marca 2013 |
Bircza/Góra Kamienna | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,011 kW | 19 marca 2013 |
Wołkowyja/Góra Czaków | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Olszanica/Góra Kiczera | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Krzemienna/Góra Mały Dział | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Rymanów-Zdrój/wzn. Zamczyska | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Solina/Góra Plasza | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Zahoczewie/Góra Szerokie | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Czarna | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Lutowiska | 538 MHz | 29 | kierunkowa (D) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Sanok/Góra Parkowa | 538 MHz | 29 | dookólna (ND) | pozioma (H) | 0,01 kW | 19 marca 2013 |
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[22][31].
Programy TVP3 Rzeszów
[edytuj | edytuj kod]Ramówka obejmuje m.in. programy informacyjne z regionu, publicystyczne, przyrodnicze, reportaże, transmisje z mszy świętych, transmisje sportowe oraz relacje z koncertów, spektakli i wystaw.
Programy własne (stan na wiosnę 2022)
[edytuj | edytuj kod]Informacja i publicystyka[32][33]
- Aktualności (TVP3 Rzeszów) (od 1990 roku) – program informacyjny
- Новини – Війна в Україні (pol. Aktualności – Wojna na Ukrainie) (od 2 kwietnia 2022 roku) – cotygodniowy program informacyjny skierowany do społeczności ukraińskiej[34]
- Pogoda (TVP3 Rzeszów) (od 1990 roku) – prognoza pogody
- Konkrety i opinie (od 2013 roku) – program publicystyczny
- Kopisto 6 (od 2018 roku) – podsumowanie wydarzeń mijającego tygodnia
- Gość TVP3 Rzeszów (od 2013 roku) – komentarze do aktualnych wydarzeń z regionu
- Studio Lwów (od 2020 roku) – magazyn przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie
Sport[35]
- Sport wydarzenia – najnowsze informacje sportowe, relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych w regionie.
Społeczeństwo[36]
- Kwartet (od 2001 roku) – magazynie państw Czwórki Wyszehradzkiej realizowanym przez dziennikarzy z Czech, Węgier, Słowacji i Polski.
- Interwencje Aktualności (od 2018 roku) – program porusza sprawy i tematy zgłaszane przez widzów.
- Liczy się pasja (od 2018 roku) – każdy bohater programu to osobna historia przepełniona pasją, miłością do ludzi i szukaniem sensu tam, gdzie pozornie go nie ma.
- Paragraf (od 2018 roku) – najgłośniejsze sprawy sądowe, kulisy akcji policji i innych służb, zatrzymania groźnych przestępców, ale też kulisy pracy policji np. laboratorium kryminalistycznego.
- Kronika policyjna – magazyn kryminalny (od 2012 roku)
Religia[37]
- Magazyn katolicki (od 2011 roku)
Historia[38]
- Zakamarki przeszłości (od 2011 roku)
- Nielegalne kościoły (od 2022 roku)
- Podkarpackie tablice i inskrypcje (od 2018 roku) – autorki odkrywają i przybliżają ciekawe wydarzenia i wspaniałych ludzi, upamiętnionych w inskrypcjach i pamiątkowych tablicach na terenie Podkarpacia.
- Historia (od 2014 roku) – portrety bohaterów, rocznice ważnych wydarzeń historycznych...
Kultura i sztuka[39]
- Magazyn kultury (od 2015 roku)
- Podkarpacka Scena Przebojów (od 2018 roku)
- Wydarzenia (od 2011 roku) – relacje z koncertów
- Stacja Rzeszów Główny (od 2011 roku)
- Spotkanie z folklorem (od 2011 roku)
Przyroda i ekologia[40]
- Odkrywanie Podkarpacia
- Ścieżką przez las (od 2015 roku)
Nauka i edukacja[41]
- EDU Przystanek (od 2021 roku) – nowatorskie pomysły, innowacyjne technologie i formy zajęć, które podnoszą efektywność nauki dzieci i młodzieży
- Moda na język polski (od 2019 roku) – program Adama Bieniasa z udziałem prof. Kazimierza Ożoga
Wypoczynek i rekreacja[42]
- Poznaj Podkarpackie (od 2019 roku) – dziennikarze odwiedzają miejscowości województwa podkarpackiego
- Odkryj regiony (od 2020 roku) – program realizowany i emitowany przez Telewizję Rzeszów, Kielce, Białystok i Wrocław. W każdym odcinku dziennikarze czterech stacji zapraszają sąsiadów z pobliskich regionów do odwiedzenia i poznania po jednej atrakcji turystycznej.
