Alexander Stubb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alexander Stubb
Alexander Stubb on February 11, 2011.jpg
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1968
Helsinki
Minister spraw zagranicznych Finlandii
Przynależność polityczna Kok.
Okres urzędowania od 4 kwietnia 2008
do 22 czerwca 2011
Poprzednik Ilkka Kanerva
Następca Erkki Tuomioja
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Cai-Göran Alexander Stubb (ur. 1 kwietnia 1968 w Helsinkach) – fiński polityk, minister spraw zagranicznych od 2008 do 2011, następnie minister handlu zagranicznego i spraw europejskich, były poseł do Parlamentu Europejskiego

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Alexander Stubb w 1986 ukończył Mailnland High Scholl w Daytona Beach we Florydzie. W 1993 uzyskał tytuł zawodowy licencjata nauk politycznych na Furman University w Karolinie Południowej. W 1994 zdobył dyplom studiów kultury francuskiej i języka francuskiego na Sorbonie w Paryżu.

W 1995 ukończył studia magisterskie spraw europejskich w Kolegium Europejskim w Belgii. Od 1995 do 1997 prowadził badania naukowe w fińskim MSZ oraz na Fińskiej Akademii Nauk. W 1997 rozpoczął także pracę jako felietonista. W 1999 uzyskał stopień naukowy doktora w London School of Economics.

Działalność zawodowa i publiczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999–2001 był jednym z przedstawicieli Finlandii przy UE w Brukseli oraz członkiem fińskiej delegacji rządowej w negocjacjach międzyrządowych w sprawie traktatu nicejskiego. W 2000 został profesorem Kolegium Europejskiego. W 2001 został doradcą przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego oraz członkiem komisji zadaniowej w sprawie Konwentu Europejskiego. W 2003 ponownie wszedł w skład delegacji Finlandii przy UE jako ekspert w negocjacjach międzyrządowych w sprawie tzw. Traktatu Konstytucyjnego.

Alexander Stubb wziął udział w wyborach europejskich w 2004 z ramienia Partii Koalicji Narodowej. Zdobył ponad 115 tys. głosów, co stanowiło drugi najlepszy indywidualny rezultat. W PE wchodził w skład Europejskiej Partii Ludowej. Był także członkiem Komisji Kontroli Budżetowej oraz wiceprzewodniczącym Komisji ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów[1].

W 2006 przedstawił raport, w którym wyliczył koszty tłumaczeń Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE, oceniając je w 2005 na 511 milionów euro. Pomimo ogromnych kosztów i potrzeby częściowych ich zmian, podkreślił że wielojęzyczność jest jedną z głównych wartości UE[2].

Minister[edytuj | edytuj kod]

1 kwietnia 2008 premier Matti Vanhanen ogłosił mianowanie Alexandra Stubba nowym ministrem spraw zagranicznych w swoim gabinecie. Zmiana szefa dyplomacji nastąpiła po skandalu związanym z poprzednikiem Ilkką Kanervą[3]. 4 kwietnia 2008 został oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku, rezygnując jednocześnie z mandatu w PE.

Alexander Stubb jako przedstawiciel OBWE udał się 11 sierpnia 2008 razem z francuskim ministrem spraw zagranicznych Bernardem Kouchnerem z misją mediacyjną do Gruzji w czasie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego.

Zajmowane stanowisko ministra utrzymał również w powołanym 22 czerwca 2010 rządzie Mari Kiviniemi. W 2011 został wybrany do Eduskunty[4]. W nowym rządzie, na czele którego stanął Jyrki Katainen, objął urząd ministra handlu zagranicznego i spraw europejskich.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]