Miedź Legnica (piłka nożna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Football pictogram.svg Miedź Legnica
Pełna nazwa MKS Miedź Legnica SA
Przydomek Miedzianka
Maskotka Lew "Miedziak"[1]
Barwy zielono-niebiesko-czerwone
Data założenia 28 lipca 1971
Liga I liga (od sezonu 2012/2013)
Adres Al. Orła Białego
Stadion Stadion Miejski w Legnicy
Właściciel DSA Financial Group SA
Prezes Martyna Pajączek
Trener Janusz Kudyba
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Miedź Legnicapolski klub sportowy, założony 28 lipca 1971 w Legnicy, jako spadkobierca MZKS Legnica. Od stycznia 2011 działa jako spółka akcyjna pod nazwą MKS Miedź Legnica SA.

Klub[edytuj | edytuj kod]

Obecnie drużyna seniorów występuje w I lidze, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 13 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6194 miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich, zaś w meczach wyjazdowych w strojach czerwonych. Trzeci komplet strojów rezerwowych jest w kolorze zielonym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od MZKS do ASPN[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1971 roku. Pierwszym prezesem został powołany Witold Grabowski, który pełnił tę funkcję do 1972 r. Nowo powstały klub powołano na bazie wielosekcyjnego MZKS-u. Zapleczem finansowym KS Miedź były legnickie zakłady pracy: Huta Miedzi, Zakłady Mechaniczne "Legmet" i Fabryka Przewodów Nawojowych "Elpena".Historia. Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W kolejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – ASPN Miedź stanęła na skraju bankructwa.

Czasy obecne: MKS Miedź[edytuj | edytuj kod]

Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, szybko zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Znacznie zwiększyła się frekwencja na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych. W czerwcu 2012 roku Miedź zwyciężyła w rozgrywkach II ligi i awansowała do I ligi. Już pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki.  W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych). Klubem sprawnie zarządza Martyna Pajączek, pełniąca rolę Prezesa Zarządu piłkarskiej spółki. Jej umiejętności i kompetencje szybko zostały docenione także poza Legnicą. Od października 2012 roku zasiada w Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak pierwsza kobieta w historii. Dodatkowo w 2014 roku podczas głosowania przedstawicieli wszystkich klubów I ligi, została wybrana na wiceprezesa Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Najpopularniejsi piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Do najpopularniejszych piłkarzy grających w Miedzi można zaliczyć: Daniela Dylusia, Jarosława Gierejkiewicza (jedyny w historii piłkarz klubu powołany na oficjalny mecz reprezentacji Polski), Marcina Cilińskiego, Dariusza Baziuka, Dariusza Płaczkiewicza, Wojciecha Górskiego, Pawła Primela, Eugeniusza Ptaka, Marcina Robaka, Tomasza Jarzębowskiego czy Andrzeja Bledzewskiego. Wśród trenerów pracujących w Miedzi należy wymienić: Jerzego Jastrzębowskiego, Wiesława Wojno, Jerzego Fiutowskiego, Ryszarda Bożyczko, Bohumila Páníka (Czechy), Petra Němeca (Czechy), Janusza Kubota czy Janusza Kudybę.

Kibice[edytuj | edytuj kod]

Kibice to dwunasty zawodnik Miedzianki. To oni zawsze głośnym dopingiem zagrzewają zawodników do walki i to oni tworzą niezapomnianą atmosferę piłkarskiego święta na trybunach Stadionu im. Orła Białego w Legnicy. Towarzyszą także drużynie na innych stadionach, podczas meczów wyjazdowych. Najwierniejsza grupa sympatyków skupiona jest w Stowarzyszeniu Kibiców „Tylko Miedź”. Zajmuje się ono nie tylko dopingiem, ale też prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność charytatywną i m.in. w tym obszarze współpracuje z klubem. 

