Autosegment I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samochody segmentu I
Land Rover Defender - klasyczna terenówka z nadwoziem na sztywnej ramie
Honker - polski samochód terenowy
Renault Kadjar (4x4, 2x4)
Volvo XC90 - typowy przedstawiciel luksusowego SUV-a
Nissan Qashqai - typowy crossover o standardzie zbliżonym do samochodów klasy C
Range Rover Evoque
Kia Sportage
Hyundai Santa Fe
SsangYong Rexton

Autosegment I – stosowane na rynku polskim oznaczenie klasy samochodów osobowych, przeznaczonych, lub wyglądających jak przeznaczone do jazdy w terenie. Na innych rynkach, w Europie zachodniej, segment I oznacza przeważnie luksusowe limuzyny. Samochody polskiego segmentu I mają podwyższone i wzmocnione zawieszenie oraz wzmocnione najbardziej wrażliwe na zniszczenie elementy nadwozia.

W klasie tej wyróżnia się:

  • samochody terenowe - przeznaczone do jazdy po drogach o nawierzchniach nieutwardzonych oraz poza drogami, o sztywnej, najczęściej ramowej konstrukcji nadwozia umożliwiającej częste posługiwanie się wyciągarką, posiadające trwałe zawieszenia, często oparte na skrętnych osiach pełnych i tradycyjnych mechanizmach różnicowych, w których konstrukcji nacisk kładziony jest przede wszystkim na wytrzymałość i osiągi w jeździe terenowej a nie na komfort i ekonomię jazdy po drogach utwardzonych (np: Nissan Patrol, Jeep Wrangler, Land Rover Defender, Łada Niva) – choć również w tej klasie znaleźć można pojazdy o podwyższonym standardzie wnętrza (np: Mitsubishi Pajero, Toyota Land Cruiser, Land Rover Discovery, Range Rover Classic)
  • samochody sportowo-użytkowe (SUV) - luksusowe samochody przeznaczone do jazdy po drogach twardych oraz gruntowych, o samonośnej konstrukcji nadwozia o bryle i dodatkach wzorowanych na samochodach terenowych (w rodzaju wysuniętych progów, okratowanych atrap chłodnicy, obszernej przestrzeni ładunkowej z tyłu), wzmocnione i podwyższone zawieszenie oraz napęd 4x4 - w samochodach tych siedzi się wysoko, tak jak w samochodach terenowych, przy czym zapewniają one równie wysoki komfort jazdy po zwykłych drogach jak samochody segmentów od segmentu D do nawet E. Nie nadają się one jednak do jazdy w trudnym terenie, a duże gabaryty i masa pojazdu utrudniają jazdę po drogach. (np: BMW X5, Mercedes-Benz ML i GL, Range Rover Sport, Volvo XC90).
  • crossovery SUV - samochody przeznaczone do jazdy po drogach, posiadające podwyższone zawieszenie, zazwyczaj napęd na jedną oś i nadwozie kształtem kojarzące się z samochodami terenowymi. Crossovery oferują standard i rozmiary zbliżone do klasy C. W przypadku napędu na dwie osie tylny napęd jest dołączany przy poślizgu kół przednich za pośrednictwem sprzęgła np. typu Haldex. (np: Renault Kadjar (4x4, 2x4), Nissan Qashqai, Fiat Sedici).