- Rusz się człowieku (od 2013 roku) – program zachęcający do prowadzenia zdrowego trybu życia
Programy nieemitowane w TVP3 Rzeszów (niepełna lista)
[edytuj | edytuj kod]Informacje[43]
- Poranek z TVP3 Rzeszów (2016)
Gospodarka[44]
- Podkarpackie Skarby RPO (2019)
- iKocham to miasto (2018)
- Kapitalne miasto (2016-2018)
- Przystanek wschód (2017)
- wPROwadzamy zmiany (2016-2021)
Społeczeństwo[36]
- Moje miasto (2014-2020)
- PROWadzimy na starcie! (2017-2019)
- Społeczne Podkarpacie (2017-2019)
- Jak to się robi (2019)
Religia[45]
- My Wiarygodni (2019-2020)
Kultura i sztuka[39]
- Miejsce do… czytania (2015-2020)
- Strefa brzmienia (2020-2021) – w programie przedstawiani są przede wszystkim podkarpaccy twórcy muzyki jazzowej
Programy TVP3 Rzeszów na antenach ogólnopolskich (niepełna lista)
[edytuj | edytuj kod]Programy wyprodukowane dla TVP1
- Kraj
- Wakacyjny poradnik rodzinny
- Zamki kresowe Rzeczypospolitej (2004–2005)
Programy wyprodukowane dla TVP3
- Bieszczadzkie klimaty (2002)
- Gospodarka Tu i Teraz (od 2020 roku) – przegląd najważniejszych informacji ekonomicznych[44]
- Gospodarka w kwarantannie (2020) – program realizowany w Rzeszowie jest przygotowywany wspólnie z dziennikarzami z ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej z całego kraju[44].
- Europejczycy (2014-2020) – magazyn o Unii Europejskiej
- Rusz się człowieku (od 2013 roku) – program zachęcający do prowadzenia zdrowego trybu życia
- Z Andrusem po Galicji (2015-2020) – Artur Andrus odwiedza miasta dawnej Galicji, poznaje ich historię oraz dokonania mieszkańców
- Moda na język polski (od 2019 roku) – program Adama Bieniasa z udziałem prof. Kazimierza Ożoga
Programy wyprodukowane dla TVP Polonia
- Studio Lwów (od 2020 roku) – magazyn przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie
Logo (od 1995 roku)
[edytuj | edytuj kod]Okres wykorzystywania | Opis | Ilustracja |
---|---|---|
5 stycznia 1995 – 1997 | Stylizowany, czarny napis tv, obok niego stylizowany, granatowy napis Rz. Logo posiada białą obwódkę[46]. | |
1998 – jesień 2000 | Podobne do poprzedniego. Zielona litera t, czerwona litera v i niebieskie litery Rz. Logo posiada białą obwódkę[47]. | |
jesień 2000 – 2001 | Po lewej stronie paski w barwach ówczesnej TVP. Obok obowiązujące w tamtym czasie logo nadawcy. Po prawej stronie cyfra 3. Paski z cyfrą 3 są połączone „łyżwą” nad której dolną częścią znajduje się napis Rzeszów[48][49]. | |
2001 – 6 marca 2003 | Logo podobne do poprzedniego, z tym że usunięto z niego „łyżwę” i rozszerzono napis Rzeszów[50]. | |
7 marca 2003 – 30 listopada 2007 |
Na zielonym tle logo TVP3, pod spodem napis Rzeszów. Na ekranie logo krystaliczne (od 6 października do 30 listopada 2007 bez cyfry 3)[51]. | |
1 grudnia 2007 – 31 sierpnia 2013 |
Logo podobne do logo stacji TVP Info – zamiast napisu INFO jest napis Rzeszów[6][52]. | |
1 września 2013 – 1 stycznia 2016 |
Białe logo TVP, poniżej napis Rzeszów; wszystko na zielonym tle[53]. Logo występuje także w odwrotnej wersji kolorystycznej. | |
od 2 stycznia 2016 roku | Na granatowym tle logo TVP3, pod spodem napis Rzeszów[54]. |
Dyrektorzy TVP3 Rzeszów
[edytuj | edytuj kod]okres pełnienia funkcji | imię i nazwisko | |
---|---|---|
od | do | |