Akademia Piłkarska Miedzi[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku klub rozpoczął wdrażanie kolejnego, dużego projektu pod nazwą Akademia Piłkarska Miedzi Legnica, za który odpowiedzialny jest były znakomity piłkarz, a obecnie trener Janusz Kudyba. Akademia szkoli ponad 350 dzieci, głównie z terenu Legnicy oraz Województwa Dolnośląskiego. Akademia Miedzi doczekała się już kilku reprezentantów kraju w kategoriach młodzieżowych oraz kilkudziesięciu zawodników powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska. W Akademii prowadzone są także zajęcia indywidualne i formacyjne. Z zawodnikami pracuje wykwalifikowana kadra ekspertów, w tym m.in. trener przygotowania motorycznego, dietetyk i fizjoterapeuta. Obecnie w swoich szeregach Akademia Miedzi ma m.in. medalistę mistrzostw Europy U-17. W 2014 roku powstała także kobieca drużyna Miedzi, która występuje obecnie w rozgrywkach III ligi, a dodatkowo klub prowadzi grupę szkolenia bramkarskiego.

SMS Miedź i baza treningowa[edytuj | edytuj kod]

Miedź jako jedna z pierwszych w Polsce postawiła na integrację treningu piłkarskiego w szkole i klubie. Dlatego zawodnicy Akademii Miedzi mają możliwość nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego Miedź (gimnazjum i liceum), gdzie zajęcia sportowe – 16 godzin tygodniowo – prowadzą klubowi trenerzy. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Miedzi Legnica to jedna z najlepszych ofert na rynku. Pierwszy rok nauki jest bezpłatny, a kolejne z ewentualnymi opłatami nie wyższymi niż 50 zł miesięcznie! Za to w zamian m.in. nauka w prywatnej szkole pod okiem doświadczonych nauczycieli, 16 godzin tygodniowo zajęć piłkarskich, obozy sportowe, sprzęt piłkarski, opieka specjalistów i możliwość zamieszkania w bursie z wyżywieniem oraz opieką wychowawców. Oferta skierowana jest zarówno do chłopców, jak i dziewcząt w wieku gimnazjalnym i licealnym. Sale lekcyjne SMS mieszczą się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, zaś zajęcia piłkarskie odbywają się w Bazie Treningowej Piłkarskiej Akademii Miedzi przy ul. Świerkowej, której standard jest stale podnoszony poprzez kolejne remonty i inwestycje.

Klubowa bursa dla młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Dla uczniów SMS spoza Legnicy klub oferuje zakwaterowanie w bursie, które kosztuje zaledwie 120 zł miesięcznie. W tej cenie jest nie tylko mieszkanie, ale też pełne wyżywienie i opieka wychowawców. Mieszkańcy bursy mają zapewniony catering, a posiłki są konsultowane z dietetykiem, co gwarantuje ich wysoką jakość i walory odżywcze. Na zawodników czekają ponadto specjalne pokoje do nauki oraz odpoczynku, jest też siłowania i gabinet fizjoterapii. Tradycją jest już wspólne, wieczorne oglądanie meczów Ligi Mistrzów czy spotkań z udziałem reprezentacji Polski, komentowanych na bieżąco przez trenerów i Janusza Kudybę, dyrektora Akademii Miedzi, a także turnieje piłkarzyków i quizy wiedzy o futbolu. Mieszkańcy bursy podlegają obowiązującym w niej zasadom, dzięki czemu każdy dzień mają wzorowo zorganizowany. Jest czas na naukę, trening i odpoczynek. Wszyscy mieszkańcy bursy zobligowani są do przestrzegania jej wewnętrznego regulaminu, co ułatwia utrzymaniu ładu i porządku.

Miedź dla Legnicy[edytuj | edytuj kod]

Działania CSR[edytuj | edytuj kod]

Nadrzędną misją Miedzi jest integrowanie lokalnego środowiska wokół klubu. Realizacja tego zadania poparta jest przez wiele działań i inicjatyw społecznych, w które klub angażuje znanych piłkarzy i trenerów. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrzni udało się sprawnie przeprowadzić liczne akcje edukacyjne, skierowane do lokalnej społeczności, a w szczególności do dzieci i młodzieży, jak „Kibicuję z klasą”, czy „Bezpieczna droga do szkoły i na stadion”. Miedź aktywnie angażuje się także w inne wydarzenia z życia miasta, jak organizacja Legnickiej Paraolimpiady wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, pomoc w akcji rejestracji dawców szpiku, akcje krwiodawstwa czy ogólnopolska akcja pomocy pod nazwą „Szlachetna paczka”.

