Tom Hulce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Hulce
Tom Hulce
Imię i nazwisko Thomas Edward Hulce
Data i miejsce urodzenia 6 grudnia 1953
White Water, w stanie Wisconsin

Thomas Edward Hulce (ur. 6 grudnia 1953 roku w White Water, w stanie Wisconsin) - amerykański aktor i producent teatralny i filmowy.

Życiorys[edytuj]

Syn pracownika Ford Motor Company i Joanne Hulce, dorastał w Plymouth, w stanie Michigan. Jako dziecko marzył o karierze piosenkarza. Ukończył Interlochen Arts Academy w Interlochen w stanie Michigan i North Carolina School for the Arts w Winston-Salem w stanie Karoliny Północnej. Po udziale w dwóch produkcjach telewizyjnych - komedii Forget-Me-Not-Lane (1975) i dramacie NBC Emily, Emily (1977) u boku Pameli Bellwood i Johna Forsythe'a, zadebiutował na kinowym ekranie w dramacie 30 września 1955 (September 30, 1955, 1977) z Dennisem Quaidem, którego akcja dzieje się w dniu śmierci Jamesa Deana. Następnie zagrał postać Larry'ego 'Pinto' Krogera w komedii ukazującej różnice między bractwami w amerykańskim koledżu Menażeria (Animal House, 1978) z udziałem Kevina Bacona i Johna Belushi. Wielkim wyzwaniem była kreacja Mozarta w biograficznym dramacie muzycznym Miloša Formana Amadeusz (1984), za którą zdobył nominację do nagrody Oscara i Złotego Globu oraz odebrał włoską nagrodę Davida i nagrodę Srebrnej Taśmy. Kolejne nominacje do nagrody Złotego Globu przyniosły mu role - opóźnionego w rozwoju Dominicka Luciano w dramacie Roberta M. Younga Dominick i Eugene (Dominick and Eugene, 1988) z Rayem Liottą i Jamie Lee Curtis, postać Mickeya Schwernera, aktywisty ruchu praw obywatelskich w dramacie telewizyjnym NBC Morderstwo w Mississippi (Murder in Mississippi, 1990) z Jennifer Grey i Blairem Underwoodem oraz uhonorwanej nagrodą Emmy i CableACE roli Petera Patrone w telefilmie TNT Pamiętniki Heidi (The Heidi Chronicles, 1995) z Jamie Lee Curtis.

Odnosił niebywałe sukcesy sceniczne na Broadwayu. Po debiutanckiej roli Alana Stranga w sztuce Equus (od 24 października 1974 do 2 października 1977), zagrał Berta w przedstawieniu Wspomnienia dwóch poniedziałków (A Memory of Two Mondays/27 Wagons Full of Cotton - od 26 stycznia do 21 marca 1976). Za postać prokuratora porucznika Daniela A. Kaffee w broadwayowskim spektaklu Ludzie Honoru (A Few Good Men - od 15 listopada 1989 do 26 stycznia 1991) był nominowany do nagrody Tony. Jako producent musicalu Wiosenne przebudzenie (Spring Awakening) odebrał w 2007 roku nagrodę Tony i Drama Desk Award. Zagrał także w dramacie ery AIDS Zwykłe serce (The Normal Heart) na londyńskim West End i szekspirowskim spektaklu Hamlet w Shakespeare Theater.

Zajmuje się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Quasimodo, bohaterowi filmu animowanego Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame, 1996) i sequelu Dzwonnik z Notre Dame II (The Hunchback of Notre Dame II, 2002). Był producentem adaptacji powieści Michaela Cunninghama Dom na krańcu świata (A Home at the End of the World, 2004) z Colinem Farrellem i Robin Wright Penn. W 2007 roku wystąpił w teledysku 50 Centa i Robina Thicke do piosenki Follow My Lead.

Życie prywatne[edytuj]

W wywiadzie dla The Gay Seattle News w 2008 roku Hulce powiedział że czuje się komfortowo z określeniem zdeklarowanego geja. W tym samym wywiadzie zdementował plotki, iż ożenił się z włoską artystką Cecilią Ermini, z którą posiadał córkę.

Linki zewnętrzne[edytuj]