1990 | 2003 | Bogusław Lasota |
2003 | 2006 | Adam Czartoryski |
2006 | 2009 | Jerzy Oleszkowicz |
21 stycznia 2009 | 28 stycznia 2009 | Tadeusz Górczyk |
28 stycznia 2009 | 31 maja 2009 | Tomasz Pajęcki |
2009 | 2010 | Jerzy Oleszkowicz |
2012 | 2016 | Jacek Szarek |
marzec 2016 | grudzień 2018 | Józef Matusz[55] |
grudzień 2018 | luty 2019 | Józef Oleszkowicz (jako p.o. dyrektora)[55] |
luty 2019 | 29 grudnia 2023 | Józef Matusz[56] |
29 grudnia 2023 | 9 lutego 2024 | Katarzyna Wrzesińska (jako p.o. dyrektora)[57] |
9 lutego 2024 | nadal | Marcin Pawlak (jako p.o. dyrektora)[58] |
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[3]
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Programy OTV, TVP INFO i TVP Parlament dostępne online – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2022-01-16] .
- ↑ a b c d e f g h i j k l Historia ośrodka. TVP Rzeszów. [dostęp 2010-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-17)]. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l Paweł Kuca , Telewizja Polska Rzeszów, [w:] P. Kuca, W. Furman, K. Wolny-Zmorzyński (red.), Publiczna telewizja regionalna w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2018 .
- ↑ a b c d 40 lat z TVP Rzeszów | TVP [online], digi-tv.pl [dostęp 2021-05-17] .
- ↑ Nowe logo TVP [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-02-16] (pol.).
- ↑ a b TVP Info zamiast TVP3 [online], SATKurier.pl [dostęp 2021-08-22] .
- ↑ Protest przeciwko likwidacji pasm regionalnych – TVP2, Telewizja Polska, ZZPT TVP Wizja | media2.pl [online], media2.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
- ↑ Łukasz Knapik , TVP Regionalna: 1.09 TVP Rzeszów w nowej odsłonie [online], SATKurier, 24 sierpnia 2013 [dostęp 2018-03-18] (pol.).
- ↑ TVP Bieszczady, czyli więcej turystów – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2021-05-18] .
- ↑ Łukasz Knapik , TVP3 zastąpiła TVP Regionalną [online], SATKurier, 31 grudnia 2015 [dostęp 2018-03-18] (pol.).
- ↑ Zespół „Aktualności” TVP3 Rzeszów laureatem GRAND PRIX 23. PiK-u – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2021-05-23] .
- ↑ Dino Top Festival 2021 [online], radio.rzeszow.pl, 1 maja 2021 [dostęp 2021-05-08] (pol.).
- ↑ Strona główna [online], www.dinotopfestiwal.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Wakacje z radiem i telewizją – rusza nowy program „Piątek z radiem w telewizji” – Portal informacyjny Mój Rzeszów [online], Mój Rzeszów, 3 lipca 2019 [dostęp 2021-05-08] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Piątek z Radiem w Telewizji [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Aplikacja TVP GO już dostępna [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-04-15] .
- ↑ 6 ostatnich wersji TVP3 już nadaje w HD [online], SATKurier.pl [dostęp 2023-12-19] .
- ↑ Wykaz nadajników analogowych wyłączanych 17.06 [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-08-20] .
- ↑ Maciej Patrzałek , Ostatni etap cyfryzacji [online], Telewizja Cyfrowa DVB-T w Polsce, 22 lipca 2013 [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ a b Wykaz nadajników objętych III etapem wyłączeń [online], web.archive.org, 28 marca 2013 [dostęp 2022-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-28] .