Klub Biznesu Miedzi[edytuj | edytuj kod]

Widowisko sportowe to doskonały pretekst do spotkań biznesowych. Mecze Miedzi na legnickim stadionie to okazja do wspólnego przeżywania emocji. Stadion to miejsce, w którym nie należy oddzielać kontaktów zawodowych od towarzyskich. A nic nie zastąpi osobistych kontaktów w biznesie. Czy istnieją lepsze warunki dla przedsiębiorców do nawiązywania relacji biznesowych? Stąd właśnie zrodziła się idea Klubu Biznesu Miedzi, który skupia lokalnych przedsiębiorców, którzy wspierają Miedź. Członkowie Klubu Biznesu Miedzi nie tylko mają swoje stałe miejsce w Strefie VIP na legnickim stadionie. Raz w miesiącu Miedź zaprasza ich na śniadania biznesowe. Są to spotkania, które mają na celu przede wszystkim integrację środowiska biznesowego, wymianę poglądów i nawiązywanie nowych znajomości biznesowych, które w przyszłością owocują współpracą między poszczególnymi firmami i otwarciem nowych szans rynkowych. Ponadto osoby skupione w Klubie Biznesu Miedzi biorą udział w wyjazdach na mecze reprezentacji Polski oraz Ligi Mistrzów, a także uczestniczą w biznesowych rozgrywkach piłkarskich.

Strefa Miedzi[edytuj | edytuj kod]

Strefa Miedzi to przede wszystkim bilety, gadżety i spotkania. Na I piętrze Galerii Piastów, obok kina Helios, zapraszamy do naszego salonu stacjonarnego, który jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 9.30 – 21.00, a w niedziele w godz. 10.00 – 20.00. Strefę Miedzi w Galerii Piastów wypatrzycie już z daleka dzięki dużemu, niebieskiemu szyldowi nad wejściem. W salonie znajdziecie klubowe gadżety, a także szaliki, koszulki i wiele produktów marki Adidas – partnera technicznego naszego klubu! Jest tu również kącik dostępny dla wszystkich fanów Miedzianki. Zapraszamy do dyskusji o Miedzi na wygodnej, strefowej kanapie. Często spotkacie tam także naszych zawodników! Strefa Miedzi jest także dostępna w Internecie! Pod adresem miedz.kupbilety.pl prowadzimy sprzedaż karnetów i biletów on-line, a w wszystkie gadżety Miedzi, które są dostępne w naszym salonie, kupisz także pod adresem sklep.miedzlegnica.eu Wszystko po to, by być jeszcze bliżej kibiców Miedzianki!

Jedna z drużyn Akademii Miedzi wraz z trenerem Wojciechem Górskim po wygranym turnieju Polonia Cup - maj 2014 r.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

 • Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica Spółka Akcyjna
 • Rok założenia: 1971
 • Rok zarejestrowania spółki: 2011
 • Adres: ul. Żeglarska 5, 59-220 Legnica
 • Przydomek: Miedzianka
 • Barwy: zielono-niebiesko-czerwone
 • Pojemność stadionu: 6 194
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej: Andrzej Dadełło
 • Prezes: Martyna Pajączek
 • Trener: Janusz Kudyba[2]
 • Asystent trenera: Andrzej Wójcik
 • Trener bramkarzy: Krzysztof Osiński
 • Dyrektor Akademii Piłkarskiej: Janusz Kudyba[3]

Dotychczasowe nazwy[edytuj | edytuj kod]

 • KS Miedź Legnica (1971-1996)
 • ASPN Miedź Legnica (1996-2011)
 • MKS Miedź Legnica SA[4] (2011-nadal)

Historyczna lista prezesów ASPN Miedź[edytuj | edytuj kod]

 • 1996 - 2007 Zenon Błachnia
 • 2007 Andrzej Grajewski
 • 2007 Krzysztof Kosiorowski
 • 2007 – 2008 Zenon Błachnia (p.o. Prezesa)
 • 2008 Dariusz Machiński
 • 2008 - 2011 Zenon Błachnia (p.o. Prezesa)

Historyczna lista prezesów MKS Miedź (od momentu powołania spółki akcyjnej)[edytuj | edytuj kod]

 • 2011 - nadal Martyna Pajączek[5]

Historyczna lista trenerów[edytuj | edytuj kod]

 • 1971 Czechy Josef Stanko
 • 1972 - 1974 Polska Stanisław Zagrodnik /I kadencja/
 • 1974 - 1975 Polska Augustyn Dziwisz
 • 1975 - 1976 Polska Szymon Mirrer
 • 1976 - 1979 Polska Kazimierz Niemietiuk /I kadencja/
 • 1979 - 1980 Polska Zdzisław Bartnik
 • 1980 Polska Eustachy Poticha
 • 1981 Polska Stanisław Zagrodnik /II kadencja/
 • 1981 - 1983 Polska Kazimierz Niemietiuk /II kadencja/
 • 1983 - 1984 Polska Andrzej Wnuk
 • 1984 - 1985 Polska Kazimierz Niemietiuk /III kadencja/
 • 1985 - 1986 Polska Tadeusz Kobiałko
 • 1986 Polska Władysław Moroch /I kadencja/
 • 1986 - 1988 Polska Stanisław Osuch
 • 1988 - 1989 Polska Antoni Koncewicz
 • 1989 - 1991 Polska Jerzy Jastrzębowski
 • 1991 - 1992 Polska Jerzy Fiutowski /I kadencja/
 • 1992 - 1993 Polska Ryszard Bożyczko
 • 1993 - 1994 Polska Wiesław Wojno
 • 1994 - 1995 Polska Stanisław Kumik
 • 1995 - 1997 Polska Marian Putyra
 • 1997 - 2000 Polska Jerzy Fiutowski /II kadencja/
 • 2000 - 2001 Polska Władysław Moroch /II kadencja/
 • 2001 - 2003 Polska Józef Klepak
 • 2003 - 2004 Czechy Bohumil Páník
 • 2004 - 2005 Polska Grzegorz Kowalski
 • 2005 - 2007 Czechy Petr Němec
 • 2007 - 2008 Polska Janusz Kubot
 • 2008 Polska Władysław Moroch /III kadencja/
 • 2008 - 2009 Polska Jarosław Pedryc
 • 2009 - 2011 Polska Janusz Kudyba
 • 2011 - 2013 Polska Bogusław Baniak[6][7][8]
 • 2013 Polska Rafał Ulatowski[9][10]
 • 2013 - 2014 Polska Adam Fedoruk[11][12]
 • 2014 Polska Dariusz Żuraw[13][14]
 • 2014 Polska Wojciech Stawowy[15]
 • 2014 Polska Janusz Kudyba /II kadencja/

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Puchar Polski 1991/1992[edytuj | edytuj kod]

Runda Przeciwnik Wynik
3 runda Ostrovia Ostrów Wielkopolski 1:1 (do.1:1, k.3:1)
4 runda Stal Mielec 3:2
5 runda Olimpia Poznań 1:0
1/4 finał Zawisza Bydgoszcz 2:1 (dom) i 2:2 (wyjazd)
1/2 finał Stilon Gorzów Wielkopolski 3:0 (dom) i 1:1 (wyjazd)
Finał Górnik Zabrze 1:1 (do.1:1, k.4:3)
24 czerwca 1992
20:05 CET
Miedź Legnica 1:1 (1:1, k. 4:3)
0:1
Górnik Zabrze  
Dariusz Baziuk Bramka 82' Bramka 9' Piotr Jegor
Sędzia: Michał Listkiewicz
Drużyna Skład Bramki
Miedź Legnica Płaczkiewicz - Kochanek, Michalski, Cymbała (80' W.Górski) - Przerywacz, Gajdzis (73' A.Wójcik), Gierejkiewicz, Ciliński, Dziarmaga - Baziuk, Dyluś Bramka 82' Dariusz Baziuk
Górnik Zabrze Bęben - Piotrowicz, Wałdoch, Dziuk, Zagórski (76' Grembocki) - Jegor, Koseła, R.Staniek, Agafon - Kraus, Bałuszyński (88' Orzeszek). Bramka 9' Piotr Jegor