- ↑ RadioPolska – Niekomercyjny serwis poświęcony radiofonii i telewizji w Polsce [online], web.archive.org, 17 października 2012 [dostęp 2022-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-17] .
- ↑ a b Mapy [online], emimaps.emitel.pl [dostęp 2021-08-21] .
- ↑ RadioPolska • Obiekt nadawczy | RTON Tarnów *Góra Św. Marcina* [online], radiopolska.pl [dostęp 2021-08-21] .
- ↑ Polska: Trzeci etap migracji do DVB-T2 [online], RadioPolska, 23 maja 2022 [dostęp 2022-05-23] .
- ↑ DVBT2wPolsce.pl - Przejście MUX-3 na DVB-T2 w Polsce wschodniej - etap II za nami [online], dvbt2wpolsce.pl [dostęp 2023-12-19] .
- ↑ Kanały TVP w DVB-T2/HEVC już w całej Polsce [online], SATKurier.pl [dostęp 2023-12-19] .
- ↑ a b c Harmonogram wdrażania MUX-3 dla obszarów objętych III etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej [online], web.archive.org, 23 marca 2013 [dostęp 2022-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-23] .
- ↑ a b 27 nowych emisji MUX 3 [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-08-20] .
- ↑ a b c d Nowe nadajniki MUX 3 w VI etapie cyfryzacji [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-08-11] .
- ↑ RadioPolska • Obiekt nadawczy | TON Cieszanów *ul. Kościuszki* [online], radiopolska.pl [dostęp 2022-08-20] .
- ↑ RadioPolska • Multipleks DVB-T | MUX-3 (Rzeszów) [online], radiopolska.pl [dostęp 2021-08-21] .
- ↑ Programy – Informacje [online], Telewizja Polska S.A Rzeszów [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Programy – Publicystyka [online], Telewizja Polska S.A Rzeszów [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Aktualności – Wojna na Ukrainie. Nowy program na antenie TVP Rzeszów [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2022-04-07] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Sport [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2022-05-29] (pol.).
- ↑ a b Programy – Społeczeństwo [online], Telewizja Polska S.A Rzeszów [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Magazyn katolicki [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Zakamarki przeszłości [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ a b Programy – Kultura i sztuka [online], Telewizja Polska S.A Rzeszów [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Przyroda i ekologia [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2022-05-29] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Nauka i edukacja [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2022-05-29] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Wypoczynek i rekreacja [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2022-05-29] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , Poranek z TVP3 Rzeszów [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ a b c Programy – Gospodarka [online], Telewizja Polska S.A Rzeszów [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Telewizja Polska S.A , My Wiarygodni [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ UPRP – tvRz [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-05-28] .
- ↑ UPRP – tvRz Telewizja Rzeszów [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-04-19] .
- ↑ E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-05-29] .
- ↑ Trójka zamiast magnolii [online], wyborcza.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
- ↑ TVP 3 Rzeszów [online], web.archive.org, 5 lutego 2002 [dostęp 2021-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2002-02-05] .
- ↑ Nowe logo TVP [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
- ↑ 40 lat z TVP Rzeszów | TVP [online], digi-tv.pl [dostęp 2021-08-22] .
- ↑ UPRP TVP Rzeszów [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-04-19] .
- ↑ UPRP TVP3 RZESZÓW [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-04-19] .
- ↑ a b Józef Matusz odwołany z funkcji dyrektora TVP3 Rzeszów, jego miejsce zajął Józef Oleszkowicz [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ Józef Matusz ponownie dyrektorem TVP3 Rzeszów [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-23] (pol.).
- ↑ ram, Józef Matusz odwołany, TVP Rzeszów ma nowego dyrektora [online], Rzeszów News, 30 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-10] (pol.).
- ↑ Marcin Pawlak nowym p.o. Dyrektora - Redaktora Naczelnego TVP3 Rzeszów [online], TVP3 Rzeszów, 9 lutego 2024 [dostęp 2024-02-10] (pol.).