Karne: Dyluś, Gierejkiewicz, Kochanek, A.Wójcik - Jegor, Piotrowicz, R.Staniek

Piłkarze reprezentujący kraj w oficjalnych meczach[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

(aktualny na dzień 28 lutego 2015)[17]
Nr Poz. Piłkarz
1 BR Polska Andrzej Bledzewski
2 OB Polska Ireneusz Brożyna
4 PO Polska Wojciech Łobodziński
5 OB Polska Adrian Woźniczka
6 OB Polska Jakub Księżniakiewicz
7 NA Polska Mateusz Szczepaniak
8 PO Polska Adrian Cierpka
9 NA Litwa Tadas Labukas
10 PO Niemcy Yannick Kakoko
11 PO Polska Daniel Feruga
13 OB Haiti Kevin Lafrance
14 NA Polska Jakub Chrzanowski
15 PO Polska Przemysław Wichłacz
16 PO Polska Radosław Bartoszewicz
Nr Poz. Piłkarz
18 PO Polska Kamil Zieliński
19 OB Polska Grzegorz Bartczak
20 OB Polska Mariusz Zasada
23 NA Republika Zielonego Przylądka Jorge Kadú
24 OB Polska Tomasz Midzierski
26 OB Polska Adrian Mrowiec
29 PO Polska Marcin Garuch
30 BR Polska Dawid Smug
31 PO Trynidad i Tobago Keon Daniel
33 PO Polska Mateusz Zatwarnicki
77 NA Polska Adam Wasilewski
BR Polska Dominik Budzyński
BR Polska Beniamin Małecki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Miedziak maskotką Miedzianki. miedziowe.pl, 2011-03-24. [dostęp 2013-07-02].
 2. Janusz Kudyba nadal trenerem Miedzi. miedzlegnica.eu. [dostęp 2015-01-15].
 3. Janusz Kudyba wraca do Miedzi, będzie dyrektorem. lca.pl, 2013-04-03. [dostęp 2013-04-06].
 4. MKS Miedź SA z licencją na grę. lca.pl, 30 lipca 2011. [dostęp 30 lipca 2011].
 5. Zmiany we władzach piłkarskiej spółki. lca.pl, 2011-06-06. [dostęp 2011-06-06].
 6. Bogusław Baniak odchodzi do Miedzi. 90minut.pl, 2011-06-15. [dostęp 2011-06-18].
 7. Bogusław Baniak będzie trenerem Miedzi. lca.pl, 2011-06-15. [dostęp 2011-06-18].
 8. Bogusław Baniak nie jest już trenerem Miedzi Legnica. legnica.naszemiasto.pl, 2013-06-10. [dostęp 2013-06-10].
 9. Rafał Ulatowski trenerem Miedzi Legnica. sport.wp.pl, 2013-06-12. [dostęp 2013-09-20].
 10. Rafał Ulatowski przestał być trenerem Miedzi Legnica. sport.interia.pl, 2013-09-09. [dostęp 2013-09-20].
 11. Czy asystent nada odpowiedni blask Miedziance?. sportowefakty.pl, 2013-09-14. [dostęp 2013-09-20].
 12. Przed meczem: pokazać sportową złość. miedxlegnica.eu, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-20].
 13. Dariusz Żuraw kołem ratunkowym Miedzi. e-legnickie.pl, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-08].
 14. Karuzela trenerska w Miedzi wciąż się kręci - Dariusz Żuraw odchodzi z klubu. sport.pl, 2014-06-14. [dostęp 2014-06-15].
 15. Wojciech Stawowy nowym trenerem Miedzi Legnica!. ekstraklasa.net, 2014-06-23. [dostęp 2014-06-24].
 16. Kevin Lafrance i Wilde Donald Guerrier zagrali w reprezentacji Haiti. 90minut.pl, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-09].
 17. http://www.miedzlegnica.eu/index.php/1-liga/zawodnicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]